Nyírbátori Római Katolikus Minorita Plébánia

Nyírbátori Római Katolikus Minorita Plébánia Üdvözöljük a Nyírbátori Római Katolikus Minorita Templom Facebook oldalán ! A templomot 2011.

Babály András
Templomunkat a "Hit és Egészség" uniós projekt keretében 2010-2011-ben felújították. május 14-én, szombaton délelőtt 10 órakor szentmise keretében újraszentelte Dr. Erdő Péter bíboros, prímás, az Esztergom-Budapesti Főegyházmegye érseke, az MKPK elnöke Bosák Nándor, a Debrecen-Nyíregyházi egyházmegye főpásztora és más magas rangú egyházi és közéleti személyiségek jelenlétében.

17/06/2026

2026. Június 17.Szerda!
„Ha valaki szeret engem, megfogadja szavamat, Atyám is szeretni fogja , és hozzá költözünk.”(Jn.14,23)
Jézus itt nem az érzelmekről beszél. Azt mondja, hogy az iránta való szeretet a mindennapi engedelmességben mutatkozik meg.
Nem elég tudni, mit tanított, hanem fontos megélni is azt. Aki komolyan veszi Jézus szavait, annak életében Isten jelenléte egyre valóságosabbá válik.
Ez az ige arra emlékeztet, hogy a keresztény élet nem csupán vallási szokásokból áll, hanem személyes kapcsolatból Istennel.
Jézus ígérete szerint az Atya és a Fiú „lakozást vesz” annál, aki szereti és követi őt. Ez bensőséges közösséget jelent: Isten nem távoli, hanem jelen lévő Úr az életünkben.
A szeretet több, mint szó vagy érzés; cselekedetben mutatkozik meg.
Az engedelmesség nem teher, hanem válasz Isten szeretetére.
Aki Jézus útján jár, megtapasztalhatja Isten közelségét és vezetését.
Isten jelenléte nem egy épülethez kötött, hanem a hívő ember szívében és életében válik valósággá.
Egy munkahelyen valaki igazságtalanul beszél rólad a hátad mögött. Az első reakció talán a visszavágás vagy a sértődés lenne.
Jézus azonban arra tanít, hogy bocsássunk meg, és szeressük még azokat is, akik megbántanak minket.
Amikor tudatosan úgy döntesz, hogy nem pletykálsz vissza, nem bosszút keresel, hanem imádkozol az illetőért és tisztelettel bánsz vele, akkor megtartod Jézus beszédét.
Ez nem könnyű, de éppen ilyen helyzetekben válik láthatóvá a Krisztus iránti szeretet. És ekkor tapasztalhatod meg különösen Isten békességét és jelenlétét az életedben.
Ima: „Uram Jézus, segíts, hogy ne csak hallgassam a Te igédet, hanem meg is tartsam azt. Taníts szeretni Téged engedelmes szívvel, hogy életemben egyre jobban megmutatkozzon a Te jelenléted. Ámen.”
Babály András plébános

16/06/2026

2026. Június 16. Kedd!
„Új parancsot adok nektek: szeressétek egymást! Ahogyan én szerettelek titeket, úgy szeressétek ti is egymást.” (Jn. 13,34)
Jézus szeretetparancsa nem csupán arra hív, hogy kedvesek legyünk azokhoz, akik szeretnek bennünket. Az ő szeretete sokkal mélyebb: önfeláldozó, megbocsátó és irgalmas szeretet. Jézus a kereszten is azokért imádkozott, akik bántották: „Atyám, bocsáss meg nekik, mert nem tudják, mit cselekszenek.”
Ez a tanítás ma is nekünk szól. A világ gyakran a viszonzás logikája szerint működik: aki jót tesz velem, azt szeretem; aki megbánt, attól elfordulok.
Jézus azonban arra tanít, hogy a szeretet ne a másik ember viselkedésétől függjön, hanem Isten szeretetéből fakadjon bennünk.
Ne őrizzük a haragot a szívünkben. Keressük a békességet még akkor is, amikor nehéz. Imádkozzunk azokért is, akik megbántottak. A szeretetet ne csak szavakkal, hanem tettekkel is mutassuk meg.
Egy munkahelyen két kolléga között komoly vita alakult ki. Az egyikük igazságtalannak érezte a másik viselkedését, és hetekig nem beszéltek egymással. Egy vasárnapi misén azonban az egyikük meghallotta Jézus szavait az ellenségszeretetről. Elhatározta, hogy ő teszi meg az első lépést.
Másnap odament kollégájához, köszönt neki, és felajánlotta a segítségét egy feladatban. Nem oldódott meg azonnal minden, de a jég megtört, és idővel helyreállt a kapcsolatuk.
A szeretet nem mindig érzés. Sokszor döntés. Döntés a megbocsátás mellett, döntés a jóság mellett, döntés Krisztus követése mellett.
Egy faluban élt egy idős ember, akit sokan bántottak és kigúnyoltak. Mégis mindig kedves maradt.
Amikor megkérdezték tőle, hogyan képes erre, így válaszolt: „Ha valaki tüzet hoz nekem, nem kell továbbadnom a lángot. Vihetek helyette vizet is.”
Az emberek elcsendesedtek. Megértették, hogy a rosszat nem a rossz győzi le, hanem a szeretet.
Ima: Urunk Jézus Krisztus, taníts minket úgy szeretni, ahogyan Te szerettél minket. Adj erőt a megbocsátáshoz, türelmet a nehéz emberekhez, és nyitott szívet azok felé is, akik megbántanak bennünket.
Hadd legyünk a Te békéd és szereteted eszközei a világban. Ámen.
Babály András plébános

14/06/2026

2026.Június 15. Hétfő!
„Lámpás a te igéd lábam előtt, és világosság ösvényemen.”(118.Zsolt.)
A zsoltáríró nem azt mondja, hogy Isten igéje egyszerre megmutatja az egész életutat, hanem azt, hogy lámpás a lába előtt. A régi idők lámpása csak néhány lépésre világított előre. Isten gyakran ugyanígy vezet bennünket: nem a teljes jövőt tárja fel, hanem a következő helyes lépést mutatja meg. Amikor bizonytalanok vagyunk, döntések előtt állunk, vagy nehézségekkel küzdünk, Isten Igéje iránytűvé válik. Megmutatja, mi a helyes, figyelmeztet a veszélyekre, vigasztal a próbák között, és reményt ad a sötétebb időszakokban. Olvassuk rendszeresen Isten Igéjét, mert vezetés nélkül könnyen eltévedünk. Bízzunk Isten vezetésében, még akkor is, ha nem látjuk az egész utat. Engedelmeskedjünk annak, amit már megértettünk, mert a további világosság gyakran az engedelmesség után érkezik. Képzeljünk el egy embert, aki éjszaka erdei ösvényen halad egy zseblámpával. A lámpa nem világítja be az egész erdőt, mégis biztonságosan tud haladni, mert mindig látja a következő néhány lépést. Hasonlóan történik ez az életben is. Egy fiatal munkahelyet keres, és nem tudja, melyik ajánlatot fogadja el. Imádságban keresi Istent, olvassa az Igét, és olyan bibliai elveket talál, mint a becsületesség, a szolgálatkészség és a békesség. Nem kap azonnal választ minden jövőbeli kérdésére, de felismeri, melyik döntés áll közelebb Isten akaratához. Az Ige megvilágítja a következő lépést. A keresztény élet nem a teljes jövő ismeretéről szól, hanem a mindennapi Istenre hagyatkozásról. Ahogy a lámpás lépésről lépésre vezet az ösvényen, úgy vezeti Isten Igéje azokat, akik keresik és követik Őt.
Ima: Mennyei Atyám! Köszönöm Neked a Te szent Igédet, amely lámpás a lábam előtt és világosság az ösvényemen. Köszönöm, hogy nem hagysz magamra az élet útján, hanem vezetsz, tanítasz és oltalmazol. Kérlek, nyisd meg a szívemet, hogy megértsem a Te akaratodat. Amikor bizonytalan vagyok, adj bölcsességet. Amikor félelem vesz körül, adj hitet. Amikor nem látom a teljes utat, segíts bízni Benned, és engedelmesen megtenni azt a lépést, amelyet ma mutatsz nekem. Őrizz meg attól, hogy saját elképzeléseimet kövessem a Te vezetésed helyett. Hadd legyen Igéd mindennapi táplálékom, tanácsadóm és vigasztalóm. Világíts be minden sötét helyet az életemben, és vezess az igazság, a békesség és az örök élet útján.
Add, hogy döntéseimben, szavaimban és tetteimben Téged dicsőítselek. Segíts, hogy ne csak hallgatója, hanem cselekvője is legyek Igédnek.
Jézus Krisztus nevében kérlek. Ámen
Babály András plébános

14/06/2026

2026. Június 14. Évközi XI. Vasárnap!
„Mi vagyunk az Isten népe”(Zsolt.99)
Mi vagyunk az Isten népe! A pásztor és a nyáj képe a Bibliában az egyik legszebb kép arról, hogyan gondoskodik Isten az övéiről.
A juhok nem tudnak egyedül biztonságban élni; szükségük van vezetésre, védelemre és táplálékra.
Ugyanígy nekünk is szükségünk van Istenre.
Isten nem távoli uralkodó, hanem szerető Pásztor. Ismeri az utat, amelyen járnunk kell. Amikor bizonytalanok vagyunk, Ő vezet.
Amikor elfáradunk, Ő megerősít. Amikor veszély vesz körül, Ő oltalmaz.
Egyszer egy kis bárány elkóborolt a nyájtól. A távoli dombokon zöldebbnek látta a füvet, ezért egyre messzebb ment. Estére azonban eltévedt.
A sötétségben félelem fogta el. Ekkor meghallotta pásztora hangját, aki kereste őt. A bárány válaszolt, és hamarosan a pásztor karjaiban találta magát.
A pásztor nem szidta meg, hanem örömmel vitte vissza a nyájhoz.
Így van velünk is. Néha eltávolodunk Istentől, saját utunkat járjuk. De Ő nem mond le rólunk. Keres bennünket, szól hozzánk Igéjén keresztül, és visszahív szeretetébe. Nem vagyunk magunkra hagyva.
Isten ismer minket név szerint.
Ő táplál lelki kenyérrel és igazsággal. Hallgassunk a hangjára, amikor vezetni akar. Bízzunk benne akkor is, amikor nem látjuk az utat.
„Amikor látta a sokaságot, megszánta őket, mert olyan elesettek és elhagyottak voltak, mint a pásztor nélküli juhok.”
Jézus tekintete nem áll meg a külső dolgoknál. Amikor a tömegre néz, nem csupán embereket lát, hanem fáradt, sebzett, útjukat kereső lelkeket.
Szíve együtt érez velük, mert látja szükségüket.
Ez a rész arra tanít bennünket, hogy mi is próbáljunk úgy nézni embertársainkra, ahogyan Krisztus néz rájuk: nem ítélkezve, hanem irgalommal és szeretettel.
Jézus ezután azt mondja tanítványainak: „Az aratnivaló sok, de a munkás kevés.” A világ ma is tele van olyan emberekkel, akik reményre, vigasztalásra, hitre és szeretetre vágynak. Isten ma is munkásokat keres az aratásába!
Nem feltétlenül szószéken álló embereket, hanem olyanokat, akik életükkel, szavaikkal és tetteikkel Krisztust képviselik családjukban, munkahelyükön és közösségeikben.
A fejezet elején Jézus hatalmat ad tanítványainak, és elküldi őket szolgálatra. Fontos üzenet ez számunkra: Isten nemcsak feladatot ad, hanem erőt és kegyelmet is ahhoz, hogy elvégezzük azt.
A tanítványok nem a saját erejükben mentek, hanem Krisztus erejében.
Ugyanez igaz ránk is.
Jézus egy különleges mondatot is mond: „Ingyen kaptátok, ingyen adjátok.” Minden, amink van – hitünk, üdvösségünk, Isten szeretete, bocsánata és kegyelme – ajándék. Nem érdemeltük ki.
Ezért nekünk is nagylelkűen kell továbbadnunk a szeretetet, az irgalmat, a segítséget és az evangélium örömhírét.
Mit üzen ma ez az ige? Jézus látja a mi fáradtságunkat és terheinket is.
Krisztus együtt érez az elesettekkel, és erre hív bennünket is. Az aratás ma is sok, Isten ma is küld munkásokat.
A szolgálathoz nemcsak elhívást, hanem erőt is ad az Úr.
Amit kegyelemből kaptunk, azt szeretetből adjuk tovább.
Krisztus követése nem csupán hitvallás, hanem küldetés is: látni, szeretni, szolgálni és továbbadni azt a kegyelmet, amelyet mi magunk is ingyen kaptunk.
Imádság: Urunk Jézus Krisztus! Köszönjük, hogy irgalmas szemmel tekintesz ránk. Nyisd meg a szívünket, hogy észrevegyük a körülöttünk élők szükségét.
Adj készséget a szolgálatra, bátorságot a bizonyságtételre és szeretetet minden ember felé. Segíts, hogy amit Tőled kaptunk, azt örömmel és önzetlenül adjuk tovább. Ámen.
Babály András plébános

14/06/2026

2026.Június 13.Szombat!
„A Boldogságos Szűz Mária Szeplőtelen Szívének ünnepe!”
Az ünnep Mária belső világát, Isten iránti szeretetét, tisztaságát, hitét és anyai szeretetét állítja elénk. A szív a Szentírásban nem elsősorban az érzelmek helye, hanem az ember egész belső valóságának központja: ahol döntései születnek, ahol találkozik Istennel.
Mária Szeplőtelen Szíve teljesen nyitott volt Isten akarata előtt. Az angyali üdvözletkor kimondott „igenje” nem egyszeri döntés volt, hanem egész életén át tartó hűség. Örömben és szenvedésben egyaránt bízott Istenben: Betlehem egyszerűségében, az egyiptomi menekülés bizonytalanságában, és a kereszt tövében állva is.
Elmélkedés
Amikor Mária szívére tekintünk, egy olyan ember szívét látjuk, aki tökéletesen engedte, hogy Isten alakítsa őt. Nem a saját terveihez ragaszkodott, hanem kész volt elfogadni azt az utat, amelyet az Úr kijelölt számára.
A mai ember szívét gyakran sok minden tölti meg: aggodalom, rohanás, félelem, sértettség vagy önzés. Mária ünnepe arra hív, hogy megvizsgáljuk: mi lakik a mi szívünkben? Van-e hely benne Isten szavának? Tudunk-e időt szánni arra, hogy csendben figyeljünk rá?
Mária nem sokat beszél az evangéliumokban, de életével tanít. Hallgatása nem üresség, hanem figyelem. Szíve azért volt tiszta, mert mindig Istenre irányult.
Mit tanít nekünk ez az ünnep?
1. Őrizzük szívünkben Isten igéjét.
Mária nemcsak meghallotta Isten szavát, hanem meg is őrizte azt. A keresztény élet egyik legfontosabb feladata, hogy az evangélium ne csak a fülünkig, hanem a szívünkig jusson.
2. Tanuljunk meg bízni akkor is, amikor nem értünk mindent.
Mária sokszor nem látta előre Isten terveit, mégis hűséges maradt. A hit gyakran azt jelenti, hogy az Úr kezébe tesszük azt is, amit nem tudunk megmagyarázni.
3. Legyen a szívünk irgalmas.
Mária anyai szíve minden ember felé nyitott. Az ő példája arra ösztönöz, hogy türelmesebbek, megbocsátóbbak és szeretetteljesebbek legyünk.
Gyakorlati példa
Ha valaki megbánt bennünket, első reakciónk sokszor a harag vagy a visszavágás vágya. Mária Szeplőtelen Szívének ünnepe arra hív, hogy egy pillanatra megálljunk, imádkozzunk az illetőért, és kérjük a kegyelmet a megbocsátásra. Ez nem gyengeség, hanem annak jele, hogy Krisztus szeretete alakítja a szívünket.
Az ünnep üzenete ma
A világ sokszor zajos és nyugtalan. Mária Szeplőtelen Szíve arra emlékeztet, hogy az igazi béke nem külső körülményekből fakad, hanem abból, hogy szívünk Istenben nyugszik meg. Aki Máriához hasonlóan nyitott szívvel fogadja az Urat, annak élete fokozatosan Krisztus képmására formálódik.
Ima
„Szűz Mária, Szeplőtelen Szívű Édesanyánk, taníts minket úgy szeretni Istent, ahogyan te szeretted. Segíts, hogy szívünk tiszta, alázatos és készséges legyen az Úr akarata iránt. Vezess minket Fiadhoz, Jézus Krisztushoz, hogy életünk minden napján hűséges tanítványai lehessünk. Ámen.”

A mondat, hogy a Boldogságos Szűz Mária szívébe véste Isten igéjét és elgondolkodott rajta, elsősorban a Lukács-evangélium két helyére utal:
• Lukács evangéliuma: „Mária pedig mindezeket a dolgokat megőrizte, és szívében forgatta.”
• Lukács evangéliuma: „Anyja mindezeket a dolgokat szívében megőrizte.”
Elmélkedés
Mária nem csupán meghallgatta Isten szavát, hanem befogadta azt a szívébe. Nem mindig értette azonnal, mit tesz Isten az életében. Amikor a pásztorok különös dolgokat mondtak a gyermek Jézusról, vagy amikor a tizenkét éves Jézust megtalálta a templomban, nem kapott minden kérdésére azonnali választ. Mégis megőrizte ezeket az eseményeket, újra és újra átgondolta őket Isten jelenlétében.
Ez arra tanít, hogy a hit nem mindig azonnali megértés. Sokszor előbb elfogadjuk Isten szavát, és csak később értjük meg mélyebben annak jelentését. Mária a szemlélődő, hallgató és engedelmes tanítvány példaképe.
Mit üzen ez nekünk?
1. Ne csak olvassuk az Igét, hanem őrizzük is a szívünkben.
Egy evangéliumi mondat egész nap elkísérhet bennünket, ha időt adunk neki.
2. Gondolkodjunk el Isten működésén az életünkben.
Esténként érdemes visszatekinteni a napra: hol tapasztaltam meg Isten szeretetét, vezetését, figyelmeztetését?
3. Ne csüggedjünk, ha nem értünk mindent.
Mária sem értette mindig azonnal Isten terveit, mégis bízott benne.
Gyakorlati példa
Reggel elolvasod Jézus szavát:
„Ne aggódjatok a holnap miatt.” (Máté evangéliuma)
Ahelyett, hogy az olvasás után rögtön továbblépnél, magaddal viszed ezt a mondatot. Amikor a nap során munkahelyi, családi vagy anyagi gondok miatt aggódni kezdesz, visszaidézed. Megkérdezed magadtól: „Hiszek-e most Jézus szavának?” Este pedig végiggondolod, hogyan segített ez az ige a napodban.
Így válik az Ige nemcsak olvasmánnyá, hanem életformáló erővé – ahogyan Mária is szívében őrizte és forgatta Isten szavát.
Rövid ima
„Szűz Mária, aki hűségesen megőrizted és szívedben forgattad Isten igéjét, taníts engem is figyelmesen hallgatni az Úr szavára. Segíts, hogy ne csak meghalljam, hanem életemben meg is valósítsam azt. Ámen.”
A Boldogságos Szűz Mária Szeplőtelen Szívének ünnepe, tanítás

Babály András plébános

14/06/2026
12/06/2026

2026. Június 12.Péntek. Jézus Szíve Ünnepe!
„Nem mi szerettük Istent, hanem ő szeretett minket előbb.” (1Jn 4,10)
A Jézus Szíve ünnepe arra emlékeztet, hogy Isten szeretete nem válasz az ember jóságára, hanem megelőzi azt.
Isten szeretete megelőző szeretet! Sokszor úgy gondolkodunk, hogy előbb jobbnak kell lennünk, többet kell imádkoznunk, le kell győznünk a hibáinkat, és majd akkor közeledhetünk Istenhez. Jézus Szíve ünnepe azonban éppen az ellenkezőjét hirdeti.
Jézus szíve nyitva áll minden ember előtt: a bűnös, a kételkedő, a fáradt és a hűséges ember előtt is. Az ő szeretete nem jutalom, hanem ajándék.
Nem azért szeret, mert méltók vagyunk rá, hanem azért tesz minket méltóvá, mert szeret. A kereszten átszúrt szív azt mutatja, hogy Isten szeretete nem áll meg az elutasításnál, a hálátlanságnál vagy a szenvedésnél. Jézus akkor is szeretett, amikor az emberek elfordultak tőle. Ez a szeretet ma is ugyanaz. Ez a szeretet Örökszeretet!
A Jézus Szíve-tisztelet fontos igazságot tanít! Isten kezdeményez. Minden jó kezdete az ő kegyelme. A hit, a megtérés és a szeretet válasz Isten előzetes szeretetére.
Jézus szeretete személyes! Nem általában szereti az emberiséget, hanem minden egyes embert név szerint. Téged is. A szeretet továbbadandó!
Aki megtapasztalja Krisztus szeretetét, annak feladata, hogy ezt a szeretetet családjában, munkahelyén és közösségében is megjelenítse.
Egy édesanya nap mint nap gondoskodik gyermekéről. A kisgyermek még nem tudja viszonozni ezt a szeretetet: nem tud dolgozni, segíteni vagy „kiérdemelni” az anyai gondoskodást. Mégis szeretik, mert a szeretet megelőzi az érdemeket!
Hasonlóképpen szeret minket Isten. Nem várja meg, hogy tökéletesek legyünk. Előbb szeret, megbocsát, felemel és vezet.
Mi csak ezután tudunk válaszolni erre a szeretetre. Jézus Szíve ünnepén érdemes megkérdezni magunktól: Hiszem-e, hogy Isten most is szeret, még a gyengeségeim ellenére is? Elfogadom-e az ő megbocsátását?
Kinek tudnám ma továbbadni ezt a megelőző szeretetet egy kedves szóval, egy bocsánatkéréssel vagy egy segítő cselekedettel?
Ima: „Jézus szelíd és alázatos Szíve, formáld szívemet a Te Szíved szerint! Taníts elfogadni azt a szeretetet, amellyel előbb szerettél engem, és segíts, hogy ezt a szeretetet mások felé is továbbadjam. Ámen.”
Babály András plébános

11/06/2026

2026. Június 11. Csütörtök!
„Menjetek és hirdessétek: közel van a mennyek országa.” (Mt.10,7)
Ez a mondat első hallásra úgy hangozik, mintha egy közelgő eseményről beszélne Jézus. A keresztény hagyomány azonban mélyebben értelmezi ezt: a mennyek országa nem csupán egy jövőbeli hely vagy idő, hanem Isten uralma az ember szívében és az emberek közötti kapcsolatokban, amely már most elkezdődhet.
Mit jelenthet ez a mai ember számára?
A mai világban sokan úgy érzik, hogy a boldogság majd akkor érkezik el, ha több pénzük lesz, jobb munkájuk, több sikerük vagy nagyobb biztonságuk. Jézus tanítása arra hív, hogy felismerjük: az élet legfontosabb valóságai – a szeretet, a megbocsátás, az igazság, az irgalom – már most elérhetők.
A „közel van” nem elsősorban földrajzi vagy időbeli közelséget jelent, hanem azt, hogy Isten közelebb van hozzánk, mint gondolnánk.
Minden olyan pillanatban jelen van a mennyek országa, amikor a szeretet erősebb a gyűlöletnél, a megbocsátás erősebb a sértettségnél, és a remény erősebb a félelemnél!
Egy munkahelyen valakit igazságtalanul bántanak vagy rosszindulatúan kritizálnak. Az első reakció gyakran a visszavágás lenne.
Ha azonban az illető nyugodtan, méltósággal válaszol, nem alázza meg a másikat, hanem megpróbálja megérteni és békésen rendezni a helyzetet, akkor valami megjelenik abból, amit Jézus Isten országának nevezett.
A mennyek országa ilyenkor nem látványos csoda, hanem egy olyan döntés, amelyben a szeretet utat talál!
Egy idős kertész minden tavasszal virágokat ültetett a háza elé. Egy szomszéd egyszer megkérdezte tőle: Miért dolgozik ennyit ezekkel a virágokkal? Holnapra úgyis elhervadnak. Az öreg elmosolyodott.
Lehet. De amíg nyílnak, örömet adnak annak, aki erre jár. Néhány héttel később a szomszéd nehéz időszakon ment keresztül. Egy reggel megállt a virágok előtt, és hosszú idő után először mosolyodott el.
Akkor értette meg, mit akart mondani a kertész. A mennyek országa nem zajjal érkezett. Nem harsonákkal és látványossággal. Egy ember jóságán keresztül lett jelen. Jézus üzenete a mai embernek talán így hangozhatna!
„Ne keresd mindig messze azt, amit Isten már most felkínál. A mennyek országa ott kezdődik, ahol a szeretetnek helyet adsz az életedben.”
Babály András plébános

10/06/2026

2026. Június 10. Szerda!
„Ne gondoljátok, hogy azért jöttem, hogy eltöröljem a törvényt vagy a prófétákat. Nem azért jöttem, hogy eltöröljem, hanem hogy beteljesítsem”(Mt.5,17-19)
A keresztény hit szerint Jézus nem eltörölte az ószövetségi törvényt, hanem beteljesítette azt. Ezt maga mondja a Máté evangéliuma-ban!
Mit jelent a beteljesítés?
Az Ószövetség parancsai nem csupán külső szabályok voltak. Isten azt akarta, hogy népe szívből szeresse Őt és embertársait. Jézus ezt a legteljesebb módon mutatta meg életével. Például az „Ne ölj!” parancsot nemcsak úgy tartotta meg, hogy nem vett el senki életét, hanem arra tanított, hogy a harag,
a gyűlölet és a megvetés is ellentétes Isten akaratával. A törvény külső cselekedetét a szív mélységéig vitte.
Gyakorlati példák Jézus életéből! A szeretet parancsának beteljesítése!
Az Ószövetségben olvassuk: „Szeresd felebarátodat, mint önmagadat.” Jézus nemcsak tanította ezt, hanem gyakorolta is: megbocsátott bűnösöknek,
megérintette a kitaszítottakat, együtt étkezett azokkal, akiket mások megvetettek, életét adta az emberekért.
Az irgalmasság beteljesítése!
Az áldozatok és szertartások mögött Isten irgalmas szívet keresett. Jézus ezt mutatta, amikor meggyógyította a betegeket, megszánta az éhező tömeget, és megbocsátott még keresztre feszítőinek is.
Az engedelmesség beteljesítése!
Sok ószövetségi alak próbált engedelmes lenni Istennek, de mindannyian hibáztak. Jézus viszont tökéletesen engedelmes maradt az Atyának egészen a kereszthalálig.
Mit jelent ez számunkra? Jézus arra hív, hogy ne csak a szabályokat kövessük, hanem a mögöttük álló isteni szeretetet. Nem elég nem ártani másoknak; szeretni, segíteni, megbocsátani és szolgálni is kell.
Rövid ima: „Uram Jézus Krisztus, Te tökéletesen beteljesítetted az Atya akaratát. Taníts engem arra, hogy ne csak külsőleg tartsam meg parancsaidat, hanem szívemben is növekedjek a szeretetben, az irgalomban és az engedelmességben. Ámen.”
Babály András plébános

09/06/2026

2026. Június 09. Kedd!
„Ti vagytok a föld sója... Ti vagytok a világ világossága…
Nem rejthető el a hegyen épült város...”
Jézus nem azt mondja: „Legyetek sóvá” vagy „Próbáljatok világossággá válni”, hanem azt, hogy „ti vagytok”. Vagyis akik őt követik, azoknak már küldetésük van a világban.
Ti vagytok a föld sója!
A só Jézus korában több volt egyszerű fűszernél. Ízt adott az ételnek és megóvta a romlástól. A keresztény ember is ilyen lehet: jóságot visz oda, ahol közöny van; békét teremt ott, ahol viszály van; reményt ad ott, ahol csüggedés van.
Ha a só elveszíti az ízét, már nem tölti be a feladatát. Ugyanígy, ha a hívő ember elrejti hitét, vagy ugyanúgy él, mint bárki más önzésben és szeretetlenségben, akkor nem tudja betölteni küldetését.
Ti vagytok a világ világossága!
A sötétséget nem lehet bottal kiűzni. Elég egyetlen gyertya, és máris megtörik az éjszaka ereje. Jézus arra hív, hogy életünkkel világítsunk: egy kedves szóval; egy megbocsátással; egy segítségnyújtással; az igazság melletti kiállással.
A világosság nem önmagát mutogatja, hanem láthatóvá teszi az utat mások számára.
A hegyre épült város!
Egy hegytetőn álló várost messziről látni lehet. Nem tud elrejtőzni.
A keresztény ember élete is tanúságtétel. Az emberek figyelik, hogyan beszélünk, hogyan bánunk másokkal, hogyan viseljük a nehézségeket.
Sokszor nem a szavaink, hanem a tetteink beszélnek a leghangosabban Istenről.
Egy munkahelyen két kolléga összeveszett. Mindenki oldalt választott, kinek van igaza, a légkör feszült lett.
Volt azonban egy harmadik ember, aki nem pletykált, nem szította a konfliktust, hanem mindkettőjükkel tisztelettel beszélt, és segített kibékülniük.
Nem prédikált hosszasan. Nem idézett Bibliát. Egyszerűen békességet vitt oda, ahol viszály volt.
Ő abban a helyzetben a „föld sója” és a „világ világossága” lett.
Tanulság nekünk! Jézus ma is ezt mondja: A családban légy só és világosság.
A munkahelyeden légy só és világosság!
Az iskolában, a szomszédságban, az interneten légy só és világosság!
Nem kell nagy dolgokat tenni. Egyetlen szeretetteljes tett, egy őszinte szó vagy egy megbocsátás gyakran erősebben ragyog, mint sok beszéd.
Rövid történet!
Egy faluban élt egy idős asszony, aki minden este gyertyát tett az ablakába. Valaki megkérdezte tőle:
Miért gyújtod meg minden este? Hiszen egyetlen gyertya nem világítja be az egész falut.
Az asszony mosolyogva válaszolt: Az egész falut nem, de a körülöttem lévő sötétséget igen.
Így működik Jézus tanítása is. Nem az a feladatunk, hogy egyedül megváltoztassuk az egész világot, hanem hogy ott világítsunk, ahová Isten állított bennünket.
Amikor sok kis fény együtt ragyog, a sötétség már nem maradhat ugyanaz.
Ima: Mennyei Atyánk!
Köszönjük, hogy Jézus által a föld sójává és a világ világosságává hívsz bennünket. Add, hogy szavainkban és tetteinkben a Te szereteted tükröződjön!
Segíts, hogy békét vigyünk oda, ahol viszály van, reményt oda, ahol csüggedés van, és világosságot oda, ahol sötétség van.
Őrizz meg bennünket attól, hogy elrejtsük a Tőled kapott ajándékokat, és adj bátorságot, hogy hűségesen kövessük Jézust minden nap.
Babály András plébános

Cím

Kelemen Didák Köz 1
Nyírbátor
4300

Nyitvatartási idő

Hétfő 09:00 - 19:30
Kedd 09:00 - 19:30
Szerda 09:00 - 19:30
Csütörtök 09:00 - 19:30
Péntek 09:00 - 19:30
Szombat 09:00 - 19:30
Vasárnap 09:00 - 17:00

Telefonszám

+3642281770

Weboldal

Értesítések

Ha szeretnél elsőként tudomást szerezni Nyírbátori Római Katolikus Minorita Plébánia új bejegyzéseiről és akcióiról, kérjük, engedélyezd, hogy e-mailen keresztül értesítsünk. E-mail címed máshol nem kerül felhasználásra, valamint bármikor leiratkozhatsz levelezési listánkról.

A Vállalkozás Elérése

Üzenet küldése Nyírbátori Római Katolikus Minorita Plébánia számára:

Megosztás