Az első evangélikus telepes családok a környező településekről érkeztek erre a vidékre - Pilisről, Albertirsáról (ami akkoriban még két települést jelentett) illetve Péteriből. Az első időkben még élénken tartották a kapcsolatot eredeti gyülekezeteikkel, s ha nem is minden vasárnap, de nagyünnepeken visszajártak. 1893 előtt nyoma sincs önálló gyülekezeti életnek, ebben az évben azonban a reformát
us felekezettel közösen megépítik templomukat, amelyet szeptember 17-án szentelnek fel. A templomot, amely tulajdonjogilag 50-50% részarányban közös, együtt használják, mégpedig úgy, hogy egyik héten református, a másik héten evangélikus istentiszteletet tartanak. A pilisi lelkész végzi a lelkészi szolgálatot.1902-ben országos gyűjtésből megépül a lelkészlakás.1903-ban a gyülekezet önálló egyházközséggé szerveződik és megválasztja első lelkészét: Rác Gyulát, aki ellátta a környező területeket is. 1939. július 9-én iktatják be a gyülekezet második lelkészét Kende Kirchknopf Györgyöt,aki nagy lendülettel fog bele a gyülekezet életének fellendítésébe. Megépíti a gyülekezeti házat (1943), de lelki értelemben is építi a gyülekezetet, hiszen akkoriban indul el több alkalom - gyülekezeti bibliaóra, férfi bibliaóra, szeretetvendégségek, rendszeres istentiszteletek a szórványban. Világháború harci eseményei nyomán 1944-ben a templom és a gyülekezeti ház aknatalálatot kap, a lelkészlakást és az irodát feldúlják, berendezését széthordják és megsemmisítik. A lelkész is ideiglenesen hívei otthonában kap helyet. 1944-ben Benczúr László helyettesítette Kende Kirchknopf György, aki tábori lelkészi szolgálatban volt. 1945. december 2-i határidővel lemond Kende-Kirchknopf György a Budapest-Kelenföldi gyülekezet hívásának engedve, utóda pedig Nyáregyházán Lupták Gyula lesz. Sérült gyülekezeti ház, háborútól szétzilált életek megszabják a szolgálat irányát: lelkigondozás és a gyülekezeti élet megszervezése. Minden szórványban hetenként istentiszteleti alkalmak indulnak, laikusok szolgálatba állításával. Mindenhol bibliakörök, gyermekalkalmak szerveződnek. Közben anyagilag is tovább épül a gyülekezet, felújítják a sérült templomot és a gyülekezeti házat. 1949-ben Lupták Gyula lelkész egy éves tanulmányi szabadságra Finnországba megy, ez idő alatt Mezősi György helyettes lelkész végez szolgálatot nyáregyházán és a hozzá tartozó szolgálati területeken. 1978-tól 1980-ig Keveházi Lászlóné helyettes lelkészként Pilisről jár át, hogy a gyülekezetet pásztorolja.
1980-ban kerül a gyülekezet élére Adámi László, aki egészen 2001.október.31 -ig a gyülekezet lelkipásztora, aki a hosszú évek alatt odaadó munkát végez családjával együtt a gyülekezetben. 2001-ben azonban, a nyíregyházi gyülekezetbe szólítja őt a szolgálat. A Nyáregyházán töltött szolgálati idejéhez fűződik, az újlengyeli templomépítés és a nyáregyházi templom felújítása (1993) és egyéb felújítások, a dánszentmiklósi harangláb építése, missziós alkalmak, szeretetvendégségek és evangelizációk szervezése.
2001-2004. Kollár Zsolt segédlelkész, ez idő alatt újulhatott meg a dánszentmiklósi imaház mennyezete.
2004. augusztus 1-től Túri Krisztina lelkész. Ez idő alatt a paróka külső nyílászáróianak cseréi történhettek meg.
2007. Szeptember 1-től Pelikán András beosztott lelkész.
2008. Június 30-ig Horváthné Csoszánszky Márta beosztott lelkész. 2009-től Napközis táborok kezdődtek. Ifjúsági órák, bibliaórák, gyülekezeti napok kerültek megrendezése. Pályázaton szintetizátort, énekeskönyveket, projektort és puffokat nyert gyülekezetünk. 2011 júniusában megkezdődött a nyáregyházi templom felújítása. Megrendezésre került az első Jótékonysági Bál.
2009-2010 Török Anett szolgálattevő munkatárs.
2013. Július 1-től - 2018.08.15-ig Nyáregyházán Selmeczi Lajos Péter a lelkész. 2013. Július 1-től Újlengyel gyülekezete a Dabas-Gyóni Evangélikus Egyházközségbe került,míg Dánszentmiklós gyülekezetét, az Alberti Evangélikus Egyházközség gondozza. 2015. Január 1-től hivatalosan is gyülekezetünk Monor anyagyülekezet leánygyülekezetévé vált.
2018.08.15-től Sánta József a lelkész. A Nyáregyházi gyülekezet felügyelői, akik mindig hűséges segítői voltak az itt szolgáló lelkészeknek és sokat tettek a gyülekezet érdekében:
• 1883-1903 Fabiny Gyula
• 1904-1906 Krajcsovits Lajos
• 1907-1922 Mózer Róbert
• 1923-1925 Leidenfrost Károly
• 1925 - Kolossa Viktor
• 1926-1939 Török József
• 1939-1967 Dr. Riecsánszky Endre (ő Sárkány Sámuel pilisi püspök unokája volt, és ő hagyta a nyáregyházi gyülekezetre Sárkány Sámuel magyar nyelvű Bibliáját)
• 1988-2006 Veszteg István
• 2006 - ban Báder László
• 2009 - 2018 Rosta László
(Az 1967 - 1988 közötti időszakokban gondnokai voltak a gyülekezetnek)
Az egyházközség kiterjedése
1903 elõtt Pilis szórványaként említi Alsó- és Felsõ-Nyáregyházát a "Pest megyei ágostai hitvallású evangélikus esperesség" 1897-ben megjelent "Schematizmusa". Az önállósulás éve után (1903) a nyáregyházi evangélikus egyházközséghez tartozik Alsó-Nyáregyháza, Felsõ-Nyáregyháza, Felsõszõlõ, Brügecs, Muszályszõlõ, Csévpuszta, Halesz, Pótharaszt-puszta, ezen kívül Újhartyán és Lengyelfalva. 1941-ben ide csatolják Vatyapusztát is. 1945 óta a fent említett területek három önálló községet képeznek: Nyáregyháza, Újlengyel, Csévharaszt. 2013-ban a gyülekezethez tartozik: Nyáregyháza(Alsó és Felső), Dánszentmiklós (leánygyülekezetként), Újlengyel
Gyülekezeti célokat szolgáló épületeink
Nyáregyházán templomunk közös a Nyáregyházi Református Egyházközséggel. 1893-ban épült, mûemlék jellegű késõ barokk. 1993-ban egy nagyszabású felújításra került sor, a dobogóra épített szószék, oltár-úrasztala ekkor kapta jelenlegi formáját. Régi oltárképünk a szószék mellvédjébe került beépítésre, becsukható fatáblákkal. A lelkész az evangélikus istentiszteleten is az oltári liturgia során végig az úrasztala-oltár mögött áll. Templomunkban lent ~ 100 ülőhely, míg a karzaton ~ 20 férőhely található. A torony magassága kb. 20 méter, két harang szól benne. A kisebbik eredeti 1893-ból való, a nagyobbik 1927-bõl. (az eredetit az I. világháborúban elvitték). A lelkészlakás 1902-ben országos gyűjtésből épült, amelyet az évek során többször felújítotttak. Kendeh-Kirchknopf György lelkipásztor idején 1940-43 között gyülekezeti ház épülhetett meg, amely 1992-ben megújulhatott. Imaház Dánszentmiklóson. A leánygyülekezet 1965-ben vásárolta, eredetileg lakóháznak épült 1955 körül. A dánszentmiklósi imaház fölszentelése 1965. május 30-án megtörtént. A harangláb az épület mögött 1981-ben épült. 2013. Július 1-től Dánszentmiklós gyülekezetét az Alberti Evangélikus Egyházközség gondozza.
Újlengyeli templom
Már 1948-ban létezett egy olyan telek Újlengyelben, amelyet református és evangélikus templom építésére tartottak fenn. 1961-ben azonban felszólításra a két gyülekezetnek le kellett róla mondania. 1995-ben a hívek kérésére az Újlengyeli Önkormányzat a gyülekezeteknek adományozta azt a telket, amelyen a templom áll. 1998. szeptember 26-án került sor az alapkőletételre, az épülõ templom falai között, majd a templom 2000. október 28-án fölszentelésre került. 2013. Július 1-től Újlengyel gyülekezetét a Dabas-Gyóni Evangélikus Egyházközség gondozza. Nyáregyházi Evangélikus Leányegyház Szolgálattevők:
Lelkész: Sánta József, Tel: +36-20-383-5824, E-mail: [email protected]
Hitoktató: Kalocsai Fruzsina
Kántor: Hacheleva Ludmilla
Gondnok: Rosta László, Tel: +36-20-953-3397
Pénztáros: Nánásiné Koncz Ágnes, Tel: +36-70-361-8316
Presbitérium
Rosta László – gondnok
Nánásiné Koncz Ágnes – pénztáros
Veszteg Istvánné – jegyző
Rosta Lászlóné – számvevőszéki ellenőr
Nánási Ferenc – presbiter
Dudás Róbertné – presbiter
Id. Miczkó József –presbiter
Máricsné Fekete Éva – presbiter
Váraljai Lászlóné – presbiter
Veszteg István – presbiter
__________________________________________________________
Forduljanak hozzánk bizalommal! Sok szeretettel várjuk gyülekezetünkkel kapcsolatos észrevételeket, javaslatokat! Erős vár a mi Istenünk!