16/06/2026
Az istenfélelem jutalma – 112. Zsoltár
„1Dicsérjétek az Urat! Boldog ember az, aki az Urat féli, sok örömöt talál parancsolataiban. 2Utódja hős lesz a földön, a becsületesek nemzedéke áldott lesz. 3Vagyon és gazdagság lesz házában, igazsága örökre megmarad. 4Világosság ragyog a sötétben is a becsületesekre attól, aki kegyelmes, irgalmas és igaz. 5A jó ember könyörületes, és kölcsönt ad, ügyeit törvényesen intézi. 6Nem is fog meginogni sohasem, örökre emlékezetes lesz az igaz. 7Nem fél a rossz hírtől, erős a szíve, bízik az Úrban. 8Rendületlen a szíve, nem fél, végül megvetéssel néz ellenségeire. 9Bőven adakozik a szegényeknek, igazsága örökre megmarad, hatalma dicsőségesen emelkedik. 10Látja ezt a bűnös, és bosszankodik, fogát csikorgatja, és emészti magát. A bűnösök kívánsága semmibe vész.”
Van egy régi történet egy hajóskapitányról, aki évtizedeken át járta a tengereket. Egyszer egy fiatal matróz megkérdezte tőle:
– Kapitány úr, maga soha nem fél a viharban?
Az idős kapitány elmosolyodott.
– Dehogynem félek. Nem a vihartól nem félek, hanem attól, hogy elveszítem a tiszteletet a tenger ereje iránt. Aki már nem fél a tengertől, az előbb-utóbb a hullámok között végzi.
Milyen különös, hogy az emberek sokszor félnek a betegségtől, a holnaptól, a rossz hírektől, a pénztelenségtől, az öregedéstől vagy a haláltól, attól, hogy elbukik az életében, de közben egyre kevésbé beszélnek az istenfélelemről. Pedig a Biblia szerint az istenfélelem nem rettegést jelent, hanem azt a mély tiszteletet, amely felismeri: Isten az Úr, én pedig az Ő teremtménye vagyok.
A 112. zsoltár nem azt mondja, hogy boldog az az ember, akinek nincs problémája. Nem azt mondja, hogy boldog az, aki gazdag, sikeres vagy mindig egészséges. Azt mondja: „Boldog ember az, aki az Urat féli.”
Az ilyen ember a sötétségben is világosságot talál. Rossz hírek érkezhetnek hozzá, mégsem omlik össze. Nehézségek jöhetnek az életébe, mégsem veszíti el a reménységét. Nem azért, mert különösen erős, hanem azért, mert az erősebb Valakibe kapaszkodik önmagánál.
Figyeljük meg a zsoltár 7-ik versét: „Nem fél a rossz hírtől, erős a szíve, bízik az Úrban.” Mennyire aktuális ez ma is! Egyetlen telefonhívás, egy orvosi lelet, egy váratlan e-mail vagy egy rossz hír képes felforgatni az egész napunkat. Aki azonban megtanulta félni az Urat, annak már nem kell mindentől is félnie.
Az istenfélelem nem elvesz az életedből, hanem helyre teszi azt. Megtanít arra, hogy mi az igazán fontos. Megtanít engedelmeskedni akkor is, amikor nincs minden világosan kijelölve számunkra. Megtanít jót tenni akkor is, amikor abból nekünk semmilyen hasznunk nem származik. Megtanít bízni akkor is, amikor még nem látjuk a megoldást, csak a mögötte való Istent.
Kívánom, hogy ma ne a félelmeink vezessenek bennünket, hanem az Úr iránti tisztelet és bizalom. Mert aki az Urat féli, annak szíve végül békességet talál.
Áldott, békességes napot kívánok mindenkinek! K.G.