Római Katolikus Plébánia, Lesencetomaj

Római Katolikus Plébánia, Lesencetomaj Ügyintézés: Balatonederics Római Katolikus Plébánia
Balatonederics
Kossuth Lajos utca 72.
8312. A plébánia története

Nagyobb római telephely volt.

Az Anonymus említette Tanuzaba besenyő fejedelemtől származó Tomaj-nemzetség egyik ősi fészke. Papja: 1333-34-ben Miklós. Parochiális egyháza 1343-ban Szent Péter tiszteletére áll. Az újraéledő falu híveit Rezi, Nemesvita, majd Tapolca gondozza. Középkori temploma 1746-ban még romos, csak haranglábuk van. 1749-ben építik újjá és látják el toronnyal. Mai klasszicista formáját 1806-ban nyerte, amiko

r Nedeczky Károly nagyprépost újjáépítteti és új tornyot emeltet fölé. ( 2011-ben külsőleg felújítva) 1755-ben önállósult. Új orgonája és belső al secco festése 1955-60-ban készült. Műemlék. 30x9 m. Titulusa Szent Anna. A plébánia-ház későbarokk, 1790-körüli, átalakítva. A Rákóczi téri kőkereszt későbarokk, 1811-ből.

Uzsai Kápolna kialakítása és közösségi tér létrehozása2026.06.17.Pályázatok és TámogatásokEzúton tájékoztatjuk a lakossá...
18/06/2026

Uzsai Kápolna kialakítása és közösségi tér létrehozása

2026.06.17.

Pályázatok és Támogatások

Ezúton tájékoztatjuk a lakosságot, hogy az EGYH-EOR-25-P-0153 azonosító számú, „Uzsai Kápolna kialakítása és közösségi tér létrehozása” című projekt keretében az I. ütem megvalósítása sikeresen lezárult. A beruházás a Miniszterelnökség Egyházi és Nemzetiségi Kapcsolatokért Felelős Államtitkársága által biztosított, a HENTI/1069/321/2025 számú szakmai döntés alapján nyújtott támogatásból valósította meg a Lesencetomaj Római Katolikus Plébánia, mint az Uzsai Egyházközség képviselője.
A projekt a Lesencetomaji Római Katolikus Plébánia beruházásában, az Uzsai Önkormányzat 1/1 arányú tulajdonában álló 8321 Uzsa Lázhegy utca 19-21. sz. alatt található ingatlan felújításával és funkcióbővítésével valósult meg. A fejlesztés első ütemében a kivitelező az alábbi szakmai munkákat végezte el:

Belső építőmesteri és átalakítási munkák: A közösségi tér és kápolna kialakítása érdekében sor került a belső terek átalakítására, beleértve a szükséges falbontási munkálatokat, az aljzat előkészítését és burkolását, valamint a falak esztétikus festését és mázolását.
Külső építőmesteri munkák: Az ingatlan energetikai hatékonyságának növelése és esztétikai megújítása érdekében a külső homlokzat hőszigetelése és festése megtörtént. A beruházás kiemelt elemeként – a szakrális funkciót erősítve – elkészült a kisharangtorony is.
Villamosenergia-ellátás: A teljes körű villanyszerelési munkák elvégzésével kiépítésre került az épület belső és külső tereinek korszerű elektromos hálózata, amely biztosítja a közösségi tér biztonságos és komfortos használatát.
A projekt jelen üteme a terveknek megfelelően, a jóváhagyott költségvetés keretein belül valósult meg. Tájékoztatuk továbbá a tisztelt Támogatót, hogy a megújult épület az I. ütem lezárásával még nem adható át a nagyközönség számára. A belső terek végleges kialakítása, a berendezési tárgyak elhelyezése, valamint Soós Csilla művésznő által készített festett ólomüveg ablakok beépítése a projekt soron következő, II. ütemében történik meg, amely után az ingatlan teljes körűen betöltheti szakrális és közösségi funkcióját.

14/06/2026
Lélekben megerősödve a rászorulók szolgálatában – Karitász ünnep LesenceistvándonLESENCEISTVÁND – Ünnepi szentmisével, e...
11/05/2026

Lélekben megerősödve a rászorulók szolgálatában – Karitász ünnep Lesenceistvándon
LESENCEISTVÁND – Ünnepi szentmisével, ereklyés tiszteletadással és baráti közösségi találkozóval erősítették meg elkötelezettségüket a Lesencevidéki Karitász önkéntesei május 11-én. Az esemény díszvendége Szijártó László várpalotai esperes-plébános, a Veszprémi Főegyházmegyei Karitász kinevezett igazgatója volt.
A lesenceistvándi római katolikus templom falai között a segítő szeretet és az összefogás ereje töltötte meg a teret. A Veszprémi Főegyházmegye Lesencevidéki Karitász csoportja által szervezett hálaadó szentmisét Főtisztelendő Szijártó László atya celebrálta. Az ünnep fényét emelte, hogy az igazgató elhozta Boldog Bódi Mária Magdolna vértanú szűz ereklyéjét is, amely előtt a hívőközösség a szertartás keretében leróhatta tiszteletét.
Szentbeszédében Szijártó László atya a vértanú alakját állította példaképül a jelenlévők elé. Kiemelte Magdolna állhatatos szociális és karitatív szolgálatát, amely a legnehezebb időkben is rendíthetetlen volt. Az igazgató hangsúlyozta: a vértanú sorsa a végsőkig összefonódott a segítéssel, hiszen még élete utolsó napján is a sebesült katonákat ápolta, önfeláldozóan tanúságot téve a Krisztusi szeretetről.
A szentmise utáni közösségi összejövetelen a tagoknak lehetőségük nyílt közvetlen beszélgetésre az új igazgatóval. A találkozó és az ereklye jelenléte igazi lelki töltekezést jelentett az önkéntesek számára, megerősítve őket abban, hogy munkájukkal a vértanú szűz áldozatos örökségét viszik tovább.
A Lesencevidéki Karitász tagjai hálával zárták a napot; az igazgató atya látogatása és Boldog Bódi Mária Magdolna lelki közelsége új lendületet adott mindennapi szolgálatukhoz, amellyel a környék rászorulóit segítik.

22/04/2026

Cím

Római Katolikus Plébánia
Lesencetomaj
8318

Értesítések

Ha szeretnél elsőként tudomást szerezni Római Katolikus Plébánia, Lesencetomaj új bejegyzéseiről és akcióiról, kérjük, engedélyezd, hogy e-mailen keresztül értesítsünk. E-mail címed máshol nem kerül felhasználásra, valamint bármikor leiratkozhatsz levelezési listánkról.

A Vállalkozás Elérése

Üzenet küldése Római Katolikus Plébánia, Lesencetomaj számára:

Megosztás