Szent Márton Plébánia

Szent Márton Plébánia Római Katolikus Plébánia

2026.június 17. Szerda- Isten soha nem akar megfosztani minket semmitől, főleg nem a kegyelem lehetőségétől. Ezért ad id...
17/06/2026

2026.június 17. Szerda

- Isten soha nem akar megfosztani minket semmitől, főleg nem a kegyelem lehetőségétől. Ezért ad időt ma is, hogy fel tudjunk készülni életünkre. De Isten ad időt az ünnepekre való felkészüléshez is. Ezek az időszakok is segíthetnek, hogy jobban elmélyüljünk a hitben, és kiengesztelődjünk Istennel és egymással.
- - „A hegyi beszédben Jézus így szólt tanítványaihoz: Vigyázzatok! Jót***eitekkel ne hivalkodjatok az emberek előtt, mert így a mennyei Atyától nem kaptok értük jutalmat. Amikor tehát alamizsnát osztasz, ne kürtöltess magad előtt, mint a képmutatók teszik a zsinagógákban és az utcákon, hogy dicsérjék őket az emberek! Bizony mondom nektek, ezzel már meg is kapták jutalmukat. Amikor te adsz alamizsnát, ne tudja bal kezed, mit cselekszik a jobb kezed, hogy adományod rejtekben legyen… Amikor pedig imádkoztok, ne legyetek olyanok, mint a képmutatók, akik szeretnek az emberek szeme láttára a zsinagógákban és az utcasarkokon állva imádkozni! Bizony mondom nektek, már meg is kapták jutalmukat. Amikor imádkozol, menj be a szobádba, és zárt ajtó mögött, a rejtekben imádkozzál Atyádhoz!... Amikor böjtöltök, ne legyetek mogorvák, mint a képmutatók! Keserű arcot mutatnak, hogy az emberek meglássák rajtuk a böjtölést. Bizony mondom nektek, ezzel már meg is kapták jutalmukat. Amikor te böjtölsz, illatosítsd be hajadat és mosd meg arcodat, hogy az emberek ne vegyék észre böjtölésedet...” ( Mt 6, 1 - 6. 16 -18 )
- Vigyázzunk arra, hogy az önfegyelmezésünk, a lemondásunk, mindig az őszinte bűnbánatunkat fejezze ki. Legyen cél, egy belső lelki megújulás. Mutatkozzon meg életünkben a szavainkban, a cselekedeteinkben, a gondolkodásunkban is, a felebaráti szeretet.
- Az biztos, hogy a szeretet, és az imádság, megtisztítja, felemeli a testet és a lelket is, és így az ember az önfegyelmezés által megerősödhet, és megtanulhatja, hogyan kell helyesen cselekedni. Az imádság, a jócselekedetek, a bűnbánat, és a valamiről való lemondás, mindig alkalmas eszköze a lélek és a test erejének visszanyeréséhez.
- Van sok ember, akinek az önfegyelmezés, a lemondás ma nem érték, és nem ad, vagy nem hordoz pozitív tartalmat. Mi, vegyük észre: a lemondás, az önfegyelmezés segített már abban, hogy jobban oda tudjunk fordulni Istenhez, és egymáshoz. Az odafordulás közben lássuk meg azt is, hogy mely bűnök voltak azok, amelyek eddig megakadályozták az őszinte szeretetünket, a földi boldogságunkat és az örök életünket is!
- A szeretetünk, a hitünk, a reményünk, a hálánk, az önfegyelmezésünk, a lemondásaink, a bűnbánatunk, és bocsánatkéréseink, biztos, hogy a javunkat fogják szolgálni, ha Isten, és egymás iránti szeretetből tesszük.

2026.június 16. KeddMinden ember a szíve mélyén az életének értelmét keresi. Meg is találja, ha meglátja, hogy mit bízot...
16/06/2026

2026.június 16. Kedd

Minden ember a szíve mélyén az életének értelmét keresi. Meg is találja, ha meglátja, hogy mit bízott rá a jó Isten. Ránk bízta a szeretet, és a jóság átadását. Ezeket kell megélnünk, és tovább kell adnunk. Jézus világossá teszi, hogyan kell reagálnunk, ha az emberek rosszul bánnak velünk. Ha valaki nem szereti felebarátait, akkor a mellette lévők hogyan szeressék őt? Kell, hogy érezzék a szeretetünket a mellettünk élők, bárhol is vagyunk. - Tudjuk, hogy szeretni, és jónak lenni nem mindig könnyű, de lehet. Nekünk is keresni kell Jézust, és kell kérnünk, hogy segítsen önmagunkra találni.
- - Jézus a hegyi beszédben ezt mondta tanítványainak: Hallottátok, hogy ezt mondták: „Szeresd felebarátodat és gyűlöld ellenségedet!” Én pedig azt mondom nektek: Szeressétek ellenségeiteket, tegyetek jót azokkal, akik gyűlölnek benneteket, imádkozzatok azokért, akik üldöznek és gyaláznak titeket, hogy gyermekei legyetek mennyei Atyátoknak, aki fölkelti napját jókra és gonoszokra egyaránt, és esőt ad mind az igazaknak, mind a bűnösöknek. Ha ugyanis csak azokat szeretitek, akik titeket szeretnek, ugyan mi lesz a jutalmatok? Nem teszik meg ezt a vámosok is? És ha csak a testvéreiteknek köszöntök, mi az, amivel többet tesztek? Nem teszik meg ezt a pogányok is? Ti legyetek olyan tökéletesek, mint amilyen tökéletes a ti mennyei Atyátok! ( Mt 5, 43 - 48 )
- Isten a hiányosságaink ellenére is szeret. Jézus egyszerűen csak annyit kért, hogy engedjük meg Neki, hogy átformálja szívünket és lelkünket, és kihozzon minket a sötétségből a világosságba. - Törekedjünk arra, hogy minél jobban megismerjük az Istent! Imádkozzunk azért, hogy mindig tudjunk szeretni, tudjunk formálódni, mindig növekedjen a hitünk, reményünk, és tudjuk elengedni azt a bűnt mely úgy összefonódott velünk. Igaz, azt is meg fogjuk tapasztalni vagy tudjuk is már, hogy minden jó irányú formálódás, növekedés nehéz, és közben el is fogunk esni. De a lényeg, hogy majd újra és újra fel is fogunk kelni Isten segítségével.
- Ne essünk kétségbe, mert mindezek közepette is, szeretni fog az Isten, aki tudja, hogy mi a földi életünkben soha nem leszünk tökéletesek. De arra, és ahhoz ad erőt, hogy éljük a szeretetet, bocsássunk meg, és éljük át nap mint nap az Ő végtelen szeretetét. Amikor pedig átéljük az Ő szeretetét vagy családtagjaink, barátaink szeretetét, azt adjuk tovább másoknak.
- A szeretet megélése, fog majd kitörölhetetlen nyomott hagyni bennünk.
Alakítsunk ki élő szeretet - kapcsolatot Istennel és egymással, hogy ez szebbé, jobbá, boldogabbá tegye a mindennapjainkat!

2026. június 15. – HétfőEvangéliumJézus a hegyi beszédben így szólt tanítványaihoz: „Hallottátok, hogy a régieknek ezt m...
15/06/2026

2026. június 15. – Hétfő

Evangélium

Jézus a hegyi beszédben így szólt tanítványaihoz: „Hallottátok, hogy a régieknek ezt mondták: Szemet szemért, fogat fogért. Én pedig azt mondom nektek: Ne szálljatok szembe a gonosszal, hanem ha valaki arcul üt téged jobb felől, tartsd oda neki a bal arcodat. Aki perbe fog, hogy elvegye a ruhádat, annak add oda a köntösödet is. És ha valaki egy mérföldnyire kényszerít, menj vele kétannyira. Adj annak, aki kér, és aki kölcsönt akar, el ne fordulj tőle.”
Mt 5,38-42

Elmélkedés

Jézus forradalmi újdonságot mond: Ne szálljatok szembe a gonosszal! Azt szeretné, hogy törjük meg az erőszak és a bosszú körforgását, és merjünk a szeretet, a megbocsátás, a békesség eszközeivé válni.
A természetes, ösztönös magatartás a viszonzás. Ha bántanak, védekezünk vagy visszaütünk. Jézus viszont arra tanít, hogy a keresztény ember nem a saját igazát védi mindenáron, hanem Isten igazságát keresi, és ezt gyakran a türelem, az önmegtagadás, a szelídség útján találja meg. Lényeges hangsúlyozni, hogy nem gyávaság ez, hanem a legmélyebb erő, amely az evangélium lelkületéből fakad.
„Ha valaki arcul üt téged jobb felől, tartsd oda neki a bal arcodat” – ez a mondat nem azt jelenti, hogy el kell viselni az igazságtalanságot, hanem azt, hogy ne az agresszió legyen válaszunk a támadásra. A keresztény tanúságtétel nem az igazságtalanság elfogadása, hanem a szeretet uralmának megmutatása, olyan szereteté, amely nem feltételekhez kötött, és nem a másik viselkedésétől függ.
Jézus maga az élő példája ennek: nem szállt szembe vádlóival és bántalmazóival, hanem imádkozott értük: „Atyám, bocsáss meg nekik.” Itt tárul fel, mit jelent Isten országa. Nem földi uralom, hanem a szív hatalma, a szeretet ereje, amely át tud formálni embereket, helyzeteket, sőt, a világot. És mi is erre kapunk meghívást: ne csak elviseljük, hanem jóval válaszoljunk a rosszra. Szeressünk minden helyzetben!
© Horváth István Sándor

Imádság

Uram, Jézus Krisztus! Taníts meg arra, hogy ne a visszavágás legyen a szívem első szándéka, hanem a szeretet! Add, hogy le tudjak mondani az igazam makacs védelméről, és inkább a békét válasszam! Tölts el türelemmel, amikor igazságtalanság ér, és adj bátorságot, hogy a jóság útját járjam akkor is, ha nehéz! Ne engedd, hogy a gonoszság formáljon, hanem te alakíts engem szelíd, irgalmas szíved szerint! Add, hogy ne akadály, hanem út legyek, amelyen mások eljutnak a te szeretetedhez!

Miserend;Június 15. hétfő: NINCS szentmiseJúnius 16.  kedd: NINCS szentmiseJúnius 17. szerda: 7.00  óra szentmiseJúnius ...
14/06/2026

Miserend;

Június 15. hétfő: NINCS szentmise
Június 16. kedd: NINCS szentmise
Június 17. szerda: 7.00 óra szentmise
Június 18. csütörtök: NINCS szentmise
Június 19. péntek: 7.00 óra szentmise
Június 20. szombat: NINCS szentmise

Június 14. vasárnap: 10.00 óra szentmise

Minden vasárnap a szentmisék előtt 20 perccel szentgyónásra hívom és várom a kedves testvéreket.

Június hónapban Jézus szíve litániát végzünk a reggeli szentmisét követően, valamint az esti szentmise és a vasárnapi szentmise előtt.

A plébánia ügyeleti rendben működik.
Irodai ügyelet: Krisztina Cselóczki 06 70 2841076

További információk:

Gusztáv Atya
70/77- 52- 245

2026.június 14. VasárnapMinden emberi élet alapja, a szeretet. Szeretni Istent és az embertársakat. - Isten, ad küldetés...
14/06/2026

2026.június 14. Vasárnap

Minden emberi élet alapja, a szeretet. Szeretni Istent és az embertársakat. - Isten, ad küldetést minden embernek. Biztos, sokszor éreztétek ti is az életetek során, hogy az események nem véletlenül történnek velünk. Isten gondoskodása, már az életünk kezdetétől fogva jelen van. Mennyi minden volt eddig is az életünkben, amik, akik, terelgettek az úton. Szüleink, Nagyszüleink imádságai, példamutatásai, mind - mind ajándékok voltak, és vezettek, irányítottak egy életpálya irányba. - Ahhoz, hogy az emberiség igazán előbbre, aztán majd üdvösségre jusson, elsősorban nem fizikai erőre, nem is gyors computerre, hanem hivatásokra, szeret***el szolgáló vezetőkre, jó munkásokra van szükség. - - „Abban az időben: Jézus meglátta a tömeget, és megesett rajta a szíve, mert olyan kimerültek és levertek voltak, mint a juhok, amelyeknek nincsen pásztoruk. Így szólt tanítványaihoz: „Az aratnivaló sok, de a munkás kevés. Kérjétek az aratás Urát, küldjön munkásokat aratásába.” (Mt 9,36 )
Jézus, 12 férfit hívott meg, akiknek az Ő tanítását folytatniuk kellett. - „Gyertek, kövessetek, én emberek halászává teszlek benneteket.” (Mt 4,18) - - Jézus Krisztus újra és újra bejárja a földet, és munkásokat hív. - Hívása ma már nem akusztikusan érzékelhető úgy, mint az apostolok idejében. De akkor, hogyan tudják ma az emberek Isten hívását mégis meghallani? - Hogyan hív meg Isten a szolgálatra? Isten részben, belső indíttatással adja tudtára az embereknek a meghívást. - Én azt látom, hogy az Isten bőséggel hív, szólít meg embereket, csak az a baj, hogy sokszor a mai világi élet elfolytja, vagy azok, akiknek ezt észrevenni és ápolni feladatuk lenne, ( pl: a szülők, nagyszülők, papok, ) sokszor éppen ők azok, kik kioltják a hivatást, vagy még le is beszélik a gyermekeiket!
- Isten mindig a legjobbat akarja nekünk. Azért jelöl ki nekünk utat az életben, hogy azon az úton járva a legjobbat hozzuk ki magunkból, hogy azt a mások javára is tudjuk kibontakoztatni. - Az egész élet lemondásokból áll. Nincs olyan területe az életnek, ahol ne kellene lemondani valamiről, akár saját magunkról - mások javára.
- - De, csak az tud lemondani, aki találkozik egy olyan élő személlyel, akit megszeret.
Az élő Jézus Krisztussal való találkozáskor előfordulhat, hogy kérni fog: „Kövess engem!” - Sőt, az Ő egészen különös szívügyét egyértelműen, és nyomatékosan is megfogalmazza: - „Kérjétek az aratás Urát, küldjön munkásokat aratásába.” (Mt 9,36 )
- - Miért kell kérni Istentől azt, amit Ő maga is akar teljesíteni?
Azért, hogy ebben a hivatások kérésében, mi is részt vegyünk.
- - Ha tudatosan imádkozunk hivatásokért, akkor biztos lesz is eredmény.

2026.június 13. SzombatMa a Boldogságos Szűz Mária Szeplőtelen Szívéről emlékezünk meg. A Szűzanya közel van hozzánk. Mi...
13/06/2026

2026.június 13. Szombat

Ma a Boldogságos Szűz Mária Szeplőtelen Szívéről emlékezünk meg. A Szűzanya közel van hozzánk. Mit gondoltok: megtehette volna - e a mennyei Atya, hogy Jézus közénk jöjjön anélkül, hogy Máriát kihagyja? Nyilvánvalóan, megtehette volna, mert Istennek semmi sem lehetetlen. Megtehette volna, hogy Jézus megjelenik a semmiből, azonban mégsem így tett! - A mennyei Atya, Máriát, a tiszta embert választotta ki, hogy az Ő „igen”je által megvalósítsa a mi megváltásunkat. Látjuk, hogy Mária szorosan össze van kapcsolva az Isten üdvösség tervével, és mindannyiunk üdvösségével is. Ez minket is arra tanít, hogy kapcsolódjunk szorosan Máriához, Jézus édesanyjához. - Mivel maga Isten választotta ki a Boldogságos Szűz Máriát, jó ha Őt válasszuk mi is. – „Jézus szülei minden évben fölmentek Jeruzsálembe a húsvét ünnepére. Amikor Jézus tizenkét éves lett, szintén fölmentek, az ünnepi szokás szerint. Az ünnepnapok elteltével hazafelé indultak. A gyermek Jézus azonban Jeruzsálemben maradt anélkül, hogy szülei észrevették volna. - Abban a hitben, hogy az úti társaságban van, már egy napig mentek, amikor keresni kezdték a rokonok és ismerősök között. Mivel nem találták, visszafordultak Jeruzsálembe, hogy ott keressék. Három nap múlva találtak rá a templomban, amint a tanítók közt ült, hallgatta és kérdezgette őket. Akik csak hallgatták, mind csodálkoztak okosságán és feleletein. Amikor a szülei meglátták őt, nagyon meglepődtek. Anyja így szólt hozzá: „Gyermekem, miért t***ed ezt velünk? Lásd, atyád és én bánkódva kerestünk téged.” Ő azt felelte: „Miért kerestetek? Nem tudtátok, hogy nekem Atyám dolgaiban kell lennem?” Ám ők nem értették mit akar ezzel mondani. Akkor hazatért velük Názáretbe, és engedelmes volt nekik. Szavait anyja mind megőrizte szívében.
( Lk 2, 41 - 51a ) - A Boldogságos Szűz Mária Szeplőtelen Szíve, a teljes ártatlanság, valamint a megtestesült Ige és a megváltott ember iránti anyai szeretet jelképe. Tiszteletének alapja a Szeplőtelen fogantatás, és az Istenanyaság.
- Anyává t***e a Szentlélek, és úgy irányította őt a mennyei Atya felé, hogy mélységes szeretetét, és alázatát soha ne veszítse el, hanem teljesítse anyai hivatását, küldetését. Soha nem a saját érzelmei és a meggondolásai vezették, hanem az a belső és külső szeretet, bölcsesség, és az élő hite irányította egész életét.
- Szűz Máriát úgy kell szeretni, ahogy Jézus szerette, és lelki életünkben is úgy kell tekintenünk rá, mint a mi, Istentől kapott Anyánkra. - Mária teljesen és feltétel nélkül átadta magát Istennek, és ezt értünk és a mi megváltásunkért t***e. Engedjük Máriának, hogy segítsen nekünk, és álljon mellettünk a Krisztus felé, az örökkévalóságba vezető személyes utunkon. Köszönjük!

2026.június 12. Péntek- Ma, Jézus Szentséges Szíve ünnepe van. - Örök szeret***el szeret minket az Úr.  Amikor fölemelté...
12/06/2026

2026.június 12. Péntek

- Ma, Jézus Szentséges Szíve ünnepe van. - Örök szeret***el szeret minket az Úr. Amikor fölemelték a földről, irgalmában a Szívére vont bennünket. Hálásan köszönjük.
- Napjainkban is fontos, hogy gondoljunk Jézusra és figyeljünk a szerető Szent Szívére. Fontos, hogy a mi szívünk legyen közel, az Ő Szent Szívéhez. Csak úgy röpködnek a médiában és a közbeszédben a fontosabbnál fontosabb emberek nevei. Előfordulhat, hogy e nevek ingerlik az embereket, és ezért fokozatosan nő a feszültség. Jézusnak volt érző és együtt érző szíve, és soha nem önmagát kímélte, hanem másokért szolgált. Akkor is, ha az neki éppen alkalmatlan volt. Egyedül Jézus Krisztus az, aki megszünteti az aggodalmainkat. Ő a mi Megváltónk, és Övé a hatalom örökkön örökké. Amikor tehát Jézus Szívét tiszteljük, a fogalom helyett, a konkrét valóságra, az egész életére gondoljunk, és idézzük fel Jézus születését, tanítását, csodáit, szenvedését, halálát, feltámadását és egész életét. Megnyugtató, hogy Jézus szeret minket, és önmagát áldozta értünk. A mennyei Atya emberré lett Fia, Jézus, - a szeretetét, életét, az isteni Szívét adta értünk amikor megváltott. A Szívének átszúrása és oldalának megnyitása mutatja a szeretetének a végtelenségét. - - Mi kinek adjuk oda az életünket, kinek a szolgálatába állunk, és kibe vetjük a reményünket? - Alacoque Szent Margit látomásai nyomán terjedt el Jézus szívének ábrázolása: a megnyitott, lángoló szív, és a belőle kinövő kereszt, melyen szeretetből életét adta értünk. Aki Jézus Szíve szerinti emberré akar lenni, aki Jézustól akar tanulni, aki Jézushoz akar hasonlítani, ha jószívű emberekké akarunk válni, akkor Jézustól kell tanulnunk, ahogy Ő mondta! ”Tanuljatok tőlem, mert szelíd vagyok és alázatos szívű!” (Mt 11,29). Ha Jézustól akarunk tanulni, akkor figyeljük meg, hogyan élt, hogyan bánt az emberekkel, hogy viselkedett a barátaival, hogyan az ellenségeivel, hogyan a szenvedőkkel. Az életünk célja kell legyen, hogy a mi szívünk összekötődjék az Ő Szívével! Láthatjuk, hogy a földi hatalmasságok csak tiszavirág életűek, és ha az egyik elmúlik, mindig lesz helyette más. Jézus hatalma pedig örök időre szól, így sziklaszilárd alapja lehet az életünknek. Szegezzük hát a tekintetünk Jézus Krisztusra, mert övé minden hatalom és ő szeret minket a legjobban. Az lesz az életünk kiteljesedése, amikor az életünkben, és a halálunk után is, boldogan élünk majd Vele.
Mennyei Atyánk! Köszönjük Szent Fiadat, Jézus Krisztust! Add, hogy ragaszkodjunk Fiadhoz, és ebben a bizonytalankodó, kapkodó, szeretetet, hitet, reményt vesztett világban, mi, ne lássuk sötéten a jövőnket, és ne törjön össze a lelkünk. Kérünk, bocsáss meg nekünk! Add, hogy üdvözülhessünk, és zúgolódás nélkül szeret***el vegyük fel, hordozzuk a keresztünket és így kövessük Jézust! Add, hogy mi is, Jézus Krisztus szeretetét élve, váljunk jó emberekké, és majd a Te országodban, a saját életünk áldozatával jelenjünk meg! Köszönjük!

2026. június 11. – Csütörtök, Szent Barnabás apostolEvangéliumJézus e szavakkal küldte a nép közé apostolait: „Menjetek,...
11/06/2026

2026. június 11. – Csütörtök, Szent Barnabás apostol

Evangélium

Jézus e szavakkal küldte a nép közé apostolait: „Menjetek, és hirdessétek, hogy közel van a mennyek országa! Gyógyítsatok betegeket, támasszatok fel halottakat, tisztítsatok meg leprásokat, és űzzetek ki ördögöket! Ingyen kaptátok, ingyen is adjátok! Ne legyen övetekben se arany, se ezüst, se rézpénz! Ne vigyetek magatokkal úti tarisznyát, se két ruhát, se sarut, se botot! Méltó ugyanis a munkás a kenyerére. Ha egy városba vagy faluba érkeztek, érdeklődjetek, hogy ki az, aki méltó arra, hogy nála maradjatok, amíg csak el nem távoztok! Amikor pedig beléptek a házba, köszöntsétek a ház népét. Ha érdemes rá a ház, akkor a békétek rászáll; ha pedig érdemtelen, akkor békétek visszaszáll rátok.”
Mt 10,7-13

Elmélkedés

A ma ünnepelt Szent Barnabás nem tartozott a tizenkét apostol közé, mégis „apostolnak” nevezi őt Szent Lukács az Apostolok Cselekedeteiben. Ez a cím az ő esetében az életformából fakad: Barnabás az örömhír tanúja lesz szavával és cselekedeteivel egyaránt. A neve is beszédes: „vigasztalás fia” vagy „bátorító”.
A jeruzsálemi közösségben ő volt az, aki észrevette a jót Pálban, amikor mások még bizalmatlanok voltak iránta. Ő volt az, aki összekötött, nem elválasztott. Amikor a pogányok közé is eljutott az evangélium, Barnabás nem zárkózott el a változástól, hanem elismerte a Szentlélek működését, és elindult Antióchiába, majd missziós útra, amelyre magával vitte Pált is. Nem a saját elképzeléseit kereste, hanem Isten ügyét igyekezett szolgálni. Ahol feszültség volt, ott békét teremtett. Ahol bizonytalanság volt, ott bátorított. Ahol megosztottság uralkodott, ott közösséget épített.
A mai evangéliumban Jézus útnak indítja tanítványait, hogy hirdessék: „közel van a mennyek országa.” Ez a mondat Szent Barnabás életében is testet öltött. Nemcsak beszélt róla, hanem jelenvalóvá t***e: missziós lelkületével, türelmével, bizalmával, szeretetével és hűségével. Ma, amikor gyakran gyanakvás és megosztottság tölti be a világot, különösen is szükségünk van Barnabás lelkületére, arra, hogy újra felfedezzük a bátorítás, a hídépítés és a csendes szolgálat értékét. Barnabás példája arra hív, hogy ne a magunk útját járjuk, hanem Isten útját.
© Horváth István Sándor

Imádság

Uram, Istenem! Köszönöm Szent Barnabás példáját, aki nem a maga dicsőségét kereste, hanem a te ügyedet szolgálta szelíden, hűségesen, másokat bátorító lelkülettel. Taníts engem is észrevenni a jót másokban! Add, hogy ne legyek gyors az ítélkezésben, de készséges a bizalomra! Add, hogy szavaimmal és jelenlétemmel én is vigasztalást vihessek oda, ahol fáradtság van, békét oda, ahol széthúzás uralkodik! Adj alázatot, hogy ne magamat akarjam érvényesíteni, hanem téged képviseljelek a világban!

2026. június 10. – SzerdaEvangéliumJézus a hegyi beszédben ezt mondta tanítványainak: Ne gondoljátok, hogy azért jöttem,...
10/06/2026

2026. június 10. – Szerda

Evangélium

Jézus a hegyi beszédben ezt mondta tanítványainak: Ne gondoljátok, hogy azért jöttem, hogy megszüntessem a törvényt vagy a prófétákat. Nem megszüntetni jöttem, hanem tökéletessé tenni. Bizony, mondom nektek, amíg az ég és föld el nem múlik, nem vész el a törvényből egy „í” betű sem, sőt egy vessző sem, amíg minden be nem teljesedik. Aki tehát csak egyet is eltöröl akár a legkisebb parancsok közül is, és úgy tanítja az embereket, azt nagyon kicsinek fogják hívni a mennyek országában. És mindaz, aki megtartja és tanítja őket, igen nagy lesz a mennyek országában.
Mt 5,17-19

Elmélkedés

„Ne gondoljátok, hogy azért jöttem, hogy megszüntessem a törvényt vagy a prófétákat” – ez a kijelentés tisztán és határozottan helyezi el Jézust a kinyilatkoztatás és az üdvtörténet folyamatában: nem megszüntetni, hanem beteljesíteni akarja az ószövetségi törvényt. A törvény, amelyet Isten adott Mózesnek, valamint a próféták tanítása nem vált feleslegessé Jézus eljövetelével, hanem új értelmet nyer általa.
Könnyen gondolhatnánk, hogy a szeretet parancsa egyszerűsíti vagy felülírja a tízparancsolatot és a régi törvényeket. De Jézus nem töröl el egyetlen előírást sem, hanem a parancsok lényegére irányítja figyelmünket. A törvények megtartása nem lehet öncélú, hanem ez a szeretet útja, amely az Istenhez vezet.
A legkisebb parancs is fontos – mondja Jézus. Ez figyelmeztetés azok számára, akik igénytelenek a lelki dolgokkal kapcsolatban. Sokszor érezzük a keresztény élet szabályait nehéznek vagy korlátozónak, de ha Krisztus szemével nézünk rájuk, felfedezzük, hogy minden parancs mögött a szeretet áll, és minden tiltás mögött az élet védelme.
Jézus személyében testet öltött az irgalom, az igazságosság, a tisztaság, a hűség és a bizalom. A keresztény ember nem egy kőtáblát szorongat a kezében, amire ránéz, ha eltéved az élet útvesztőjében, hanem egy élő személyt követ, Jézus Krisztust. Az ő tanítványának lenni azt jelenti, hogy a szeretet logikáját követjük, azaz sosem elégszünk meg a minimummal, hanem mindig a szeretet teljességére törekszünk.
A keresztény nem a szabályok embere, hanem a szeretet embere – aki nem eltörli, hanem betölti a törvényt, mert megérti annak lelkét. És ez a lélek: Krisztus. Mert ő maga a törvény teljessége – a testté lett szeretet.
© Horváth István Sándor

Imádság

Uram, Jézus Krisztus! Te nem azért jöttél, hogy eltöröld a törvényt, hanem hogy beteljesítsd a szeretet által. Taníts meg engem is úgy élni, hogy ne a betűt kövessem, hanem a Szentlélek útmutatása szerint cselekedjek! Segíts, hogy ne elégedjek meg a minimum teljesítésével, hanem legyek kész önzetlenül adakozni, szolgálni, szeretni, megbocsátani! Add, hogy életem a te tanításodat tükrözze, és így másokat is hozzád vezessek!

2026.június 09. KeddHa a Szentírás sorait és Jézus tanítását olvassuk, látjuk, hogy egy - egy igazság jobb megértése érd...
09/06/2026

2026.június 09. Kedd

Ha a Szentírás sorait és Jézus tanítását olvassuk, látjuk, hogy egy - egy igazság jobb megértése érdekében, olyan mindennapi hasonlatokat történeteket használ Jézus, amelyek egyszerűen részei az életünknek. Jézus, olyan isteni vagy emberi élet magatartás formákat társít, amelyek az emberi élet szabályaihoz tartoznak.
A mai világunkban is, nagyon időszerű a mai evangélium. - - „Abban az időben Jézus így szólt tanítványaihoz: „Ti vagytok a föld sója. De ha a só ízét veszti, mivel sózzák meg? Nem való az egyébre, mint hogy kidobják, s eltapossák az emberek. Ti vagytok a világ világossága. A hegyen épült várost nem lehet elrejteni. Lámpát sem azért gyújtanak, hogy a véka alá rejtsék, hanem a lámpatartóra teszik, hogy világítson mindenkinek a házban. Úgy világítson a ti világosságtok az emberek előtt, hogy látva jót***eiteket, magasztalják mennyei Atyátokat!” ( Mt 5,13 - 16 ) - - Jézus sónak, világosságnak lát minket: nem azt mondja, hogy legyetek olyanok vagy igyekezzetek olyanok lenni, mint a só, a világosság, nem ad parancsot, hanem kijelentő módot használ: - ti vagytok a föld sója, ti vagytok a világ világossága. - Jézus, nekünk is, valami „sóhoz” hasonló szerepet szánt. - Az életüket unt, ,belefáradt, össze tőrt, csalódott, csüggedt emberek életébe általunk, jól eső érzést, élni akarást, derűt, örömet akar vinni. - Tehát mi, nem lehetünk egy önmagunkba forduló önző, mogorva, életunt emberek. - Nekünk nem ez a szerep lett kiosztva. - De Jézus nagyon jól tudta, hogy nem elég sónak lenni, mert a világ számára világosságnak is kell lennünk. Ha a világosság hatását és célját nézzük, akkor újra azt látjuk, hogy több feladatkört is betölt a világosság. Először elűzi a sötétséget, ami az ember számára veszélyt félelem érzetet kelt, és bizonytalanságot ébreszt. A fény ennél többet is nyújt. Utat mutat a magába hordja az élet lehetőségét. - A fényszerepünk tehát az, hogy a világ bizonytalanságában élő emberek számára, biztos pontnak kell lennünk. - Az a kérdés: vállaljuk - e ezt a feladatot azzal együtt, hogy közben rámegy a kényelmünk, a szabadidőnk, a magánéletünk, az egészségünk. - Be lehet tenni a sót a vitrinbe, s évezredek múlva is lehet mutogatni, de nem lett belőle senkinek haszna. - - Az a dolguk, hogy ízesítsünk, és nem az, hogy hasznavehetetlenek legyünk. A felelősség óriási. Döntsük el, hogy ízesítünk, vagy hasznavehetetlen emberként éljük az életünket!
- - A sóból, a fényből, sokszor elég egy kevés is, hogy rendeltetését betöltse. Elég egy pici só és az étel ízes lesz. - Legyen erőnk arra, hogy ízessé, boldoggá tegyük mások életét.
- Legyünk fénysugár, amely segít kitalálni az embereknek, - a sötétségből.
- Érvényes kell legyen ránk, Jézus utolsó mondata: „Úgy világítson a ti világosságtok az emberek előtt, hogy látva jót***eiteket, magasztalják mennyei Atyátokat!” (Mt 5,16)

Cím

Köztársaság Tér 3
Kunszentmárton
5440

Nyitvatartási idő

Kedd 09:00 - 12:00
Szerda 09:00 - 12:00
Csütörtök 09:00 - 12:00
Péntek 09:00 - 12:00

Értesítések

Ha szeretnél elsőként tudomást szerezni Szent Márton Plébánia új bejegyzéseiről és akcióiról, kérjük, engedélyezd, hogy e-mailen keresztül értesítsünk. E-mail címed máshol nem kerül felhasználásra, valamint bármikor leiratkozhatsz levelezési listánkról.

A Vállalkozás Elérése

Üzenet küldése Szent Márton Plébánia számára:

Megosztás