08/06/2026
Tisztelt Kocséri Lakosok, Kedves Hívek!
Az utóbbi napokban sokszor adott témát a temető helyzete, fontosnak érzem, hogy reagáljak rá.
1. Először is hálásan köszönöm azoknak a jószándékú embereknek a segítségét, akik a hétvégén példás összefogással és gyorsasággal levágták a füvet a temetőben. Nagy Árpád, Nagy Bálint, Csukás István, Nagy István, köszönjük, Isten áldja Önöket érte.
2. A temetőt a kocséri katolikus egyház üzemelteti. A kocséri egyházközségnek kell rendben tartania, ez egyértelmű. Az önkormányzatot nem terheli felelősség. Ahogy hallottam, hosszú évekig segített a Polgármesteri Hivatal, amíg módjában állt, de Hriagyel Csaba polgármester úr jelezte számomra, hogy a jövőben ezt nem tudja megtenni. Ez, vagyis a temetőben a fűkaszálás új kihívás az egyházközség számára, keressük a legjobb megoldást, egy kis türelmet kérünk.
(Egyébként a temető osztott, egyes parcellák állami, mások egyházi tulajdonban vannak, csak a ravatalozó az önkormányzaté. Ez okoz némi gondot, de jelen témánkat nem érinti.)
3. Anyagi kérdések, sőt vádak is megfogalmazódtak, néhány észrevétel e témában:
Igen, a sírmegváltást az egyháznak kell befizetni, ez 25 000 Ft/ illetve 50 000 Ft, de 25 évre! Hozzávetőleg 1500 sír van a kocséri temetőben, de nem minden sírnak rendezett a megváltása. Ebből az összegből kell állni temetőfenntartást – szemétszállítás, vízdíj, fűnyírás. És azt is nyilván tudják, hogy a sírmegváltás összege hosszú évek óta ugyanannyi, miközben a munkadíjak folyamatosan emelkednek...
(Az egyházadónak semmi köze az temetőhöz, az önkéntes hozzájárulás, helyben, Kocséron marad, de számtalan más célja van /templom, karbantartás, virág, plébánia, stb./, körülbelül 80-90 család fizet Kocséron, az itt élő kb. 500 család közül.)
4. Felvetődött, hogy közösségi összefogással is lehetne javítani a helyzeten. Igen, bizonyára, örülök a felvetésnek, de azt is hallottam, hogy a templomkert takarítására szervezett napok is az érdektelenség miatt maradtak el…
5. Ha észrevételük, problémájuk van, kérem, ne a közösségi médiát használják, forduljanak bizalommal hozzám.
Még egyszer köszönöm a segítséget, és kérem egy kicsit még a türelmüket, igyekszünk az egyháztanáccsal együttműködve közmegelégedésre ellátni a feladatokat.
Burger Ferenc plébániai kormányzó