Kiskunhalasi Baptista Gyülekezet

Kiskunhalasi Baptista Gyülekezet BÉKESSÉG, SZERETET, REMÉNY, VÁLASZ, CÉL Itt egy rugalmas és ötletgazdag közösségre talált. Programjaink és eszközeink mind ezt szolgálják.

Szívesen vesszük fel és tartjuk a kapcsolatot akár ezen az oldalon akár személyesen is mindazokkal, akik érdeklődnek a gyakorlatias keresztyénség iránt. Törekvésünk nem kevesebb, mint megélni az Istennel és az egymással való személyes közösséget, annak örömét és ebbe másokat is meghívni!

16/06/2026

Tisztaság

Olvasmány: Zsolt 119,9–16

Tanulj meg minél több igét fejből, mert amikor nehéz helyzetbe kerülsz, a Szentlélek azt tudja elővenni a memóriádból, ami ott van! Hogyan tarthatja tisztán életútját az ifjú? Úgy, hogy megtartja igédet. Teljes szívből kereslek téged, ne engedd, hogy eltérjek parancsolataidtól! Szívembe zártam beszédedet, hogy ne vétkezzem ellened. Áldott vagy te, Uram! Taníts meg rendelkezéseidre! Ajkam fölsorolja szád minden döntését. Minden gazdagságnál nagyobb öröm, ha intelmeid szerint élhetek. Utasításaidon elmélkedem, és figyelek ösvényeidre. Gyönyörködöm rendelkezéseidben, igédről nem feledkezem meg.
Magyarázat:

A tanulás folyamata érdekes az ember életében. Vannak olyan ügyes szakemberek, akik bizonyos dolgokat zsigerből tudnak. Ez azt jelenti, hogy nagyon sok alkalommal elvégezték már ugyanazt a feladatot. Sokszor ismételték. A rövid távú memóriánk, mint ahogyan a neve is erre utal, hamar elfelejt emlékeket. Ami átkerül a hosszú távú memóriába, az ember soha nem felejti el. Az emberi agynak az is különlegessége, hogy a hosszú távú memória elvileg végtelen. A rövid távú memóriából az ismételgetés folyamata a kapu a hosszú távú memóriába. Mivel töltjük azt a végtelen „tárhelyet”? Mit ismételgetünk nap mint nap? Lehet sok haszontalan szokással is tölteni, de Isten gyermekei ne ezt tegyék! Könnyebb egy fehér lapot tisztán tartani, mint hibajavítóval eltüntetni a szennyeződést. Gyermekként mindenki fehér lappal kezdhet. Ez az ártatlanság lapja, idővel beszennyeződik. Mi, vagy pontosabban ki tisztít meg bűneinkből? Egyedül a Jézus Krisztusba vetett hit és a róla szóló evangélium. A leghasznosabb ismételgetés az ember életében Isten beszéde. Tanuljunk meg minél több igét fejből, mert amikor nehéz helyzetbe kerülünk, a Szentlélek azt tudja elővenni a memóriából, ami ott van!

(Milánkovics Dániel)

15/06/2026

Tisztánlátás

Olvasmány: 1Kor 2,6–16

Lásson át a hívő ember az e világi szitán! A tökéletesek között azonban mi is bölcsességet szólunk, de nem e világnak, sem e világ mulandó fejedelmeinek bölcsességét, hanem Isten titkos bölcsességét szóljuk, azt az elrejtett bölcsességet, amelyet Isten öröktől fogva elrendelt a mi dicsőségünkre. Ezt e világ fejedelmei közül senki sem ismerte fel, mert ha felismerték volna, a dicsőség Urát nem feszítették volna meg. Hanem amint meg van írva: „Amit szem nem látott, fül nem hallott, és ember szíve meg sem sejtett, azt készítette el Isten az őt szeretőknek.” Nekünk pedig kinyilatkoztatta Isten a Lélek által, mert a Lélek mindent megvizsgál, még Isten mélységeit is. Mert ki ismerheti meg az emberek közül azt, ami az emberben van? Egyedül az emberi lélek, amely benne lakik. Ugyanígy azt sem ismerheti senki, ami Istenben van, csak Isten Lelke. Mi pedig nem a világ lelkét kaptuk, hanem az Istenből való Lelket, hogy megismerjük mindazt, amit Isten ajándékozott nekünk. Ezeket hirdetjük is, de nem emberi bölcsességből tanult szavakkal, hanem a Lélektől jött tanítással, a lelki dolgokat a lelki embereknek magyarázva. A nem lelki ember pedig nem fogadja el Isten Lelkének dolgait, mert ezeket bolondságnak tekinti, sőt megismerni sem képes: mert csak lelki módon lehet azokat megítélni. A lelki ember azonban mindent megítél, de őt senki sem ítéli meg. Mert ki értette meg az Úr szándékát, hogy őt kioktathatná? Bennünk pedig Krisztus értelme van.
Magyarázat:

Az iskolai tanév végéhez közeledve a tanárok kezükbe veszik a témazáró dolgozatokat. Egyes rosszul sikerült dolgozatoknál felteszik azt a kérdést: „Hogy nem lehet ezt érteni?!” A természetfeletti világ megismerésében is hasonló a helyzet. Akik újjászülettek, és Isten Szentlelke bennük él, megértenek olyan szellemi törvényszerűségeket, amelyeket emberi módon nem lehet megismerni. Amikor Krisztus gyermeke találkozik az e világi szellemi sötétséggel, csodálkozik azon, hogyan nem lehet megérteni Isten dolgait. Ebben az igében sokat váltakozik a lélek és a szellem kifejezés, amit az eredeti görögből lehet jól megérteni. A lélek az emberi, e világ szelleme a gonosztól, míg a Szent Szellem a teremtő Istentől való. A világ tele van megtévesztésekkel, amelyek sokszor elhomályosítják a látásunkat. Ebben a homályban, sajnos, e világ szellemi fejedelme, a Gonosz egyre hatékonyabb. A mindennapi gondok, a félelmek és az e világi „bölcsesség” megpróbálnak elvonni minket attól az igazságtól, amelyet Isten szánt nekünk. A hívő embernek át kell látnia az e világi szitán. Ezt a fókuszpont áthelyezésével lehet megtenni. Ne az e világi gondok határozzák meg az életemet, hanem Isten természetfeletti terve!

(Milánkovics Dániel)

14/06/2026

Állhatatosság

Olvasmány: 1Tim 4,6–16

A problémákat könnyebb megelőzni, mint egy esetleges „lelki balesetből” helyreállni. Ha ezeket tanítod a testvéreknek, jó szolgája leszel Krisztus Jézusnak, hiszen a hit és az igaz tanítás igéivel táplálkozol, amelynek követőjévé lettél. A szentségtörő és vénasszonyos meséket pedig utasítsd el, inkább gyakorold magad a kegyességben, mert a test sanyargatásának kevés a haszna, a kegyesség viszont mindenre hasznos, mert megvan benne a jelen és a jövendő élet ígérete. Igaz beszéd ez, és teljes elfogadásra méltó, hiszen azért fáradozunk és küzdünk, mert az élő Istenben reménykedünk, aki üdvözítője minden embernek, de leginkább a hívőknek. Rendeld el ezeket, és tanítsd! Senki meg ne vessen ifjú korod miatt, hanem légy példája a hívőknek beszédben, magaviseletben, szeretetben, hitben, tiszta életben. Amíg megérkezem, legyen gondod a Szentírás felolvasására, az igehirdetésre, a tanításra. Ne hanyagold el a benned levő kegyelmi ajándékot, amelyet prófécia által kaptál a vének kézrátételével. Ezekkel törődj, ezekkel foglalkozz, hogy előrehaladásod nyilvánvaló legyen mindenki előtt. Legyen gondod önmagadra és a tanításra, maradj meg ezek mellett, mert ha így cselekszel, megmented magadat is, hallgatóidat is. Magasztaljuk Istent, mert Krisztushoz hasonlóvá formál bennünket! (2Kor 3,18)
Magyarázat:

Ez év elején rendezték meg a 2026-os téli olimpiát Olaszországban. Minden sportoló álma, hogy egyszer az ő teljesítménye miatt legyen hallható nemzetének himnusza. Mindenki tudja, hogy az élsportot kisgyermekkorban szükséges elkezdeni, és csak kitartó edzéssorozatok után érhet el a sportoló sikereket. Az edzés mellett fontos a táplálkozás, az egészség, a mentális stabilitás és a regenerálódás is. Ők azért küzdenek, hogy mulandó dicsőséget szerezzenek. Isten megadta a lehetőséget az embernek arra, hogy egy olyan dicsőséget nyerjen, ami Jézus Krisztus által lehetséges. Ehhez a győzelemhez is nélkülözhetetlen a hitéletben az állhatatosság. Ahogyan a sportban is szükséges a regenerálódás, úgy a hitéletben is nélkülözhetetlen. Pál apostol figyelmezteti Timóteust a kiégés veszélyére. Aki a szolgálatban folyamatosan ad, és nem szán időt arra, hogy kapjon is, elég hamar ki tud égni. Azt, hogy „Legyen gondod önmagadra”, úgy is lehetne fordítani, hogy folyamatosan fordítsd a figyelmedet önmagadra is. A szolgálók figyelme a legtöbb esetben másokon van. Ez rendben is van. De nagy szükség van az „énidőre” is, amit Istennel, a családdal, a pihenéssel jó eltölteni.

(Milánkovics Dániel)

13/06/2026

Tisztelet

Olvasmány: 1Thessz 5,12–13

Megismerni az Urat, önmagadat és másokat – a tiszteletben növekedés útja! Kérünk titeket, testvéreink, hogy becsüljétek meg azokat, akik fáradoznak közöttetek, akik elöljáróitok az Úrban, és intenek is titeket. Munkájukért nagyon becsüljétek és szeressétek őket! Éljetek egymással békességben!
Magyarázat:

A kipróbált hitélet nyomán nemcsak az Urat ismered meg, de magadat is. Minél tovább haladsz ezen az úton, annál pontosabban tudod, hogy még van távlat előtted. Ahogy kezdtük a hetet az élethosszig tartó tanulással, növekedéssel, s közben a Mesterrel való kontaktussal, akképpen fejezzük is be. Hiszen Isten a mérce, de társ is: nemcsak vár a célban keresztbe font karral, hanem veled van az út minden lépésében! S miközben tiszteled őt, és vele jársz, megismered a testvéreidet is. A hibát, gyengeséget könnyű észrevenni, de észreveszed az erényt, a nagyságot is? Hogy valaki előtted jár, és követed őt, ahogy ő követi Krisztust? A növekedés biztos jele, hogy felismered és elismered azokat a krisztusi jellemvonásokat, gyümölcsöket, amelyek testvéreid életében teremnek. Tiszteled ezekben az Urat, de embertársadat is. Óemberi állapotoddal ellentétben már nem vagy rászorulva arra, hogy magad mögé utasítsd őket saját magad nagyságának bizonyítgatására. Ehelyett őszintén felvállalhatod mások viszonylatában is, hol tartasz valójában, és hol nem. Bátran a nyomukba szegődhetsz, magadnál többre tartva őket, együtt követve velük Krisztust (Fil 2,3). Így egy csapatként juttok legbiztosabban a célba!

(Boros Dávid)

12/06/2026

Felelősségvállalás

Olvasmány: Zsid 12,4–11

Csak egy igaz atya kész megajándékozni békességes, jóízű gyümölccsel. Mert a bűn ellen való harcban még nem ontottátok véreteket, és elfeledkeztetek a bátorításról, amely nektek mint fiaknak szól: „Fiam, ne vesd meg az Úr fenyítését, és ne csüggedj el, ha megfedd téged, mert akit szeret az Úr, azt megfenyíti, és megostoroz mindenkit, akit fiává fogad.” Szenvedjétek el a fenyítést, hiszen úgy bánik veletek Isten, mint fiaival. Hát milyen fiú az, akit nem fenyít meg az apja? Ha pedig fenyítés nélkül maradtok, amelyben mindenki részesül, fattyak vagytok, nem pedig fiak. Azután: testi apáink fenyítettek minket, és tiszteletben tartottuk őket, nem kell-e sokkal inkább engedelmeskednünk a lelkek Atyjának, hogy éljünk? Mert ők rövid ideig, a saját elgondolásuk szerint fenyítettek, ő pedig javunkra teszi ezt, hogy szentségében részesüljünk. Az első pillanatban ugyan semmiféle fenyítés nem látszik örvendetesnek, hanem keservesnek, később azonban az igazság békességes gyümölcsét hozza azoknak, akik megedződtek általa.
Magyarázat:

Az odáig rendben, hogy a különböző próbák között Isten mellénk áll, a győzelem reményének félmosolyával mehetünk át nehéz időszakokon (lásd tegnapi áhítat). De hogy ő lenne az okozója, forrása ezeknek a nehézségeknek – nem találjuk ebben magunkat ellentétes oldalon vele?! Ha úgy látjuk őt, mint egyenes életpályánk és kényelmünk biztosítékát, akkor ezek a beavatkozások bizony éles ellentétet, meg nem értést, csalódást szülnek bennünk. Ha viszont van egy megértésünk Isten mélyebb szándékairól, akkor tudjuk elfogadni nemcsak a segítségét a kellemetlenségek közepette, de magukat ezeket a nemkívánatos helyzeteket is tőle. Hogy mire jó ez? Benne van az igében: hogy szentségében részesüljünk. Nyilván Isten megtért gyermekeinek szól ez az ige, akik már részesültünk a kegyelmében. De szentségében is részesülni és járni a folyamatos átformálódás, megtisztulás, szabadulás, odaszánás révén lehetséges. Sajnos ez nem a kényelmes időszakokon vezet keresztül, hanem a keserveseken. Ezek ébresztenek fel, hogy hitéletünkért felelősséget vállaljunk „felnőttesedő” gyermekekként, ellenálljunk a bűnnek a vérig vagy a vérünk ontásáig. Szánjuk oda ma is magunkat, hogy megragadjuk az igazság jóízű, békességes gyümölcsét!

(Boros Dávid)

10/06/2026

Bőkezűség

Olvasmány: Mt 6,1–4

Az igaz bőkezűség a „bőszívűség”-ből táplálkozik, forrása pedig Isten maga. Vigyázzatok: kegyességeteket ne az emberek előtt gyakoroljátok, csak azért, hogy lássák azt, mert így nem kaptok jutalmat mennyei Atyátoktól. Amikor tehát adományt adsz, ne kürtöltess magad előtt, ahogyan a képmutatók teszik a zsinagógákban és az utcákon, hogy dicsérjék őket az emberek. Bizony mondom nektek: megkapták jutalmukat. Te pedig amikor adományt adsz, ne tudja a bal kezed, mit tesz a jobb, hogy adakozásod rejtve maradjon; és majd a te Atyád, aki látja a rejtett dolgokat, megjutalmaz téged.
Magyarázat:

A bőkezűség az irgalom ikertestvére. Csodája szintén az irracionalitásában áll: nem valószínű, hogy pont attól számíthatsz bármire is, akinek éppen szükséghelyzetében segítesz. S hogy mégis megáll a vetés-aratás törvénye, arra Isten a garancia: „aki bőven vet, bőven is arat.” (2Kor 9,6) De több ez, mint befektetés valami jutalom reményében, mely hideg és számító is lehet. Több, mint lelkiismeretünk megnyugtatása, vagy mások előtti megítélésünk javítása. Több, mint akár jelentős vagyonelemek átcsoportosítása, komoly problémák megoldása. Több, mert a szív állapotáról szól, Isten szemszögéből mindenképp. Ennek alapja a „bőszívűség”, ahonnan a cselekedet természetes módon, őszintén, hátsó szándék nélkül, ihletett módon fakad, jó illatú áldozatként. Honnan lesz ilyenné a szív? Elég, ha menedzserek és motivációs trénerek a bőségszemlélet hasznosságára biztatnak? Számunkra Isten a forrás: hiszen nemcsak végső szemlélője, hanem elsődleges cselekvője is a bőkezűségnek: „aki tulajdon Fiát nem kímélte, hanem mindnyájunkért odaadta, hogyan ne ajándékozna nekünk vele együtt mindent?” (Róm 8,32) Kérem, Uram, hogy változtasd a magadéhoz hasonlóvá a szívemet!

(Boros Dávid)

09/06/2026

Irgalom

Olvasmány: 103. zsoltár

Isten irgalma életre hív, de továbbadásra is kötelez bennünket. Dávidé. Áldjad, lelkem, az Urat, és egész bensőm az ő szent nevét! Áldjad, lelkem, az Urat, és ne feledd el, mennyi jót tett veled! Ő megbocsátja minden bűnödet, meggyógyítja minden betegségedet, megváltja életedet a sírtól, szeretettel és irgalommal koronáz meg. Betölti javaival életedet, megújul ifjúságod, mint a sasé. Minden elnyomottal igazságosan és törvényesen bánik az Úr. Megismertette útjait Mózessel, cselekedeteit Izráel fiaival. Irgalmas és kegyelmes az Úr, türelme hosszú, szeretete nagy. Nem perel mindvégig, nem tart haragja örökké. Nem vétkeink szerint bánik velünk, nem bűneink szerint fizet nekünk. Mert amilyen magasan van az ég a föld fölött, olyan nagy a szeretete az istenfélők iránt. Amilyen messze van napkelet napnyugattól, olyan messzire veti el vétkeinket. Amilyen irgalmas az apa fiaihoz, olyan irgalmas az Úr az istenfélőkhöz. Hiszen tudja, hogyan formált, emlékszik rá, hogy porból lettünk. Az ember napjai olyanok, mint a fű, úgy virágzik, mint a mező virága. Ha végigsöpör rajta a szél, vége van, még a helyét sem lehet felismerni. De az Úr szeretete mindörökké az istenfélőkkel van, és igazsága még az unokáikkal is; azokkal, akik megtartják szövetségét, és arra törekszenek, hogy teljesítsék rendelkezéseit. Az Úr a mennyben állította fel trónját, királyi hatalmával mindenen uralkodik. Áldjátok az Urat, angyalai, ti, hatalmas erejűek, akik teljesítitek parancsát, és hallgattok parancsszavára! Áldjátok az Urat, ti, seregei, szolgái, akaratának végrehajtói! Áldjátok az Urat, ti, teremtményei, mindenütt, ahol uralkodik! Áldjad, lelkem, az Urat!
Magyarázat:

A tanulásnak széles körű társadalmi megbecsültsége van, akárcsak a bátorságnak. Illetve közvetlen jutalmazásuk sem marad el: hasznosságuk racionálisan belátható. Az irgalommal már egész más a helyzet: miért lenne hasznos valaki felé a nagyvonalúságunk, a bennünket megillető anyagi vagy elvi értékről való lemondásunk, sőt segítőkészségünk? Ehhez már nem elég a racionalitás, valamiféle metafizikai magyarázat szükséges, hiszen általában attól nem kaphatunk viszonzást, aki felé gyakoroljuk. Itt jön a humanista „tégy jót, mert az jó” felfogás, vagy a karmaszemlélet: majd valami erő révén mindenki elnyeri méltó jutalmát vagy büntetését. Ezekkel szemben Dávid számára az irgalom forrása maga Isten. De nemcsak mint irgalmat elrendelő parancsnok van jelen történetünkben, hanem cselekedettel és valóságosan. Személyében megismerjük azt az ősirgalmat, amely kötelez: nemcsak felé, hanem mindenki irányába. Ennek földi képe a szintén irracionális szülőgyermek irányultság. No nem kölcsönösen, hanem egyirányúan: az atyai elkötelezettség nemcsak bizonyos jutalmazható magatartások, de gyermekének egész személye iránt. Ez az irgalom feltétel nélküli és napi szinten cselekvő, éltető.

(Boros Dávid)

08/06/2026

Bátorság

Olvasmány: 27. zsoltár

Sosem vagyunk olyan közel Istenhez, mint amikor próbát élünk át. Dávidé. Világosságom és segítségem az Úr, kitől félnék? Életemnek ereje az Úr, kitől rettegnék? Ha rám támadnak is a gonoszok, szorongató ellenségeim, hogy marcangoljanak engem, majd megbotlanak, és elesnek. Ha egy egész tábor jön is ellenem, nem fél a szívem. Ha háború tör is rám, én akkor is bizakodom. Egy dolgot kérek az Úrtól, azért esedezem: hogy az Úr házában lakhassam egész életemben; láthassam, milyen jóságos az Úr, és gyönyörködhessem templomában. Megóv engem sátrában a veszedelem napján. Elrejt sátra mélyén, magas kősziklára helyez engem. Így hát fölemelt fővel állok ellenségeim között, ezért örvendezve mutatok be áldozatot az Úr sátrában, és éneket zengek az Úrnak. Halld meg, Uram, hívó hangomat! Könyörülj rajtam, hallgass meg! Ha ezt mondod: Járuljatok színem elé, szívem így válaszol: Színed elé járulok, Uram! Ne rejtsd el előlem orcádat, ne utasítsd el haragosan szolgádat! Te vagy az én segítségem, ne vess el, ne hagyj el, szabadító Istenem! Ha apám, anyám elhagyna is, az Úr magához fogad engem. Uram, taníts meg utadra, vezess a helyes ösvényen, mert ellenségeim vannak! Ne dobj oda ellenségeim indulatának, mert hamis tanúk támadtak rám, bosszút lihegnek. De én hiszem, hogy még meglátom az Úr jóságát az élők földjén. Reménykedj az Úrban, légy erős és bátor szívű, reménykedj az Úrban!
Magyarázat:

Dávid a Biblia egyik legbátrabb embere. De hát könnyű neki, annyi mindent átélt és tapasztalta Isten erejét. Menjünk visszább: miért ment bele ezekbe a sokszor kétes kimenetelű helyzetekbe, amelyek persze később jól alakultak? Neki könnyű volt, szoktuk gondolni, biztos ilyen természetű hős típus volt eleve is. Biztos? Amikor ő nyilatkozik meg a bátorságról, annak forrását egész másban jelöli meg: „Reménykedj az Úrban!” Milyen jó, hogy ez mindenki számára nyitott lehetőség. Nem függ az alapkaraktertől vagy az eddigi bátorító vagy bátortalanító tapasztalatoktól. Az Istennel való kapcsolat az egyetlen, ami a bátorság szilárd alapja lehet, ezért ennek megerősödéséért fohászkodik az egész zsoltárban. Mi sokszor imádkozunk azért, hogy ne jöjjön el a nyomorúság az életünkbe. Dávid tudja, hogy úgyis eljön, vagy legalábbis nem a végső cél a nehéz helyzetek elkerülése. Sokkal inkább az Istenben menedékre találás. Sosem vagyunk olyan közel hozzá, mint amikor próbát élünk át. Ezért a végső kép nem egy daliás hőst ábrázol, hanem egy Istenben elrejtőzött, őt kereső, figyelő, benne bízó lelket, aki mindenestől az Úrra tekint, és ez tölti meg szívét bátorsággal.

(Boros Dávid)

07/06/2026

A becsületes, tiszta erkölcsi élet haszna

Olvasmány: Péld 20,1–12

Szeretnél áldást a környezeted életére? Kérj igaz szívet és hiteles életet, s az áldás megállíthatatlan lesz! A bor csúfolódóvá tesz, a részegítő ital lármássá, senki sem bölcs, aki attól tántorog. A király haragja olyan, mint az oroszlán morgása, aki fölidézi, maga ellen vét. Távol maradni a perpatvartól: dicsőség, a bolond mind belekeveredik. Nem szánt ősszel a rest, de ha majd aratni akar, nem lesz mit. Mély víz az ember szívének a terve, de az okos ember kimeríti. Sok ember hirdeti, hogy hűséges, de ki találhat megbízható embert? Feddhetetlenül él az igaz, még a fiai is boldogok lesznek. Ha a király az ítélőszékben ül, tekintete észrevesz minden rosszat. Ki mondhatja: Tisztán tartottam szívemet, tiszta vagyok, nincs vétkem? A kétféle súlyt és a kétféle vékát egyaránt utálja az Úr. Már egy gyermek tetteiből is fel lehet ismerni, hogy tiszta és helyes-e, amit tesz! A halló fület és a látó szemet egyaránt az Úr alkotta. Valljuk meg, hogy nem mindig hallgattunk tanítóinkra! (Péld 5,13)
Magyarázat:

Neoprotestáns hitünk középpontja, hogy kicsoda Isten, és mit tett értünk. És ez így van jól. Nem az emberi cselekedeteket, milyenségünket hangsúlyozzuk, hanem az ő kegyelmét és tökéletességét. Ezért talán nem is tudunk mit kezdeni azokkal az igékkel, amelyek – különösen az Ószövetségben – a feddhetetlenségről szólnak. Pedig kegyességünknek áldásos tükrei, melyekbe belenézni az Újszövetség is bátorít, nehogy lenyomat, azaz cselekedetek és karakter nélkülivé váljék Krisztus-hitünk (Jak 2,26). De ha jobban megnézzük, kijelölt igénk 7. versében is az elsődleges, mélyebb gyökér, az alap a belső elkötelezettség és állapot, a szív kegyessége: igaz ember. Ebből a „bensőségből” következik a „külsőség”, a megnyilvánulás, a cselekedetek és életmód: feddhetetlenül él. Pont szembenáll ez emberi logikánkkal, amely azt mondatná velünk: ha elég feddhetetlenül él, akkor majd kiérdemli az „igaz”-ságot. Olyan mély forrás ez az Isten szerinti, új, hússzív, hogy patakjai messzire áradnak: fiai boldogok lesznek. Hiszen nem maradhat hatástalan, ami valódi, élő és hiteles. Ki ne szeretné ezt a jót? Kérd velem együtt, hogy az Úr tegye igazzá szívünket, tisztává az életünket! És az áldás nem marad el.

(Boros Dávid)

06/06/2026

A szeretet helyes gyakorlását tanulnunk kell!

Olvasmány: 1Kor 13

Ha még nincs benned szeretet, tanulással el nem sajátíthatod, de ha a Szentlélek már megajándékozott vele, akkor rendszeres használat által mind hatékonyabbá válik. Ha emberek vagy angyalok nyelvén szólok is, szeretet pedig nincs bennem, olyanná lettem, mint a zengő érc vagy a pengő cimbalom. És ha prófétálni is tudok, ha minden titkot ismerek is, és minden bölcsességnek birtokában vagyok, és ha teljes hitem van is, úgyhogy hegyeket mozdíthatok el, szeretet pedig nincs bennem: semmi vagyok. És ha szétosztom az egész vagyonomat, és testem tűzhalálra szánom, szeretet pedig nincs bennem: semmi hasznom abból. A szeretet türelmes, jóságos; a szeretet nem irigykedik, a szeretet nem kérkedik, nem fuvalkodik fel. Nem viselkedik bántóan, nem keresi a maga hasznát, nem gerjed haragra, nem rója fel a rosszat. Nem örül a hamisságnak, de együtt örül az igazsággal. Mindent elfedez, mindent hisz, mindent remél, mindent eltűr. A szeretet soha el nem múlik. De legyen bár prófétálás: el fog töröltetni; legyen nyelveken szólás: meg fog szűnni; legyen ismeret: el fog töröltetni. Mert töredékes az ismeretünk, és töredékes a prófétálásunk. Amikor pedig eljön a tökéletes, eltöröltetik a töredékes. Amikor gyermek voltam, úgy szóltam, mint gyermek, úgy gondolkodtam, mint gyermek, úgy értettem, mint gyermek; amikor pedig férfivá lettem, elhagytam a gyermeki dolgokat. Mert most tükör által homályosan látunk, akkor pedig színről színre; most töredékes az ismeretem, akkor pedig úgy fogok ismerni, ahogyan engem is megismert Isten. Most azért megmarad a hit, a remény, a szeretet, e három; ezek közül pedig a legnagyobb a szeretet.
Magyarázat:

A napokban előkerült egy általam barkácsolt fadoboz telve kiskamaszként megfogalmazott különféle írásaimmal. 90 évesen olvasva egykori, hamvas alkotásaimat megmosolyogtam gyermeki önmagamat, de ezt elámulás váltotta fel. Az irományokban (pl. az imaházi barátaimat csapattá szervező „szabályzatban”, egy erénytáblázatban vagy egy „indiántábor” tervrajzában...) kezdetlegesen, sután megformálva, de csírájában ott volt szinte mindaz, ami felnőttként jellemezte szolgálatomat. A férfikoromat meghatározó, a családot, a hittestvéri közösséget építő tevékenységek tehát azért bontakozhattak ki, mert születésemtől fogva ott voltak a Teremtő által belém plántált, gyermekkoromban még naivan érvényesülő sajátosságok. Mindezt alkalmazzuk most az isteni szeretetre! Lehetséges-e az, hogy éveink múlásával jobban szeressünk? A válasz: igen, de csak ha már újjászülettünk, mert akkor a Szentlélek által szükségképpen megvan bennünk a kezdetben még gyermekded agapé szeretet. Ez esetben csak az a dolgunk, hogy az alkalmakat megragadva tegyük azt, amit a szeretet sugall. Úgy, ahogy tudjuk. Kezdetben több, aztán egyre kevesebb ügyetlenkedéssel. Uram, támogass! Fejlődni akarok az agapé szeretetben!

(Győri Kornél)

Cím

Nagy Szeder Utca 24/a
Kiskunhalas
6400

Nyitvatartási idő

Csütörtök 18:00 - 19:00
Szombat 17:00 - 19:00
Vasárnap 09:30 - 12:00

Értesítések

Ha szeretnél elsőként tudomást szerezni Kiskunhalasi Baptista Gyülekezet új bejegyzéseiről és akcióiról, kérjük, engedélyezd, hogy e-mailen keresztül értesítsünk. E-mail címed máshol nem kerül felhasználásra, valamint bármikor leiratkozhatsz levelezési listánkról.

Megosztás

Kategória