Kázsmárki Református Egyházközség

Kázsmárki Református Egyházközség Az Egyházközséggel és Kázsmárkkal kapcsolatos hírek, események, képek és írások vallási és felekezeti hovatartozás nélkül.

💐👪🙏
03/05/2026

💐👪🙏

Dsida Jenő Hálaadás című versével szeretettel köszöntjük az édesanyákat és az anyákat!

Köszönöm Istenem az édesanyámat!
Amíg ő véd engem, nem ér semmi bánat.
Körülvesz virrasztó áldó szeretettel,
Értem éjjel-nappal dolgozni nem restell.
Áldott teste, lelke csak érettem fárad,
Köszönöm Istenem az édesanyámat!
Köszönöm a lelkét, melyből reggel, este
imádság száll Hozzád, gyermekéért esdve.
Köszönöm a szívét, mely csak értem dobban
itt e földön senki sem szerethet jobban! –
Köszönöm a szemét, melyből jóság árad,
Istenem köszönöm az édesanyámat!
Te tudod, Istenem – milyen sok az árva,
Aki oltalmadat, vigaszodat várja.
Leborulva kérlek: gondod legyen rájuk,
Hiszen szegényeknek nincsen édesanyjuk!
Vigasztald meg őket áldó kegyelmeddel,
Nagy-nagy bánatukat takard el, temesd el!
Áldd meg édesanyám járását-kelését,
Áldd meg könnyhullatását, áldd meg szenvedését!
Áldd meg imádságát, melyben el nem fárad,
Áldd meg két kezeddel az édesanyámat!
Halld meg jó Istenem, legbuzgóbb imámat:
Köszönöm, köszönöm az édesanyámat!

Ballagás alkalmából 👪💐🥂🍰✌️
29/04/2026

Ballagás alkalmából 👪💐🥂🍰✌️

Kedves Ballagó Diákok!

Olyan különleges naphoz érkezett életetek, amikor kavarognak bennetek a múlt emlékei, miközben felsejlenek előttetek a jövő reményei is. Szeretettel és imádságban gondolunk most rátok.

Az előttetek álló megmérettetésekhez, küzdelmekhez sok erőt és sikeres érettségi vizsgát kívánunk. E nemes erőpróbához kívánjuk nektek az Úr Jézus Krisztus üdvözítő erejét.

Kívánjuk, hogy megtaláljátok életetekben azt az utat, hivatást, szolgálatot, amelyre Isten rendelt el benneteket, amelyhez Ő erőt is ad és gazdagon meg is áld.

A Tiszáninneni Református Egyházkerület közössége! (bcs)

A Föld napja (április 22.) alkalmából
23/04/2026

A Föld napja (április 22.) alkalmából

Ezekben a napokban a világ nagyobb figyelmet fordít a természeti környezete felé. Mi keresztyének nem csupán a világ szépségét, nyersanyagait, felfedezésre hívó tájait érzékeljük és értékeljük, hanem aki mindezek mögött, mindezek felett és mindezekben van, a teremtő Istent! Legyen imádságunk tárgya a teremtett világunk és könyörögjünk együtt a Skót testvéreink imádságával, amit a Föld Napján mondtak el:

Minden élet Istene, menny és föld Teremtője és Fenntartója!

Dicsérünk téged, mert tiéd a föld és minden, ami benne van. A hegyek és az óceánok, az erdők és a mezők, a vadon élő állatok és a föld alatti legkisebb magvak is tiéd. Szóltál, és fény tört elő. Lélegzel, és élőlények születtek. A teremtést „igen jónak” nevezted, és szent ajándékként, nem pedig fogyasztásra szánt árucikként bíztad ránk.

Dicsérünk téged az évszakok ritmusáért, az eső ajándékáért, a talaj termékenységéért és az élet hálójáért, amely mindannyiunkat fenntart.

Uram, irgalmazz nekünk. Krisztus, könyörülj rajtunk.

De gyászunkkal is hozzád jövünk, mert a föld nyögi az ember kapzsiságát. Gyászoljuk az égő erdőket és a tengerek áradását. Siratjuk azokat a közösségeket, amelyeket az éghajlati katasztrófa és a nukleáris szennyezés űzött el ősi földjeikről. Felemeljük szavunkat a gyarmati kizsákmányolás ellen, amely továbbra is mérgezi a földeket, a vizeket és az embereket, akiknek szenvedése éjjel-nappal hozzád kiált.

Bocsáss meg nekünk, mert pusztaságként bántunk házaddal. Teremtményeid kárára és saját hasznunkra törekedtünk. Hallgattunk, miközben a mindent átjáró bűn megfojtotta az életet.

Újíts meg minket, Istenünk!

Küldd el Lelkedet, aki a teremtés vizei felett lebegett, hogy most lebegjen megtört világunk felett. Emeld fel azokat, akik igazságosságodat hirdetik és a földet gyógyítják. Térítsd meg szívünket a közönyből és indíts cselekvésre, mozdíts a kizsákmányolásból a helyreállítás felé, a közönyünket változtasd szolidaritásra. Ahogy az Accrai Hitvallás hirdeti, taníts minket a radikális megosztás gazdaságában élni, ahol mindenkinek elég van, mert senki sem kap túl sokat.

Ragaszkodunk ígéretedhez, hogy maga a teremtés is megszabadul a pusztulás rabságából. Addig a napig adj nekünk bátorságot, hogy őszintén megszomorodjunk, bátran ellenálljunk, és hogy úgy szeressük földedet, ahogyan te szereted, igazságosan, gyengéden és rendíthetetlen reménnyel.

Jézus Krisztus nevében, aki ezen a földön járt, meghalt annak megváltásáért, és feltámad, hogy mindent újjáteremtsen. Ámen.

Egy Ady Endre és József Attila vers a költészet napjára 👪
11/04/2026

Egy Ady Endre és József Attila vers a költészet napjára 👪

Költészet napja - Az Istennel való találkozás csodája 2026. április 11. szerző: Balogh Csilla A magyar költészet rendkívül sokrétűen tárja elénk az Isten és az ember kapcsolatát. Az istenes versek egyben tanúságtételek is az Istennel való találkozás kegyelmi pillanatáról.Ez...

Húsvéti körlevél 👪
06/04/2026

Húsvéti körlevél 👪

Húsvéti körlevél a Magyar Református Egyház minden gyülekezete és intézménye számára

„Együtt futott a kettő, de a másik tanítvány előrefutott, gyorsabban, mint Péter, és elsőnek ért a sírhoz.” (Jn 20,4)

Kedves Testvérek!

Húsvétkor az Úr Jézus Krisztus feltámadásában a kegyelmes Isten szabadító szeretete mutatkozott meg. Az élet és a megváltó szeretet győzedelmeskedett a halál és a gyűlölet felett.

A sírhoz kora reggel induló magdalai Mária, valamint a megrettent tanítványok szívében azonban még a gyász és a reménytelenség honolt a nagypénteki események után. Az üres sír látványa emberi szemszögből ijesztő élmény, hiszen csak rosszra utalhat: elvitték Krisztus testét!

Az evangélium azzal is érzékelteti a húsvét reggeli riadalmat, hogy a történet szereplői ide-oda futnak, mint amikor az ember kétségbeesetten fűhöz-fához kapkod, és pánikszerűen keresi a megoldást. Mária fut a hírrel a tanítványokhoz, majd Péter és János szaladva indulnak a sírhoz, de nem együtt érkeznek meg, mert János előrefut.

Állandóan rohanó világunkban ismerős számunkra a fejvesztett futás, mint ahogy a félelem és a bizonytalanság is rendszeresen befészkeli magát a szívekbe. Isten azért küldte hozzánk egyszülött Fiát, hogy ne legyen úrrá az életünkben a félelem, a reménytelenség és a bűn sötétsége, és az életünk ne vesszőfutás legyen a bűn igájában, hanem Isten kegyelmébe gyökerezve örvendezzünk a szabadításnak, Krisztus világosságának.

Magyar Református Egyházunk a Feltámadottat, Isten igazságát, az életet és a megváltást hirdeti a felbolydult, háborúba rohanó, káoszba sodródó világban is. A húsvét üzenete, hogy Isten megfékezi a gonosz erőket, és megszabadítja az embert. Ezzel a hittel és reménységgel tekintsünk az üres sírra, a Feltámadottra, és megszabadított emberekként így tegyünk bizonyságot az örömhírről azok számára is, akik még céltalanul és reményt vesztve futnak: Krisztus feltámadott!

Áldott húsvéti ünnepet a Kárpát-medence és a diaszpóra minden gyülekezetének!

Krisztus a jövő, együtt követjük őt!

2026 húsvétján

Balog Zoltán püspök és Veres Sándor főgondnok
Dunamelléki Református Egyházkerület

Steinbach József püspök és Dr. Nemes Pál főgondnok
Dunántúli Református Egyházkerület

Dr. Kolumbán Vilmos József püspök és Ambrus Attila főgondnok
Erdélyi Református Egyházkerület

Szenn Péter püspök és Kel József főgondnok
Horvátországi Református Keresztyén Kálvini Egyház

Zán Fábián Sándor püspök és Danku Gábor főgondnok
Kárpátaljai Református Egyház

Bogdán Szabolcs János püspök és Bara Lajos István főgondnok
Királyhágómelléki Református Egyházkerület

Harangozó László püspök és Székely Károly főgondnok
Szerbiai Református Keresztyén Egyház

Géresi Róbert püspök és Porubán Ferenc főgondnok
Szlovákiai Református Keresztyén Egyház

Barna Sándor püspök és Dr. Molnár Pál főgondnok
Tiszáninneni Református Egyházkerület

Dr. Fekete Károly püspök és Molnár János főgondnok
Tiszántúli Református Egyházkerület

Húsvétvasárnapi gondolatok 🙏
05/04/2026

Húsvétvasárnapi gondolatok 🙏

„…Asszony, miért sírsz?” (Jn 20,15) - Victorné Kardos Erika lelkészi főjegyző húsvét vasárnapi gondolatai

Mária Magdaléna Jézus sírjánál áll, és úgy érzi, hogy mindent elveszített.

Aki értelmet és reménységet adott az életének, meghalt, még a sír is üres. A fájdalom szinte kiált belőle: „Elvitték az én Uramat, és nem tudom, hova tették.”

Mennyire ismerős ez az érzés sokunk számára! Talán volt idő, amikor közel éreztük magunkhoz Jézust: gyermeki hittel, tiszta bizalommal tudtunk rá tekinteni. De az évek során annyi minden történt velünk, ami lassan betöltötte az életünket. Gondok, feladatok, örömök és csalódások, kérdések és kételyek. És közben talán észre sem vettük, hogy Jézus mintha eltűnt volna az életünkből.

Az első húsvét hajnalának kérdése ma bennünket szólít meg: Miért sírsz? Mert bár lehet, hogy ünnepel a világ, a lelkek mélyén gyakran csendes szomorúság húzódik meg.

Sírunk veszteségeink miatt: elveszített kapcsolatok, elmúlt remények, kiüresedett örömök miatt. Azért is sírunk, mert ami egykor biztos volt, mára bizonytalanná lett. És sokszor azért is, mert túl sok minden tölti meg a szívünket, és észrevétlenül kiszorult az, Aki életet adhatna. Így válik az ünnep külsőséggé: megmaradnak a szokások, a hangulat, a tavaszi öröm – de belül üresség tátong.

És mégis, a húsvéti evangélium éppen ebbe az állapotba szól bele. Már a kérdés mögött is ott van a biztatás: nem vagy egyedül! Az élő Jézus ott áll a síró ember mellett ma is. Nem távol, nem elérhetetlenül, hanem egészen közel. Akkor is, ha nem vesszük észre. Akkor is, ha a fájdalmunk eltakarja előlünk. Akkor is, ha már azt hisszük, hogy minden elveszett.

A fordulat akkor történik, amikor az ember meghallja a megszólítást. Amikor az Ige egyszer csak nem általános igazság többé, hanem nekem szól. Amikor a hit nem emlék, hanem valóság lesz. A húsvét nem elsősorban esemény, főleg nem hangulat, hanem találkozás. És ebben a találkozásban nem feltétlenül tűnik el minden fájdalom oka, de új értelmet kap az életünk. Már nem egyedül hordozzuk a terheinket. Jézus él, jelen van, ismer és megszólít.

Miért sírsz? Miért sírsz még mindig…?

Talán azért, mert még a sír felé nézel. A veszteséget látod csak, és nem azt, aki életet ad. De ha felé fordulsz, ha engeded, hogy megszólítson, akkor ugyanaz történik, ami kétezer éve: a könnyek mögött felragyog a reménység. Mert a húsvét üzenete ez: nem a halálé az utolsó szó. Nem az ürességé. Nem a kétségé. Hanem az élő Krisztusé. És ahol Ő jelen van, ott a sírásból bizonyság születik, a félelemből békesség, a reménytelenségből új élet.

„Húsvétkor, ha nincs még húsvéti szíved,
a nagypéntekit vedd, vedd és vigyed
könnyesen, aggódón búsan, amint van,
s keresd a Krisztust, keresd a sírban!
Nem, úgysem fogod megtalálni ottan.
Eléd fog állni feltámadottan.”

(Túrmezei Erzsébet – Húsvét hajnalán)

(Kép: Kiss Sándor - Krisztus megjelenik Mária Magdolnának; Forrás: kozterkep.hu)

Nagyszombat - A várakozás napja 🙏
04/04/2026

Nagyszombat - A várakozás napja 🙏

Egy új sír. Elsőre azt gondolnánk, hogy ezzel szépen lekerekedik a történet: Jézus egy új sírba kerül, amelyben még addig senkit sem helyeztek el. Gyászolóként lelkünk enyhe nyugalmára szolgálna az a tény, ha tudnánk, hogy halottunk méltó nyughelyre kerül. Bár kétségtelen, hogy az őt elhelyező Nikodémus és Arimátiai József valóban megtesznek mindent azért, hogy Jézusnak a hozzá méltó végtisztesség jusson, de feltehetően főszándékuk inkább az volt, hogy a szombati napkeltéig Jézus minél hamarabb a közelben lévő új sírba kerüljön. De ettől még a bűnösök közé kell térnie, a bűnösök közt adnak sírt annak, aki nem követett el gonoszságot, és nem beszélt álnokul (Ézs 53,9). Van ebben valami furcsa kettősség. Nagyszombaton a csend honol, ugyanakkor dolgozik is valami, hiszen ott van a kétségbeesés és a gyász, ugyanakkor ott van az Isten akaratában való megnyugvás csendje is.

Jézus új sírjánál is megjelenik ez a kettősség. Jézusig a halottakat joggal tartották fogva a halál erői, ami rengeteg fájdalmat nyomott az emberiségre. Emiatt joggal lehettek reményvesztettek az Őt szeretők. De azzal, hogy a bűntelen feküdt egy új sírban, a halál is új értelmet nyert. Amit Ádám és Éva elrontott, az itt és most helyreáll. A paradicsomi kertben történt a romlás, Jézus nyughelyének kertjében, az új sírban pedig a megújulás. Amikor az Úr a kertben sétált este, Ádám és Éva elrejtőztek szégyenükben; Jézus is „rejtőzik” egy kis ideig a mi szégyenünkkel.

Nagyszombaton az élet megpihen, hogy aztán töretlen erővel térhessen vissza; ahogy a próféta mondja: „az Úr akarata célhoz jut vele” (Ézs 53,10). Jézusért mi nem csak egyszer, hanem újra és újra megújulhatunk, a bűn hatalma már nem a régi, hiszen Ő megtörte odabenn, általa már mi sem maradunk ott, megújulva térünk vissza. Ámen.

Imádság

„Megújító Istenünk! Olyan sokszor elfáradunk, elhasználódunk, s nem tudjuk, hogy hol keressük a felüdülést. Nagyszombat zavaró és egyszerre nyugtató csendje azonban mégis megmutatja nekünk, hogy miattad és nálad megújulás vár. Úr Jézus köszönjük, hogy ezt adod nekünk! Ámen.”

A református Bibliaolvasó Kalauz igemagyarázatait április 4-ig Talián Attilától, a Sárospataki Református Hittudományi Egyetem hatodéves exmisszus-gyakornok hallgatójától olvashatják. Szolgálati helye a Kazincbarcika-Felsői Református Egyházközség.

(Kép: Caravaggio: Sírbatétel (1602-1604) - részlet)

Nagypénteki gondolatok
03/04/2026

Nagypénteki gondolatok

Igei gondolatok nagypénteken Anda Tibor református lelkipásztortól.

„Elvégeztetett!” – emeli ki az Úr Jézus utolsó szavát Lenkey István lelkipásztor Református Bibliaolvasó Kalauzunkba a mai napra írt elmélkedésében (János 19, 30). Arra mutat rá, hogy Megváltónk utolsó szavaiból a megelégedettség és a hála csendül ki borzalmas szenvedései ellenére is. Magyarázatában arra hív minket, hogy Jézust és az ő példáját követve mi is törekedjünk arra, hogy elvégezzük mindazt a feladatot, szolgálatot, amit Isten ránk bíz, hogy majd egyszer a beteljesített küldetés boldogsága a miénk is lehessen. Ezt a gondolatot folytatva és az üzenetet magunkban forgatva jó feltennünk konkrét kérdéseket a saját egyéni és közösségi életünkre nézve: melyek azok a következő lépések, amelyeknek a megtételére Isten ma hív minket ebben az időszakban? Milyen jellegű szolgáltra lenne szükség, ami leginkább szolgálná az Ő országának az épülését a 21. század Kárpát-medencéjében, vagy a mi szűkebb régiónkban? Mi mindent lenne szükséges elvégeznünk ahhoz, hogy a gyülekeztünk, egyházunk ne a hanyatlás, a fogyás útján haladjon tovább, hanem az újjáéledés pályájára léphessen? Mely bibliai, igei, evangéliumi és reformátori alapelvek gyakorlati alkalmazása tenné lehetővé, hogy életünk végén úgy tekinthessünk vissza a mögöttünk lévő szolgálatra, hogy elvégeztük azt, ami ránk bízatott?

A megváltás legnehezebb és legfontosabb munkáját már elvégezte a mi Jó Pásztorunk: életét adta a juhokért (v.ö. Jn 10, 11). Kérjünk Tőle erőt és igei látást, hogy az Ő nagypénteken kilehelt Lelke minket betöltve vezessen el minket is az elvégzett küldetés boldogságára.

Cím

Kázsmárk
3831

Weboldal

Értesítések

Ha szeretnél elsőként tudomást szerezni Kázsmárki Református Egyházközség új bejegyzéseiről és akcióiról, kérjük, engedélyezd, hogy e-mailen keresztül értesítsünk. E-mail címed máshol nem kerül felhasználásra, valamint bármikor leiratkozhatsz levelezési listánkról.

A Vállalkozás Elérése

Üzenet küldése Kázsmárki Református Egyházközség számára:

Megosztás