Ivánc, Szent Miklós katolikus templom

Ivánc, Szent Miklós katolikus templom Ivánc, Szent Miklós katolikus templom.1914-ben szentelték fel. A látnivalókban gazdag műemlék templom az ,,Őrség kapujában" Iváncon található. A templomot 1914.

A régi templomot 1910-be lebontották. Helyébe épült a mai háromhajós új templom 1913-1914-be, alatta azonos alapterületű alsó templom is van. A körmendi főszolgabíró 1911. szeptember 16-án kelt véghatározatában engedélyt adott gróf Sigray Antalnak a becsatolt tervek szerint a templom építésére. A kegyúri templomokra nézve országszerte kifejlődött joggyakorlat szerint a templom építéséhez szükséges

anyagot a kegyúr szolgáltatja, továbbá ő fizeti a mesterembereket, ugyanakkor a kézi és igás napszámok a plébánia híveit terhelik. A templom tervezője Hendrich Antal műépítész a Fővárosi Iparrajziskolán az építészeti és díszlakatos tárgyak tanára. Díszlakatos tervezésére utal Iváncon a kapudísz, a keresztelőkút, a sekrestyecsengő tartója és a rácsok nagyon finom kidolgozású, tulipános kovácsoltvas munkái. Az Ivánci templom kivitelezői budapesti építőmesterek voltak: Blahó és Steinbeisz. június 13-án szentelte fel gróf Mikes János szombathelyi megyéspüspök.

11/05/2026

Koncert az ivánci Szent Miklós-templomban

Ma van:A mentők napja🚑Köszönet és hála mindazoknak, akik értünk dolgoznak!Tisztelettel és köszönettel tartozunk emberpró...
10/05/2026

Ma van:
A mentők napja🚑
Köszönet és hála mindazoknak, akik értünk dolgoznak!
Tisztelettel és köszönettel tartozunk emberpróbáló munkájukért.
,,Segítségül hív engem, ezért meghallgatom, megmentem és megdicsőítem őt."
/Zsoltárok könyve 91,15/
1887. május 10-én alakult meg Budapesten az Önkéntes Mentőegyesület Kresz Géza fővárosi kerületorvos kezdeményezésére. A mentés ügye 1948-ig a társadalmi egyesületek kezében maradt, akkor jött létre az Országos Mentőszolgálat és ez által a mentés állami feladattá vált. Napjainkban az Országos Mentőszolgálat irányítja a különböző mentőszervezetek működését, szakembereket képez, valamint országszerte oktatja az oxyológiát, azaz a mentéstant. Május 10-ét a szolgálat születésnapjává nyilvánították

“Fa nélkül egy fillért sem ér a táj.S üres a fa, ha nincs rajta madár.Én azt hiszem nem kelne föl a nap,Ha nem lennének ...
10/05/2026

“Fa nélkül egy fillért sem ér a táj.
S üres a fa, ha nincs rajta madár.
Én azt hiszem nem kelne föl a nap,
Ha nem lennének fák és madarak.”
/Horváth Imre/
MÁJUS 10. – A MADARAK ÉS FÁK NAPJA
A Madarak és Fák Napjának célja, hogy különböző megemlékezésekkel, rendezvényekkel a társadalom, különösen az ifjúság természetvédelem iránti elkötelezettségét kialakítsa, elmélyítse. Időpontja a hatályos természetvédelmi törvény szerint minden év május 10-e. A hagyomány immáron több mint száz éves. Megszervezésének közvetlen előzménye a hasznos madarak védelme érdekében 1902-ben kötött párizsi egyezmény, mely után Chernel István ornitológus még ebben az évben megszervezte az első madarak és fák napját.

Szent Miklós-templom Olaszfa társaságában – lelkes rajongói elismerést kaptam tőle! 🎉
08/05/2026

Szent Miklós-templom Olaszfa társaságában – lelkes rajongói elismerést kaptam tőle! 🎉

Ma van:BOLDOG GIZELLA emléknapjaBajorországban, Regensburgban született a 980-as évek elején, Veszekedő (Civódó) Henrik ...
07/05/2026

Ma van:
BOLDOG GIZELLA emléknapja
Bajorországban, Regensburgban született a 980-as évek elején, Veszekedő (Civódó) Henrik bajor herceg-fejedelem lányaként. Kiváló nevelésben részesült, a család lelki vezetője Szent Wolfgang (Farkas) püspök volt.
Testvérei közül II. Henrik t***e naggyá az uralkodóházat, Brúnó regensburgi püspök volt, Brigitta nővére pedig a regensburgi kolostor feje volt. Regensburg után Gandersheimben tanult tovább. Kitűnően megtanult latinul.
996-ban a magyar Géza fejedelem megkérte fia, István herceg számára Gizella kezét. Gizellának más álmai voltak ugyan, de engedve a rábeszélésnek, végül is igent mondott. István herceget meghívták Bajorországba, itt találkozott először Gizellával. Scheyern várában a német császári család jelenlétében világra szóló mennyegzőt tartottak. Gizella ezután népes kisérettel (lovagok, papok, mesteremberek) a magyar fejedelmi udvarba, Esztergomba költözött, és 1000-ben, Géza halála után István is megkapta a magyar koronát és Gizella is királynévá lett koronázva.
Egész életét a királyi család szolgálatára szentelte. Veszprém városát, királynéi városát felfejleszt***e. Sajnos nem tudjuk, hogy hány gyermeket szült, de mindegyiket kiváló nevelésben részesít***e. Erre Szent Imre példája is ékes bizonyíték. Veszprémben női szerzetes kolostort alapított. Egyházi felszereléseket készít***ek. A koronázási paláston, valamint a XVIII. János pápának ajándékozott miseruhán valószínűleg személyesen is dolgozott.
István halála után az utódok nem sokra becsülték az özvegy királynét, előbb Veszprémben tartották fogva, és csak III. Henrik seregei tudták 1045-ben az országból kiszabadítani. Passauban élt ezután, és állítólag 1060-ban (más forrás szerint 115 éves korában, tehát 1110-ben) halt meg. Hazai hagyomány úgy tudja, hogy Veszprémben hunyt el. Halála után nemsokára már szentként tisztelték, 1911-ben kezdődött azonban csak el a szentté avatási eljárás. Passaui sírja a magyarok zarándokhelye. Lázas betegségekben, bőrbetegségekben szokták segítségét kérni.

Bécsben, 1975. május 6-án, 51 éve hunyt el Mindszenty József (született: Csehimindszent, 1892. március 29.) Esztergom ér...
06/05/2026

Bécsben, 1975. május 6-án, 51 éve hunyt el Mindszenty József (született: Csehimindszent, 1892. március 29.) Esztergom érseke, Magyarország utolsó hercegprímása, bíboros.
"Minden egyénnek, minden nép minden egyes nemzedékének újra meg újra meg kell küzdenie a hitéért úgy, mint Jákobnak az Isten angyalával. Isten fiatal. Övé a jövő. ” – Mindszenty József
Mindszenty (1942-ig Pehm) József: hercegprímás érsek, bíboros. - 1903-11: a szombathelyi premontrei gimnáziumban tanult, a teológiát 1911-15: a szombathelyi papnevelő intézetben végezte, 1915. VI. 12: pappá szentelték. Felsőpatyon káplán, hitoktató, 1917. I. 26: a zalaegerszegi állami fiúgimnázium hittanára. 1919. II: az országgyűlési választások előkészítő bizottságának tagja, II. 9-V. 15: Szombathelyen letartóztatásban, a direktórium kiutasította Zala vm-ből, szülőfalujába internálták. A kommün bukása után augusztus elején tért vissza.
Isten Szolgája Mindszenty József bíboros boldoggá és szentté avatásáért!
Mennyei Atyánk! Szívesen fogadod híveid áldozatait, amelyeket Krisztus áldozatával egyesítve ajánlanak fel, hogy kiegészítsék, „ami Krisztus szenvedéséből hiányzik, az Egyház javára.” (Kol 1,24)
Fogadd kegyesen József bíboros szolgád megaláztatásait, áldozatait, amelyeket földi életében a magyar egyházért és a magyar népért ajánlott fel. Szenvedése legyen napjainkban is előtted kedves áldozat Egyházunkért, hazánkért. Hozzá csatlakozva akarunk mi is imáinkkal, áldozatainkkal engesztelni nemzetünk lelki megújulásáért.
És ha szent akaratoddal megegyezik, add meg hívő magyar népednek, hogy József bíboros szolgádat Egyházunk szentjei között tisztelhessük. Krisztus, a mi Urunk által. Ámen

,,Egy cseppnyi őszinte szeretet nemesebb tengernyi tudománynál." /Assisi Szent Ferenc/Ma van:Az Esélyegyenlőségi Világna...
05/05/2026

,,Egy cseppnyi őszinte szeretet nemesebb tengernyi tudománynál." /Assisi Szent Ferenc/
Ma van:
Az Esélyegyenlőségi Világnap
1992 óta rendezik meg Magyarországon az esélyegyenlőség világnapját, amelynek egyik célja, hogy a speciális szükségletű emberek és más, sérülékeny csoportok tagjai közelebb kerüljenek a társadalom többi tagjához, megismerhessék egymás problémáit, gondjait, így empatikusabban közeledve egymáshoz szert tehetünk arra az érzékenységre, amely elősegítheti az esélyegyenlőség növelését.
Szeretnénk megköszönni a munkájukat, a kitartásukat, a segítőkészségüket, a hitüket, amivel a hátrányos helyzetben levő, nehéz sorsú, fogyatékossággal elő emberek felé fordulnak, kiállnak értük, segítséget nyújtanak számukra, legyen bármilyen nehéz is a helyzet! 😇

Ma van: SZENT GOTTHARD (Hildesheimi Godehard) emléknapjaA középkor egyik legjelentősebb nyugat-európai szentje volt. Tel...
05/05/2026

Ma van: SZENT GOTTHARD (Hildesheimi Godehard) emléknapja
A középkor egyik legjelentősebb nyugat-európai szentje volt. Települések és templomok őrzik a nevét szerte Európában, Olaszországtól Skandináviáig illetve Franciaországtól Horvátországig. A svájci Alpokban hágó illetve alagút örökíti meg emlékét. Magyarországon Szentgotthárd város őrzi a püspök korabeli tiszteletének emlékét,ahol 1183-ban ciszterci szerzetesek alapítottak monostort. Ez is a szent széles körű európai tiszteletét mutatja, amelyet elsősorban a bencések és a ciszterciek terjeszt***ek el.
Godehard 960-ban született Reichersdorfban. Édesapja a niederalteichi bencés apátságban dolgozott. A gyermek a kolostor iskolájában tanult. Ezt követően belépett a rendbe és már 996-ban apát lett. Először Niederalteichben, majd - párhuzamosan - Hersfeldben és Tegernsee-ben. Ebben az időszakban a Clunyból indult nagy hitéleti reformokat az általa irányított kolostorokban konzekvensen támogatta, terjeszt***e.
1022-ben II. Henrik német-római császár Hildesheim püspökévé nevezte ki. Ebben az időben Hildesheim a Német-római Birodalom egyik politikai és kulturális központja volt. Godehard energikusan folytatta az elődje által megkezdett építkezéseket, püspökségében harminc új templomot emeltetett, a városban befejeződött a Michaeliskirche építése. Godehard utazásai és a zsinatok során elsősorban püspöki hivatásának lelki, szellemi oldalát mélyít***e el.
Szerzetesi komolysága, de az ezzel párosuló nyugodt derűje mély nyomokat hagyott az őt ismerőkben és a források is gyakran így említik. Egész Bajorország legnagyobb építőjének és pedagógusának tartották. A nevéhez kötődő, viszonylag hamar elterjedt legendák is tükrözik személyiségének erejét, hatását.
1038. május 5-én, Hildesheimben hunyt el.1131-ben II. Ince pápa szentté avatta, ő volt az első bajor szent. Tiszteletére Hildesheimben bazilikát emelt***ek. Síremléke a dóm kriptájában található

Isten éltesse a Mónikákat!😇
04/05/2026

Isten éltesse a Mónikákat!😇

Ma van:SZENT FLÓRIÁN vértanú emléknapjaA tűzoltók, ár- és tűzveszély által fenyeget***ek, Ausztria és Lengyelország védő...
04/05/2026

Ma van:
SZENT FLÓRIÁN vértanú emléknapja
A tűzoltók, ár- és tűzveszély által fenyeget***ek, Ausztria és Lengyelország védőszentje.
Magas rangú katonatiszti családból származott, s maga is a császári hadsereg tisztje lett. A 3. sz. második felében szolgált, s mint sok más katona, ő is keresztény lett. A század utolsó évtizedei aránylag nyugodalmasok voltak az Egyház számára, így Flórián kitöltvén a szolgálat éveit, békességben vehetett búcsút a hadseregtől, s mint kiszolgált katona Noricum tartományban, Mantemban (Krems mellett) telepedett le. Diocletianus császár alatt, 303-ban ismét kitört az egyházüldözés. Amikor Flórián megtudta, hogy az Enns-parti Laureacumban (ma: Lorch) elfogtak negyven keresztényt, útra kelt, hogy amiben csak tud, segítségére legyen a foglyoknak. Mielőtt még beért volna a városba, önként föltárta keresztény voltát. Elfogták és Aquilinus bíró elé vitték, aki megbotoztatta, és arra ítélte, hogy nyakában kővel vessék a folyóba. Az ítéletet 304. május 4-én hajtották végre: az Enns hídjáról taszították le Flóriánt.

Cím

Kossuth Lajos Utca 78
Ivánc
9931

Weboldal

Értesítések

Ha szeretnél elsőként tudomást szerezni Ivánc, Szent Miklós katolikus templom új bejegyzéseiről és akcióiról, kérjük, engedélyezd, hogy e-mailen keresztül értesítsünk. E-mail címed máshol nem kerül felhasználásra, valamint bármikor leiratkozhatsz levelezési listánkról.

Megosztás

Kategória