Gödi Piarista Jelenlét

Gödi Piarista Jelenlét Kedves Barátaim! Útra kelünk a csatlakozás széndékával, nyitottan arra, aki, ami mellénk szegődik: MEDITÁLUNK. Guba András piarista szerzetes

Azért hoztam létre ezt a Facebook oldalt, hogy közös szemlélődésre hívjalak.

a szóban bízva - hétfői támogatás a meditációhoz------------------------------------------------------------------------...
17/03/2026

a szóban bízva - hétfői támogatás a meditációhoz
------------------------------------------------------------------------------...Élt Kafarnaumban egy királyi tisztviselő, akinek a fia megbetegedett. Amikor meghallotta, hogy Jézus Júdeából Galileába érkezett, elment hozzá, és kérte: jöjjön és gyógyítsa meg a fiát. A gyermek már halálán volt.
Jézus ezt mondta: „Hacsak jeleket és csodákat nem láttok, nem hisztek.” A királyi tisztviselő azonban így szólt: „Uram, jöjj, mielőtt meghalna a fiam!” Jézus erre azt felelte: „Menj csak! Fiad él.” Hitt az ember Jézus szavának, és elment.... (Jn 4,43-54)
------------------------------------------------------------------------------
A királyi tisztviselőről lefoszlik társadalmi státusza, sebzett apává válik: fia, akinek életet adott, haldoklik. Az egész ember könyörgéssé válik. Még Jézus kritikája se billenti ki ebből. Aztán minden megfordul. Jézus hazaküldi: fiad él. Ő első szóra hazaindul.
Talán ha megmaradunk abban a valóságunkban, amiben éppen vagyunk, nem engedve semmiféle belső vagy külső megkérdőjelezésnek, megszületik bennünk a bizalom. Jön egy fordulat, amitől fogva feltétlen bízunk az Élet Igéjében.

hiányaink - vasárnapi támogatás a meditációhoz--------------------------------------------------------------------------...
16/03/2026

hiányaink - vasárnapi támogatás a meditációhoz
------------------------------------------------------------------------------
Abban az időben: Jézus útközben látott egy vakon született embert. Tanítványai megkérdezték tőle: „Mester, ki vétkezett, ez vagy a szülei, hogy vakon született?” Jézus ezt felelte: „Sem ez nem vétkezett, sem a szülei. Mindez azért van, hogy megnyilvánuljanak rajta Isten tettei. Amíg nappal van, nekünk annak tetteit kell cselekednünk, aki engem küldött. Eljön ugyanis az éjszaka, amikor senki sem cselekedhet. Amíg a világban vagyok, világossága vagyok a világnak.”
E szavak után a földre köpött, sarat csinált a nyállal, a sarat a vak szemeire kente, és így szólt hozzá: „Menj, mosakodj meg a Siloe tavában.” Siloe annyit jelent, mint Küldött. Ő elment, megmosdott, és amikor visszatért, már látott. (Jn 9,1-3)
------------------------------------------------------------------------------
Miért is van nyomorúság a világban, és miért talál meg minket is? Oka van gondoljuk: talán valamit elvétettünk? Jézus elveti ezt a fajta okkeresést. A nyomor, a hiány azért van, hogy Isten megnyilvánulásának helyévé váljon.
Minden imádságunk, meditációnk tele van vággyal: hogy hiányunk betöltődjék. Paradox módon épp a hiány megélése válik a Jelenlét tapasztalatává.

a gyűlölet terében - hétfői támagatás a meditációhoz--------------------------------------------------------------------...
11/03/2026

a gyűlölet terében - hétfői támagatás a meditációhoz
------------------------------------------------------------------------------
A názáreti zsinagógában Jézus így beszélt a néphez: „Bizony mondom nektek, hogy egy próféta sem kedves a maga hazájában. Igazán mondom nektek, sok özvegy élt Izraelben Illés idejében, amikor az ég három évre és hat hónapra bezárult, úgyhogy nagy éhínség támadt az egész Földön. De közülük egyikhez sem kapott Illés küldetést, csak a szidoni Száreptában élő özvegyasszonyhoz. Ugyanígy Elizeus próféta korában is sok leprás élt Izraelben, s egyikük sem tisztult meg, csak a szíriai Námán.”
Ezt hallva, a zsinagógában mind haragra gerjedtek. Felugrottak, kiűzték Jézust a városon kívülre, és fölvezették arra a hegyre, amelyen városuk épült, a szakadék szélére, hogy letaszítsák. De ő áthaladt közöttük, és eltávozott. (Lk 4,24-30)
-------------------------------------------------------------------------------
Jézus beszéde nyomán a názáretiek haragra gerjedtek. A gyűlölet elszabadult, Jézussal együtt a szakadék széléig hömpölygött. Ekkor nyilvánvalóvá vált, hogy Őt nem ragadta magával: áthaladt közöttük.
Meditációnkban időnként felszínre kerül elégedetlenségünk, haragunk, gyűlöletünk. Mindez hol mások, hol magunk, hol Isten ellen fordul. Jézust nem sodorja el. Vele beléphetünk ebbe a sötét térbe, mert együtt áthaladunk rajta. Nevében van üdvösségünk.

az irgalomról - hétfői támogatás a meditációhoz-------------------------------------------------------------------------...
03/03/2026

az irgalomról - hétfői támogatás a meditációhoz
------------------------------------------------------------------------------
A hegyi beszédében Jézus így szólt tanítványaihoz:
„Legyetek irgalmasok, amint mennyei Atyátok is irgalmas. Ne mondjatok ítéletet senki fölött, s akkor fölöttetek sem ítélkeznek. Ne ítéljetek el senkit, s akkor titeket sem ítélnek el. Bocsássatok meg, és nektek is megbocsátanak. Adjatok, és akkor ti is kaptok. Jó, tömött, megrázott és túlcsorduló mértékkel mérnek öletekbe. Mert amilyen mértékkel ti mértek, olyannal mérnek majd nektek is.” (Lk 6,36-38)
------------------------------------------------------------------------------
Az ószövetségben az irgalom a hűség és az anyaméh fogalmaihoz kapcsolódik. Egy kapcsolati térben valósul meg, ami minden előfeltétel nélkül megtart. Nem foglalkozik a múlttal, nem ítél, és nem hánytorgat. Kiszabadít a múltból és jövőt ad.
Legyünk irgalmasak, mert Atyánk irgalmas velünk! Talán magunk felé a legnehezebb Atyánk nyomdokába lépni, magunknak új jövőt adni.
Meditációnkban irgalommal tekintünk mindenre, ami megérkezik. Beleereszkedünk Atyánk irgalmába, egy látványtalan, de életadó térbe, mintha anyaméh lenne.

áttetszőség - vasárnapi bejegyzés------------------------------------------------------------------------------Jézus mag...
02/03/2026

áttetszőség - vasárnapi bejegyzés
------------------------------------------------------------------------------
Jézus maga mellé vette Pétert, Jakabot és (ennek) testvérét Jánost, s külön velük fölment egy magas hegyre. Ott elváltozott előttük: az arca ragyogni kezdett, mint a nap, a ruhája pedig vakító fehér lett, mint a fény. És íme, megjelent nekik Mózes és Illés: Jézussal beszélgettek. Ekkor Péter így szólt Jézushoz: „Uram, jó nekünk itt lennünk! Ha akarod, felállítok itt három sátrat, neked egyet, Mózesnek egyet és Illésnek egyet!” Még beszélt, amikor íme, fényes felhő borította be őket, és a felhőből egy hang hallatszott: „Ez az én szeretett Fiam, akiben kedvem telik. Őt hallgassátok!”
(Mt 17,1-9 részlete)
------------------------------------------------------------------------------
A keleti kereszténység imádságról való elképzelésének ikonja ez a történet. A jelenetben az isteni átragyok a teremtettem, túlárad a tapasztalhatón és gondolhatón. Az apostolok nem rálelnek valamire, hanem megtaláltak, bevontak, részesültek lesznek.
A heszüchaszta (csend, nyugalom) mozgalom gyakorlata a Jézus-imába sűrűsödik. Elengedődik minden megragadható, marad Név, melyben üdvösségünk van. Az éber várakozásban felfénylik a már eleve nekünk adott Isten.

adat vagy helyzet - szerdai támogatás a meditációhoz--------------------------------------------------------------------...
27/02/2026

adat vagy helyzet - szerdai támogatás a meditációhoz
------------------------------------------------------------------------------
Egyszer Jézus köré sereglett a csodaváró tömeg, de ő így szólt hozzájuk: „Ez a nemzedék gonosz nemzedék. Csodajelet követel, de nem kap más jelet, mint Jónás próféta jelét. Ahogy Jónás jel volt a niniveieknek, úgy lesz az Emberfia is jel ennek a nemzedéknek. Az ítéleten majd ezzel a nemzedékkel együtt megjelenik Dél királynője is, és helyeselni fogja elítélésüket, hiszen ő a föld végéről is eljött, hogy hallgathassa Salamon bölcsességét; itt pedig nagyobb valaki van, mint Salamon.
Ninive lakói is ott lesznek az ítéleten ezzel a nemzedékkel együtt, és helyeselni fogják a megbüntetését, mert ők Jónás szavára bűnbánatot tartottak; itt pedig nagyobb valaki van, mint Jónás.” (Lk 11,29-32)
-------------------------------------------------------------------------------
Mi is a baj ezzel a nemzedékkel. Lukács a 19,44-ben később ezt írja "mert nem ismerted fel látogatásod idejét". A csodavárás egy adat, egy döntő bizonyíték követelése. A niniveieknél ez szóba se jött, megszólítva érezték magukat és azonnal cselekedtek. Hitünk nem levezetés, hanem kitettség: kitenni magunkat a megszólításnak.
Szemlélődésünkben törekszünk ebbe a kitettségbe eljutni elengedve minden adatot, mert ez az alapvető valóságunk Isten előtt. Böjtölünk.

pusztán Isten előtt lenni - evangélium és meditáció---------------------------------------------------------------------...
22/02/2026

pusztán Isten előtt lenni - evangélium és meditáció
------------------------------------------------------------------------------
A Lélek a pusztába vitte Jézust, hogy a sátán megkísértse. Negyven nap és negyven éjjel böjtölt, végül megéhezett. Odalépett hozzá a kísértő és így szólt: „Ha Isten Fia vagy, mondd, hogy ezek a kövek változzanak kenyérré!” Jézus ezt felelte: „Írva van: Nemcsak kenyérrel él az ember, hanem mindazon igével, mely Isten szájából származik.”
Ezután a szent városba vitte őt a sátán, és a templom oromzatára állította. Így szólt: „Ha Isten Fia vagy, vesd le magad! Hiszen írva van:
Angyalainak megparancsolta:
A tenyerükön hordozzanak téged, hogy kőbe ne üsd a lábadat!”
Jézus ezt válaszolta: „De az is írva van: Ne kísértsd Uradat, Istenedet!”
Végül egy igen magas hegyre vitte őt a sátán. Megmutatta neki a világ valamennyi országát és azok gazdagságát. Azután így szólt: „Ezt mind neked adom, ha leborulsz és imádsz engem!” Ekkor Jézus azt mondta neki: „Takarodj, sátán! Mert írva van: Uradat, Istenedet imádd, és csak neki szolgálj!”
Erre otthagyta őt a sátán, és íme, angyalok jöttek és szolgáltak neki. (Mt 4,1-11)
-------------------------------------------------------------------------------
A puszta az a hely, ahol világunk minket bármivel is ellátó rendszerei felfüggesztődnek. Csakis Isten előtt állunk. A kísértések az Isten előtt állásunkat visszahúzzák a közvetlen tapasztalhatóság világába. Tapasztalhatóvá tennék a nem-tapasztalhatót. A kísértő ajánlatai: Isten a szükségleteinre adott válaszként tapasztalható, nyilvános eseményekkel demostrálható, hatalmával minden elrendezhető. Jézus mindezeket itt is és a kereszten is visszautasítja: marad az Atya előtt teljes kiszolgáltatottságban.
Meditációnkban elengedjük a közvetlen tapasztalat bármely visszaigazoló igényét és formáját. Pusztán Isten előtt, Coram Deo.....

Sóhajok - hétfői támogatás a meditációhoz----------------------------------------------------------------------------Egy...
17/02/2026

Sóhajok - hétfői támogatás a meditációhoz
----------------------------------------------------------------------------
Egy alkalommal farizeusok mentek Jézushoz, és vitatkozni kezdtek vele. Égi jelet kértek tőle, mert próbára akarták tenni.
Ő lelke mélyéből felsóhajtott, és így szólt: „Miért akar jelet ez a nemzedék? Bizony mondom nektek: ez a nemzedék nem kap semmiféle jelet.”
Ezzel otthagyta őket. Ismét hajóba szállt, és átkelt a Galileai-tó túlsó partjára. (Mk 8,11-13)
---------------------------------------------------------------------------
Jézus sóhaja nagyon mélyről jön: a kapcsolódni vágyó Isten mélyéből,
onnan ahonnan a teremtés és megtestsülés fakad. Jézus felsóhajt, mert a másik oldal falat húz, leválaszt, elérhetetlen.
Meditációnk fontos eleme a légzés, talán inkább sóhaj, a páli kimondhatatlan sóhajtozás. A Lélek sóhaja, mely belső falainkon túlról hallatszik. Lelkünk sóhaja, mely vágyakozik arra, hogy magányát és elveszettségét Valaki észrevegye.

A test nyitottsága - hétfői támogatás a meditációhoz--------------------------------------------------------------------...
10/02/2026

A test nyitottsága - hétfői támogatás a meditációhoz
----------------------------------------------------------------------------
Jézus és apostolai egyszer áthajóztak a Genezáreti-tó túlsó partjára, és ott kikötöttek.
Amint kiszálltak a bárkából, az emberek rögtön fölismerték Jézust. Bejárták az egész környéket, s a betegeket hordágyon odavitték, ahol a hír szerint Jézus tartózkodott.
Amerre csak járt, a falvakban, a városokban és a tanyákon, kitették a betegeket a terekre, és kérték, hogy legalább a ruhája szegélyét érinthessék. Aki csak megérintette, meggyógyult. (Mk 6,53-56)
----------------------------------------------------------------------------
Nincs tanítás, nincs belső megértés, nincs döntés, "csak" érintés van. Jézus sem "tesz" csodát, hanem mindez jelenléte által történik. A gyógyulni vágyók nem megragadják Jézust, csak az érintés és érintettség határáig jutnak: a ruhaszegélyig. A testben kifejeződő teljes nyitottság az a hely ahol a gyógyulás történik, ahol az Isten történni tud.
Meditációnk testünk érzékelésének térében zajlik, meg Jézus terében. A nyitotottság gyakorlásában vagyunk. Egyszer-egyszer gyógyultabban kelünk fel....

Mester és tanítvány ----Együtt tanulunk, gyere Te is!!!!Csendesen elkezdődött rendszeres közös meditálásunk, ahogyan az ...
02/02/2026

Mester és tanítvány ----Együtt tanulunk, gyere Te is!!!!
Csendesen elkezdődött rendszeres közös meditálásunk, ahogyan az eseményekből láthatjátok. Február 2-tól közös tanulásba kezdünk. Minden héten Jálics atya szellemében a szemlélődő ima tanulási fázisainak egy-egy lépését gyakoroljuk. Ennek érdekében az első 25 percünk vezetett meditáció lesz. Hétfőn és szerdán ugyanazt a fázist gyakoroljuk. A következő héten tovább lépünk. Lépésről lépésre tanulunk.

csalàdfából èletfa - szerdai támogatás a meditációhoz—————————————————Jézus Krisztusnak, Dávid és Ábrahám fiának családf...
19/12/2025

csalàdfából èletfa - szerdai támogatás a meditációhoz
—————————————————
Jézus Krisztusnak, Dávid és Ábrahám fiának családfája:
Ábrahámnak Izsák volt a fia, Izsáknak Jákob, Jákobnak Júda és testvérei, Júdának
Fáresz és Zára Támártól, Fáresznek Eszróm. Eszrómnak Árám, Árámnak Aminadáb,
Aminadábnak Náásszón, Náásszónnak Szalmon, Szalmonnak Bóász Ráhábtól, Bóásznak
Jóbéd Rúttól, Jóbédnek Izáj, Izájnak pedig Dávid király. Dávidnak Salamon volt a
fia Uriás feleségétől, Salamonnak Roboám, Roboámnak Abija, Abijának Ászáf,
Ászáfnak Jozafát, Jozafátnak Jórám, Jórámnak Ozijás, Ozijásnak Joatám, Joatámnak
Acház, Acháznak Ezekiás, Ezekiásnak Manasszesz, Manasszesznek Ámosz, Ámosznak
Joziás, Joziásnak pedig Jekoniás és testvérei a babiloni fogság idején.
…….
…,….Jákobnak pedig József. Ő volt a férje Máriának, akitől a Krisztusnak
nevezett Jézus született……(Mt 1,1–17)
———————————————-

Öt nő szerepel ebben geneológiában. Támár, Ráháb, Rút, Uriás felesége, Betsabé és Mária. Támár Jákob fiának Júdának a menye, két testvértől sem született gyereke, csellel Júda lett gyerekei apja. Ráháb utcanő Jerikóban, befogadja Józsue kémeit. Rútnak is meghalt a férje, kis hízelgéssel az öreg Boáztól lett gyereke. Dávid elvette Uriástól feleségét, Betsabét. Máriát meg József el akarta bocsájtani. Egyik nő termékenysége sem szabályosan, “normálisan” alakul. Valami kibillen a rendes kerékvágásból, de ez lesz a lehetséges helye Isten cselekvésének. A genealógia szerint Jézus élete beágyazódik az emberi történelembe. A felsorolt nők élete mutatja, hogy nem csak a feddhetetlenek történetébe. Saját életünk buktatói és szégyenei is ahhoz az úthoz tartoznak, amelyen Jézus megérkezik hozzánk, az Úthoz, amin együtt jár velünk. Meditàciónkban bármilyen emlèk is
érkezik életünk történetéből, bizalommal fogadjuk, mert egy talàlkozás lehetősègèt hordozza.

Cím

Jávorka Sándor Utca 18
Göd
2131

Weboldal

Értesítések

Ha szeretnél elsőként tudomást szerezni Gödi Piarista Jelenlét új bejegyzéseiről és akcióiról, kérjük, engedélyezd, hogy e-mailen keresztül értesítsünk. E-mail címed máshol nem kerül felhasználásra, valamint bármikor leiratkozhatsz levelezési listánkról.

Megosztás

Kategória