Felsőpakonyi Katolikus Egyházközség

Felsőpakonyi Katolikus Egyházközség A felsőpakonyi római katolikus egyházközség hivatalos facebook oldala. Templomunkat 1994. október 22-én szentelték fel a "Fájdalmas Anya" tiszteletére.

A templombúcsú szeptember harmadik vasárnapján van. Egyházközségünk, mint a gyáli plébánia fíliája, a Váci Egyházmegye tagjaként működik. A TEMPLOM ÉPÍTÉSÉNEK TÖRTÉNETE:

Már 1949-ben felmerült a templomépítés gondolata. Szilvási Sándor akkori plébános vezetésével Templomépítő Bizottság alakult, 15 fővel és 3 póttaggal. A terv az ismert társadalmi körülmények miatt nem valósulhatott meg. A templom

részére kijelölt terület is értékesítésre került. A régi elgondolásokat Dr. Nagy Árpád plébános atya újította fel, még kisem heverve a gyáli templom építésének fáradalmait. A hívek adományaiból sikerült a kiszemelt telket is megvásárolni. Így a
vasárnapi szentmisék számára a magánházak vendégszeretetét élvező katolikus közösség végre joggal kezdett reménykedni. A kiírt pályázatra Török Ferenc Ybl-díjas /ma már Kossuth- díjas / építész készítette el a templom terveit. Az építmény formátuma eléggé sajátos. A tervező több stílusjegy - késői bizánci, ókeresztény, valamint erdélyi - szerencsés ötvözésével alakította ki ezt az emberközeli, tájba illő formát. A munkálatok megkezdését Árpád atya már nem érhette meg, mivel a sors tragikus hirtelenséggel elszólította közülünk. A feladatokat Miklós János plébános örökölte.
1990. május 12-e igazi mérföldköve lett az elkövetkezendő időszaknak. A frissen birtokba vett terület bekerítve, rendbe téve, szépen feldíszített
szabadtéri oltárral várta Marosi Izidor püspök urat, aki az ünnepi
szentmise keretében megszentelte a leendő templom alapkövét. Az építkezés az ő nagylelkű támogatásával, Miklós János plébános atya és az újraszerveződött Templomépítő Bizottság vezetésével, valamint a
hívek összefogásával, még ebben az évben megkezdődött.
1991 márciusában indult újra az építkezés, ekkor a munkálatokat már Nagy István plébános vezette, aki szerencsére hamar kiismerte magát az építkezés sokrétű feladataiban. A helybéliek társadalmi
munkáját erdélyi mesterek is segítették.
1991. október 20-a a használatba vétel időpontja. Előtte szeptemberben ismét plébános váltás volt. Nagy István helyére, Hefler Gábor atya érkezett. További 3 év kemény munka következett, már az ő vezetésével. Ezen időszak alatt sikerült kialakítani, a terveknek megfelelően, a templom belső arculatát. Figyelemreméltó a faragott kőoltár gondolati mondanivalója. A két oldalába vájt mélyedés, a betlehemi barlang és a sziklasír, mintegy keretbe foglalja Jézus földi életét. A tervező elgondolását Sax László
kőfaragó mester valósította meg. A Stáció megjelenítése is nagyon egyéni. A félkörben elhelyezett 14 kopjafa szinte „felvezeti” a tekintetet az oltárképre. A „Fájdalmas Anya” oltárképet a plébános atya faragta és ajándékozta a
felsőpakonyiaknak.
1994. október 22-én volt a templomszentelés, melyet Keszthelyi Ferenc püspök úr végzett.

HIMNUSZ 💚Fény alkotója, Istenünk,örök verőfény, napvilág,valódból csak fényt ismerünk,nem ér fel hozzád vak homály.Deren...
16/01/2024

HIMNUSZ 💚
Fény alkotója, Istenünk,
örök verőfény, napvilág,
valódból csak fényt ismerünk,
nem ér fel hozzád vak homály.
Dereng az égnek alja már,
eloszlik minden éji árny,
kihunynak fent a csillagok,
amint a hajnal felragyog.
Ágyunkból frissen felkelünk,
s már zeng is hálaénekünk,
mert győzött álmos éjszakán
ismét a felkelő sugár.
Kérünk, Urunk, hogy testi vágy,
s e csalfa csábító világ
ne gyújtson szívünkben tüzet,
hamis varázs ne ejtse meg.
Haragtól ment legyen szavunk,
és torkos vágytól asztalunk,
ne vonzzon átkos kapzsiság,
sem tékozló rút léhaság.
Szilárd elmével, józanul,
testben tisztán, nem álnokul,
szolgálva híven, lelkesen
napunk Krisztussal töltsük el.
Ezt add meg, kérünk, jó Atya,
s Atyának mása, egy Fia,
s te, Szentlélek, Vigasztaló:
örökre egy uralkodó. Ámen.

Forrás: Zsolozsma alkalmazás
https://lh.kbs.sk/hu/default.htm

Fotó: Endre Erika

13/01/2024
Az Ige isteni összhangba hozza a mindenségetA létező és keletkező dolgok között egyetlen egy sincs, amelyik nem az Igébe...
12/01/2024

Az Ige isteni összhangba hozza a mindenséget
A létező és keletkező dolgok között egyetlen egy sincs, amelyik nem az Igében és nem általa lett volna és állna fenn, amit már a teológus Apostol is tanít ezekkel a szavakkal: Kezdetben volt az Ige, az Ige Istennél volt, és Isten volt az Ige. Minden általa lett, nélküle semmi sem lett.
Amint a muzsikus jól hangolt lantjával, magas és mély hangokból és más művészien előhozott köztük levő hangokból összhangot hoz létre, úgy az isteni Bölcsesség is az egész világegyetemet mint egy lantot kezeli, és a levegőben levő dolgokat a földiekkel, az égieket pedig a levegőbeliekkel egybefoglalja, és az egész mindenséget az egyes dolgokkal összhangba hozza, és saját terve és akarata szerint vezeti, így alkot egy egységes világot és szép, harmonikus világrendet, míg maga az Isten Igéje az Atyánál változatlan marad, és az Atya tetszése szerint a maga változatlan természetével mozgásban tart mindent. Tehát minden az Igétől kapott saját természete szerint él és áll fenn, és általa egy csodálatos és valóban isteni összhangot valósít meg.
Hogy ezt a valóban nagyszerű dolgot valamilyen szemléltető képpel érthetőbbé tegyük, most egy soktagú kórust említünk példaként. Tehát, amint egy sok tagból: férfiakból, gyerekekből, asszonyokból, öregekből és fiatalokból álló kórusban, amelyet egy karmester vezényel, mindenki a saját természete és képessége szerint énekel: a férfi mint férfi, a gyermek mint gyermek, az öreg mint öregember, a fiatal mint fiatal, de valamennyien egy összhangot hoznak létre; vagy amint a saját lelkünk is egyidejűleg működteti az összes érzékszervünket a saját működésüknek megfelelően olyannyira, hogy egy jelenlevő tárgy valamennyit cselekvésre tudja indítani: a szemet látásra, a fület hallásra, a kezet tapintásra, az orrot szaglásra, a nyelvet ízlelésre, sőt még más testrészek is gyakran működésbe jönnek, például a lábak járni kezdenek; így van valahogy az egész teremtett világban is. Bár nagyon gyenge a felhozott példa, mélyen látó értelemmel azonban felfogható, amit mondani akar.
Az Isten Igéje ugyanis akaratának egyetlen indításával egyszerre irányítja az összes létező dolgot, úgyannyira hogy mindegyik azt teszi, ami természetszerű sajátossága, és mégis együttesen egy összehangolt rendet valósítanak meg.

Szent Atanáz püspöknek „A pogányság ellen” mondott szónoklatából
(Nn. 42-43: PG 25, 83-87)

Forrás: Zsolozsma alkalmazás

https://lh.kbs.sk/hu/default.htm

Fotó: Endre Erika

Sienai Szent Bernardin áldozópap beszédeiből(Sermo 49, cap. 1: Opera Omnia, IV, 495 ss.)Jézus neve hitünk erős alapjaJéz...
03/01/2024

Sienai Szent Bernardin áldozópap beszédeiből
(Sermo 49, cap. 1: Opera Omnia, IV, 495 ss.)
Jézus neve hitünk erős alapja
Jézus szent neve az a név, amely után annyira vágyakoztak az ősatyák, amelyet annyi gyötrelem közt vártak, amelyre annyi megpróbáltatás közepette hosszú időn át várakoztak, amelyet annyi sóhajtozással hívtak, amelyért könnyek között oly sokszor fohászkodtak, és amely végül is a kegyelem idején irgalmasan megadatott nekik. Erről a névről ne a hatalom, ne a bosszúállás, hanem az igazságosság jusson eszedbe. Legyen ez a név számodra az irgalmasság neve, hangozzék füledbe állandóan Jézus neve, mert szépen cseng a hangja, és bájos az arca.
Hitünk erős alapja tehát Jézus neve, és ez a név Isten gyermekeivé tesz bennünket. A mi katolikus hitünk valójában azt jelenti, hogy megismerjük Jézus Krisztust, és elfogadjuk az ő megvilágosító kegyelmét, mert ő a lélek világossága, az élet kapuja, az örök üdvösség alapja. Aki ezt a nevet nem vallja vagy elhagyja, az olyan, mint az az ember, aki az éjszaka sötétjében lámpa nélkül jár, mint aki a szirtek között csukott szemmel járva lezuhan. Bármennyire is kitűnnék éles elméjével, vak vezetőt követ, amikor az égi titkok megértésében a saját esze után megy. Olyan ember ez, mint aki az alapozással nem törődve akar házat építeni; vagy éppenséggel hasonlítható ahhoz, aki az ajtót mellőzve a tetőn keresztül akar bejutni a házba. Az alap tehát Jézus: ő a fény és az ajtó, aki utat mutat a tévelygőknek, aki a hit világosságát nyújtja mindenkinek. Ebben a világosságban az ismeretlen Istent kereshetjük, a keresett Istenben hinni tudunk, és őt a hitben megtaláljuk. Ez az alap tartja fenn a Jézus nevében felépített Egyházat. Jézus neve fény az igehirdetőknek. Ez teszi világossá szavukat, a meghirdetett igéket pedig elfogadhatóvá. És mit gondolsz, honnét van az egész világon a hitnek olyan hirtelen keletkezett és erős fényessége, ha nem Jézus nevének meghirdetéséből? Nemde ennek a névnek a fényében és vonzásában hívott meg minket Isten az ő csodálatos világosságára? Akik pedig megvilágosodtak és ebben a fényben látják meg a világosságot, azokról méltán mondja az Apostol: Valaha sötétség voltatok, most azonban világosság az Úrban. Éljetek úgy, mint a világosság gyermekei.
Ó dicső név, ó kedves név, ó szeretett és erőteljes név! Általad megoldódnak a bűn kötelékei, általad győzzük le az ellenséget, általad gyógyulnak meg a betegek, általad edződnek meg a megpróbáltatásokban és gyulladnak örömre a szenvedők. Te vagy a hívők dicsősége, te az igehirdetők tanítója, a munkálkodók erőforrása, te az ellankadók támasza. A te tüzedtől és melegedtől csillapodnak a bűnös vágyak, nyerjük meg a kért segítséget, esnek elragadtatásba a szemlélődő lelkek, és általad dicsőülnek meg mindnyájan, akik a mennyei dicsőségre jutnak. A te szent neved által, édes Jézusunk, velük együtt minket is gyűjts egybe.
https://lh.kbs.sk/hu/default.htm

Cím

Eötvös József Utca 26
Felsopakony
2363

Nyitvatartási idő

08:00 - 09:00

Weboldal

Értesítések

Ha szeretnél elsőként tudomást szerezni Felsőpakonyi Katolikus Egyházközség új bejegyzéseiről és akcióiról, kérjük, engedélyezd, hogy e-mailen keresztül értesítsünk. E-mail címed máshol nem kerül felhasználásra, valamint bármikor leiratkozhatsz levelezési listánkról.

Megosztás

Kategória