14/12/2022
A Fehérgyarmati Református Egyházközség nyilatkozata
2022. november 18-a gyásznap a Fehérgyarmati Református Egyházközség életében. Ezen a napon a Tiszántúli Református Egyházkerület Közgyűlése megvitatta a Szatmári Református Egyházmegye Tanácsa és a Fehérgyarmati Református Egyházközség presbitériumának határozatait és a Fehérgyarmati Presbitérium feloszlatásáról döntöttek.
A Tiszántúli Református Egyházkerület Elnöksége és az Egyházkerület jogtanácsosai megállapították, hogy a Szatmári Református Egyházmegye Tanácsának határozata, amellyel feloszlatta a Fehérgyarmati presbitériumot, jogszabálysértő és hatályon kívül helyezése szükséges.
Ennek ellenére a Tiszántúli Református Egyházkerület Közgyűlése (melynek tagjait az egyházkerület esperesei és küldöttjei alkotják) szembement az egyházkerületi jogtanácsosok megállapításaival, javaslataival, és helybenhagyta a Szatmári Református Egyházmegye törvénytelen határozatait és a presbitérium feloszlatása jogerőre emelkedett.
A Magyarországi Református Egyház Alkotmánytörvénye 2. §-a szerint is a Magyarországi Református Egyház szerveződésének egyik alapelve a zsinat-presbiteri elv, melyből eredően az egyházközségek alapvetően autonóm módon működnek. A fokozatos egyházkormányzati szerveknek az egyházközségek önállóságát tiszteletben kell tartani, őket nem utasíthatják és belső működésükbe nem avatkozhatnak be. Az esperes nem irányíthat egyetlen presbitériumot sem.
A Magyarországi Református Egyház Alkotmánytörvényét, a feloszlatást megalapozó ügyben hozott egyházi bíróság ítéletét – melyben Fehérgyarmat javára döntöttek –, az egyházkerület jogtanácsosainak megállapításait és javaslatait semmibe véve ilyen törvénysértő eljárást még nem lehetett tapasztalni a református egyházban, ami így szembe megy egy egyházközséggel, veszélyeztetve az egyházközség életét, hitbeli közösségét. A Szatmári Református Egyházmegye a gyülekezetet és a presbitériumot folyamatosan rombolta, anyagilag ellehetetlenítette, végül a feloszlatta.
A Fehérgyarmati Református Egyházközség ilyen joggal való visszaélést még nem élt meg.
A gyülekezet szétverése és ilyen módon az autonómiájába való beavatkozás azt eredményezi, hogy a gyülekezetben szakadás fog bekövetkezni és a gyülekezet lelkipásztora távozik az egyházközséggel szembeni jogsértő eljárások, bosszúhadjárat és egyesek ámokfutása miatt.
Kérjük mindazok támogatását, akik egyetértenek egyházunk Alkotmányával, hogy állítsák meg a folyamatos jogsértéseket a református egyházban és támogassák a presbitérium visszaállítását és a törvénytelen döntés felülvizsgálatát.
Fehérgyarmat, 2022. december 05.
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSck3BjCh5Kro7mkm0R8ZrBeWEOCyCBnOrnuqCun-aFB00FccQ/viewform?vc=0&c=0&w=1&flr=0