Az új vallási tanok (lutheri) 1526 után kezdtek terjedni, 1533-ban már jelentős teret hódított, ugyanis a törökök nem üldözték a vallást. Később egyre inkább a kálvini helvét irányzat vált meghatározóvá, a lakosság legnagyobb része a templommal együtt református lett. század közepén az evangélikus Bohus család lett a földesúr ezen a területen. Az ő kastélyukban tartottak istentiszteleteket a marok
nyi evangélikus közösség számára. Kezdetben Cinkotához, majd 1783-tól Csomádhoz tartoztak Mogyoróddal együtt. 1826-ban építették meg az imaházat, az első istentiszteletei helyet, illetve hozzá az iskolát és a tanítói lakást. 1863-ban a község evangélikusainak száma már 240 fő. Greszler Sámuel tanító fóti munkássága (1845-73) idején fogalmazódott meg a közösségben az önálló gyülekezetté válás gondolata. (Forrás: templom.hu)