19/11/2025
Kedves Édesanyák!
Csütörtökön, azaz holnap ismét találkozunk 10-kor az emeleti GP szobában.
A témánk a 9.fejezet, a szeretetnyelvek és a tanulás. 💡
Hoztam nektek pár témára hangoló kérdést:
- A fejezet elején többször ír az író az ingergazdagságról, ingerszegénységről. Te, a gyermeked és a családod mennyire ingerkereső a tanulásban? Ha a spektrum egyik vége a skandináv típusú minimalista stílus, kevés bútor, nagy terek, kevés és minőségi, nem zenélős, nem villogós játék, a másik vége az ingergazdag tér, színes berendezés, sok játék, zenélés, villogás, akkor te hol helyeznéd el a családodat, több gyerek esetén a gyerekeidet külön-külön?
- A gyermek belső hangja folyamatosan alakul, de már megfigyelhetőek apró jelek ha már rendesen beszél. Ha sikerül neki valami, vagy ha elrontja hogyan reagál a család és a gyermek maga a helyzetre?
- Hol érzed a határaidat, amikor a gyermeknek már elmondtál valamit többször és képes megcsinálni, de mégsem teszi? Mit tesz ez veled?
- "Majd én is kedvezek neked ha te elkezdesz végre normálisan viselkedni és tanulni ( és jó jegyeket szerezni!)" - ismerős ez a fajta attitűd? Vajon melyik van előbb a tyúk vagy a tojás? Vajon jogos az elvárás hogy a gyermekeink ügyesek és bátrak legyenek, úgy hogy nem hagyjuk őket kísérletezni, hibázni, elrontani?
- A gyermeked életének melyik kicsi területén hagyod hogy megtapasztalja a felelősséget? Pl.étkezés-én főztem de a gyerek dönti el mit eszik meg belőle. Bementek játszani- a gyermek dönti el mit és hogy játszatok, vagy ha csak egyedül van hagyod-e belemélyedni a játékába, vagy instuálod mit csináljon? Látod, hogy felmászik egy eddig nem használt játékra a játszótéren- hogy reagálsz? Egyedül szeretne felöltözni. Látod, hogy épp konfliktusba keveredik. stb stb.
- Az életedben, amikor igazán közel kerültél, közel vagy Istenhez és úgy érzed szárnyalni tudnál, mert erőt ad a szeretete, akkor a Szentháromság melyik személye van előtted leginkább? (Azzal a tudással, hogy a Szentháromság személyei szétválaszthatatlanok de megkülönböztethetőek). Az újszövetségi Atya Isten, aki annyira szeret, hogy feláldozza a legértékesebbet te érted, hogy megtapasztald a kegyelmet és a megbocsátást? A Fiú Isten, aki elhordozza azt, amire te képtelen lennél? Szentlélek Isten, aki képes betölteni a szeretettel, emlékeztetni és vigasztalni?
Várom a beszélgetést!
Áldott szép napokat kívánok!😊