Gáthy Zoltán mérnök terve szerint 1924-ben kezdődik a Bányásztemplom építése. augusztus 23-án Dr. Serédi Jusztinián bíboros, hercegprímás szenteli fel a templomot. A dorogi Szent József plébánia területéből diszmembrálják 1938-ban az önálló bányalelkészséget. A második világháború alatt súlyosan megrongálódott templomot (440 m2) 1981-re teljesen felújítják. A régi főoltár helyén lévő freskó alkotó
ja: Kákonyi Asztrik ferences festőművész. 1996-ban lesz plébánia.
***
Az Esztergom-Budapesti Főegyházmegyei Hivataltól a templom külső felújításának építészeti tervezésére a Bakos Géza vezette Bakos építésziroda kapott megbízást, és az 50 év után rekonstruált homlokzat, valamint a templom előtti térrendezés is az építész tervei alapján valósult meg. Tervezéskor felhasználták az épület 30-as évek beli eredeti terveinek fellelhető részleteit, valamint sikerült rábukkanni néhány korabeli fényképfelvételre, és egy akvarelll képre, amely némi benyomást adhatott az eredeti elképzelésekről. A templom toronysisakja a II. világháborúban találatot kapott, maradványai helyén egy lényegesen alacsonyabb sátortetőt építettek vissza. Szerencsés Zsolt plébánossága idején, először az eredeti toronysisakot építették meg, amelyben Besey László statikus is részt vett. Az új toronysisak (kb. 12 tonna) helyére emelése 2000. december 23-án történt meg. Az eredeti tervek figyelembe vételével, ismét toronyóra készült, mely harangütéssel is jelzi az idő múlását... Ezután a teljes tetőzet felújítására került sor, így a totony és a templomtető időtálló vörösréz borítással lett ellátva. A homlokzat színezéséhez Kákonyi Asztrik ferences, belső oltárképének színvilágából két, napsárga tónust választottak, megtörve az osztómotívumokon alkalmazott törtfehérrel, megtartva az eredeti terméskő-, ill. műkő elemeket, a homokfúvással megtisztítandó négy evangélista szobrát. A homlokzatszínezési munkák 2004. A felújított toronytraktus 2004. május 9-én került átadásra. Dorog város 20 éves jubileumi évére tekintettel 2004-ben a teljes külső rekonstrukció befejeződött. A végleges ünnepélyes átadás szeptember első hétvégéjén a Bányásznap ünnepségeinek keretében volt.
2005 januárjától, Kiss-Maly László lett a plébános, az idejében a templombelső is megújult és a régi főoltárkép köszön vissza a Szent Borbála mellékoltáron, ahol ereklyéjét őrizzük. A felújított templomot Dr. Erdő Péter bíboros, prímás, érsek áldotta meg 2008. december 8-án.