16/03/2023
Kedves Követőink!
Fogadjátok szeret***el kedves Testvérnőnk, Dózsa Lajosné Kati bátorítását!
És mondta az Úr a Sátánnak: Honnét jössz? És felelt a Sátán az Úrnak és mondta: Körül kerültem, és át meg átjártam a földet. És mondta az Úr a Sátánnak: Észrevetted - é az én szolgámat Jóbot? Bizony nincs hozzá hasonló a földön, fedhetetlen, igaz, istenfélő, és bűngyűlölő. Felelt pedig az Úrnak a Sátán: Avagy ok nélkül féli -e Jób az Istent? De bocsásd rá a te kezedet, verd meg mindazt, ami az övé, avagy nem átkoz -e meg téged szemtől szembe? Az Úr pedig azt mondta a Sátánnak: Imé, mind azt amilye van a kezedbe adom, csak ő magára ne nyújtsd ki a kezedet! És kimént a sátán, az Úr elől” Jób 1: 7-9, 11-12,
A Jób könyve nagyon sok üzenetet tartalmaz a keresztyén ember számára. De talán a legnagyobb jelentősége mind közül, mégis ennek a párbeszédnek van, amely Isten és a Sátán között zajlott le. Ugyanis ez indította el azokat a történéseket, amelyek a sikeres, Istenfélő ember próbatételéről szólnak. Úgy érzem minden mondatnak külön mondanivalója van, ezért érdemes külön is foglalkozni vele.
Elsőként, azt figyeljük meg, amit a sátán az Úr első kérdésére válaszolt: „Körül kerültem, és át meg átjártam a földet” Nos, semmi kétségünk nem lehet afelől, hogy a Sátán bejárja a Föld minden égtáját, és ahogyan Péter a levelében fogalmazza meg: vigyázzatok, mert a ti ellenségetek az ördög, mint ordító oroszlán szertejár, keresve, hogy kit nyeljen el… 1 Péter 5:8 Így szinte nap, mint nap találkozunk vele, és ha a hitünkben meggyengültünk, bizony térdre is tud kényszeríteni bennünket, mondhatni megpróbál elnyelni. Ezért mondta azt Jézus: hogy legyetek éberek és imádkozzatok minden időben… Lukács 21:36
Pál Apostol pedig még ennél is tovább megy és kihangsúlyozza: Szüntelen imádkozzatok! 1 Thesszalonika 5:17
Ugyanis, ha élő kapcsolatunk van az Úrral, akkor védelem alatt vagyunk, és bármilyen erővel is próbál támadni a sátán, nem sikerül legyőznie bennünket. Tudniillik a sátán ledobatott a 3. égből a számára elkészített pokolba, és onnan időnként ellátogat a földre, hogy megpróbáljon az Isten útjáról elcsalogatni bennünket. Habár ez a tevékenység többnyire az ő szolgái, a különféle démonok feladatköre. Ezért is kell imádkozó életet élnünk, hogy a kísértések alatt a hitünk csorbát ne szenvedjen! Tehát ebből a versből is láthatjuk, hogy a sátán gyakran itt jár a földön, és bizony ránk van vágyódása.
A következő Igeversben, az Úr tovább kérdezi Sátánt, most Jób felől. Észrevetted - é az én szolgámat, Jóbot? Érezhetjük az Úr szavaiból, hogy jól ismeri őt, hiszen szolgájának nevezi, és olyan tulajdonságokkal ruházza fel, amely rámutat, hogy Jób egy igaz, Istenfélő bűngyűlölő ember volt. Maga Isten mondja el ezeket róla, és ilyenkor érzem úgy, hogy milyen jó lenne, ha rólam is ezt tudná elmondani! Hogyha látná rajtam, hogy bár, ha nem is sikerül mindig tökéletesen, az Ő akaratának megfelelni, de mégis igyekszem.
Gyakran elmondtam a misszióban a testvéreknek, hogy amikor megtértek, és igent mondtak Isten hívására, akkor az Úr komolyan vette őket. Teljesen elhitte a döntésüket, számít rájuk, és fáj neki a hűtlenkedésük. Ez az Igevers voltaképp nagyon jól tükrözi, hogy Isten szereti Jóbot, de nem csak őt, hanem mindazokat, akik hűséggel szolgálják az Urat.
A továbbiakban a Sátán próbálja meggyőzni Istent, hogy Jób csak okkal, azért szereti Őt, mert sok áldásban van része. Ha megveri, és elvesz tőle mindent, bizonyos, hogy meg fogja átkozni. – bizonygatja Sátán, az emberi természet ismeretére hagyatkozva. Ezt ugye megtévesztésnek vagy idegen szóval blöff is hívják. Igaz, Isten könnyedén átlát ezen, nem úgy, mint az ember.
Ezután azt olvassuk, hogy Isten biztos a Jób hűségében, és próbára bocsátja őt, akképpen, hogy kiadja a sátánnak, hogy tegyen vele, amit csak akar, de az életét nem veheti el! Nos, a történetben én ezt a verset emelném ki leginkább, mert itt bizonyítható, hogy Isten mennyire szeret minket! Mennyire hisz bennünk, hisz a mi hűségünkben, de Ő féltőn szerető Isten! Isten biztos a győzelemben! Ismeri Jób szívét, és tudja, hogy bármi is történik vele, nem fog elfordulni tőle, mert mindennél jobban szereti Istent. Mint ahogyan a sátán is próbált győzködni Istennél, Jób majdani hűtlenségét megkérdőjelezve, ugyan úgy a Jób felesége is próbálja a csapások alatt elfordítani a hitében Jóbot Istentől. Isten és Jób hűsége azonban kiállta a próbát! A történetet tovább olvasva láthatjuk, hogy Jób hűségének jutalma nem maradt el, mert sokkal többet kapott, mint amire korábban szert tett.
Miközben írtam az Igei gondolatot, eszembe jutott, hogy valószínűleg, mi is voltunk már hasonló helyzetben, mint Jób. Mert annak ellenére, hogy hűségesek vagyunk az Úrhoz, mégis próbatételek sorozata ér bennünket. lyenkor, nem tudjuk, hogy kinek van ereje végig menni a próbatételben, visszafordulás nélkül. Ilyenkor felmerül bennünk: „Uram, miért van ez így, gyülekezetbe járok, adakozok, szolgállak téged, miért bocsátasz rám ilyen nagy csapásokat? Miért engeded meg ezeket a nagy próbákat? Nem gondolunk bele abba, hogy a mi Drága, Jó, Istenünk bennünket jól ismerve, ki merészel adni a sátánnak, mert tudja, hogy hűséggel végig tudjuk csinálni a próbatételeket. Közben mikor panaszkodunk, sírunk, szomorkodunk, a sátán ránk mutogat, és kérdezgeti az Urat: Ez a te hűséges szolgálód? Ez a te hűséges gyermeked? Mindezek után, ilyenkor tudnunk kell azt, hogy Isten soha nem hagy magunkra! Soha nem hagy el, a megpróbáltatások alatt is velünk van, és ha kibírjuk a csapásokat, bőven megjutalmaz érte. Lásd Jóbot!
Kedves Testvéreim! Erősödjünk meg a hitünkben teljesen, hogy Isten megengedő akarata alatt kibírjuk a próbatételeket! Isten bízik bennünk, ne szégyenkezzen hát miattunk, hiszen tudjuk, hogy soha nem hagy magunkra. Mutassuk hát be a mi szilárd és rendíthetetlen hitünket! Ámen!
- Dózsa Lajosné Kati