Csémi Római Katolikus Egyházközség

Csémi Római Katolikus Egyházközség A templomot 1855. október 5-én szentelték fel Szent Anna tiszteletére.

26/04/2026
10/04/2026

Kedves Testvérek! Csémen a szentmise 2026. 04. 12-én ( vasárnap) 18 órai kezdettel lesz!

03/04/2026

Nem az a legnagyobb fájdalom, amikor keresztre feszítenek — hanem amikor mindenki tudja, mi történik, és mégsem áll oda melléd...

Nagypénteken a világ nem elcsendesedik, hanem lelepleződik. Kiderül, kik maradnak, és kik tűnnek el. Kiderül, kik mernek ott állni a kereszt alatt, és kik azok, akik inkább félrenéznek. Mert a kereszt nem látványos, nem diadalmas, nem olyan, amihez könnyű odalépni. A kereszt fájdalmas, megalázó, kiszolgáltatott. És mi, emberek, félünk ettől. Félünk a szenvedéstől, félünk a veszteségtől, félünk attól, hogy ott kellene maradnunk valaki mellett, amikor már nincs siker, nincs taps. Hősöket keresünk, de csak akkor állunk melléjük, amikor már győztek. A kereszt alá nem megyünk oda.
Pedig ott, azon a délutánon is csak ketten álltak: az édesanya és a kedvenc tanítvány. A többiek eltűntek. Féltek. Hallgattak. És ott függött a kereszten Krisztus, megverve, megalázva, elárulva. Nem védekezett, nem vádolt, nem menekült. Imádkozott. „Atyám, bocsáss meg nekik, mert nem tudják, mit cselekszenek.” Ki tud ma így szeretni? Ki tud ma így megbocsátani, amikor bántják, amikor igazságtalanul ítélik meg, amikor magára hagyják? És mégis, a szenvedés legmélyén kimondja: „Szomjazom.” „Beteljesedett.” Majd utolsó erejével ezt: „Atyám, a te kezedbe ajánlom lelkemet.” Ez nem vereség, hanem átadás. De ott és akkor még mindenki vereséget lát. Csendet. Halált.

Az én Nagypéntekem nem a templomban történt. Egy kemence mellett álltam 14 évvel ezelőtt, délután háromkor, amikor Krisztus meghalt a kereszten, és néztem, ahogy az apámat elhamvasztják. Zokogtam, és csak egyetlen mondat tört fel belőlem újra és újra: „Istenem, miért hagytál el engem?” Abban a pillanatban nincs feltámadás. Nincs vigasz. Csak a hiány van, a visszafordíthatatlanság, az a csend, amelyben minden véglegessé válik. És mégis, valami lassan, szinte észrevétlenül történik az emberben. Nem válasz születik, nem magyarázat, hanem valami sokkal törékenyebb: elfogadás. Ebből születik a hit.
Talán ez Nagypéntek legnehezebb igazsága: hogy mi félünk a kereszttől, és közben észre sem vesszük, hogy a legnagyobb hiány nem a szenvedés maga, hanem az, amikor nincs, aki ott álljon mellettünk. Hogy nem a szegek a legkegyetlenebbek, hanem a hallgatás. Hogy nem az árulás a legmélyebb seb, hanem az, amikor mindenki tudja, mi történik, és mégsem mozdul. Ezért olyan fájdalmas ez az ünnep ma is, mert túlságosan is ismerős. Mert ma is látjuk, ahogy embereket megaláznak, félreállítanak, elhallgattatnak, és közben túl sokan maradnak csendben.
De Nagypéntek nem ér véget a keresztnél. A kereszt mögött ott van a csoda. Nem látványosan, nem hangosan, nem bizonyíthatóan, hanem csendben, elrejtve, szinte észrevétlenül. Ott van minden könny mögött, amely nem válik keserűséggé. Ott van minden fájdalomban, amely után az ember mégis képes szeretni. Ott van minden összeomlás mélyén, ahol valami új, valami addig ismeretlen kezd formát ölteni. Mert nem a szenvedésé az utolsó szó, nem a megalázásé, nem az árulásé, nem a halálé, hanem a feltámadásé. Amikor Krisztus azt mondja: Ne féljetek!
És ez a csoda már akkor elkezdődik, amikor még minden sötétnek tűnik — ott, a kereszt mögött.

Fotó: Merényi Zita/Magyar Kurír

03/04/2026

Kárász Izabella: NAGYPÉNTEKEN

Nagypéntek gyásza úgy reám borult,
Ragyogott a Nap, mégis alkonyult...
Csak álltam, álltam a napsugarakban.
Nagypéntek gyásza zokogott a napban...
Én hallgattam a nehéz zokogást,
És figyeltem a vérző Messiást.
Láttam: szemét égette fájdalom.
A töviseket, a véres koronáját,
A láthatatlan örök glóriáját.
Néztem nagypéntek bűvös láthatárán,
Megtört a könnycsepp szememnek pilláján,
- Ah, Istenem, Te úgy szeretted Őt,
Az ártatlant, az örök szenvedőt.
Hiszen Fiad volt, szent és isteni,
Mégis hagytad Őt felfeszíteni.
S mi bűnösök, hát mért nem szenvedünk
Csendes mosollyal, s ha verettetünk,
Mért nem mondjuk, hogy így kell lennie,
És hogy az egész ütés az semmise! ...
Add, hogy nagypéntek vigaszunk legyen,
Reád találjunk ott a nagy hegyen,
Hol keserűség poharát ürítve
Szenvedjünk csendesen, másra nem tekintve,
De megtagadva örökre magunkat,
És büszkén járva tövises utunkat,
Által küszködve a három napot,
Elérhessük a fénylő csillagot,
Mely húsvét napján gyulladt ki az égen,
Megfoghatatlan, örök csodaképpen!

31/03/2026

Kedves Testvérek!
Húsvétvasárnap (április 5-én) Csémen 18 órakor lesz ünnepi szentmise.
Szeretettel hívjuk és várjuk a kedves Híveket!
Áldott hetet kívánunk!

"Olajágak hullnak Jézus elébe,Pálmát lenget,úgy követi a népe.Szamárháton jön a béke Királya,A hozsannát száz torok is k...
29/03/2026

"Olajágak hullnak Jézus elébe,
Pálmát lenget,úgy követi a népe.
Szamárháton jön a béke Királya,
A hozsannát száz torok is kiáltja.

Ő az, aki jő az Úrnak nevében,
Akiről az Írás beszél ekképpen:
"Örülj,Sion, imhol jő a Királyod,
Üdvöt hoz, ha néki, kapud kitárod!"

Én is Uram,leborulok előtted,
Ajkaimról visszhangzik a dicséret:
Kitárom most nagy örömmel a szívem,
Királyom vagy, te kormányozd az életem!"

28/03/2026

Lukátsi Vilma: VIRÁGVASÁRNAP

Azon a napon virágzott a Föld!
Pálma nőtt a tövisek helyében,
amikor annyi kiáltás hangzott:
„Áldott, Aki jön az Úr nevében!”

Ó, az a nap nem tartott sokáig.
este lett, s elmúlt a többi között,
bár összeértek a keresztutak,
s az örök győzött az idő fölött;

de akkor ott, a virágos lejtőn,
ahová az a kis szamár lépett,
még nem tudta más, csak az Úr tudta!
A szívek lángja ellobbant, kiégett!

A földi út kezdete és vége
átívelt a virágvasárnapon,
hogy a halálon győzzön az élet
a dicsőséges húsvét hajnalon.

19/02/2026

Napi fogódzó - Annyi mindenért hálás lehetsz...

Ha végig nézel életeden, az elmúlt megannyi éven, tudsz-e hálát adni? Mindent megköszönni? Tudod-e azt mondani, hogy "Uram, bárhogyan is volt én köszönöm, hálásan köszönöm..."

És igen hálás lehetsz a megtett útért, hogy annyi nehézségen túl vagy, hogy ma itt vagy, a sok emberért, akivel találkoztál és akitől egy ölelést, egy kedves szót, egy apró gesztust kaptál.

De hálás lehetsz életed örömteli pillanataiért, mert nem is tudod, hogy hány ember néz fel rád, hány embernek ad erőt a te kitartásod, szereteted. Nem is sejted, hogy milyen sok embernek számítasz te, a jó szavad, a segítőkészséged, a szelídséged és még sok megannyi kincsed...

És igen, hálás lehetsz a családodért, akikkel Isten megajándékozott, szüleidért akiktől kaptad az életet: a te édesapád és édesanyád. És hálás lehetsz azokért is, akik melletted állnak, szeretnek és elfogadnak, az otthon melege és az összetartozás érzése mind-mind kincs.

Annyi mindenért hálás lehetsz.... sok de sok mindenért, a mai napon állj meg egy pillanatra, és vedd észre mindazt a jót, amit az Isten nap mint nap neked ad! 😇🙏

Miért és kiért adsz hálát a mai nap? 😇

28/12/2025

A Szent Család vasárnapján imádkozzunk családjainkért:
Urunk és Istenünk, családok oltalmazója! Segítsd családjainkat, hogy a Te rájuk vonatkozó tervedet örömmel valósítsák meg: a békesség, a hűség, a tisztaság és az élet tiszteletének szelleme szerint éljenek, arra törekedve, hogy mindezekben a Krisztusban már megújult világ jelei legyenek.
Áldd meg és őrizd meg hűségedben és az egymás iránti szeretetben a hitveseket.
Add, hogy minden gyermekük egyéni hivatására figyelve, nyitott és egyszerű keresztény nevelés által, örvendezve járják végig velük együtt emberi és lelki fejlődésük útját.
Kérünk, oltalmazd a nehézségekkel küzdő, a beteg gyermekeket nevelő, a gyer-mektelenség terhét hordozó, és a bűnöktől sebzett családokat, akiket irgalmadra bízunk. Ámen.

Cím

Béke Utca
Csém
2949

Weboldal

Értesítések

Ha szeretnél elsőként tudomást szerezni Csémi Római Katolikus Egyházközség új bejegyzéseiről és akcióiról, kérjük, engedélyezd, hogy e-mailen keresztül értesítsünk. E-mail címed máshol nem kerül felhasználásra, valamint bármikor leiratkozhatsz levelezési listánkról.

Megosztás