Alsósági Szent Miklós Plébánia

Alsósági Szent Miklós Plébánia https://www.martinus.hu/nev-es-cimtar/plebaniak/20/celldomolk-alsosag-szent-miklos-plebania Celldömölk-AlsóságA templom a XIV. Az újabb korban 6. század óta.

században már állt, első ismert plébánosa Péter nevezetű, 1325-ben. Maga a település az 1252. évi oklevélben szerepel először. Vásáros hely volt, vásártartási joggal. A török korban szinte teljesen elpusztult. Romos templomában a helybéli evangélikusok végeztek istentiszteletet, 1626 – 1732-ig. Ekkor került vissza a katolikusokhoz, Erdődy László kegyurasága alatt. Ő renováltatta a templomot, a sze

ntélyben freskókat festetett. (Ezeket átfestették a későbbiek folyamán).
1732 – 1736-ig a dömölki bencések látták el a lelkipásztori munkát, 1736-tól egyházmegyés papok.
1781-ben kapott új orgonát, majd 1868-ban Carl Hesse osztrák mester készített egy másikat, ami jelenleg is működik. Egy manuálos, a mestertől csak kb. 10 darab van Magyarországon. plébánosa Dr. Kresznerics Ferenc esperes, nyelvtudós, a Magyar Tudományos Akadémia tagja (elsőként az alsópapság köréből)! 1812 – 1832-ig működött itt, Alsóságon temették el. 1814-ben a nagyon romos templomot helyre állíttatta, megemeltette, a tornyát is átépíttette. Celldömölk-AlsóságAz egyhajós templomot 1935-ben bővítették 3 hajósra, Dr. Kiss Lajos esperes idejében. Ekkor emeltek a katolikus iskolára egy emeletet, épült a katolikus óvoda is.
1948-ban a templom belső festése is megújult, Rách-Reich Imre celldömölki mester keze munkája nyomán. A főoltár képe Szent Miklós püspököt ábrázolja, aki a niceai zsinaton Krisztus istenemberi lényegét védi és magyarázza. Fölötte az Istenszülő Szűz Mária. Radnóti Kovács Árpád szombathelyi festőművész alkotása, 1961-ből. Szent Miklós a templom patrónusa, védőszentje, a XIV. A templomban bal oldalt hátul a szobra található. A templomot 1975-ben, 1991-ben renoválták, de a teljes külső felújítására csak 2005-ben került sor. Celldömölk-Alsóság-Főoltárkép A templom ékessége a Kresznerics Ferenc által adományozott „Mária a Kisdeddel” kép (Anton Erntl bécsi mester alkotásának másolata, az eredeti a bécsi kapucinusok templomában van). – Kresznerics Ferenc egy 120 kg-os harangot is adományozott szeretett templomának. A szentély üvegablakai Dr. Kiss Lajos esperes-plébános idejében készültek, az 1930-as években. A baloldali – bűnbánó Szent Péter – az esperes ajándéka, Árpádházi Szent Erzsébet egy családé.

15/06/2026

Hasznos tudnivalók a Jubiláns Házasok Találkozójával kapcsolatban

Kedves Jubiláns Párok!

Idén újra nagy készülődéssel várjuk mindazokat, akik elfogadták meghívásunkat a június 20-i találkozóra, amelynek az idei évben Bíró László püspök úr lesz a szónoka.

A megadott határidőig regisztrált résztvevőket most néhány hasznos információval szeretnénk segíteni.

Minden jubiláns párnak - az évfordulójuk száma szerinti - névre szóló ülőhelyet biztosítunk, ezért kérünk minden résztvevőt, hogy lehetőség szerint minél korábban, legkésőbb 9.45-ig érkezzen meg a Székesegyházba, hogy a rendezők a kijelölt ülőhelyekre tudják Őket vezetni. A kísérő hozzátartozók nem a jubilánsok mellett, hanem a fennmaradó helyeken tudnak majd leülni.

Ülőhelyükön találnak majd egy szórólapot, ami az emléklapok kiosztásának csoportonkénti helyszíneiről, valamint az ünnepség és a programok részleteiről informál.

A szentmise befejező akkordjaként a jubilánsok nevét fel fogjuk olvasni és a szórólapon jelzett helyszínek szerint emléklapot adunk át.

A szentmisén sajtóirodánk munkatársa fog fényképezni és videó felvétel is készül az eseményről. A szentmise után a regisztrált e-mail címre elküldjük a fotók és a videó elérhetőségének linkjét, amelyről 2026. július 15-ig letölthetőek lesznek a fájlok.

Az egyházmegye ajándékaként a templom tornyainak (panoráma-kilátó), a szomszédos Látogatóközpont földszinti kiállítótereinek és a Brenner Kollégium első emeletén található Egyházmegyei Könyvtár megtekintése ingyenes lesz. A Palota emeleti termei belépőjegy megváltásával, idegenvezetéssel tekinthetőek meg.

Könyvesboltunk is szeretettel várja a jubilálókat ezen a napon 9 és 13 óra között, ahol könyvújdonságokkal kedveskednek a hozzájuk betérőknek. Ezeket jó szívvel ajánljuk minden hitben elmélyülni, megerősödni vágyó család figyelmébe, különböző alkalmakra, együtt imádkozáshoz, lelki elmélyüléshez, útkereséshez, megerősítéshez."

Szeretettel várjuk Mindannyiukat!

A Találkozó Szervezői

15/06/2026
"Jézus Szíve, jósággal és szeretettel teljes Szív Irgalmazz nekünk!”Tegnap az Alsósági Szent Miklós Plébánia közösségéve...
13/06/2026

"Jézus Szíve, jósággal és szeretettel teljes Szív Irgalmazz nekünk!”

Tegnap az Alsósági Szent Miklós Plébánia közösségével Izsákfán együtt imádkoztuk a Jézus Szíve-litániát.
Meghitt, kegyelemmel teli alkalom volt, ahol a közös ima ismét megerősített bennünket hitben, szeretetben és összetartozásban.
Hálát adunk ezért a Jóistennek.

09/06/2026
Az Úr napja 😀
08/06/2026

Az Úr napja 😀

😀
07/06/2026

😀

ÚR NAPJA :)
07/06/2026

ÚR NAPJA :)

04/06/2026
01/06/2026

15 millió Üdvözlégy nemzetünkért - Fábry Kornél esztergom-budapesti segédpüspök támogatásával

A keresztény ember számára az imádság nem pusztán személyes lelkigyakorlat, hanem az Egyház közös lélegzetvétele. Amikor imádkozunk, Istent dicsőítjük, elé visszük önmagunkat, családjainkat, közösségeinket, hazánkat és egész nemzetünket. Szűz Mária közbenjárását kérve különösen is megtapasztalhatjuk, hogy az imádság összeköt bennünket: határokon innen és túl, nemzedékeken át, örömben és megpróbáltatásban egyaránt.
Ezért örömmel és bizalommal osztom meg azt a közös imakezdeményezést, amely június 1-jétől december 31-ig tart, a Jézus Szíve-hónap kezdetétől az év utolsó napjáig. A kezdeményezés célja, hogy ebben az időszakban közösen 15 millió Üdvözlégy Máriát ajánljunk fel Magyarországért, a magyar nemzetért és a világon élő minden magyarért.
E szám jelképes és egyben mélyen kifejező: azt szeretnénk vele megvalósítani és kifejezni, hogy a világ bármely pontján élő minden magyar testvérünkért elhangzik egy imádság. Imádkozunk hazánkért, családjainkért, fiataljainkért, időseinkért, betegeinkért, a hitben keresőkért, a hitüktől eltávolodottakért, valamint mindazokért, akik felelősséget hordoznak közösségeinkért és nemzetünk jövőjéért.
A Boldogságos Szűz Mária, Magyarok Nagyasszonya közbenjárását kérjük, hogy segítsen bennünket Krisztushoz közelebb kerülni, hitünkben megerősödni, egymás iránt nagyobb szeretettel és felelősséggel élni
A kezdeményezés gyakorlati megvalósítását a Zarándok.ma ima applikációja segíti. Az elmondott Üdvözlégy Máriákat az alkalmazásban lehet rögzíteni, ahol a közös számláló követi az összegyűlt imádságokat. A Zarándok.ma applikációja letölthető a Google Play-ből és az App Store-ból is. Kérem az atyákat, a közösségvezetőket és intézményvezetőket, hogy ha egyetértenek ezzel a kezdeményezéssel, akkor lehetőségeik szerint ismertessék meg a hívekkel ezt az egyszerű módot, és bátorítsák őket a bekapcsolódásra. Levelem végén rövid hirdetési szöveget is mellékelek.
Szeretettel kérem a lelkipásztorokat, hogy a szentmisék végén, rózsafüzér-társulatokban, közösségi alkalmakon, hittanos és családi programokon hívják fel a figyelmet erre az imahálózatra. Jó lenne, ha minél több helyen közösségi formában is elhangozna az Üdvözlégy Mária Magyarországért és a nemzetért, ugyanakkor az otthon, útközben, csendben elmondott imák is ugyanúgy értékes részei ennek a lelki felajánlásnak.
Nem kampányt, hanem imádságos összefogást szeretnénk indítani. Nem pusztán számokat gyűjtünk, hanem hitből fakadó felajánlást teszünk. A 15 millió Üdvözlégy Mária minden egyes imája legyen apró, de valóságos jel: Isten kezébe helyezzük hazánkat, nemzetünket és egymást.
Bízom benne, hogy sokan meghallják ezt a hívást, és bekapcsolódnak a közös imádságba. Kérjük együtt a Szűzanya közbenjárását, hogy magyar népünk megújuljon hitben, reményben és szeretetben, s hogy közösségeinkben növekedjék a béke, az egység és a Krisztushoz való hűség.
A kezdeményezést Isten áldásába ajánlva, szeretettel kérem mindnyájatokat:
Imádkozzunk együtt Magyarországért!
Imádkozzunk minden magyarért!

Csíksomlyói zarándoklat 2026.Az Alsósági Szent Miklós Plébánia zarándoklatot szervezett Csíksomlyóra. Pénteken reggel ré...
01/06/2026

Csíksomlyói zarándoklat 2026.
Az Alsósági Szent Miklós Plébánia zarándoklatot szervezett Csíksomlyóra. Pénteken reggel részt vettünk a Nagyváradi Székesegyházban a szentmisén, majd Székelyföld felé vettük az irányt. A buszon Margitka vezetésével énekeltünk Máriának, hangolódva lélekben a pünkösdi búcsúra, Barnabás és a fiatalok vezették a rózsafüzér imádságot. Este Kápolnásfaluban már meleg vacsorával vártak bennünket házigazdáink. A hosszú út után mindenki hamar nyugovóra tért. Szombaton reggel időben útra keltünk Csíksomlyó felé, de csak nagyon lassan tudtunk haladni, hiszen talán soha nem indult ennyi zarándok még a Somlyói nyeregbe. Csíkszereda vasútállomásig engedték be a buszokat, onnan gyalog tettük meg az utat a kegytemplomig és fel a Makovecz Imre tervezte Hármashalom-oltárig. Székely János megyéspüspök úr celebrálta az ünnepi szentmisét. Szavai újra erőt adtak a világ magyarságának, Mária oltalma alatt állunk, összetartozunk. A Himnuszok eléneklése után megindult a tömeg lefelé. Akik nem tudtak feljutni a szentmisére, a kegytempolomban követhették kivetítőn a prédikációt és a gyönyörű énekeket. Hosszú sor várt a Napbaöltözött Asszony, a székely Madonna, Szűz Mária-szobránál, kérve segítségét. Volt lehetőség a búcsúi forgatagban is körülnézni. Vasárnap szekértúra vezetett végig Székelyvarságon, egészen fel a hegyekbe az esztenáig, a havasi pásztorok nyári lakáig. Itt sajttal, kávéval, pálinkával várt bennünket a házigazda. Tálasbérce vízesésénél miccset ebédeltünk friss forrásvízzel. Visszaérve Kápolnásfaluba a helyi templomban tartott Tihamér atya szentmisét. Hétfőn Segesváron keresztül vezetett utunk haza, részt vettünk az ünnepi szentmisén a vártemplomban. Áldásokban, kegyelmekben gazdagon érkeztünk haza Alsóságra. Köszönjük szépen a Jóisten óvó, figyelő tekintetét.

A 2026-os pünkösdi búcsú jelmondata:
„ A keresztséggel Krisztus előttünk jár, hogy a keresztény nép hűségesen kövesse őt!” (Szent Maximus)

„ A pünkösdi búcsú arra hív mindannyiunkat, hogy nyissuk ki a szívünket az ég felé, hogy erőt és reményt merítsünk odafentről, hogy összekapaszkodjunk, hogy újra megtaláljuk egymás kezét, és az ember megtalálja az ő Teremtője kezét.” (Székely János püspök )

Cím

Sági Utca 165
Celldömölk
9500

Nyitvatartási idő

Kedd 09:00 - 11:00
17:00 - 18:30
Péntek 15:00 - 17:00

Telefonszám

+3695421815

Értesítések

Ha szeretnél elsőként tudomást szerezni Alsósági Szent Miklós Plébánia új bejegyzéseiről és akcióiról, kérjük, engedélyezd, hogy e-mailen keresztül értesítsünk. E-mail címed máshol nem kerül felhasználásra, valamint bármikor leiratkozhatsz levelezési listánkról.

Megosztás