Független Hitvallásos Evangélikus Misszió

Független Hitvallásos Evangélikus Misszió Hitvallásos evangélikus misszió az LCMS Eurázsia partnerségével és támogatásával.

Confessional Lutheran mission in Hungary, in partnership with and supported by LCMS Eurasia.

'„Énekeljetek az Úrnak új éneket…” (Zsolt 96,1) – ez azoknak az éneke, akik a keresztség szentsége által új életet kapta...
04/05/2026

'„Énekeljetek az Úrnak új éneket…” (Zsolt 96,1) – ez azoknak az éneke, akik a keresztség szentsége által új életet kaptak Istentől. Új teremtéssé lettek Krisztusban, ahogyan írva van: „A keresztség által ugyanis eltemettettünk vele a halálba, hogy amiképpen Krisztus feltámadt a halálból az Atya dicsősége által, úgy mi is új életben járjunk.” (Róm 6,4).'

A teljes igehirdetés a kommentben 👇

Kép: Raffaeollo Sanzio: Krisztus feltámadása

04/05/2026
🇭🇺 Cantate vasárnapjának ünnepén a Független Hitvallásos Evangélikus Misszió szolgálatában istentiszteletet tartottunk B...
04/05/2026

🇭🇺 Cantate vasárnapjának ünnepén a Független Hitvallásos Evangélikus Misszió szolgálatában istentiszteletet tartottunk Budapesten, a Magyar-Lengyel Ökumenikus Kápolnában.
Szolgálattevők: Sorin H. Trifa lelkész úr és Várkonyi Attila.

🇺🇸 On the feast of Cantate Sunday, we held a divine service in Budapest, at the Hungarian–Polish Ecumenical Chapel, in the service of the Independent Confessional Lutheran Mission.
Officiants: Rev. Sorin H. Trifa and Attila Várkonyi.

Krisztus feltámadott!Ezúttal áldott, boldog húsvétot kívánunk híveinknek és követőinknek!
05/04/2026

Krisztus feltámadott!

Ezúttal áldott, boldog húsvétot kívánunk híveinknek és követőinknek!

Az alábbi írás Sorin Horia Trifa lelkipásztori levele a Független Hitvallásos Evangélikus Misszió tagjaihoz a húsvéti sz...
01/04/2026

Az alábbi írás Sorin Horia Trifa lelkipásztori levele a Független Hitvallásos Evangélikus Misszió tagjaihoz a húsvéti szent háromnap alkalmából.

Holnap belépünk az egyházi év legmélyebb és legünnepélyesebb időszakába, amikor arra hívattunk, hogy szemléljük Urunk, Jézus Krisztus üdvözítő művét. Ezek a napok az utolsó vacsorától a golgotai keresztig vezetnek bennünket, és végül a feltámadás világosságához. Nagycsütörtökön azt látjuk, hogy Urunk alázatban lehajol az övéihez: testét és vérét adja nekik, és elrendelte a szent eucharisztiát. Ő, a Jó Pásztor, önmagát adja a juhokért, megmutatva, hogy szeretete nem puszta szó, hanem valóságos és teljes áldozat. Nagypénteken a kereszt előtt állunk. Meglátjuk bűneink mélységét, de még inkább Isten kegyelmének nagyságát. Ott Isten Fia hordozza a világ bűnének teljes terhét. Ott beteljesedik Isten igazságossága, és ugyanakkor feltárul határtalan szeretete. Az Úr Jézus Krisztus elszenvedi azt, amit mi érdemeltünk, hogy mi megkapjuk azt, amit nem érdemeltünk: bocsánatot, békességet és életet. A kereszt nem a történelem véletlene, hanem Isten örök terve a mi üdvösségünkre. Ott elnémul minden, ami vádolt bennünket. Ott engesztelődik ki a bűn, és tartozásunk teljesen kiegyenlíttetik. Nagyszombaton az Egyház elcsendesedik és vár. A csend napja ez, amikor az Úr a sírban nyugszik. De ez a csend nem reménytelen, hanem várakozással teli. Szombat éjjel összegyűlünk a húsvéti vigíliára: arra a pillanatra, amikor a sötétséget áttörő világosságban hirdetjük, hogy a halálnak nincs utolsó szava, és Isten ígérete nem vall kudarcot.

A nagyhét arra hív bennünket, hogy komolyan vegyük bűneinket, de még inkább, hogy meglássuk Isten kegyelmének teljességét. Bűnbánatra hív, de nem kétségbeesésre; alázatra, de nem félelemre. Mert Urunk előttünk jár egészen a végsőkig: a keresztig, sőt azon túl is.

Ezekben a napokban arra kapunk hívást, hogy közelebb lépjünk Krisztushoz: hallgassuk az Ő igéjét, bízzunk az Ő áldozatában, és fogadjuk el az ajándékokat, amelyeket nekünk ad. Nem azt kéri tőlünk, hogy megmentsük magunkat, hanem arra hív, hogy fogadjuk el, amit Ő már elvégzett értünk.

A keresztre tekintve tudjuk: Isten nem ellenünk van, hanem értünk. Az üres sírra tekintve pedig tudjuk: még a halálnak sincs utolsó szava.

Legyen ez a szent idő mindnyájatok számára a mély elcsendesedés, az Úrhoz való visszatérés és a hitben való megerősödés ideje. És adja Isten, hogy Krisztussal együtt a kereszten áthaladva készen álljunk arra, hogy teljes szívből örvendezzünk a nagy örömhírnek: Ő él!

Szeretettel, Krisztusban.

Kép: Antonio Ciseri: Ecce Homo („Íme az ember”)

Az alábbi írás Sorin Horia Trifa lelkipásztor levele a Független Hitvallásos Evangélikus Misszió tagjaihoz az angyali üd...
25/03/2026

Az alábbi írás Sorin Horia Trifa lelkipásztor levele a Független Hitvallásos Evangélikus Misszió tagjaihoz az angyali üdvözlet ünnepének alkalmából.

LELKIPÁSZTORI LEVÉL AZ ANGYALI ÜDVÖZLET ÜNNEPÉRE

A keresztény ünnep, amelyet ma az angyali üdvözletként ünneplünk, egyfajta megállás a nagyböjtben – egy olyan szünet, amelyben arra hívattunk, hogy elgondolkodjunk Isten Fiának megtestesülésén a Boldogságos Szűz Mária méhében. Mivel ennek az ünnepnek a középpontjában az isteni és az emberi természet egyszeri és megismételhetetlen egysége áll Isten Fiának személyében, ezért ez a keresztény naptár egyik legfontosabb ünnepe. Így tehát míg karácsonykor Urunk Jézus Krisztus születését ünnepeljük, húsvétvasárnap pedig feltámadását a halálból, addig Gyümölcsoltó Boldogasszony napján az Egyház magát a megtestesülést – Isten Fiának emberré lételét – ünnepli.

Nem véletlen, hogy ez az ünnep mindig a nagyböjt idejére esik. Isten kegyelmes és irgalmas akarata az, hogy mindazok, akiket a bűnbánat összetört, a bűn terhe nyomaszt, és akik rettegnek az isteni ítélettől, vigasztalást találjanak az Ő igéjében és ígéretében. Isten Fia azért fogant meg a Boldogságos Szűz Mária méhében, hogy megszülessen, magára vegye a világ bűneit, a kereszten hozott áldozatával engesztelést szerezzen értük, majd dicsőségben feltámadjon a halálból – egyszer s mindenkorra megtörve a bűn, a halál és az ördög hatalmát, és elvégezve örök üdvösségünket.

Az ünnep igeszakaszaiban Isten ígéretét halljuk:
„Az angyal ezt mondta neki: Ne félj, Mária, mert kegyelmet találtál Istennél! Íme, fogansz méhedben, és fiút szülsz, akit nevezz Jézusnak. Nagy lesz ő, és a Magasságos Fiának nevezik majd; az Úr Isten neki adja atyjának, Dávidnak a trónját, ő pedig uralkodik a Jákób házán örökké,és s uralkodásának nem lesz vége.” (Lk 1,30–33).

E szavakban Isten nem csupán egy fiút ígér Máriának, mintha ő úgy vágyott volna gyermekre, mint Erzsébet. Sokkal többet ígér: Megváltót ígér, aki által megszabadítja a bűn rabságában sínylődőket. Ahogyan olvassuk: „Fiút fog szülni, te pedig majd Jézusnak nevezed, mert ő fogja megszabadítani népét bűneiből.” (Mt 1,21).

Mondtuk, hogy az angyali üdvözlet ünnepe az Egyház egyik legfontosabb ünnepe. Ez azért van, mert arról szól, hogy Isten emberré lett – velünk lévő és értünk lévő Istenné. Az angyali üdvözletkor Isten emberré lett, hogy felvegye a mi ügyünket. Ki ne örülne ennek a dicsőséges hírnek? Csak az marad öröm nélkül, aki nem érti, hogy a Mária méhében fogant Isten Fia az, aki elhozta számunkra azt a bűnbocsánatot, amelyre valóban szükségünk van.

Ez az ünnep emlékeztet bennünket arra, hogy „az Ige testté lett és közöttünk lakozott” (Jn 1,14). Arról szól, aki „a saját világába jött” (Jn 1,11), és „akik befogadták őt, azoknak hatalmat adott arra, hogy Isten gyermekeivé legyenek, mindazoknak, akik hisznek az ő nevében” (Jn 1,12). Ez az ünnep hirdeti, hogy beteljesedett az idő, amelyet Isten üdvösségünkre rendelt: az a pillanat, amikor Isten Fia Mária Fiává lesz, amikor Isten testben jelenik meg, mint minden ember Megváltója. Ez az elveszettek számára az üdvösség örömhíre, és a halál rabságában sínylődők számára az örök élet ígérete.

Ezért ma, ezen a szent napon, tiszta örömmel örvendezzünk mi is az angyal Máriához szóló szavának. Tartsunk bűnbánatot, mert a hirdetett üdvösség a bűnösöknek szól, akik felismerik vétküket. Mert az Írás így szól: „Nem az egészségeseknek van szükségük orvosra, hanem a betegeknek. Nem azért jöttem, hogy az igazakat hívjam, hanem a bűnösöket” (Mk 2,17). Mi, akiket a bűn terhe nyomaszt, arra hívattunk, hogy a Szűz Máriával együtt örvendezzünk, higgyünk, és szívünkben őrizzük Isten ígéretét.

Aki most a Boldogságos Szűz Mária méhében van, az Isten Fia – az, aki azért jön, hogy hasonlóvá legyen hozzánk, közöttünk és értünk éljen. Ő „Immánuel”, azaz „Velünk az Isten” (Mt 1,23). Örüljünk tehát mindnyájan, bűnösök, mert ez a gyermek azért jön, hogy magára vegye bűneinket. Örüljünk mi, akiket a világ nyomorúsága terhel, mert ő hordozza ezt a terhet. Örüljünk mi, akik szenvedünk, mert ő hordozza szenvedésünket. Örüljünk mi, akik Isten irgalmáért könyörgünk, mert ő az isteni irgalom bőségét hozza el a méltatlanoknak.

Ezért hirdeti számunkra Gyümölcsoltó Boldogasszony ünnepe: „Boldogok, akik sírnak, mert ők megvigasztaltatnak” (Mt 5,4). Boldogok vagytok ti, akiknek szívét a bűn összetöri, mert ma megjelent nektek a szabadulás. Ti, akik bűneitek miatt gyászoltok, örömre vagytok hívva, mert „megjelent Isten üdvözítő kegyelme minden embernek” (Tit 2,11).

Végezetül el kell mondanunk, hogy Gyümölcsoltó Boldogasszony ünnepe lényegét tekintve nem a Boldogságos Szűz Máriáról szól, és nem is csupán az ő hívő válaszáról. Ezek fontosak és méltók az elmélkedésre, de nem ezek állnak a középpontban. Az ünnep egyetlen célja az, hogy megmutassa: az idők teljességében Isten Megváltót adott nekünk, aki megszabadít a bűn, a halál és az ördög rabságából. Ez Isten ünnepe, aki emberi alakot öltve jön el hozzánk, magára veszi emberi természetünket, és a mi Megváltónkká lesz.

Megjelent egy bemutatkozó írás a budapesti hitvallásos evangélikus missziónkról a remény.ma keresztény hírportálon.Hálás...
14/03/2026

Megjelent egy bemutatkozó írás a budapesti hitvallásos evangélikus missziónkról a remény.ma keresztény hírportálon.
Hálásak vagyunk a lehetőségért és a testvéri nyitottságért. Az írás itt olvasható:
https://remeny.ma/2026/03/hitvallasos-evangelikus-misszio-budapesten/

Budapesten 2024 novembere óta egy új, hitvallásos evangélikus misszió formálódik. A közösség olyan keresztény hívőkből áll, akik a lutheri reformáció klasszikus teológiai örökségét kívánják megélni és továbbadni a Kárpát-medencében, magyar nyelven. A kezdeményezés a ...

13/03/2026

"És amikor odaér, kisöpörve és felékesítve találja.” (…) Nyilvánvaló, hogy a ház rendbetétele semmit sem tett azért, hogy eltántorítsa a démont a beköltözéstől. Sőt, a démon még mindig a magáénak tekinti a házat, mondván: „Visszatérek házamba, ahonnan kijöttem.” Ez a ház nem semleges területen fekszik, és mindaddig, amíg egy másik, nagyobb erő nem vitatja el, semmiféle szervezettség vagy tisztaság nem tudja megakadályozni a ház fölött álló hatalmakat abban, hogy ott szálljanak meg."

"Ha a szívünk nincs Isten hatalma alatt, akkor az ördög hatalma alatt marad. A gonosz nem űzi ki a gonoszt, ezt csak Isten munkája teheti meg. Semmilyen saját cselekedetünk nem érdemelheti ki számunkra Isten megmentő kegyelmét vagy a Szentlélek újjáteremtő munkáját."

"Amikor megvizsgáljuk, mire hív minket a mai episztola-olvasmány – a sz*****is erkölcstelenségtől, tisztátalanságtól, kapzsiságtól (amit az apostol bálványimádásnak nevez), bolond beszédtől és durva tréfáktól való tartózkodásra –, fel kell ismernünk, hogy ez a valamitől való tartózkodás nem olyasmi, amit mi magunk aktívan megidézünk önmagunkban, hogy ellenállóvá tegyük magunkat a gonosszal szemben, vagy hogy kiérdemeljük a bűnök bocsánatát és azokat az ajándékokat, amelyeket Isten nekünk akar adni. Az ezektől való tartózkodást sokkal helyesebb az ilyen bűnöktől való szabadságnak nevezni."

A teljes igehirdetés a kommentben 👇

Kép: Julius Schnorr von Carolsfeld, Jézus kiűz egy néma ördögöt, c. 1852-60

HAMVAZÓSZERDAFelhívás bűnbánatra, hitre és Krisztusban való megújulásraAz alábbi írás Sorin Horia Trifa lelkipásztor lev...
18/02/2026

HAMVAZÓSZERDA
Felhívás bűnbánatra, hitre és Krisztusban való megújulásra

Az alábbi írás Sorin Horia Trifa lelkipásztor levele a Független Hitvallásos Evangélikus Misszió tagjaihoz Hamvazószerda alkalmából.

Az evangélikus hagyományban a böjt egy különös, súlyos csendbe burkolózó estén kezdődik, amely semmi máshoz nem hasonlítható. A harangok nem ünnepre hívnak, hanem elcsendesedésre. A fény tompább, az énekek visszafogottabbak, és a lélek lassításra kap meghívást. Hamvazószerda van – az a nap, amikor az Egyház kimondja rólunk az igazságot. Ez nem pusztán egy régi szokás, amelyet a lutheránus egyház a hagyomány kedvéért őriz. Ez az önmagunkkal való szembesülés napja. Ezen a napon a hívő ember először nem vigasztalást kap, hanem Isten törvényének tükrébe állíttatik. A Törvény pedig nem hízeleg. Nyíltan kimondja: „por vagy, és porrá leszel” (1Móz 3,19).

Ezek a szavak nem csupán biológiai tényt közölnek. Isten ítélete ezek Ádám bűnbeesése után. Egy mély és súlyos törést idéznek fel. Arra emlékeztetnek, hogy a halál nem a teremtés eredeti rendje szerint való, hanem a bűn által behozott idegen valóság. Amikor ezeket a szavakat halljuk, minden vallásos önelégültség illúziója szertefoszlik.

A modern ember könnyedén beszél hibákról, gyengeségekről, tökéletlenségekről. A Szentírás azonban bűnről beszél. A bűn nem egyszerű tévedés vagy gyarlóság, hanem súlyos lázadás. Nem puszta erkölcsi botlás, hanem a szív romlott állapota. Ebben a fényben Hamvazószerda az igazság napja: bűnösök vagyunk, ítéletre méltók, és képtelenek önmagunk megmentésére.

Sok lutheránus gyülekezetben a lelkész hamuval keresztet rajzol a hívők homlokára. A gesztus egyszerű és szinte hangtalan. A hamu hideg. Törékeny. Könnyen letörölhető. Éppen törékenysége által beszél. Arra emlékeztet, hogy életünk múlandó. Az emberi dicsőség semmivé foszlik. Testünk visszatér a porba.

De a jel nem kör, nem értelmetlen vonal – hanem kereszt. Mert a Törvény és az Evangélium a keresztnél találkozik. A hamu a halálról beszél. A kereszt az életről. A hamu azt mondja: „Por vagy, és porrá leszel!” A kereszt azonban ezt hirdeti: „Meg vagy váltva Krisztusban és Krisztus által!” Ugyanabban a mozdulatban Isten megaláz és megvigasztal.

Hamvazószerda tehát emlékeztet bűnünkre – arra a bűnre, amely Isten ítéletével szembesít bennünket, és bukott természetünk által az engedelmes teremtményből kárhozatra méltó lázadóvá tett. De ez a nap nem áll meg az ítéletnél. Ha ott megállna, csupán vallásos kétségbeesés lenne.

HAMVAZÓSZERDA AZ AZ IDŐ, AMIKOR UGYANAZON ISTENTISZTELETEN HALLJUK A TÖRVÉNY KÖNYÖRTELEN ÍTÉLETÉT, DE UGYANAKKOR AZ EVANGÉLIUM ÜDVÖZÍTŐ ÍGÉRETÉT IS!

Ezen az estén a litániában így imádkozik az Egyház: „Uram, irgalmazz!” Ez a kiáltás nem a semmibe hull. Ahhoz szól, aki helyettünk hordozta az átkot. Az Úr Jézus Krisztus nem az igazakért jött, hanem az elveszettekért. Nem az egészségesekért, hanem a betegekért. Nem azokért, akik képesek, hanem azokért, akik képtelenek.

KRISZTUS ÉRTÜNK JÖTT!
ÉS EZEKKEL A SZAVAKKAL KEZDŐDIK AZ EVANGÉLIUM.

A homlokunkra hintett hamu a golgotai keresztet hirdeti. Krisztus keresztjének emléke rejti magában a bűnbocsánat és a feltámadás ígéretét. Isten nem azért mutatja meg bűnünket, hogy végleg összetörjön, hanem hogy Krisztushoz vezessen, aki megszabadít, meggyógyít és újjáteremt. A Törvény minden menekülő utat elzár, hogy az Evangélium legyen az egyetlen reménységünk.

Így ez a komoly, józan nap – ez a _memento mori_ – paradox módon a reménységgel teli út kezdete a hívő számára. Mert aki azt mondja: „por vagy”, ugyanaz az Isten az, aki Krisztusban kijelenti:

„ÉN VAGYOK A FELTÁMADÁS ÉS AZ ÉLET!”

A böjt tehát nem lelki teljesítménnyel kezdődik, nem olyan dolgokról való lemondással, amelyek önmagukban is múlandók és jelentéktelenek, hanem térdre boruló bűnbánattal. Nem emberi javulási fogadalmakkal, hanem a bűnök megvallásával, megbánásával és azzal a vággyal, hogy többé ne kövessük el azokat. Nem vallásos büszkeséggel, mintha mi tennénk valamit Istenért, hanem megtört szívvel, amely elismeri lelki kudarcát.

De az Isten kezében megtört szív nem marad megtörve. A hit a hamuból emelkedik fel. A reménység a bűnbánatból születik. Az új élet a keresztből fakad.

Így a böjt első napján az Egyház nemcsak arra emlékeztet bennünket, kik vagyunk természet szerint, hanem mindenekelőtt arra mutat rá, kik vagyunk kegyelemből: megbocsátott bűnösök, halandó emberek, akik örök életre kaptak meghívást; lázadók, akiket Krisztus vére megbékéltetett.

Ez Hamvazószerda hívása.

Nézzünk szembe a Törvény igazságával.

Forduljunk Istenhez bűnbánó szívvel!

EMELJÜK TEKINTETÜNKET KRISZTUSRA, AZ EVANGÉLIUM ÍGÉRETÉBEN!

Fotó: Thays Orrico (Unsplash)

Cím

Váci út 34
Budapest
1132

Weboldal

Értesítések

Ha szeretnél elsőként tudomást szerezni Független Hitvallásos Evangélikus Misszió új bejegyzéseiről és akcióiról, kérjük, engedélyezd, hogy e-mailen keresztül értesítsünk. E-mail címed máshol nem kerül felhasználásra, valamint bármikor leiratkozhatsz levelezési listánkról.

Megosztás