25/03/2026
Az alábbi írás Sorin Horia Trifa lelkipásztor levele a Független Hitvallásos Evangélikus Misszió tagjaihoz az angyali üdvözlet ünnepének alkalmából.
LELKIPÁSZTORI LEVÉL AZ ANGYALI ÜDVÖZLET ÜNNEPÉRE
A keresztény ünnep, amelyet ma az angyali üdvözletként ünneplünk, egyfajta megállás a nagyböjtben – egy olyan szünet, amelyben arra hívattunk, hogy elgondolkodjunk Isten Fiának megtestesülésén a Boldogságos Szűz Mária méhében. Mivel ennek az ünnepnek a középpontjában az isteni és az emberi természet egyszeri és megismételhetetlen egysége áll Isten Fiának személyében, ezért ez a keresztény naptár egyik legfontosabb ünnepe. Így tehát míg karácsonykor Urunk Jézus Krisztus születését ünnepeljük, húsvétvasárnap pedig feltámadását a halálból, addig Gyümölcsoltó Boldogasszony napján az Egyház magát a megtestesülést – Isten Fiának emberré lételét – ünnepli.
Nem véletlen, hogy ez az ünnep mindig a nagyböjt idejére esik. Isten kegyelmes és irgalmas akarata az, hogy mindazok, akiket a bűnbánat összetört, a bűn terhe nyomaszt, és akik rettegnek az isteni ítélettől, vigasztalást találjanak az Ő igéjében és ígéretében. Isten Fia azért fogant meg a Boldogságos Szűz Mária méhében, hogy megszülessen, magára vegye a világ bűneit, a kereszten hozott áldozatával engesztelést szerezzen értük, majd dicsőségben feltámadjon a halálból – egyszer s mindenkorra megtörve a bűn, a halál és az ördög hatalmát, és elvégezve örök üdvösségünket.
Az ünnep igeszakaszaiban Isten ígéretét halljuk:
„Az angyal ezt mondta neki: Ne félj, Mária, mert kegyelmet találtál Istennél! Íme, fogansz méhedben, és fiút szülsz, akit nevezz Jézusnak. Nagy lesz ő, és a Magasságos Fiának nevezik majd; az Úr Isten neki adja atyjának, Dávidnak a trónját, ő pedig uralkodik a Jákób házán örökké,és s uralkodásának nem lesz vége.” (Lk 1,30–33).
E szavakban Isten nem csupán egy fiút ígér Máriának, mintha ő úgy vágyott volna gyermekre, mint Erzsébet. Sokkal többet ígér: Megváltót ígér, aki által megszabadítja a bűn rabságában sínylődőket. Ahogyan olvassuk: „Fiút fog szülni, te pedig majd Jézusnak nevezed, mert ő fogja megszabadítani népét bűneiből.” (Mt 1,21).
Mondtuk, hogy az angyali üdvözlet ünnepe az Egyház egyik legfontosabb ünnepe. Ez azért van, mert arról szól, hogy Isten emberré lett – velünk lévő és értünk lévő Istenné. Az angyali üdvözletkor Isten emberré lett, hogy felvegye a mi ügyünket. Ki ne örülne ennek a dicsőséges hírnek? Csak az marad öröm nélkül, aki nem érti, hogy a Mária méhében fogant Isten Fia az, aki elhozta számunkra azt a bűnbocsánatot, amelyre valóban szükségünk van.
Ez az ünnep emlékeztet bennünket arra, hogy „az Ige testté lett és közöttünk lakozott” (Jn 1,14). Arról szól, aki „a saját világába jött” (Jn 1,11), és „akik befogadták őt, azoknak hatalmat adott arra, hogy Isten gyermekeivé legyenek, mindazoknak, akik hisznek az ő nevében” (Jn 1,12). Ez az ünnep hirdeti, hogy beteljesedett az idő, amelyet Isten üdvösségünkre rendelt: az a pillanat, amikor Isten Fia Mária Fiává lesz, amikor Isten testben jelenik meg, mint minden ember Megváltója. Ez az elveszettek számára az üdvösség örömhíre, és a halál rabságában sínylődők számára az örök élet ígérete.
Ezért ma, ezen a szent napon, tiszta örömmel örvendezzünk mi is az angyal Máriához szóló szavának. Tartsunk bűnbánatot, mert a hirdetett üdvösség a bűnösöknek szól, akik felismerik vétküket. Mert az Írás így szól: „Nem az egészségeseknek van szükségük orvosra, hanem a betegeknek. Nem azért jöttem, hogy az igazakat hívjam, hanem a bűnösöket” (Mk 2,17). Mi, akiket a bűn terhe nyomaszt, arra hívattunk, hogy a Szűz Máriával együtt örvendezzünk, higgyünk, és szívünkben őrizzük Isten ígéretét.
Aki most a Boldogságos Szűz Mária méhében van, az Isten Fia – az, aki azért jön, hogy hasonlóvá legyen hozzánk, közöttünk és értünk éljen. Ő „Immánuel”, azaz „Velünk az Isten” (Mt 1,23). Örüljünk tehát mindnyájan, bűnösök, mert ez a gyermek azért jön, hogy magára vegye bűneinket. Örüljünk mi, akiket a világ nyomorúsága terhel, mert ő hordozza ezt a terhet. Örüljünk mi, akik szenvedünk, mert ő hordozza szenvedésünket. Örüljünk mi, akik Isten irgalmáért könyörgünk, mert ő az isteni irgalom bőségét hozza el a méltatlanoknak.
Ezért hirdeti számunkra Gyümölcsoltó Boldogasszony ünnepe: „Boldogok, akik sírnak, mert ők megvigasztaltatnak” (Mt 5,4). Boldogok vagytok ti, akiknek szívét a bűn összetöri, mert ma megjelent nektek a szabadulás. Ti, akik bűneitek miatt gyászoltok, örömre vagytok hívva, mert „megjelent Isten üdvözítő kegyelme minden embernek” (Tit 2,11).
Végezetül el kell mondanunk, hogy Gyümölcsoltó Boldogasszony ünnepe lényegét tekintve nem a Boldogságos Szűz Máriáról szól, és nem is csupán az ő hívő válaszáról. Ezek fontosak és méltók az elmélkedésre, de nem ezek állnak a középpontban. Az ünnep egyetlen célja az, hogy megmutassa: az idők teljességében Isten Megváltót adott nekünk, aki megszabadít a bűn, a halál és az ördög rabságából. Ez Isten ünnepe, aki emberi alakot öltve jön el hozzánk, magára veszi emberi természetünket, és a mi Megváltónkká lesz.