31/05/2026
Mai istentiszteletünkön Nt. Szűcs Tamara a Jn 3,1-13 alapján hirdette az Igét: Volt a farizeusok között egy Nikodémus nevű ember, a zsidók egyik vezető embere. Ő egy éjjel elment Jézushoz, és így szólt hozzá: "Mester, tudjuk, hogy Istentől jöttél tanítóul, mert senki sem képes megtenni azokat a jeleket, amelyeket te teszel, hacsak nincs vele az Isten." Jézus így válaszolt: "Bizony, bizony, mondom néked: ha valaki nem születik újonnan, nem láthatja meg az Isten országát." Nikodémus ezt kérdezte tőle: "Hogyan születhetik az ember, amikor vén? Bemehet anyja méhébe és megszülethetik ismét?" Jézus így felelt: "Bizony, bizony, mondom néked, ha valaki nem születik víztől és Lélektől, nem mehet be az Isten országába. Ami testtől született, test az, és ami Lélektől született, lélek az. Ne csodálkozz, hogy ezt mondtam neked: Újonnan kell születnetek. A szél arra fúj, amerre akar; hallod a zúgását, de nem tudod, honnan jön, és hova megy: így van mindenki, aki a Lélektől született." Nikodémus megkérdezte tőle: "Hogyan történhet meg mindez?" Jézus így válaszolt: "Te Izráel tanítója vagy, és ezt nem tudod? Bizony, bizony, mondom néked: amit tudunk, azt szóljuk, és amit láttunk, arról teszünk bizonyságot, de nem fogadjátok el a mi bizonyságtételünket.Ha a földi dolgokról szóltam nektek, és nem hisztek, akkor hogyan fogtok hinni, ha majd a mennyeiekről szólok nektek? Mert nem ment fel a mennybe senki, csak az, aki a mennyből szállt le, az Emberfia."
Nikodémus farizeusként nem mutatkozhatott Jézussal, ezért ment hozzá este, napnyugta után. Ill. az elmélyülés, beszélgetés, igetanulmányozás ideje is ez volt. Két más gyökerű világ találkozásának a tanúi vagyunk.
Megvan-e bennünk a megismerés vágya? Szánunk-e időt Istenre? Merünk-e kérdéseket feltenni?
Nikodémus képzett tanító volt, de megérezte hogy Jézusban több jött el, mint ismeret és tudás.
Jézus az újjalászületésről beszél, ami gyökeres változást hoz. Amiben a szívünk, lényünk teljesen megváltozik. Ez nem toldozgatás, foldozgatás, hanem teljesen új.
Nem tudjuk, ennek a beszélgetésnek mi lett a következménye. Amikor mi is bizonyságot teszünk, nem tudjuk, hogy mi lesz a hatása. De az biztos, hogy Jézus közelsége mindenkire hatással van. Engedjük, hogy hasson ránk és változást hozzon az életünkbe!