Erdélyi Gyülekezet

Erdélyi Gyülekezet Erdélyi Gyülekezet Az Erdélyi Gyülekezet Magyarországon önálló bejegyzéssel bíró egyház.

Egyházjogilag a Romániai Református Egyház Királyhágómelléki Egyházkerületéhez tartozik.

ÜNNEPI KÖNYVHÉT: "Mindennek rendelt ideje van” (Préd 3,1) – és vannak ajándékok, amelyek hosszú évtizedek hűséges munkáj...
11/06/2026

ÜNNEPI KÖNYVHÉT:

"Mindennek rendelt ideje van” (Préd 3,1) – és vannak ajándékok, amelyek hosszú évtizedek hűséges munkájából érnek be.

Ma délután Tövissi Mihály testvérünk az Ünnepi Könyvhét nyitónapján, az Üveghegy Kiadó standjánál dedikálta a "Szeretem a magyar nótát" című kötetét. A könyv egy csaknem hét évtizeden át tartó gyűjtőmunka gyümölcse: a magyar nóták szövegeinek gazdag tárháza, amely most gyönyörű kötetben jelenhetett meg.

Hálát adunk Istennek ezért a kitartó szolgálatért és kulturális örökségünk megőrzéséért. Kívánjuk, hogy a kötet sok olvasó számára legyen öröm, emlékezés és közösségépítő ajándék!

Soli Deo Gloria!

URBÁN GYULÁRA ÉS CSURKA LÁSZLÓRA EMLÉKEZTÜNKVasárnapi istentiszteletünkön pünkösd ünnepkörének áldott közösségében gyűlt...
09/06/2026

URBÁN GYULÁRA ÉS CSURKA LÁSZLÓRA EMLÉKEZTÜNK

Vasárnapi istentiszteletünkön pünkösd ünnepkörének áldott közösségében gyűltünk össze, hogy Isten igéjére figyeljünk, valamint hálás szívvel emlékezzünk meg két olyan testvérünkről, akik életükkel, szolgálatukkal és alkotó munkásságukkal maradandó nyomot hagytak közösségünk és nemzetünk életében: Csurka László Jászai Mari-díjas színművészről, rendezőről, valamint Urbán Gyula költőről, drámaíróról, bábrendezőről és gyülekezetünk hűséges presbiteréről.

Az igehirdetés szolgálatát dr. Kis Boáz nyugalmazott református lelkipásztor végezte az Apostolok Cselekedetei 2,17–18 alapján: "Kitöltök az én Lelkemből minden halandóra...” Az ige arra emlékeztetett bennünket, hogy a Szentlélek ajándéka nem csupán egy kiválasztott keveseknek szól, hanem Isten minden gyermekének. Pünkösd csodája az, hogy az Úr Lelke ma is munkálkodik, megszólít, küldetésre hív és szolgálatra indít. Az igehirdetés rámutatott arra is, hogy Isten a kapott talentumokat mindig a közösség építésére adja. A Lélek által megáldott élet nem önmagáért él, hanem mások javára válik áldássá. E gondolat különösen is összekapcsolódott azoknak az életútjával, akikre ezen a napon emlékeztünk.

Az igehirdetést követően ráfelelő imádságként hangfelvételről hangzott el Juhász Gyula "Trianon” című verse Csurka László megrendítő előadásában. A költemény nemcsak történelmi emlékezésként, hanem nemzeti sorsunkért mondott könyörgésként is megszólalt a templom falai között.

Az úrvacsorai közösség után Gregor Bernadett Jászai Mari-díjas színművésznő, Magyarország Érdemes Művésze, az Újszínház nevében emlékezett meg Csurka Lászlóról. Szavai felidézték azt a kivételes művészt és embert, akit pályatársai szeret***el "Laci bácsiként” őriznek emlékezetükben. Méltatta művészi nagyságát, emberségét, példamutató alázatát és azt a különleges szolgálatot, amelyet versek tolmácsolásával végzett. Hangsúlyozta, hogy hangjában és előadásmódjában közös történelmünk, hitünk, fájdalmunk és reménységünk szólalt meg, emléke pedig tovább él mindazok szívében, akik ismerték és szerették őt.

Ezt követően Dr. Fazekas István emlékezett meg Urbán Gyuláról halálának első évfordulója alkalmából. Beszédében felidézte a művész, alkotó és presbiter gazdag életútját, aki tehetségét mindig szolgálatként értelmezte. Drámaíróként és bábrendezőként generációkat szólított meg, gyülekezeti emberként pedig hűségesen munkálkodott közösségünk javára. A 2Timóteus 4,7 igéjével vallottuk együtt: "Ama nemes harcot megharcoltam, futásomat elvégeztem, a hitet megtartottam.”

Az emlékezés alkalma Horváth László színművész szolgálatával teljesedett ki, aki Urbán Gyula verseiből olvasott fel. A költemények által újra megszólalt az alkotó hangja, gondolkodása és hitből fakadó üzenete.

Ezen az áldott istentiszteleten egyszerre volt jelen a pünkösdi Lélek öröme, az úrvacsorai közösség kegyelme és a hálaadó emlékezés csendes méltósága. Isten iránti hálával emlékeztünk mindarra, amit Csurka László és Urbán Gyula életén keresztül kaptunk. Hisszük, hogy az Úr által adott ajándékok és elvetett jó magvak tovább élnek az emlékezetben, a művekben, a közösségben és azok szívében, akiknek életét gazdagították. Áldott legyen emlékük, és legyen áldás mindaz a szolgálat, amelyet Isten dicsőségére és embertársaik javára végeztek.

RÓLUNK ÍRTÁK:
07/06/2026

RÓLUNK ÍRTÁK:

A keresztény hit, a tudományos párbeszéd és a személyes emlékezés jegyében rendezték meg a Németh Géza Nemzetközi Tudományos Konferenciát, a Százhalombattán élő dr. Fazekas István református lelkész által vezetett Erdélyi Gyülekezet Karitatív – és Kulturális Központjá...

07/06/2026

Reménység Szigete 2026. 06. 07.

PÁLYÁZATI FELHÍVÁS EGYETEMISTÁKNAK!
05/06/2026

PÁLYÁZATI FELHÍVÁS EGYETEMISTÁKNAK!

ÜNNEPI KÖNYVHÉTKedves Testvérek! Az ünnepi könyvhéten az Erdélyi Gyülekezet két tagja is dedikál majd. Tövissi Mihály a ...
04/06/2026

ÜNNEPI KÖNYVHÉT

Kedves Testvérek! Az ünnepi könyvhéten az Erdélyi Gyülekezet két tagja is dedikál majd. Tövissi Mihály a "Szeretem a magyar nótát" című könyvét június 11-én 16 órától, Fazekas István a "Főtér" című könyvét június 14-én 14 órától. Kevesség az Üveghegy Kiadó sátrát! :) Várunk Mindenkit szeret***el! :)

BIBLIAÓRA: Keddi bibliaóránkon János evangéliumának  6. fejezetéből az 1–15 verseket tanulmányoztuk, az ötezer ember meg...
03/06/2026

BIBLIAÓRA:

Keddi bibliaóránkon János evangéliumának 6. fejezetéből az 1–15 verseket tanulmányoztuk, az ötezer ember megvendégelésének a történetét. A jól ismert csoda mögött nemcsak Isten hatalmát, hanem a tanítványok hitpróbáját és saját életünk kérdéseit is felfedezhettük.

A történetben Jézust nagy sokaság követi, miközben a tanítványok egyre inkább a helyzet nehézségeit látják. Ekkor hangzik el Jézus kérdése Fülöphöz: "Honnan vegyünk kenyeret, hogy ezek ehessenek?” Az evangélista megjegyzi, hogy Jézus nem tanácsot kért, hanem próbára t***e tanítványát. Fülöp számolni kezd, és arra jut, hogy a rendelkezésre álló eszközök elégtelenek. András ugyan talál egy fiút öt árpakenyérrel és két hallal, de ő maga is kételkedik: "Mi az ennyinek?”

A bibliaóra során arra a felismerésre jutottunk, hogy a történet egyik legfontosabb üzenete nem csupán a kenyér megszaporítása. A legnagyobb csoda talán az, hogy Jézus az emberi elégtelenséget és a kevésnek tűnő lehetőségeket is fel tudja használni áldásul. Míg a tanítványok a hiányt látták, Jézus a mennyei Atya gondviselésére tekintett.

Beszélgettünk arról is, hogy Fülöp próbatétele a mi próbatételünk is lehet. Amikor nehéz helyzetbe kerülünk, vajon csak a lehetőségeinket és korlátainkat számolgatjuk, vagy számolunk Krisztus jelenlétével és hatalmával is? A hit nem azt jelenti, hogy minden erőforrás a rendelkezésünkre áll, hanem azt, hogy a kevés is elegendő lehet Jézus kezében.

A történet végén a jóllakott sokaság királlyá akarja tenni Jézust, Ő azonban visszavonul. Ez arra figyelmeztet, hogy Jézust nem csupán földi szükségleteink betöltőjeként kell keresnünk, hanem Megváltónkként és Urunkként.

Bibliaóránk végén szeretetvendégséget tartottunk.

Áldott az Úr, akinek mindig van gondja ránk! :)

BESZÁMOLÓ A NÉMETH GÉZA NEMZETKÖZI TUDOMÁNYOS KONFERENCIÁRÓL2026. május 30-31. között sikeresen lezajlott a Németh Géza ...
01/06/2026

BESZÁMOLÓ A NÉMETH GÉZA NEMZETKÖZI TUDOMÁNYOS KONFERENCIÁRÓL

2026. május 30-31. között sikeresen lezajlott a Németh Géza Nemzetközi Tudományos Konferencia a Reménység Szigetén. A konferencia központi témája „Az igehirdetés” volt, különös tekint***el Németh Géza szolgálatára, örökségére és teológiai jelentőségére.

A Konferencia első napján került sor a Budafoki temetőben az immár három éve hazahívott Németh Áron Testvérünk síremlékének megáldására és ünnepélyes sírköavatására. Az esemény méltó emlékezésként szolgált, amelyen a jelenlévők közösen tisztelegtek Németh Áron emléke és lelki öröksége előtt.

A konferencia második napja ünnepi istentisztelettel vette kezdetét, amely lelki keretet adott a tudományos és emlékező programoknak. isten igéjét Prof. Dr. Karasszon István hirdette az 1Móz 29,9-12 alapján, hangsúlyozva a találkozás szépségét és fontosságát. Vannak jó és rossz találkozások. A találkozásokra készülnünk kell, s fontos, hogy a találkozásokkor a gesztusaink is megfelelőek legyenek, hiszen minden gesztusunk a belsőnkről is árulkodik. A Jézus Krisztussal való találkozásunk tesz igazán alkalmassá bennünket arra, hogy a másik emberel való találkozást is megbecsüljük.

Az istentiszteletet koszorúzás követte, amely során a résztvevők közösen fejezték ki tiszteletüket Németh Géza munkássága és szolgálata előtt. A délelőtti program részeként megnyílt „A Molnár Mária misszionárius élete és szolgálata” című kiállítás. A megnyitót Dr. Nagy Alice tartotta, aki bemutatta Molnár Mária missziós tevékenységének történelmi és lelki jelentőségét. A kiállítás a Sárospataki Református Kollégium Múzeuma által valósult meg, s köszönetet mondunk ezért Dienes Dénes professzor úrnak, Egeresi Gábor múzeum igazgató úrnak és Asztalos József úrnak a grafikai munkáért.

Az ünnepi ebédet követően Turucz Imola tartott előadást H**e Kohlbrugge munkásságáról, „Senki meg ne vessen ifjú korod miatt” (1Tim 4,12) mottóval. Előadásában H**e Kohlbrugge példáján keresztül vizsgálta a hitvalló helytállás, a szolgálat és a személyes felelősség kérdéseit. Ezt követően Erbach Viola mutatta be az ökumené helyzetét Ukrajnában, különös figyelmet fordítva a háborús környezetben működő egyházak együttműködésére, kihívásaira és lehetőségeire. A következő előadásban Cadena-Kóczian Viktória ismert***e a Legato Alapítvány kutatási irányait és mérföldköveit, áttekintést adva az alapítvány szakmai eredményeiről és jövőbeli célkitűzéseiről.

A délutáni program egyik kiemelt előadását Prof. Dr. Kovács Ábrahám tartotta „Határkérdések. Török István, a hitvalló teológus és a református ébredési mozgalom” címmel. Előadásában Török István teológiai munkásságát, valamint a református ébredési mozgalommal való kapcsolatát elemezte. Ezt követően a résztvevők Németh Géza igehirdetését archív felvételről hallgathatták meg, amely személyes és közvetlen betekintést adott prédikációs stílusába, gondolkodásmódjába és lelkipásztori szolgálatába.
A konferencia záróprogramjaként kerekasztal-beszélgetésre került sor Németh Géza igehirdetői munkásságáról. A beszélgetés résztvevői Németh Zsolt, Dr. Németh Géza és Dr. Gonda László voltak, a moderátori feladatokat pedig Dr. Fazekas István látta el. A résztvevők személyes emlékeken, szakmai reflexiókon és teológiai megközelítéseken keresztül idézték fel Németh Géza személyiségét, szolgálatának jelentőségét és máig ható örökségét.

A konferencia egészét a keresztény hit, a tudományos igényesség, az igazságkeresés és a nemzeti felelősségvállalás szellemisége hatotta át, méltó emléket állítva Németh Géza életművének és az igehirdetés szolgálatának.

SOLI DEO GLORIA!

31/05/2026

istentisztelet

VÁRUNK MINDENKIT SZERETETTEL!
29/05/2026

VÁRUNK MINDENKIT SZERETETTEL!

Cím

Gyógyszergyári Utca 3
Budapest
1106

Nyitvatartási idő

Hétfő 08:00 - 16:00
Kedd 08:00 - 16:00
Szerda 08:00 - 16:00
Csütörtök 08:00 - 16:00
Péntek 08:00 - 16:00
Vasárnap 10:00 - 12:00

Telefonszám

+36301720080

Értesítések

Ha szeretnél elsőként tudomást szerezni Erdélyi Gyülekezet új bejegyzéseiről és akcióiról, kérjük, engedélyezd, hogy e-mailen keresztül értesítsünk. E-mail címed máshol nem kerül felhasználásra, valamint bármikor leiratkozhatsz levelezési listánkról.

A Vállalkozás Elérése

Üzenet küldése Erdélyi Gyülekezet számára:

Megosztás