A Dunától keletre, Pest közelében fekvô ôsrégi település legrégibb feltárt temploma 1220 körül épült, azonban sok jel mutat arra, hogy már Szent István idejében is lehetett temploma. Az Árpád-kori templom a török után még évtizedekig állt, majd lebontották és 1741-ben építettek új templomot Szent Kereszt faluban. A község a Rákos-patak árterében feküdt, s a múlt század utolsó évtizedének elején ol
y sokszor került víz alá a falu és a templom, hogy nem várva meg, amíg összedôl Isten háza, 1893-ban lebontották, és 1894-ben felépítették a mai templomot. Az akkor 1314 katolikust számláló, erôsen vegyes vallású (evangélikus többségű) faluban nagynak számított a 350 m2 alapterületű templom. Az újabb idôkben elôbb Ecser majd Rákoscsaba leányegyházaként működô Szent Kereszt felmagasztalása tiszteletére épült templom 1916 óta rendelkezik saját pappal, 1921 óta plébániatemplom. Belôle nôtt ki a rákoshegyi plébánia, mely 1941-ben lett önálló. 1950-ben Rákoskeresztúrt Budapesthez csatolták, s a XVII. kerület központja lett. Az 1975-ben kezdôdô szanálások nyomán a régi kis kertes portákat 10 és 4 emeletes panelházak váltották föl, s a régi szegény zselléreket a mára elszegényedett, nagy számban munkanélküli munkások váltják föl. A plébánia legújabban épült negyede már lényegesen jobb módú lakosságot zár magába. A nagyszámú, templomtól igen távol lakó hívek sürgetésére épült új templom, a városrész Pest felôli részén, Szent Pál apostol tiszteletére. A plébánia a templom melletti panelházban van, az egyházközség tulajdona. Az egyházközség 1993-ban került át a váci egyházmegyétôl az esztergom-budapesti fôegyházmegyéhez. A Szent Kereszt Felmagasztalása templom 15 778. törzsszám alatt a műemléki nyilvántartásban szerepel. Ezt megelôzôen a plébánia terültén (Lázár Deák u. – Vackor u.) Keszthelyi Ferenc váci megyéspüspök elvi engedélyével új templom építése kezdôdött el. 1997. év végére a templom szerkezetei, tornya, fedélszéke cserépfedése elkészült. 1998 szeptember 26-án a Bíboros Főpásztor távollétének okán Dr. Dékány Vilmos püspök atya helyezte el az új templom alapkövét és áldotta meg. Az altemplomban, mely a Szent Mihály kápolna nevet viseli, nagy nehézségek közepette, de minden szombat este 6 órakkor szent misét tartottak, egészen a felső templom 2000. évi felszentelésééig.