01/04/2020
Virágvasárnap - Jézus bevonulása Jeruzsálembe
Gyermekeknek Szeret***el
Kedves hittanosok,
Szeret***el köszöntelek Benneteket ezen a szép napon, mondjuk el a tanulás előtti imánkat:
Jó Atyánk Istenünk
Te taníts bennünket
Jézus Krisztus útján
Vezesd a lelkünket
Jézus Krisztus útján
Vezesd a lelkünket
Szent Lelked ereje
Növelje hitünket
Ámen
Ismét megkérnélek benneteket, hogy készítsetek elő papírt, ceruzát és ollót. Tudjátok, hogy ennek a történetnek Jézuson, a tanítványokon kívül van még egy főszereplője, kitaláljátok- e hogy mi?
Bizony, egy szamár. Jézus idejében a szamár nem egy lenézett állat volt, olyan értékű volt majdnem, mint egy ló. Természetesen teveháton is közlekedtek akkoriban, de a szamár kicsit egyszerűbb lehetőség volt.
Ha emlékeztek, a múlt órán készítettünk néhány rajzot. Most is napsütéses idő. napsütéses állapot van, senki nem sejt semmi rosszat, hisz Jézust mindenki nagy szeret***el várja. A Bibliából idézek most nektek arról, hogy mit mond két tanítványának Jézus: „Menjetek ebbe a faluba... és találtok egy megkötött szamarat..oldjátok el és hozzátok ide nekem": És ha valaki valamit szól nektek,mondjátok, hogy az Úrnak van szüksége rájuk.... A tanítványok pedig elmentek és úgy cselekedtek, amint Jézus parancsolta nekik." Máté ev: 21- 2, 3.
Ha megfigyelitek, Jézus mindent tudott előre: Tudta, hogy ott lesz az a szamár, nem kell keresni, felkutatni. Most, ha kedvetek van-, de segítséget is kérhettek, lerajzolhatjátok ezt a szürke színű szamarat.
Jézus dicsőséges bevonulása következik, még mindig napfényes idő van,, napfényes hangulat ,hisz előttetek van a nap is, amit lerajzoltatok. Jézust nagy tömeg várja akkor, amikor bevonul szamárháton Jeruzsálembe. Ez nem olyan tömeg, akit erővel kényszerít***ek ki, hogy üdvözöljék. Ezek az emberek örömmel köszöntik Jézust, sőt, fölső ruhájukat is földre terítik tiszteletből, és így üdvözlik, mint egy királyt. Nekik nincs piros szőnyegük, amit leteríthetnének, mint ahogy ezt a királyok vagy magas rangú ember elé terítik, mindezt csupán szeretetből teszik. Ezek az emberek jól tudják, hogy Jézus ezt sem várja el tőlük, viszont jól esik neki az emberek ragaszkodása.
Még mindig ragyog, a nap hisz a tömeg ezt kiabálja „Hozsánna Dávid fiának! Áldott, aki jő az Úrnak nevében! Hozsánna a magasságban.” Hányszor eljátszottuk ezt a templomban.
Most, ha tudjátok, rajzoljátok rá a szamárra Jézust, mint ahogyan ülhetett akkor rajta- Kérhettek segítséget, de az sem baj, ha csak odaképzelitek a tömeg pálmaágat ragadott a kezébe és azt lengette Jézus előtt. Ez is a tisztelet jele volt, hogy Jézus még fokozottabban érezze, hogy mennyire szereti őt az egyszerű nép.
Igazi királyként köszöntötték, hisz ő valójában király pap és próféta is egyben. A pálmaágakat is lerajzolhatjátok, hisz sok képen látható ez a jelenet.
Kérlek Benneteket, hogy tanuljátok meg a népköszöntő szavait, a Hozsánnával kezdődőt. Ez a mai nap Aranyigéje is. Lassan kitehetitek megint a kivágott felhőket és eltakarhatjátok vele a napot, mert megint egy elszomorító dolog történik.
Jeruzsálemben nem mindenki fogadta őt ilyen lelkesedéssel. Voltak irigyei, hiszen kit köszöntöttek ilyen kiáradó örömmel eddig? Senkit sem a város vezetői közül, senkit az akkori főpapok közül. Jézus ezt észreveszi, de azt is, hogy benn a jeruzsálemi nagy templomban rengeteg az árus és a pénzváltó Jézus nagy haragra gerjed, amikor bemegy, és ezt látja.
Számunkra is meglepő jelenet következik, hiszen lesöpri az árukat az asztalról és mérgesen kiabál „Meg van mondva: Az én házam imádság házának mondatik” Máté 21- fejezet, 13. vers.
Jézust mindig kiegyensúlyozottnak ismerjük, nem láttuk szélsőséges magatartását eddig sehol. Ennyire dühösnek és felháborodottnak, ezt az emberi mivoltát nem láttuk eddig még.
Ez a történet azért is érdekes, mert tudjuk, hogy Jézus egyben Isten és ember is egyszerre és itt valóban vannak emberi megnyilvánulásai is.
Itt tehát a felhők eltakarják a napot, hisz Jézus haragjában tehát kizavarja, kiűzi innen azokat az embereket, akik nem az imádságért jönnek a templomba, hanem piacolni. Ez nem való az Isten házában. Innen aztán Jézus kimegy, itt hagyja őket, kimegy a városból és elmegy Bethániába, ahol az éjjelt tölti majd. Itt már újra megnyugszik Jézus egy időre.
Újra elvehetitek a felhőket a napról, újra kisüt a nap egy időre, de sajnos nem sokáig, hisz a következő napok, amit mi Nagyhétnek ismerünk, már egy nagyon szomorú eseményt tartogatnak, a Nagypénteket. Három napra rá viszont, Nagypéntek után újra ragyoghat majd Húsvétkor a nap. Amikor elkövetkezik, legszebb keresztény- keresztyén ünnepünk legszebbike.
Most pedig rakjátok egymás mellé a rajzokat, hogy lássuk Jézust bevonulni a szamárháton, lássuk a pálmaágakat, és ha majd kedvetek lesz a héten az árusokat is lerajzolhatjátok amint lesöpri Jézus az árujukat az asztalról. Ha vannak testvéreitek a bevonulást is és ezt a jelenetet is eljátszhatjátok, legalább megtanuljátok azt, amit a tömeg kiáltott: Hozsánna a Magasságban.....
Ha nem is pálmaágat, de egy szál virágot ti is meglengethettek, köszöntve képzeletben a bevonuló királyt, Jézust
Készüljünk lélekben tehát az elkövetkező napokban ezekre az eseményekre, amik Jézusra várnak.
Most pedig imádkozzunk:
Kegyelmes Istenünk
Köszönjük, hogy felkészülhetünk Jézus életének legjelentősebb eseményeire, köszönjük, hogy együtt érezhetünk fájdalmával, a kimondott és megélt érzéseire. Most megtanuljuk azt, hogy nem csak az érdemel tiszteletet és szeretetet, aki ki is követeli magának, hanem az is, aki úgy
Adja oda életét értünk, és aki úgy szenved, hogy még a kereszten is az őt kínzókért imádkozik. Engedd, hogy fel tudjuk fogni nagyságát és nagyszerűségét, amit végtelen szerénységgel visel. Engedd Istenünk, hogy tudjuk megérteni áldozatának lényegét, hogy mindent értünk vállal, értünk, akik meg sem érdemeljük ezt. Istenünk kérünk, hogy mire az Ő feltámadását ünnepeljünk, sok- nagyon sok beteg gyógyuljon meg. Kérjünk, Téged áldj meg bennünket, családjainkat, rokonainkat, barátainkat. Adj mindenkinek sok erőt, türelmet, békességet és szeretetet, Ámen-
Mondjuk el az Úrtól tanult imánkat, a Miatyánkot
Kérünk Istenünk hallgass meg minket Ámen
Most pedig mondjuk el a Tanulás utáni Imát
Atyánk
Jó Istenünk
Mikor hazamegyünk
Add ránk áldásodat
S mindig velünk maradj
Ámen