11/07/2023
Szeretnék végre tiszta vizet önteni a pohárba, és eloszlatni a sok félreértést a Testület körül. Azért most, mert a Testület legutolsó választása kapcsán megjelentek fensőbbséges kommentek, melyek csak az ellentétek gerjesztésére alkalmasak. Kicsit hosszú lesz, de érdemes lesz végigolvasni. Hangsúlyozni szeretném, hogy személyes érzelem nem befolyásol a történtek objektív leírásában, úgy tárom az olvasó elé, ahogy azt a Rabbitestület tagjaként megéltem. Nem minősítek senkit, igyekszem a tényekre szorítkozni, amennyire csak lehet. Minden állításom dokumentumokkal tudom igazolni.
A Rabbitestület azért fontos, mert a Mazsihisz alkotmánya, az alapszabály szerint a Testület vallási ellenőrzése mellett végzi a Mazsihisz a munkáját. Magyarul: a neológia vallási irányáért, a felekezet vallási arcának megőrzéséért a Testület felel, így a Mazsihisz, mint egyház legfelsőbb vallási fóruma.
A történet négy évvel ezelőtt kezdődött, amikor a Rabbitestület tisztújítást tartott. Az akkori világi vezetés nyomása ellenére leváltottuk az elnöki posztról Radnóti Zoltánt, és Róna Tamást választottuk meg helyette. Ezt sem Radnóti, sem a Mazsihisz őt preferáló elnöke nem tudta megemészteni, és elkezdődött a Rabbitestület szétzilálása, jogkörének megnyirbálása, negligálása, és Róna Tamás személyes tönkretétele. Róna Tamást a világi vezetés nem tekintette partnernek, sem az írott jogait, sem pedig azokat a szokásjogon alapuló jogokat, melyeket az elődje megkapott, nem adták meg neki. Ekkor még nem jelentek meg Róna cikkei a sajtóban, még nem indult ellene semmilyen eljárás, még nem alakult meg a Zsima, tehát nem lehet ezekkel indokolni a negligálását.
Ezzel párhuzamosan a Mazsihisz elnöke, megkezdte a Rabbitestület szisztematikus megsemmisítési kísérletét. Igen, egy jogi terminológia szerint egyház világi vezetése a saját vallási vezetőit kívánta annulálni.
Először levelet kaptunk, melyben az állt, hogy a Mazsihisz alapszabályában foglaltak ellenére sincs nyoma a Mazsihisz irattárában a Rabbitestület szmsz-ének, melynek hiányában a Rabbitestület jogilag nem létezik. Mi bemutattuk a rendelkezésünkre álló, iktatószámmal ellátott példányt, és közöltük, hogy a Mazsihisz irattára nem a Rabbitestület kompetenciája, azt nem lehet rajtunk számon kérni.
A válasz az volt, hogy “senki nem állította, hogy nincs”, csupán, hogy a közgyűlés nem tárgyalta és fogadta el. Ezek szerint a Testület továbbra sem létezik. Mi megkerestük azt a közgyűlési jegyzőkönyvet, melyben egyértelműen bennfoglaltatik, hogy Heisler András akkori elnök bejelenti a napirendi pontot, Frölich Róbert főrabbi pedig beterjeszti az szmsz-t, melyet a közgyűlés, Heisler elnök úr bejelentése szerint egyhangúan elfogadott.
Miközben e folyamat zajlott, Róna Tamás és a világi vezetés között ismert módon elmérgesedett a viszony, melynek vége szintén ismert: Rónának felmondott a Mazsihisz, ám továbbra is alkalmazta őt Kecskemét, Nagykőrös, azaz az összes addigi állomáshelye. A Mazsihisz alapszabálya szerint a Rabbitestület tagja a Rabbiképzőben végzett, vagy a szmicheját (rabbik által kiállított rabbioklevelét) nosztrifikálja a Rabbiképző, és valamely taghitközségnél működik. Ebből adódóan Róna Tamás a Testület tagja maradhatott, és miután a világi vezetés mindent elkövetett, hogy eltávolítsa őt, a Testület protestáló módon többször is bizalmat szavazott neki. A világi vezetés azonban, az eltávolított Rónára való hivatkozással a Rabbitestületet továbbra sem tekintette létező grémiumnak.
A világi vezetés divide et impera módszere schismát okozott, a Testületet sorra hagyták el rabbik: Verő Tamás, Radnóti Zoltán, Markovics Zsolt, Kardos Péter kiléptek, és erről a Mazsihisz honlapja nagy terjedelemben és hírveréssel tudósított, természetesen a Testületet levegőnek nézve, reagálási lehetőséget nem adva. Schöner Alfréd és Deutsch Péter felfüggesztette tagságát, Fináli Gábor tagságát még korábban a Testület függesztette fel, a két utóbbi egyébként a Mazsihisz-választások után újra tagokká vált, Schöner főrabbi úr pedig Izraelben tartózkodik, így nem nyilatkozott ebbéli terveiről. Radvánszki Péter és Szántó-Várnagy Binjomin nem neológ rabbik, így nem voltak tagjai a Testületnek, Kurucz Ákos jelenleg nem működik rabbiként, így az alapszabály szerint nem lehet tag. Jelenleg tehát a Mazsihisz keretén belül működő neológ rabbik kétharmada tagja a Testületnek.
Nem tartozik szorosan a tárgyhoz, de el kell mondani: a Budapesti Rabbiság az utóbbi harminc esztendőben nem ülésezett. Tisztségviselőit a Rabbitestület választásával egyidőben választotta meg, mintegy együttes ülésen. Idén márciusban a Budapesti Rabbiság igazgatója küldött egy körlevelet, titkos címzettekkel, feltételezhetően a budapesti rabbiknak, melyben egy reggelivel egybekötött beszélgetésre invitált, a helyszínt és a pontos időpontot meg nem jelölve. Ezeket az tudhatta meg, aki elfogadta a meghívást. E beszélgetés során önmagukat Budapesti Rabbiság-i ülésnek minősítették, és megtartották a választásokat, véleményünk szerint jogszerűtlen módon, így a Budapesti Rabbiság minden választott funkcionáriusa illegitim.
A Rabbitestület viszont a szabályoknak megfelelően meghirdette és megtartotta a tisztújító ülését. Erre értelemszerűen azokat hívta meg, akik a Testület tagjai. Azok, akik kiléptek, természetesen nem kaptak meghívást. Rossz hasonlattal élve: ha nem hívnak meg az MTK vezetésének tisztújító ülésére, tudomásul vesszük az eredményt, de semmiképp sem háborgunk és nem korbácsoljuk ellenük a hangulatot, hiszen nem vagyunk tagjai a csapatnak.
Itt tartunk. A Rabbitestület tagjai szeretnének nyugalomban és békességben dolgozni.
Schönberger András