Bét Orim Közösség

Bét Orim Közösség A kérdéseidre válaszolunk, de mi nem kérdezünk.

27/02/2026
24/11/2025

Kedves Tagjaink és Követőink!
A Bét Orim Közösség felületét nem frissítjük a jövőben, facebookos kommunikációnk kizárólag a https://www.facebook.com/betorim felületen folytatódik.
Kérünk Benneteket, hogy kövessétek hivatalos Facebook oldalunkat, így továbbra is első kézből értesülhettek híreinkről, eseményeinkről és közösségi életünkről.
Köszönjük!

Ma van Elul újholdja, megszólalnak a sófárok Ma reggel megszólalnak a sófárok a világ zsinagógáiban. Izrael közösségének...
24/08/2025

Ma van Elul újholdja, megszólalnak a sófárok

Ma reggel megszólalnak a sófárok a világ zsinagógáiban. Izrael közösségének tagjai elkezdik a keszülődést az őszi ünnepekre, a zsidó év legszemélyesebb, legfelemelőbb ünnepi időszakára. A kegyelem és megtérés, az elmúlás és újjászületés ideje közelít hozzánk. A Király a mezőn jár, itt van, közel …

Mindegy, ki a hibás: információ-adagolás a TórábanA Tóra azért nem mondja meg most sem, „ki tehet róla”, mert minden lén...
11/07/2025

Mindegy, ki a hibás: információ-adagolás a Tórában

A Tóra azért nem mondja meg most sem, „ki tehet róla”, mert minden lényeges ismeret önismeret, vagy legalábbis abból indul ki.
Az előző hetiszakaszban értesültünk róla, hogy Izráel fiai felettébb helytelen dolgokat műveltek a midjánita asszonyokkal közösen. Akkor még szó sem volt arról, amit ebben a hetiszakaszban tudat velünk a Tóra, hogy a csábítás értelmi szerzője, az ötletadó régi ismerősünk, Bileám, bevett magyar nevén Bálám volt. A szomorú és súlyos következményekkel járó eset fontos vonatkozásairól csak most, utólag értesülünk, a történet legvégén.
Miért nem számolt be erről a Tóra már akkor rögtön, amikor magukról a sajnálatos eseményekről beszámolt? Miért hallgatták ezt el eddig előlünk?
Áldott emlékű bölcseink már megjegyezték, hogy „a Tóra szavai szegényesek lehetnek a maguk helyén, hogy annál gazdagabbak legyenek máshol”, vagyis azt, hogy a szöveg játszik az információk adagolásával a nagyobb hatás kedvéért.
Ezt teszi az első könyv, amikor arról számol be, mennyire méltatlan körülmények között dolgozott Jákob Lábánnál éveken át, de csak az ott töltött évekről szóló elbeszélés zárlataként és akkor is, amikor Saul király élete végén elmegy az endori boszorkányhoz és csak ezt közvetlenül megelőzően tudjuk meg, hogy uralma hajnalán fellépett a kuruzslók és jövendőmondók ellen.
Jákob hosszú-hosszú éveken át hallgatott, amíg nagybátyja, Lábán szisztematikusan kizsákmányolta, mert Lábán a nagybátyja volt, mert szerette a lányát, Ráhelt, úgy, ahogy még férfi nem szeretett nőt addig a Tórában, mert szégyellte magát, mert bűntudata volt azért, amit a bátyjával, Ézsauval tett és minden rosszat, ami történt vele, jogos büntetésnek, jóvátételnek tartott és Lábán ezt ki is használta. Amikor megtudjuk, mi minden rosszat tett még Lábán mindazon kívül, amiről eddig is tudtunk, ez a bűntudat oldódik fel lassan, a jóvátétel és a feloldozás közeledtén, most tudatosul benne, hogy amit tett, nem teszi indokolttá, amit vele t***ek, most lesz lassan Jákob önmagává, vagyis Izráel ősapjává, az, hogy most és tőle tudjuk meg, mi történt, teljes drámaiságukban láttatja az eseményeket.
Amikor Saul élete utolsó estéjét végső kétségbeesésében, jel, üzenet után kutatva Istentől elhagyottan, az endori boszorkánynál tölti, fontos megemlíteni, hogy eleinte megvet***e azokat, akik azt állították, képesek manipulálni kényük-kedvük szerint azt, ami végtelenül túl van rajtunk, bármikor le tudják szállítani nekünk a túlvilág üzenetét rendelésre. És most, minden reménye fogytán, a haláltól rettegve, feladva minden meggyőződését, itt áll előttünk, legyőzetése előtt belülről megsemmisülve, szegény, mint Shakespeare III. Richárdja az utolsó ütközete előtt, amikor áldozatainak emléke kísérti az éjszakában.
Ezért kell itt és így megtudnunk, hogy régen fellépett a boszorkányság ellen.
Bálámról pedig, a gonosz terv értelmi szerzőjéről azért nem hallunk a fenti példákat is összegyűjtő Nehama Leibowitz szerint, amikor Izráel fiai elcsábulnak, mert eltérítene minket attól, hogy a magunk, Izráel felelősségére figyeljünk. Bálámra fogni, ami történt, saját döntési autonómiánk elfedése lenne, olyan információ, olyan ismeret, amely eltávolítana bennünket az önismerettől. Ami nem erkölcsi szempontból baj, hanem azért, mert nem fogunk tudni nélküle megváltozni és ugyanannak a hibának az örök megismétlésére kárhoztatjuk magunkat és a Tóra szerint kár lenne értünk.
Ezt tanítja a Tóra Nehama Leibowitz szerint azzal, hogy csak utólag buktatja le Bálámot, a sötét cselszövőt, amikor már nem zavarja az önismereti munkát.
Kantot parafrazálva a végtelen bölcsesség nem csak azzal segít nekünk, amit tudnunk enged, hanem azzal is, amit megtagad tőlünk.

📬 Megérkezett a Bét Orim heti hírlevele!Olvasd el a legfrissebb híreket, programokat és közösségi tudnivalókat.📧 Ha tets...
09/07/2025

📬 Megérkezett a Bét Orim heti hírlevele!
Olvasd el a legfrissebb híreket, programokat és közösségi tudnivalókat.
📧 Ha tetszett, ne felejts el feliratkozni!
👇🏻

A zsidó hagyomány, ismeretes okokból, nem folytonos, nem adatik tovább nemzedékről-nemzedékre mindig itt Kelet-Közép Európában. Meg kell találni nekünk, magunknak újra. Ahogy, persze, általában is, a hagyomány jórészt munka eredménye. Szóval Szandra most visszatér, fiatal nők....

A láthatatlan munka és a bizalmas barátság ereje:Mirjám meghal, Mózes elbukik Egyetlen rövidke mondat tudósít Mirjám hal...
04/07/2025

A láthatatlan munka és a bizalmas barátság ereje:
Mirjám meghal, Mózes elbukik

Egyetlen rövidke mondat tudósít Mirjám haláláról. Úgy hal meg, ahogy élt. A háttérbe húzódva és nélkülözhetetlenül. Ő a láthatatlan női munka és a feltétlen bizalom, a valódi testvériesség mintaképe számunkra.
Mirjám prófétanő meghal, és mintha nem történt volna semmi. A zsidók, ahogy mindig szokták, reklamálnak, nincs víz, követelik, mintha eddig is nem kaptak volna. Mózes dühösen rácsap a sziklára, hogy adjon nekik, miközben szidalmazza őket. Van hajlama a türelmetlenségre és fáradt is már, de most mintha teljesen elveszítené az érzelmei felett a kontrollt. Az itteni kontrollálatlan hisztériája lesz az oka annak, hogy nem léphet be ő maga oda, ahová másokat elvezet, a megígért földre.
Mi történt? Mózes először néz szembe egy amúgy rutinszerűen ismétlődő érzelmi nehézséggel, a zsidók sértett hőbörgésével – egyedül. Mirjám támogató közelsége nélkül. És elbukik, szegény.
Mirjám láthatatlan jelenlétét a Talmud egy kúttal szimbolizálja, amely az ő érdemeinek fejében utazott Izraellel és a halálával eltűnt. Ezért nem volt víz, csak egész eddig senkinek sem tűnt fel ez az összefüggés. Ahogy a becsomagolt tízórai, a felsikált padló, az időben lefoglalt szállodai szoba, a kimosott zokni sem tűnik fel azóta sem férfiak milliárdjainak sokszor azóta sem, évezredek óta, akkor tűnik fel, ha nincs, vagy ha végre elosztjuk igazságosan egymás között a láthatatlan munkát, amikor csinálni kell.
Mózes addig tudta megőrizni, szangvikus alkata, idősödése ellenére az érzelmi egyensúlyát legalább a kritikus helyzetekben, ameddig Mirjám mellette-mögötte volt. Ő volt mögötte újszülött kora óta, ő vigyázta ringatózását a Nílus hullámain, ő szervezte be dajkának Johevedet a fáraó udvarába, ő volt a kapocs a kezdetektől fogva Mózes és a népe között.
Az áldott emlékű Jonathan Sacks rabbi idézi Maimonidésznek az Atyák Tanításaihoz írott kommentárját a halála előtt előre megírt, ehhez a hetiszakaszhoz tartozó Tóra-magyarázatában a barátságnak erről a fajtájáról: a bizalmas lelki társiasságról, testvériességről. A feltétlen bizalom légköréről, amikor tényleg nem kell odafigyelned, mit mondasz, mert Neki valóban bármit el lehet mondani, nem ad ki, nem él vele vissza és előtte nem kell, vagy ha kell, akkor lehet és szabad szégyellned magad. Ilyen barátot veszített el Mózes, magára maradt öregen és fáradtan. A Tóra mindig keveset beszél, és épp ezzel mond gyakran nagyon sokat, szemérmesen.
A kút itt van körülöttünk bizalmas barátaink érdemének fejében, érdemes észrevenni, tudatosítani, hogy itt van.

📬Megérkezett a Bét Orim heti hírlevele!Olvasd el a legfrissebb híreket, programokat és közösségi tudnivalókat.📧 Ha tetsz...
02/07/2025

📬Megérkezett a Bét Orim heti hírlevele!
Olvasd el a legfrissebb híreket, programokat és közösségi tudnivalókat.
📧 Ha tetszett, ne felejts el feliratkozni!
👇🏻

A reformzsidó közösségek együtt ünnepeltek múlt szombaton, a nemi és sz*****is kisebbségekhez tartozók méltóságát. Minden emberi lény méltóságát. Ezt addig kell csak hirdetni, amíg kétségbe vonatik, utána már nem. Minden ember egyenlő méltóságáról van szó, az istentis...

Hit és méltóságA reformzsidó közösségek együtt ünnepeltek múlt szombaton, a nemi és sz*****is kisebbségekhez tartozók mé...
01/07/2025

Hit és méltóság
A reformzsidó közösségek együtt ünnepeltek múlt szombaton, a nemi és sz*****is kisebbségekhez tartozók méltóságát. Minden emberi lény méltóságát. Ezt addig kell csak hirdetni, amíg kétségbe vonatik, utána már nem. Minden ember egyenlő méltóságáról van szó, az istentisztelet szép volt, vagyis ezt mutatta meg. A kérdés vallásjogi aspektusairól sok rabbi írt alaposan pár éve, köztük a Bét Orimé is.
Napsütés, béke, szerelem.
Az írás itt elérhető
👇🏻

A Tóra és a személyes felelősség. Mi a célja az alább olvasható cikknek? Hat magyar rabbi, továbbá egy rabbitanuló – ortodox, konzervatív, reformzsidó, rekonstrukcionista valamint renewal vallási vezetők – közös állásfoglalása ez az írás – amelyhez még két közösségi ...

Újjászületni éppolyan nehéz:ha meg akarsz változni, békülj ki önmagaddal Mivel a megbántottság fájdalmából épp úgy szüle...
27/06/2025

Újjászületni éppolyan nehéz:
ha meg akarsz változni, békülj ki önmagaddal


Mivel a megbántottság fájdalmából épp úgy születhet agresszió mint együttérzés, jó, ha megismerjük, tudomásul vesszük és így próbáljuk alakítani kicsit rossz késztetéseinket. Mivel úgysem tudunk megszabadulni saját múltunktól, vétkeink anyagát is fel kell használnunk, amikor újjáteremtjük önmagunkat.

Amikor a kémek története lezárul, amikor kiderül, hogy az egyiptomi nemzedék minden tagjának a sivatagban zárul majd le az élete, a zsidók kétségbeesnek. Kétségbeesett dühük lázadások sorához vezet, hatalmas tömeg fordul az, úgy tűnik, kudarcba fulladt kivonulási program vezetője, Mózes ellen. A Szentírás a káoszt úgy érzékelteti, hogy lényében követhetetlenné teszi a fejleményeket, nehéz kivenni a szövegből, melyik lázadó mikor, kivel és hol van, ki mit beszél és kihez. Mintha a teljes szétesés szélére kerülne Izrael közössége. Amikor végül, borzasztó jeleneteket követően, Mózes úrrá lesz a lázadásokon, az Örökkévaló az elképesztő és érthetetlen fordulatok számát tovább növelve elrendeli, hogy éppen azoknak az edényeknek az anyagával, amelyekkel a lázadók áldozni akartak Neki, be kell borítani az oltárt. Miért kell pont a bűnösök edényeit így megszentelni?

Abban, amit a lázadók mondtak, volt némi igazság. Mózesnek voltak elnyomó hajlamai, nem ok nélkül lobbantották ezeket a szemére. Az volt a baj, hogy önvizsgálat helyett támadtak rá. Azért váltak a mindig másokat célzó, fennhangon ítélkező igazság bajnokaivá, hogy mások vétkeivel foglalkozhassanak a sajátjaik helyett. Az ítélkezés az erkölcsi önigazolás legnépszerűbb módja. Ha mások, mindig mások egyetlen erkölcsi vétkét sem hagyom szó nélkül, mindenki láthatja, milyen jó ember vagyok. És a lázadókat támogatta a közhangulat, az Örökkévalónak többször, nagyon súlyosan kellett beavatkoznia a lázadások hullámainak elcsendesítésére.

Amikor tehát a nép azokkal az eszközökkel dolgozott, amelyekkel a lázadók követték el bűneiket, saját bűneivel dolgozott tulajdonképpen. Saját félelmeit, rossz késztetéseit ismerte fel bennük és annak a lehetőségét, hogy felhasználja, átépítse őket. Oltárt emeljen éppen ezekből az Örökkévalónak. Hogy a másokra irányuló éles és pontos, de rosszhiszemű kritikai érzék önkritikai munkává válhasson, és végül elérje Istent akkor, amikor az önkritika képessége révén elérjük saját, legigazibb lehetőségeinket. A Tóra elvárja tőlünk, hogy ne adottságként, hanem esélyként szemléljük az életünket, de tudja, hogy az önismeret egyszerre jelenti önmagunk kritikai formálását és megbékélést is önmagunkkal.

Múltbeli vétkeinket nem tudjuk visszamenőleg el nem követni, bármennyire szeretnénk. De van módunk építeni valamit az értük viselt felelősségből, abból, ha megértjük, hogyan következtek a félelmeinkből és frusztrációinkból. Csak ebből, saját személyiségünk, élettörténetünk anyagából építhetünk neki valódi oltárt.

És ez a lelki „újrahasznosító” eljárás, amelyet a Tóra ebben a hetiszakaszban feltalál, alighanem a legerősebb vigaszunk. Még a vétkeink - bár soha ne követtük volna el őket - sem egészen hiábavalóak.

Jó szombatot!

Gyuri

📬Megérkezett a Bét Orim heti hírlevele!Olvasd el a legfrissebb híreket, programokat és közösségi tudnivalókat.Ha tetszet...
25/06/2025

📬Megérkezett a Bét Orim heti hírlevele!
Olvasd el a legfrissebb híreket, programokat és közösségi tudnivalókat.
Ha tetszett, ne felejts el feliratkozni!📧
👇🏻

Még mindig hatvanan voltunk péntek este, már kevesebben mint ahányan lenni szoktunk, de még mindig elég sokan, miután kitört, előző nap, a vakáció. Ilyenkor, persze, nehezebb fenntartani a hitélet szokásos ritmusát, de cserébe nyár van, az sok mindenért kárpótol. És augusztusban...

Negyven év magány és a Z generáció– közösséget teremteni Istennek A kémek nem bíztak Istenben és ezért kényszerült Izrae...
20/06/2025

Negyven év magány és a Z generáció
– közösséget teremteni Istennek


A kémek nem bíztak Istenben és ezért kényszerült Izrael negyven év pusztai vándorlásra; de hogy lehet bízni Benne és hogyan lehet aktívnak, felelősnek maradni egy sokszor reménytelennek tűnő világban? Hogyan teremt Mózes közösséget a magányos Istennek és hogyan támad fel ebből a reményen túli remény?

A kémek története, jobban talán, mint bármi egyéb a héber Bibliában, a mi történetünk. A kémek feladata az volt, hogy nézzenek körül és tudassák a zsidókkal, mi vár rájuk, van-e tényleg esélyük megtelepedni a nekik ígért földön. Elmentek a hetiszakasz elején Mózes megbízásából, figyeltek, ahogy kérték tőlük és reménytelennek ítélték a helyzetet. Úgy ítélték meg, nincs esély rá, hogy hazájuk legyen a rabszolgák ivadékainak ezen a földön, úgy érezték, későn érkeztek, a világot már belakták előttük és nélkülük irányítják, változtatni ezen, legyőzni őket nincs esély. Úgy érezték magukat, mint a ma felnövő generációk, akik nem tudják, belakhatják-e még az előttük járók által elhasznált, tönkretett Földet. A kémek, mint mondták, mitugrász kis szöcskéknek tűntek fel a saját szemükben, könnyen eltaposható, védtelen bogaraknak, akiknek nevetséges minden kis erőfeszítésük, úgysem tehetnek semmit. És nem, nem hitték biztosan, hogy Isten vigyáz rájuk és megmenti őket. Szerették volna hinni, de gyakran nem sikerült, egyszerűen nem ment. Ma is nehéz, nem csak értjük, de pontosan ismerjük a kémek kétségbeesését.

Az Örökkévaló, aki jeleket mutatott és csodákat tett értük, maga is kétségbeesett népe legjavának mély, kétségbeesésén. Az egyetlen Isten, Ég és Föld ura, végtelenségéből következő végtelen magányát alighanem az ember teremtésével remélte valamelyest oldani. Azzal, hogy ránk ruházta a döntés felelősségét és nyitottá t***e a világ történetét, partnereket kapott és amikor partnerei éltek szabadságukkal és elfordultak tőle, elvesztették a belé vetett hitüket, kissé talán összeomlott. Azzal fenyegetőzött, hogy tényleg sorsára hagyja Izraelt, pusztuljon, mert elpusztítani volt ereje őket, de azt, hogy szeressék, hogy higgyenek benne, nem tudta elérni. Ő is elveszít***e kissé a bizalmát a saját teremtésében és mintha ezt is éreznénk néha. Hogy még maga a Teremtő is mintha elengedte volna az egészet. De nem ez történik, mert Mózes közbelép és segít kicsit – először – az Örökkévalónak. Amikor nem képes magától megbocsátani, így biztatja, „és most, kérlek, nőjön meg az Örökkévaló ereje”, arra kéri, nőjön – az Isten – önmaga fölé és bocsásson meg. Bízzon azokban, akik nem bíznak benne.

A nyitott ortodoxia közösségeiben nevelődött, a zsidó misztikából, a kabbalából sokat tanuló rabbi, James Jacobson Maisels irányítja rá erre a figyelmünket, a Ragyogás könyve, a Zohár kommentárját idézve. És amikor Isten bizalma helyreáll, megkezdődik a negyven éves pusztai vándorlás, amelyre az egyiptomi nemzedéknek rámegy az élete – a végén azonban Mózes a tejjel-mézzel folyó országot látva hal meg. Mégis megérkeznek a földre, amelyet nem ők, hanem az unokáik fognak lakni.

A hit Isten magányának oldása a nagy válsághelyzetekben és végtelen türelem az alig valamivel több reményt kínáló mindennapokban. Hosszú menetelés a kétségbeesés sivatagán keresztül. El kell kísérnünk azokat, akik most lépnek be az életbe, hosszú, de talán mégis az ígért ország felé vezető útjukon. Nem feladni az apró lépések politikáját, tenni, ki mit tehet. Oldani Isten végtelen magányát, hogy legyen ereje megkegyelmezni ennek a világnak. Ott vagyunk, ahol Izrael népe, a negyven éves vándorlás kezdetén. Ha van még remény, akkor ott vagyunk.

Jó szombatot!

Gyuri

Imádkozunk Izrael és a Közel-Kelet békéjéért és biztonságáértMivel hiszünk Izrael létjogában, hisszük, hogy nem tehetnek...
18/06/2025

Imádkozunk Izrael és a Közel-Kelet békéjéért és biztonságáért

Mivel hiszünk Izrael létjogában, hisszük, hogy nem tehetnek szert atomfegyverre olyanok, akik nyíltan az elpusztításával fenyegetnek, hiszünk a régió minden népe békés együttélésének lehetőségében, aggódunk Izraelben lévő barátainkért, együttérzünk Izrael és Irán népének szenvedésével, gyászolunk minden ártatlan életet.
Nagyon fájdalmas napokat él át Izrael országa és Izrael közössége. Imádkozunk azért, hogy a béke minél előbbi helyreállása egyúttal Izrael és a régió, a Közel-Kelet tartós biztonságához is elvezessen. Hiszünk Izrael államának létjogában és abban a jogában, hogy megvédhesse magát, egyúttal hiszünk a kölcsönös méltányosság, a valódi biztonságra és elismerésre épülő tartós béke lehetőségében. Gyászoljuk a háború ártatlan áldozatait, Izrael arab és zsidó polgárait egyaránt és egyformán, ahogy az ártatlan iráni áldozatokat, együttérzünk Izrael és Irán ártatlan, polgári lakosságának szörnyű szenvedéseivel. Aggódó szeret***el gondolunk Izraelben élő, Izraelben tartózkodó barátainkra, imádkozunk a biztonságért és a békéért. Adj békét, kérjük a főima végén, a kádis végén, a kohanita áldásban az Örökkévalót. Imádkozunk hozzá, hogy teremtsen békét a szívekben és a városokban az Ő végtelen békéje.

Cím

Révay Utca 16
Budapest
1065

Értesítések

Ha szeretnél elsőként tudomást szerezni Bét Orim Közösség új bejegyzéseiről és akcióiról, kérjük, engedélyezd, hogy e-mailen keresztül értesítsünk. E-mail címed máshol nem kerül felhasználásra, valamint bármikor leiratkozhatsz levelezési listánkról.

A Vállalkozás Elérése

Üzenet küldése Bét Orim Közösség számára:

Megosztás