Nagyvárad téri Református Gyülekezet

Nagyvárad téri Református Gyülekezet Budapest Nagyvárad téri Református Egyházközség hivatalos facebook-oldala. (1. Kor. 1,18.) támogatta

Gyülekezetünk alapítványának programjait a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt.

Napi gondolat - A SZEMÉTBŐL IS KIEMELBibliai szakasz:Az ÚR fensége és kegyelme¹ Dicsérjétek az URat! ÚRnak szolgái, dics...
17/06/2026

Napi gondolat - A SZEMÉTBŐL IS KIEMEL

Bibliai szakasz:

Az ÚR fensége és kegyelme
¹ Dicsérjétek az URat! ÚRnak szolgái, dicsérjétek, dicsérjétek az ÚR nevét!
² Legyen áldott az ÚR neve most és mindörökké!
³ Napkelettől napnyugatig dicsérjétek az ÚR nevét!
⁴ Magasan fölötte van az ÚR minden népnek, dicsősége fölötte van az egeknek.
⁵ Ki hasonlítható Istenünkhöz, az ÚRhoz, aki a magasban lakik,
⁶ és a mélybe néz, az égre is, a földre is?
⁷ Fölemeli a porból a nincstelent, és kiemeli a szemétből a szegényt.
⁸ Az előkelők közé ülteti, népe előkelői közé.
⁹ Megengedi, hogy a meddő úgy lakjék a házban, mint fiaknak boldog édesanyja. Dicsérjétek az URat! (Zsolt 113:1-9)
____________________

Az ókori Keleten az isteneket mindig a királyokkal és az elittel azonosították; az egyszerű, küszködő ember számára az istenségek elérhetetlen magasságban trónoltak. A bibliai időkben a „szemétdomb” a városfalon kívüli gödör volt, ahol a nincstelenek, a betegek és a kirekeszt***ek menedéket kerestek. Amikor a zsoltáros azt énekli: „Fölemeli a porból a nincstelent, és kiemeli a szemétből a szegényt” (Zsolt 113:7), ez az akkori hallgatóság számára megdöbbentő kijelentés volt. Miért hajolna le egy fenséges Isten a szemétig?

Nos, a mi Istenünk nagysága éppen az ő leereszkedésében mutatkozik meg. Ő nem a hatalmasokat teszi még nagyobbá, hanem a perifériára szorult embert húzza ki a gödörből, „hogy az előkelők közé ültesse, népe előkelői közé” (Zsolt 113:8).

Jó példa erre Mefibóset története az Ószövetségből. Sánta volt, esélytelen, ráadásul egy bukott dinasztia túlélője, aki Ló-Debárban – a „semmi földjén” – rejtőzködött. Amikor Dávid király magához hívatta, Mefibóset reszketve borult előtte a földre, „döglött kutyának” nevezve magát, mert kivégzésre számított. Dávid ehelyett felemelte, és visszaadta a méltóságát. Mefibóset élete végéig a király asztalánál étkezett, mintha csak az uralkodó fia lenne. Dávid itt pontosan azt a kegyelmet mutatta be, amit Isten is gyakorol felénk.

Istennek ez a hatalma ma sem elsősorban a politikai elit köreiben, vagy a hatalommal bíró és elismert embereken mutatkozik meg, hanem azokban a pillanatokban, amikor a kiégett üzletvezető, az elbukott családapa, a szorongó fiatal – vagy bárki, aki épp kilátástalannak látja a helyzetét – megtapasztalja, hogy Isten kiemeli őt a porból, és Krisztusban új reményt és értéket ad neki.

Lehet, hogy ma te is úgy érzed, hogy a saját életed romjain ülsz. Íme, itt van Isten igéje számodra: neked sem a saját erődből kell innen újra felkapaszkodnod. Ahelyett, hogy görcsösen próbálnál bizonyítani, érdemes lenne elfogadnod Istennek ezt a közeledését, a hozzád való lehajlását, és rábíznod magad arra a kegyelemre, amely téged is képes felemelni.

Napi gondolat - ISTENNEL A VIHAROKBANBibliai szakasz:Az istenfélelem jutalma¹ Dicsérjétek az URat! Boldog ember az, aki ...
16/06/2026

Napi gondolat - ISTENNEL A VIHAROKBAN

Bibliai szakasz:

Az istenfélelem jutalma
¹ Dicsérjétek az URat! Boldog ember az, aki az URat féli, sok örömöt talál parancsolataiban.
² Utódja hős lesz a földön, a becsületesek nemzedéke áldott lesz.
³ Vagyon és gazdagság lesz házában, igazsága örökre megmarad.
⁴ Világosság ragyog a sötétben is a becsületesekre attól, aki kegyelmes, irgalmas és igaz.
⁵ A jó ember könyörületes, és kölcsönt ad, ügyeit törvényesen intézi.
⁶ Nem is fog meginogni sohasem, örökre emlékezetes lesz az igaz.
⁷ Nem fél a rossz hírtől, erős a szíve, bízik az ÚRban.
⁸ Rendületlen a szíve, nem fél, végül megvetéssel néz ellenségeire.
⁹ Bőven adakozik a szegényeknek, igazsága örökre megmarad, hatalma dicsőségesen emelkedik.
¹⁰ Látja ezt a bűnös, és bosszankodik, fogát csikorgatja, és emészti magát. A bűnösök kívánsága semmibe vész. (Zsolt 112:1-10)
____________________

A 112. zsoltárt olvasva elsőre úgy tűnik, mintha a manapság is hirdetett jóléti teológia tökéletes igazolását látnánk. Hiszen ott áll feketén-fehéren, hogy az istenfélő ember házában gazdagság és bőség van. Ha hívő vagy, jön a siker és a pénz – vagy mégsem? Jézus ugyanis nyíltan megmondta a tanítványainak, hogy a világon nyomorúságuk lesz. De akkor hogyan oldható fel ez az ellentmondás?

Ha meg akarjuk érteni a zsoltáros üzenetét, érdemes megnéznünk az eredeti kontextust. Ez a zsoltár is egy héber ábécés költemény, amely szorosan összetartozik az előző, 111. zsoltárral. Izgalmas látni, hogy míg a 111. zsoltár Istent mutatja be, addig a 112. szinte szóról szóra ugyanezekkel a kifejezésekkel írja le az istenfélő embert. Az igazi áldás tehát nem az anyagi javak felhalmozása, hanem az, hogy a hívő ember elkezdi visszatükrözni annak az Istennek a jellemét, akit imád.

A jóléti teológia abban téved, hogy átsiklik a szakasz legfontosabb állításai felett. Ha a bibliai áldás valóban a gondtalan, felhőtlen gazdagságot jelentené, miért mondaná a kulcsvers: „Világosság ragyog a sötétben is a becsületesekre attól, aki kegyelmes, irgalmas és igaz.” (Zsolt 112:4)? És miért hangsúlyozná később, hogy a hívő „Nem fél a rossz hírtől, erős a szíve, bízik az ÚRban.” (Zsolt 112:7)? Vagyis Isten nem a viharoktól, a sötétségtől vagy a rossz hírektől véd meg minket, hanem abban áld meg, hogy EZEK KÖZEPETTE is megrendíthetetlen marad a szívünk.
C. H. Spurgeon is megjegyezte egyszer, hogy a hívő valódi gazdagsága nem a pénztárcájában, hanem a belső tartásában és az Istenbe vetett bizalmában rejlik.

Jó példa erre Horatio Spafford élete. 1871-ben a chicagói tűzvészben szinte a teljes vagyona odalett. Két évvel később a felesége egy európai hajóútról, egy tragikus hajótörést követően küldte neki a megrázó táviratot: „Egyedül menekültem meg.” Mind a négy kislányuk a tengerbe veszett. Spafford a legmélyebb gyászban, a szörnyű hír hatása alatt hajózott át a tragédia helyszínén. Ott, a hullámok felett írta meg a híres éneket: „Ha Isten békéje lakja a szívemet... az Úrban jó nekem.” Az ő életét nem a külső körülményei határozták meg, hanem az, hogy a szíve mélyen az Úrban gyökerezett.

Isten áldásának bizonyítékát mi se a problémamentes életben vagy az anyagiakban keressük. Inkább törekedjünk arra, hogy az Ő irgalmas jelleme látszódjon meg a mindennapjainkban és a kapcsolatainkban. Ha Isten hűségébe kapaszkodunk, akkor a sötétebb időszakokban vagy a rossz hírek hallatán is megrendíthetetlen maradhat a szívünk.

Napi gondolat - ISTEN HŰSÉGE UTÁNI NYOMOZÁSBibliai szakasz:Nagyok az Úr t***ei¹ Dicsérjétek az URat! Hálát adok az ÚRnak...
15/06/2026

Napi gondolat - ISTEN HŰSÉGE UTÁNI NYOMOZÁS

Bibliai szakasz:

Nagyok az Úr t***ei
¹ Dicsérjétek az URat! Hálát adok az ÚRnak teljes szívből a becsületes emberek körében és közösségében.
² Nagyok az ÚR t***ei, kikutathatják, akiknek csak kedvük telik benne.
³ Munkája fenséges és ékes, igazsága örökre megmarad.
⁴ Emlékezetessé t***e csodáit, kegyelmes és irgalmas az ÚR.
⁵ Eledelt adott az istenfélőknek, örökké emlékezik szövetségére.
⁶ Hatalmas t***eit kijelent***e népének, nekik adta a pogányok birtokát.
⁷ Kezének munkái igazak és jogosak, rendelkezései maradandóak,
⁸ rendíthetetlenek mindörökké, igazán és helyesen vannak megalkotva.
⁹ Gondoskodott népe megváltásáról, örökre elrendelte szövetségét, szent és félelmetes az ő neve.
¹⁰ A bölcsesség kezdete az ÚR félelme. A józan eszűek mind eszerint élnek. Az ő dicsérete örökre megmarad.
(Zsolt 111:1-10)
____________________

Én sokszor úgy érzem, mintha a hitem csak „szélcsendben” lenne az igazi. De elég egy hullámvölgy, egy váratlan krízis, vagy valami, ami kibillent a megszokott nyugalomból, és könnyen, azonnal elbizonytalanodom. Az első sokk hatása alatt néha még Isten jóságát és hűségét is megkérdőjelezem magamban. Ehhez képest a 111. zsoltár szerzőjének szavai mögött egy furcsa, olykor tőlem távol álló, megingathatatlan stabilitás érezhető.

Könnyű lenne most azzal vigasztalni magam, hogy ez a zsoltár bizonyára csak egy hangulatos dicsőítő ének, ami egy különösen áldott napon született. Ilyen helyzetekben nekem sincs ezzel gondom. De az eredeti nyelv szerint itt egy szigorú akrosztichont olvashatunk: vagyis az egyes versek a héber ábécé egymást követő betűivel kezdődnek. Ez a kötött felépítés pedig az ókori közel-keleti kultúrában nem egy öncélú költői fogás volt, sokkal inkább a belső válságkezelés eszköze. Amikor a külső körülmények szétcsúsztak, a zsoltáros tudatosan irányította a gondolatait egy objektív, „A-tól Z-ig” tartó szerkezetbe. Ezzel kényszerít***e rá magát, hogy ne a pánik, hanem Isten t***ei uralják a belső világát.
Erre a tudatos szellemi munkára utal a zsoltár egyik központi gondolata is: „Nagyok az ÚR t***ei, kikutathatják, akiknek csak kedvük telik benne.” (Zsolt 111,2). A „kikutathatják” kifejezés egy mély, szinte nyomozói alaposságú vizsgálatot jelent. Nos, ez az, amit meg kellene tanulnunk nekünk is.

A második világháború alatt a Bletchley Park-i kódfejtők naponta néztek szembe értelmetlennek tűnő, kaotikus betűsorokkal. Külső szemmel az egész csak egy összefüggéstelen zűrzavar volt. Ők mégis abból a meggyőződésből indultak ki, hogy a látszólagos káosz mögött egy logikus rendszernek és üzenetnek kell rejtőznie – és igazuk lett.
Úgy gondolom, hogy mi gyakran azért esünk kétségbe a nehéz napokon, mert a pillanatnyi zűrzavarból próbáljuk kiszámítani a jövőt. A zsoltáros viszont ezzel szemben nem a hangulatára épített, hanem Isten szövetséges hűségének történelmi tényeire. Ezért tudja leírni, hogy: „Kezének munkái igazak és jogosak, rendelkezései maradandóak” (Zsolt 111,7). Isten hűsége ugyanis a viharban sem változik – bárhogyan is érezzem magam –, csak éppen a krízis közepén hajlamos vagyok megfeledkezni erről a „nyomozásról”.

Talán fontos lenne a mai nap bizonytalanságaira is úgy tekinteni, mint egy kódolt üzenetre, amely mögött ott áll Isten szilárd jelleme. Ott kell lennie! Ezért meg kell tanulnom nem a pillanatnyi körülményeim alapján megítélni Istent, hanem az Ő korábban megtapasztalt t***ei, valamint az irántam való szövetséges hűségének és szeretetének nyomozása felől próbálni megérteni a jelent.

14/06/2026

Istentisztelet 2026.06.14. Lk. 18,9-14 alapján. Igét hirdet Nagy János, gyülekezetünk lelkipásztora

Napi gondolat - HARCOS FŐPAP A MESSIÁSBibliai szakasz:A Messiás pap és király¹ Dávid zsoltára. Így szól az ÚR az én uram...
14/06/2026

Napi gondolat - HARCOS FŐPAP A MESSIÁS

Bibliai szakasz:

A Messiás pap és király
¹ Dávid zsoltára.

Így szól az ÚR az én uramhoz: Ülj a jobb kezem felől, míg ellenségeidet lábad zsámolyává nem teszem!

² Hatalmad pálcáját kinyújtja az ÚR a Sionról: Uralkodj ellenségeid között!
³ Néped önként követ szent öltözetben, ha sereget gyűjtesz. Mint hajnal méhéből jött harmat, olyan a te ifjúságod.
⁴ Megesküdött az ÚR, nem bánja meg: Pap vagy te örökké, Melkisédek módján.

⁵ Az Úr van jobbodon: királyokat zúz össze haragja napján.
⁶ Ítéletet tart a népek fölött, mindenfelé holttestek lesznek, összezúzza sok ország fejét.
⁷ A patakból iszik útközben, azért emeli föl a fejét. (Zsolt 110:1-7)
____________________

Egy szerető Isten, aki országok fejeit zúzza össze, és holttestekkel tölti meg a földet? Ha nem rutinból olvassuk a 110. zsoltárt, akkor közben össze kellene ráncolnunk a homlokunkat. Ugyanis kíméletlen hadvezérként festi le a Messiást, aki a haragja napján királyokat tipor el, és átgázol ellenségein. Bennem az a kérdés merül fel: miért nem változtatja meg inkább a gonoszok szívét, hogy maguktól hódoljanak meg előtte? Miért nem szeret***el lép feléjük, ahogyan azt földi élete idején is t***e?

Nos, amikor 1945-ben a szövetséges csapatok felszabadították a haláltáborokat, a csontig soványodott foglyok aligha arra vártak, hogy a tábornokok leüljenek beszélgetni a kegyetlenkedő őrökkel, bízva a pálfordulásukban. Ők azt akarták, hogy jöjjön egy elsöprő erejű hadsereg, és végérvényesen, kíméletlenül zúzza porrá azt a gépezetet, amely tönkret***e az életüket.

Az ókori Keleten a király nem pusztán uralkodott, hanem ő volt a nép legfőbb védelmezője és bírája is. Dávid pontosan tudta azt – amivel mi magunk is nap mint nap szembesülünk –, hogy a bűn, a halál és a romboló erők nem kötnek kompromisszumot. Egy olyan Isten, aki nem képes radikálisan leszámolni a bennünket megnyomorító gonoszsággal, nem lenne számunkra valódi menedék.

Aztán a harci zajok mögül hirtelen előlép egy látszólag teljesen oda nem illő, megdöbbentő mondat: „Megesküdött az ÚR, és nem bánja meg: Te pap vagy örökké, Melkisédek rendje szerint.” (Zsolt 110,4).
Izráelben a királyi és a papi tisztség szigorúan elvált egymástól – aki a kettőt keverni merte, az az életével játszott. A király karddal uralkodott és ítélt, a pap pedig a bűnökért áldozott, irgalmat kérve. Ez a zsoltár mégis egy olyan Messiást ígér, aki a történelemben egyedülálló módon egyesíti a kettőt. Ő az a hatalmas Király, aki abszolút tekintélyével szétzúzza a fojtogató gonoszt (legyen az lelki vagy fizikai), de egyben Ő az a Főpap is, aki a Golgotán önmagát adta áldozatul, hogy kibékítsen minket Istennel.

A mai bizonytalanságaink, szorongásaink, külső és belső kudarcaink között is pontosan erre a kettősségre van szükségünk. Ezért nyugodtan rábízhatod a legnehezebb harcaidat arra a Királyra, aki maga alá vet minden ellenséges erőt – és egyben bátran odaléphetsz Isten elé, hisz örökkévaló Főpapod (Jézus) már mindent elrendezett számodra.

Napi gondolat - AMIKOR A SZERETETRE ADOTT VÁLASZ A GYŰLÖLETBibliai szakasz:Panasz rosszakarók miatt¹ A karmesternek: Dáv...
13/06/2026

Napi gondolat - AMIKOR A SZERETETRE ADOTT VÁLASZ A GYŰLÖLET

Bibliai szakasz:

Panasz rosszakarók miatt
¹ A karmesternek: Dávid zsoltára.

Dicsérlek téged, Istenem, ne maradj néma!
² Mert bűnösök és alattomosok tátották fel szájukat ellenem, hazug nyelvvel beszélnek velem.
³ Gyűlölködő szavakkal vettek körül, ok nélkül harcolnak ellenem.
⁴ Szeretetemre vádaskodással felelnek, de én imádkozom.
⁵ Rosszal fizetnek nekem a jóért, gyűlölettel a szeretetért.

⁶ Állíts szembe vele egy bűnös embert, és vádló álljon jobbja felől!
⁷ A törvénykezésből bűnösként kerüljön ki, még az imádsága is váljék vétekké!
⁸ Kevés ideig éljen, tisztségét más kapja meg!
⁹ Fiai maradjanak árván, felesége pedig özvegyen!
¹⁰ Szüntelenül bolyongjanak és kéregessenek fiai, a romok között keresgéljenek!
¹¹ Foglalja le mindenét a hitelező, idegenek fosszák meg szerzeményétől!
¹² Senki se maradjon hűséges hozzá, senki se könyörüljön árváin!
¹³ Irtsák ki az utódait, már a következő nemzedék feledje el nevüket!
¹⁴ Még ősei bűnére is emlékezzék az ÚR, anyjának vétkét se felejtse el!
¹⁵ Legyenek ezek mindig az ÚR előtt, emléküket pedig irtsa ki a földről!
¹⁶ Mivel nem volt gondja arra, hogy másokkal szeret***el bánjon, hanem az elesett és szegény embert, a megtört szívűt halálba kergette.
¹⁷ Szerette az átkot: érje is utol! Nem telt kedve az áldásban: maradjon is távol tőle!
¹⁸ Magára vette az átkot, mint a ruhát: hatoljon bele, mint a víz, csontjaiba, mint az olaj!
¹⁹ Az legyen ruhája, amely befedi, és öve, melyet állandóan visel!
²⁰ Ezzel büntesse meg vádlóimat az ÚR, akik rosszat mondanak rólam!

²¹ De te, URam, Uram, tégy jót velem nevedért! Jóságos szereteteddel ments meg engem!
²² Mert én elesett és szegény vagyok, a szívem is sajog bennem.
²³ Mint megnyúlt árnyéknak, úgy kell elmennem, elsöpörnek, mint a sáskát.
²⁴ Térdem rogyadozik a koplalás miatt, testem lefogyott, sovány.
²⁵ Gyalázatos lettem az emberek előtt, néznek rám, és fejüket csóválják.
²⁶ Segíts meg, URam, Istenem! Szabadíts meg kegyelmesen!
²⁷ Hadd tudják meg, hogy ez a te kezed műve, hogy te t***ed ezt, URam!
²⁸ Ha ők átkoznak is, te megáldasz, ha rám támadnak, megszégyenülnek, szolgád pedig örülni fog.
²⁹ Vádlóimat borítsa gyalázat, lepje el őket a szégyen, mint egy köpeny!

³⁰ Hangos szóval magasztalom az URat, és dicsérem őt a sokaság előtt,
³¹ mert pártját fogja a szegénynek, megszabadítja a halálos ítélettől. (Zsolt 109:1-31)
____________________

Iszonyú nehéz megélni azt, amikor az embert alaptalanul rágalmazzák, a háta mögött suttognak, és a jóindulatára nyílt rosszindulattal válaszolnak. Dávid is megélte ezt, és úgy tűnik, ez a helyzet ihlette a zsoltárát. De ha éltünk is már hasonló szituációt, mégis sokkoló a Bibliában azt olvasni, hogy nemcsak az őt megkeserítő ellenségére kér ítéletet, szinte átkot (már ez is furán hangzik számunkra), hanem annak feleségére és gyermekeire is. Gyakorlatilag azt kívánja, hogy váljanak földönfutókká, árvákká és özvegyekké. Mit gondoljunk erről mai keresztényként?

Sok hasonló gyalázkodást látunk, hallunk napjainkban a tévében, az interneten, vagy legrosszabb esetben személyesen is. Ugyanakkor ez a nyers „átokcsokor” reakció még így is nehezen emészthető. Azért ez már túlmegy egy határon – főleg, hogy a nagy példakép, Dávid király tollából származik. Nos, az ókori Keleten a család egyetlen elválaszthatatlan jogi és spirituális egységet alkotott – ezt nevezi a teológia korporatív vagy kollektív szolidaritásnak. Azaz egy befolyásos vezető súlyos bűne vagy lázadása az egész háznép vagy nemzet sorsát megpecsételte. Ráadásul Dávid itt nem is a személyes bűnöket torolja meg, hanem felkent királyként beszél, akinek az elárulása a Júdás által megcsalt Jézus szenvedését vetíti előre. Isten szövetségi igazságát és ítéletét kéri a tiszta gonoszságra.

A zsoltár igazi üzenete mégsem a bosszúvágy brutalitásában van, hanem abban, ahogyan Dávid kezeli azt. Nem a kardjához nyúl, és nem is indít ellen-rágalomhadjáratot. Ehelyett minden sötét, feszítő és felgyülemlett indulatát, az igazság utáni szomját a mennyei tárgyalóterembe viszi, és Isten elé borítja. „De én csak imádkozom” – írja. A viselkedése azért zseniális, mert a tehetetlen dühét nem a környezetén tölti ki a hatalmával visszaélve, de nem is fojtja el álszent módon, hanem Az elé viszi, aki egyedül képes teljesen tisztán látni a helyzetet.

Ugyanezt a mintát látjuk Ezékiás királynál is. Amikor megkapta az asszír uralkodó gúnyos, megfélemlítő levelét, nem kezdte el frappáns diplomáciai válaszon törni a fejét, hanem bement a templomba, és szó szerint kiterít***e a gyalázkodó papírt az Úr elé. Ő sem a saját erejéből és hatalmából akarta megoldani a helyzetet.

Amikor igazságtalan támadás ér minket, a reflexeink azonnali visszavágásra vagy önvédelemre késztetnek – még akkor is, ha nincs hozzá megfelelő hatalmunk. Hát még ha van! Dávid és Ezékiás példája arra hív, hogy a felkavart indulatainkat és a fájdalmunkat semmiképpen ne a környezetünkön töltsük ki, de ne is fojtsuk magunkba, hanem merjük pontosan ilyen nyersen és őszintén Isten elé vinni. A magunké helyett adjuk az ő kezébe a megoldást, mert a végső és a legpontosabb igazságszolgáltatás az ő dolga, nem a miénk.

Napi gondolat - A RÉGI BIZONYSÁGOK MAI EREJEBibliai szakasz:Reggeli ének háborús időkben¹ Dávid zsoltáréneke. ² Kész a s...
12/06/2026

Napi gondolat - A RÉGI BIZONYSÁGOK MAI EREJE

Bibliai szakasz:

Reggeli ének háborús időkben
¹ Dávid zsoltáréneke.

² Kész a szívem arra, Istenem, hogy énekeljek és zengedezzek lelkesen!
³ Ébredj, lant és hárfa, hadd ébresszem a hajnalt!
⁴ Magasztallak, URam, a népek közt, zsoltárt zengek rólad a nemzetek közt.
⁵ Mert szereteted az égig ér, hűséged a magas fellegekig.
⁶ Magasztaljanak a mennyben, Istenem, dicsőítsenek az egész földön!

⁷ Segítsen jobbod, és hallgass meg minket, hogy megmenekülhessenek kedveltjeid!
⁸ Isten így szólt szentélyében: Örömmel adom örökségül Sikemet, és kiosztom a Szukkót-völgyet.
⁹ Enyém Gileád, enyém Manassé, Efraim sisak a fejemen, Júda a kormánypálcám,
¹⁰ Móáb pedig a mosdómedencém; Edómra teszem sarumat, Filiszteán diadalmaskodom.

¹¹ Ki visz el az erős városba, ki vezet engem Edómba?
¹² Csak te, Istenünk, noha elvetettél minket, te, Istenünk, bár nem jársz seregeinkkel!
¹³ Adj nekünk mégis segítséget az ellenség ellen, mert az emberi segítség mit sem ér!
¹⁴ Isten segítségével hatalmas dolgokat viszünk véghez, ellenségeinket ő tapossa el! (Zsolt 108:1-14)
____________________

Tudtad, hogy a 108. zsoltár valójában egy „puzzle”? Érdekes, hogy Dávid itt lényegében saját magát idézi. Az első öt vers szóról szóra megegyezik az 57. zsoltár végével, a többi rész pedig a 60.-ból származik. Önkéntelenül is felmerül így a kérdés: elfogyott volna az ihlete? Vagy csak nem volt kedve újat írni?

Amikor az Apollo-13 oxigéntartálya felrobbant, és az űrhajósok élete egy hajszálon múlott, a houstoni mérnökök nem kezdték el új, kísérleti technológiákon törni a fejüket. Csak fogták a meglévő kézikönyveket, a fedélzeten lévő, ismert alkatrészeket, és azokból raktak össze egy teljesen új, életmentő rendszert.

Amikor újabb háború közeledett – ezúttal az edómiak és moábiak felől –, Dávid sem várt valamilyen sosem hallott, rendkívüli kinyilatkoztatásra. Egyszerűen elővette az 57. zsoltárt, amit évekkel korábban egy nyirkos barlangban írt, miközben Saul elől menekült. Majd hozzácsatolta a 60.-at, ami egy korábbi, fájdalmas katonai vereség emléke volt. Ebből a két korábbi, mélyponton született zsoltárból gyúrt össze egy új, erőteljes győzelmi éneket: „Kész a szívem arra, Istenem, hogy énekeljek és zengedezzek lelkesen!” (Zsolt 108:2)

De álljunk meg itt egy pillanatra! Mi többnyire akkor dicsérjük Istent, amikor már túl vagyunk a dolgaink nehezén. Ha már megtörtént a gyógyulás, ha már kialakult az új munkahely, vagy eltöltött a békesség. Dávid viszont akkor dicsőít, amikor a kardokat még ki sem húzták a hüvelyükből. Ő nem a jelenlegi érzéseire hagyatkozott, hanem a tényekre. Kiment***e már őt Isten a barlangból? Igen. Megsegít***e már a vereség után? Igen. Nos, akkor a mostani harc kimenetele sem lehet kérdéses. Számára a dicsőítés nem a csata utáni ünneplés volt, hanem a győzelem előkészítése már a harc elején.

Neked sem kell folyton új, rendkívüli spirituális élményeket keresned. Elég, ha néha „leporolod” a régi bizonyságokat. Rakd össze mindazt, amit Isten hűségéből már eddig átéltél, és indulj a mai és holnapi küzdelmeidbe azzal a tudattal és Isten iránti dicsérettel, hogy ezt a győzelmet is Ő már régen megszerezte.

Napi gondolat - ISTEN MENTŐÖVE Bibliai szakasz:Hálaadó ének nagy ünnepen¹ Adjatok hálát az ÚRnak, mert jó, mert örökké t...
11/06/2026

Napi gondolat - ISTEN MENTŐÖVE

Bibliai szakasz:

Hálaadó ének nagy ünnepen
¹ Adjatok hálát az ÚRnak, mert jó, mert örökké tart szeretete!
² Így szóljanak az ÚR megváltottai, akiket megváltott az ellenség kezéből,
³ és összegyűjtött a különböző országokból; keletről, nyugatról, északról és délről.

⁴ Vannak, akik bolyongtak a pusztában, úttalan utakon, nem találtak lakott várost.
⁵ Éheztek is, szomjaztak is, elcsüggedt a lelkük.
⁶ De az ÚRhoz kiáltottak nyomorúságukban, és ő kiment***e őket szorult helyzetükből.
⁷ A helyes útra vezette őket, hogy lakott városba jussanak.
⁸ Adjanak most hálát az ÚRnak szeretetéért, az emberekkel tett csodáiért,
⁹ mert megitatta a szomjazókat, és jól tartotta az éhezőket.
¹⁰ Vannak, akik sötétségben ültek, a halál árnyékában, nyomorultan vasra verve,
¹¹ mert engedetlenek voltak Isten parancsával szemben, megvetették a Felséges döntését.
¹² Ezért szenvedéssel törte meg szívüket, elbuktak, nem volt segítőjük.
¹³ De az ÚRhoz kiáltottak nyomorúságukban, és ő megszabadította őket szorult helyzetükből.
¹⁴ Kihozta őket a sötétségből, a halál árnyékából, köteleiket pedig letépte.
¹⁵ Adjanak most hálát az ÚRnak szeretetéért, az emberekkel tett csodáiért,
¹⁶ mert betörte az érckapukat, és leverte a vaszárakat.

¹⁷ Vannak ostobák, akiknek szenvedniük kellett vétkes életük és bűneik miatt.
¹⁸ Minden ételtől undorodtak, már a halál kapuihoz jutottak.
¹⁹ De az ÚRhoz kiáltottak nyomorúságukban, és ő megszabadította őket szorult helyzetükből.
²⁰ Elküldte igéjét, meggyógyította és a sír mélyéről kiment***e őket.
²¹ Adjanak most hálát az ÚRnak szeretetéért, az emberekkel tett csodáiért,
²² mutassanak be hálaáldozatot, beszéljék el ujjongva t***eit!

²³ Vannak, akik hajókon a tengerre szálltak, munkájukat a nagy vizeken végezték.
²⁴ Ezek látták az ÚR t***eit, csodáit a mélységes tengeren.
²⁵ Szavára forgószél támadt, fölemelték őket a hullámok.
²⁶ Égig emelkedtek, majd a mélybe zuhantak, kétségbeestek a veszedelemben.
²⁷ Imbolyogtak, tántorogtak, mint a részegek, bölcsességük egészen odalett.
²⁸ De az ÚRhoz kiáltottak nyomorúságukban, és ő kiszabadította őket szorult helyzetükből.
²⁹ Lecsendesít***e a forgószelet, elcsitultak a hullámok.
³⁰ Örültek, amikor azok elsimultak, és a kívánt kikötőbe vezette őket.
³¹ Adjanak most hálát az ÚRnak szeretetéért és az emberekkel tett csodáiért!
³² Magasztalják őt a nép gyülekezetében, és dicsérjék a vének gyűlésében!

³³ A folyókat pusztává t***e, a forrásokat sivataggá,
³⁴ a gyümölcstermő földet szikessé a rajta lakók gonoszsága miatt.
³⁵ A pusztában bővizű tavat árasztott, a szomjú földön forrásokat.
³⁶ Éhezőket telepített oda, akik várost alapítottak lakóhelyül.
³⁷ Mezőket vet***ek be, és szőlőket ült***ek, amelyek termést és gyümölcsöt hoztak.
³⁸ Megáldotta őket, és nagyon elszaporodtak, állatokban sem láttak hiányt.

³⁹ De azután megfogyatkoztak, és görnyedeztek az elnyomás, a baj és a gond miatt,
⁴⁰ amikor gyalázatot zúdított az előkelőkre, és úttalan pusztaságban kellett bolyonganiuk.
⁴¹ De a szegényeket oltalmazza a nyomorúságban, nemzetségüket megszaporítja, mint egy nyájat.
⁴² Látják a becsületesek, és örülnek, az álnokok pedig befogják szájukat.
⁴³ Aki bölcs, jegyezze meg ezeket, és értse meg az ÚR kegyelmes t***eit! (Zsolt 107:1-43)
____________________

Sokan úgy gondolják, hogy a hit egy védőpajzs, ami megóv minket a krízisektől. A 107. zsoltár mégis négy nehéz korabeli élethelyzetet hoz elénk: a sivatagban tévelygőket, a láncra vert foglyokat, a halálos betegeket és a viharban hánykolódó tengerészeket. Utóbbiak helyzete különösen beszédes, hiszen az ókori izraeliták számára a tenger nem a világ körüli romantikus utazások, hanem a kiszámíthatatlan, sötét káosz és a halálos veszedelemnek való teljes kiszolgáltatottság helye volt. Amikor a zsoltáros arról ír, hogy a tengerészek úgy tántorogtak, mint a részegek, és minden tudományuk csődöt mondott, ez a teljes tehetetlenségüket fejezi ki.

Figyelemre méltó az egész zsoltáron keresztül, hogy az egyes veszedelmekben az emberek szabadulása nem azért jön el, mert hirtelen összeszedték magukat. Sőt, a szerző nyers őszinteséggel kimondja, hogy sokan éppen a saját hibáik és lázadásuk miatt kerültek a mélypontra. Íme, lássuk meg, hogy Isten nem a hibátlan életvitelre válaszol, hanem a kétségbeesett, hozzá intézett segélykiáltásra.

1736-ban John Wesley egy atlanti-óceáni viharban szintén a haláltól rettegett. Aztán észrevette, hogy a hajón utazó morva keresztények a legnagyobb hullámok között is békésen zsoltárokat énekelnek. A körülményeik ugyanazok voltak, de a belső bizonyosságuk és békességük teljesen más. Ők tudták, hogy a vihar felett is Istenük uralkodik. Wesley ekkor ért***e meg, hogy a felszínes vallásosság a valódi krízisben nem tartja meg az embert – csak a valódi, őszinte hit.

A szakasz lényege refrénként ebben a mondatban fogalmazódik meg: „De az ÚRhoz kiáltottak nyomorúságukban, és ő kiszabadította őket szorult helyzetükből.” (Zsolt 107,28). Isten szövetséges szeretete (heszed) ma sem a jó magaviseletért járó jutalom, hanem egy mentőkötél annak, aki fuldoklik.
Lehet, hogy mi is a saját rossz döntéseink következményeit nyögjük, vagy éppen a körülmények hullámai csapnak össze a fejünk felett. A zsoltáron keresztül Isten azt üzeni ma, hogy a magányos, görcsös küzdelem helyett merjük elismerni a korlátainkat. A félelmeinket elfojtás vagy panaszkodás helyett érdemes őszinte kiáltássá formálni, és rábízni magunkat arra a kegyelemre, amely mindig is képes volt bárkit kivezetni a legszorultabb helyzetekből is.

Napi gondolat - MARADJ A SODRÁSBAN!Bibliai szakasz:A hamis tanítók tévelygései (3)¹⁷ Ti azonban, szeretteim, emlékezzete...
10/06/2026

Napi gondolat - MARADJ A SODRÁSBAN!

Bibliai szakasz:

A hamis tanítók tévelygései (3)
¹⁷ Ti azonban, szeretteim, emlékezzetek meg azokról a beszédekről, amelyeket a mi Urunk Jézus Krisztus apostolai előre megmondtak. ¹⁸ Azt mondták ugyanis, hogy az utolsó időben csúfolódók támadnak, akik istentelen vágyaik útján járnak. ¹⁹ Ezek szakadásokat okoznak, testi emberek, akikben nincsen Szentlélek.

Befejező intés, Isten dicsőítése
²⁰ Ti azonban, szeretteim, épüljetek szentséges hitetekben, imádkozzatok a Szentlélek által, ²¹ tartsátok meg magatokat Isten szeretetében, várva a mi Urunk Jézus Krisztusnak irgalmát az örök életre. ²² Könyörüljetek azokon, akik kételkednek, ²³ mentsétek meg őket kiragadva a tűzből. Másokon is könyörüljetek, de félelemmel, utálva még a ruhát is, amelyet testük beszennyezett. ²⁴ Annak pedig, aki megőrizhet titeket a botlástól, és dicsősége elé állíthat feddhetetlenségben, ujjongó örömmel: ²⁵ az egyedül üdvözítő Istennek a mi Urunk Jézus Krisztus által: dicsőség, fenség, erő és hatalom öröktől fogva, most és mindörökké. Ámen. (Júd 1:17-25)
____________________

Az Atlanti-óceán északi részén télen a sós víz jéghideg, a szél pedig csontig hatol. De ha egy kapitány ráirányítja a hajót a Golf-áramlatra, a tenger melegebbé válik, és a levegő is enyhébb lesz. Ugye, nem a hajó fűti a vizet? A legénységnek csupán annyi a dolga, hogy benne maradjon a sávban, ahol a meleg áramlik.

Júdás egy olyan korban írt, amikor az első gyülekezeteket gúnyolódó, cinikus és békétlenséget szító emberek hűtötték le. A levél végén mintegy összefoglalásként azt mondja: „Tartsátok meg magatokat Isten szeretetében, várva a mi Urunk Jézus Krisztusnak irgalmát az örök életre.” (Júd 1,21)

Könnyen görcsös bizonyításvágy támadhat bennünk, ha ezt a mondatot olvassuk. Mintha Isten azt mondaná: „Viselkedj rendesen, és küzdj, különben kiesel a kegyemből!” Ez a megszokott és szorongást keltő értelmezés viszont teljesen kiforgatja az evangéliumot. Az eredeti szövegben Júdás nem arra kér, hogy saját erődből préseld ki magadból Isten szeretetét, vagy hogy rászolgálj arra. A kérés egyszerűen annyi: maradj az áramlatban.

A korabeli hívők azt látták, hogy hangos, magabiztos hamis tanítók forgatják fel a gyülekezetet, és joggal ijedtek meg, hogy ők maguk is elbukhatnak. De Júdás, ahelyett, hogy végeláthatatlan teológiai vitákba hajszolná őket, egy látszólagos ellentmondással válaszol. Egyfelől azt mondja, hogy nekünk kell megtartanunk magunkat (21. vers). Másfelől a levél legvégén így kiált fel: „Annak pedig, aki megőrizhet titeket a botlástól, és dicsősége elé állíthat feddhetetlenségben, ujjongó örömmel...” (Júd 1,24). Akkor most ki tart meg kit?

A feszültséget a Biblia eredeti nyelvhasználata oldja fel. A 21. versben szereplő görög szó (téreó) azt jelenti: vigyázz valamire, maradj meg egy bizonyos állapotban, egy bizonyos téren belül. A 24. versben viszont már egy katonai kifejezés (phülasszó) áll: Isten mintegy őrszemként áll feletted, és megvéd a zuhanástól. A mi feladatunk tehát a kapcsolat ápolása – a megtartó erő pedig az Övé.

Ebben a sokszor fagyos és hitetlen világban nem a kétségbeesett erőlködés a dolgunk. Tulajdonképpen csak be kell húzódnunk ma is Isten szeretetének meleg áramlatába őszinte imádsággal, igetanulmányozással, a közösséghez tartozással, és meg kell pihennünk abban a tudatban, hogy az égi Őrszem képes minket is épségben a célba juttatni.

Cím

Üllői út 88-92
Budapest
1089

Weboldal

Értesítések

Ha szeretnél elsőként tudomást szerezni Nagyvárad téri Református Gyülekezet új bejegyzéseiről és akcióiról, kérjük, engedélyezd, hogy e-mailen keresztül értesítsünk. E-mail címed máshol nem kerül felhasználásra, valamint bármikor leiratkozhatsz levelezési listánkról.

A Vállalkozás Elérése

Üzenet küldése Nagyvárad téri Református Gyülekezet számára:

Megosztás

Kategória