Kálvinista Apologetika

Kálvinista Apologetika Nagy Gergely vagyok, református teológus, programozó, filozófiával, AI-al és etikával foglalkozom.

A Kálvinista Apologetika célja, hogy videókon, vitaesteken, beszélgetéseken és előadásokon keresztül mutassa fel az intellektuális erények, az igazság szeretete, a racionális és logikus gondolkodás fontosságát és a filozófiai érvek és bizonyítékok értékét. léte, , , , , .

11/03/2026

"Amikor egy ország kereszténynek vallja magát, és a lakói folyton a kereszténységre hivatkoznak, akkor jogos a feltételezés, hogy tudják, mit jelent ez a szó. A kereszténység nem kitüntetés, nem kulturális brend, és főleg nem politikai identitás. A kereszténység egy történet. Egy történet arról, aki lehajol azokhoz, akik a földön fekszenek: a hajléktalanokhoz, a betegekhez, a kitaszítottakhoz. Így aztán ebből a történetből egyfajta lelkiség következik.

Különös ország lett Magyarország. Itt a keresztények folyékonyan beszélik a hatalom nyelvét, pedig az evangélium egy istállóban született. A kereszténység Magyarországon intézmény. Pedig az evangélium soha nem volt intézmény. Az evangélium egy botrány volt. Botrány a hatalom szemében. Botrány a hierarchia csúcsán állók szemében. Botrány azok szemében, akik azt gondolják, hogy leigázhatják a világot.

Ma este egy ilyen botrány mellett nyilvánítunk szolidaritást: egy olyan személy mellett, aki nem beszél a kereszténységről, hanem gyakorolja azt. Iványi Gábor nem azért vált ellehetetlenítetté Magyarországon, mert hatalomra tört, hanem azért, mert lehajolt azokhoz, akiket a társadalom többsége nem akart látni: a hajléktalanokhoz, a mélyszegénységben élő családokhoz, azokhoz, akiknek nincs PR-juk, nincs médiájuk, nincs politikai súlyuk.

Ezért a történet, amelyről ma beszélünk, valójában nem Iványi Gáborról szól, hanem rólunk, magyarokról. Egy társadalom erkölcsi állapotát nem gazdasági mutatók fejezik ki. Nem a GDP, nem az államháztartási hiány mértéke, nem a kétharmados győzelmek, a hatalomban töltött évek száma, hanem az, hogy miként bánik azokkal, akiknek nincs hatalmuk, akiknek nincs hangjuk, akiknek nincsen semmi másuk, csak az, aki észreveszi őket.

Ilyenkor mindig felmerül a kérdés, hogy mi a fontosabb: a tekintély vagy az irgalom, a kényelem vagy az emberség, a fölény érzete vagy a lelkiismeret. A történelemben minden korszak eljut ehhez a ponthoz, és mindenkinek választania kell. Nem elvont ideológiák közt, hanem hús-vér emberek közt, az erősek és a gyengék közt.

A kérdés ma este nem az, hogy ki mit gondol a politikáról. A kérdés az, hogy van-e még ebben a népben annyi erkölcs, hogy felismerje: a keresztény civilizáltság nem ott teljesül, ahol az erősek hatalmaskodnak, hanem ott, ahol a gyengékről való gondoskodás természetes. Nem azt dönti el, hogy egy társadalom mennyire keresztény, hogy hány temploma van, hanem az, hogy hány embert hagy koldulni a templom tövében.

A kérdés végül mindig ugyanaz. Amikor egy ember lehajol a legkiszolgáltatottabbakhoz, akkor mi mellé állunk, vagy arrébb lépünk. Álljunk ki egymásért. Álljunk ki Iványi Gáborért. Köszönöm a figyelmet." (Puzsér Róbert)

Elhangzott az Iványi Gábor mellett szervezett kiálláson.

A   és a mesterséges intelligencia Amikor egy hívő személyesen, kisírt szemmel és megrendült lélekkel keresi a vigaszt, ...
13/12/2024

A és a mesterséges intelligencia

Amikor egy hívő személyesen, kisírt szemmel és megrendült lélekkel keresi a vigaszt, vajon a gép hangja betöltheti-e a vallási vezető vagy hitbeli társ szerepét? Átélheti-e az AI a halálfélelmet, a hit kételyét, a bűnbánat fojtogató csendjét, vagy a megváltás feloldozó örömét? És kell-e a keresztényeknek tartani tőle?

Az Aeternum YouTube-csatornáján ezekről (is) beszélgettünk Hodász Andrással - egyre égetőbb a téma, szóval érdemes meghallgatni. 🎬👇

LINK:

Mi is tulajdonképpen a mesterséges intelligencia? Teológiai szempontból hogyan tekinthetünk erre a jelenségre? Tud prédikációt írni vagy gyóntatni az AI? Töb...

03/12/2024

A hatalom és a hit találkozásánál felmerül a kérdés: mi formál mit? Ha a hit találkozik a hatalommal, mindig fennáll a veszély, hogy a politika hiteltelensége az egyházba is átszivárog, és ahelyett, hogy a hit formálná a politikát, a politika alakítja át a keresztény értékeket. Ezt látjuk, amikor botrányok árnyékolják be a keresztény politizálás hitelességét.

Ugyanakkor azt sem gondolom, hogy keresztényként ne lehetne részt venni a közéletben. Ha egy pártnak megengedhető, hogy liberális, konzervatív vagy feminista értékeket képviseljen, akkor miért ne lenne helye a keresztény értékeknek is a politikában? A kérdés nem az, hogy szabad-e, hanem az, hogy hogyan. Hitelesség és felelősség nélkül nincs keresztény politizálás, csak politikai kereszténység.

Az egyház szerepét is így kell látnunk: nem várható el egyik egyháztól sem, hogy belépjen a pártpolitikai csatározások mélyébe, vagy hogy bulvárszinten kommentáljon botrányokat. Az egyház hallgatása nem mindig gyengeség – néha a mértéktartás épp a legnagyobb erő. De ez a tartózkodás csak akkor ér valamit, ha az egyház közben az erkölcsi példamutatásban nem enged a 48-ból.

Cím

Budapest

Értesítések

Ha szeretnél elsőként tudomást szerezni Kálvinista Apologetika új bejegyzéseiről és akcióiról, kérjük, engedélyezd, hogy e-mailen keresztül értesítsünk. E-mail címed máshol nem kerül felhasználásra, valamint bármikor leiratkozhatsz levelezési listánkról.

A Vállalkozás Elérése

Üzenet küldése Kálvinista Apologetika számára:

Megosztás