Ferenchalmi Szűz Mária-kápolna

Ferenchalmi Szűz Mária-kápolna Budapest műemlék temploma, mely protoromantikus stílusban épült 1818 és 1822 között. (N 47° 31,202' E 18° 58,543') Az oldalában egykor cserkészpark létesült.

A Ferenc-halom egy 291 méter magas hegy Budapesten, a Budai-hegység része. A Kis-Hárs-hegytől dél-délkeletre található, a Budakeszi út és a Kuruclesi-völgy között. A felszíne javarészt dolomitból és dachsteini mészkőből áll. Északi lejtője, mely a Kuruclesi-völgyre néz, meredek, D-felé, a Zugligetre lankásabb. Sokáig szinte érintetlen volt, a második világháborúban több lövészárkot ástak itt, néme

lyik nyoma még látható. Régi neve Faulenzer volt Palugyay Imre szerint. Mai nevét Ferenc magyar királyról kapta. Rupp Jakab szerint a névadó Kalmárffy Ignác volt, aki itt építtette fel a Ferenchalmi Szűz Mária-kápolnát. A Ferenchalmi Szűz Mária Kápolna Budapest egyik műemlék temploma, mely a Budakeszi úton található, protoromantikus stílusban épült 1818 és 1822 között. (N 47° 31,202' E 18° 58,543')

Az egyhajós kápolna Kalmárffy Ignác (Buda örökös bírája) és neje, Reinprecht Katalin telkén és költségén épült. Az 1822. október 6-án Szűz Mária és Nepomuki Szent János tiszteletére felszentelt épületet valamiféle félreértés miatt hosszú ideig Szent László-kápolna néven jegyezték. A kápolna egyes elmondások alapján részben az egykori pálos kolostor köveinek felhasználásával készült el. A kis kápolnának Sissi is gyakori látogatója volt, mikor gyermekeivel, Gizellával és Rudolffal 1866-ban a szomszédos villában töltötték a nyarat, Kochmeister Frigyes báró invitálására.

1927-ben a főváros Kalmárffy Ignác örököseitől megvásárolta és restauráltatta. A II. világháború után az épület évtizedekig gazdátlanul állt, állapota súlyosan leromlott. Helyreállítására 1968-69-ben került sor, amikor az Országos Műemlék Felügyelet restaurátor műhely céljára alakította át. A felújítás során végzett kutatással állapították meg azt, hogy a kápolna építéséhez az elfogadott történet ellenére nem használták fel a pálos kolostor köveit. A műemléki védelem alatt álló épületet 2011-ben kapta meg a Magyar Máltai Szeretetszolgálat, amely gondoskodik a megóvásáról.

"Ne féljetek!Ha futunk a félelem elől, utolér, befog, és ő használ minket: kihasznál és elhasznál.De ha szembefordulunk ...
15/01/2024

"Ne féljetek!
Ha futunk a félelem elől, utolér, befog, és ő használ minket: kihasznál és elhasznál.
De ha szembefordulunk vele, akkor mi használjuk fel a félelmet, mint a sas a rázúduló vihart: szembefordul vele, és fölébe emelkedik - éppen a vihar ereje segítségével.
Minden legyőzött félelem felfelé emel!"

(Gyökössy Endre)

22/12/2023
02/07/2023

Régi szokás szerint július 2-án ünnepeljük Szűz Mária látogatását Erzsébetnél. Mivel hazánkban ilyenkor kezdődnek az aratási munkák, katolikus testvéreink Sarlós Boldogasszonynak nevezik ezt a napot. Talán meglepő, hogy az evangélikusok által használt Bibliaolvasó Útmutatóban is szerepel ez az ünnep, mint Mária és Erzsébet találkozása. Miért is ne, hiszen mi, evangélikusok is a Szentírásra alapozzuk hitünket, és ennek nyomán rendezzük be ünnepeinket. A Lukács írása szerinti evangéliumban ezt olvassuk Máriáról, aki immár szíve alatt hordja magzatát, Jézust: „Bement Zakariás házába, és köszöntötte Erzsébetet. Amikor Erzsébet meghallotta Mária köszöntését, megmozdult a magzat a méhében.” (Lk 1,39-41)
Budapesten, a Nemzeti Galériában látható M.S. Mester 1506-ban készült megrendítően szép képe, amely ezt a jelenetet örökíti meg. A eredetileg a selmecbányai főoltáron állt festmény üde természetben ábrázolja a két, egyaránt gyermeket váró asszonyt. Az idősebbik – Erzsébet, akinek sokáig nem lehetett gyermeke – végtelen szeretettel köszönti a fiatal Máriát, aki valóban olyan, mint egy „názáreti liliomszál”. Erzsébetből árad az alázat: „Hogyan lehetséges ez – mondja –, hogy az én Uram anyja jön el énhozzám?”
Két boldog asszony találkozása. Boldogok, mert hitték, hogy beteljesedik az, amit az Úr mondott nekik” (Lk 1,45). Mindketten Isten teremtő csodájának részesei, hiszen az életet készülnek továbbadni. Hamarosan megszületik Keresztelő János és Jézus. Egyikük az útkészítő, másikuk maga az út, az igazság és az élet.

Freskók helyett...
19/06/2023

Freskók helyett...

16/05/2023

Hidakon, vizek mellett gyakran látható az a barokk szobor, amely egy ujját ajkára tévő vagy kezében keresztet tartó papot ábrázol. Nepomuki Szent János nemcsak saját magát inti csendre, hanem minket is. Rá emlékezünk liturgikus emléknapján, május 16-án.

15/04/2023

A négymondatos párbeszédtől a többnapos eseményekig – A passiójátékok rövid története - Hogyan lett a színház a liturgia része, és hogyan alakult ki a nagyszabású, több száz közreműködővel készülő, több ezer néző előtt zajló, esetenként többnapos passiójáték? I...

A tavaszi első közös imánk április 27-én, 18.00 órakor kezdődik.
12/04/2023

A tavaszi első közös imánk április 27-én, 18.00 órakor kezdődik.

16/02/2023

A böjtnek nem az a célja hogy rombolóan gyöngítse a testet, hanem hogy építően lelkibbé tegyen.
Kallistos Ware.

08/02/2023

Mindenható Isten, ki a földet és az eget alkottad,
esedezve kérünk, távolítsd el tőlünk a földrengés veszélyét!
Enyhítsd azok fájdalmát, akiket természeti csapások sújtanak. Hallgasd meg könyörgésüket, védelmezd őket, és gyógyítsd a szenvedésüket.
Adj testi-lelki erőt a túlélőknek, és erősítsd meg a mentési munkában résztvevőket (embereket és kutyákat).
A földrengésben elhunytaknak adj örök nyugalmat, gyászoló szeretteiknek vigasztalást.
Krisztus, a mi Urunk által.
Ámen.

Cím

Budakeszi út 51/F
Budapest
1121

Értesítések

Ha szeretnél elsőként tudomást szerezni Ferenchalmi Szűz Mária-kápolna új bejegyzéseiről és akcióiról, kérjük, engedélyezd, hogy e-mailen keresztül értesítsünk. E-mail címed máshol nem kerül felhasználásra, valamint bármikor leiratkozhatsz levelezési listánkról.

Megosztás

Kategória