02/07/2023
Régi szokás szerint július 2-án ünnepeljük Szűz Mária látogatását Erzsébetnél. Mivel hazánkban ilyenkor kezdődnek az aratási munkák, katolikus testvéreink Sarlós Boldogasszonynak nevezik ezt a napot. Talán meglepő, hogy az evangélikusok által használt Bibliaolvasó Útmutatóban is szerepel ez az ünnep, mint Mária és Erzsébet találkozása. Miért is ne, hiszen mi, evangélikusok is a Szentírásra alapozzuk hitünket, és ennek nyomán rendezzük be ünnepeinket. A Lukács írása szerinti evangéliumban ezt olvassuk Máriáról, aki immár szíve alatt hordja magzatát, Jézust: „Bement Zakariás házába, és köszöntötte Erzsébetet. Amikor Erzsébet meghallotta Mária köszöntését, megmozdult a magzat a méhében.” (Lk 1,39-41)
Budapesten, a Nemzeti Galériában látható M.S. Mester 1506-ban készült megrendítően szép képe, amely ezt a jelenetet örökíti meg. A eredetileg a selmecbányai főoltáron állt festmény üde természetben ábrázolja a két, egyaránt gyermeket váró asszonyt. Az idősebbik – Erzsébet, akinek sokáig nem lehetett gyermeke – végtelen szeretettel köszönti a fiatal Máriát, aki valóban olyan, mint egy „názáreti liliomszál”. Erzsébetből árad az alázat: „Hogyan lehetséges ez – mondja –, hogy az én Uram anyja jön el énhozzám?”
Két boldog asszony találkozása. Boldogok, mert hitték, hogy beteljesedik az, amit az Úr mondott nekik” (Lk 1,45). Mindketten Isten teremtő csodájának részesei, hiszen az életet készülnek továbbadni. Hamarosan megszületik Keresztelő János és Jézus. Egyikük az útkészítő, másikuk maga az út, az igazság és az élet.