Városmajori Katolikus Egyesület - VÁKE

Városmajori Katolikus Egyesület - VÁKE Egyesületünk a XII. kerület egyik legelső, rendszerváltás után létrehozott és évtizedeken keresztül azóta is aktív civil szervezete.

A Városmajori Katolikus Egyesület közhasznú szervezet, amely a majori, plébániai közösség erősítése mellett programokkal, evangelizációval kívülállók bevonzását tűzte ki célul, programszervezéssel, szellemi, anyagi támogatással. A Városmajori Katolikus Egyesület (VÁKE) és az általa alapított Városmajori Márton Áron Alapítvány 2020-ban ünnepli megalakulásának 30 éves jubileumát. Lambert Zoltán pléb

ános támogatásával és anno Várszegi Asztrik püspöki védnökségével hosszú előkészítés után 1990. novemberében megalakult egyesület a kezdeti évtizedben ifjúsági téren fejtett ki aktív közösségépítő tevékenységet a plébánián. Az Egyesület számára az Alapító Okirat szerint kiemelt cél a nemzeti összetartozás tudatosítása és megélése, ezért az 1990-es évek óta nagy számú határon túli buszutat és közösségi, kulturális programot szervezett annak érdekében, hogy a plébániai, kerületi fiatalok határon túli kapcsolatokon, élményeken keresztül fedezzék fel a nemzeti összetartozás érzését, a közös nemzeti szellemi, kulturális és lelki örökség értékét. A későbbi évtizedekben az aktív közösségépítő szolgálat kiterjedt a családosokra, az egész plébániára és a környékbeli hegyvidéki polgárokra is. Ennek jegyében átalakult a korábban Városmajori Ifjúsági Katolikus Egyesület immár Városmajori Katolikus Egyesületté, amely továbbra is a teljes plébániai közösség érdekében végzi szolgálatát. Tagjaink száma jelenleg meghaladja a 100 főt. A tagok szinte kivétel nélkül (nagy)családosok, így a tagsági viszony által érintettek köre a taglétszámnál lényegesen több. Tevékenységünk alapja a keresztény értékrend, azonban kedvezményezetti körünk nem korlátozódik a hívőkre: programjaink és tevékenységünk bárki számára nyitott. Az Egyesület 2014 óta közhasznú státuszú. Az egyesület elmúlt 30 éve pozitív példája egy egyházon belüli civil kezdeményezésnek. Az elmúlt évtizedekben a VÁKE szervezeti keretet adott a Városmajori Plébánia ifjúságának. Évről-évre táborokat, lelkigyakorlatokat, heti rendszerességgel klubrendezvényeket, sportolási lehetőséget biztosítva tagjainak és az érdeklődőknek. A plébániai fiatalok mindig aktív szerepet vállaltak a hittanos csoportok közösségformálásában. A kétezres évek elejétől évente megrendezett, kezdetben családos, később plébániai tábor mintegy 250-300 fő (kb. 50 család) részvételével zajló, 6 napos program. A Plébánia életében a családos tábor az a hely, ahol a generációk együtt, hosszabb időre tudnak találkozni, töltekezni. A tábort már indulásakor a szorosabb közösségi kapcsolatok iránti vágy hozta létre, és annak kezdettől fogva legfőbb célja a közösségépítés. A Városmajori Katolikus Egyesület vezetői, elnökségi és rendes tagjai és a Városmajori Márton Áron Alapítvány kurátorai elkötelezettek abban, hogy kezdeményező, felelősségvállaló hozzáállással, a Városmajori Jézus Szíve Plébánia plébánosával, papjaival és a mindenkori Képviselőtestülettel összhangban, a plébániai közösségépítést támogassák személyes munkájukkal és a két szervezet gazdálkodásának, eszközeinek céltudatos, felelősségteljes, törvényes és hatékony működtetésével.

01/03/2026

A csíkszeredai Truba-moll zenekar alkalmi koncertje a városmajori kistemplomban

Truba-moll

Mikor Csíkból elindultam - egy nagyszerű zenei eseménynek voltunk sokan a részesei a tavasz első napján, messziről jött ...
01/03/2026

Mikor Csíkból elindultam - egy nagyszerű zenei eseménynek voltunk sokan a részesei a tavasz első napján, messziről jött csíki székely, - nem trubadúr, hanem Truba-moll - testvéreink jóvoltából, a kistemplomban, a tracsi parti alatt.
A csíkszeredai Truba-moll zenekar alkalmi koncertje a városmajori kistemplomban

1917. május 13-án Portugáliában Fatima közelében három pásztorgyermek, Lúcia, Francisco és Jacinta egy asszonyt pillanto...
21/12/2025

1917. május 13-án Portugáliában Fatima közelében három pásztorgyermek, Lúcia, Francisco és Jacinta egy asszonyt pillantottak meg, aki ragyogóbb volt, mint a nap. Az Asszony a Rózsafüzér imádkozására buzdította a gyerekeket, és arra kérte őket, hogy minden hónap 13-án jöjjenek el ugyanoda. A gyermekek fél éven át, összesen hat alkalommal találkoztak a Szűzanyával, aki mindig megtérést, imádságot, bűnbánatot és engesztelést kért, és három titkot bízott a gyerekekre.

Fatima azóta a világ egyik legismertebb Mária-kegyhelye lett. Egy magyar verbita szerzetes, Kondor Lajos jelentős szerepet játszott a jelenést látó gyermekek boldoggá avatásában. A település határában egy Magyar Keresztútnak nevezett kálvária is található. Fátimát magyarként így kicsit a magunkénak is érezhetjük.

A Városmajori Jézus Szíve Plébánia 2026 május 15-21. között zarándoklatot szervez ennek a szent helynek a meglátogatására. Az egyhetes út során Fatimából csillagtúrázva megismerhetjük Portugália egyházi múltját és szakrális kincseit is. Zarándokprogramunknak természetesen része lesz a napi szentmise és közös imádság is.

A zarándoklatot a Via Sacra Zarándok Utazási Iroda segítségével valósítjuk meg.

Jelentkezési határidő: 2026. január 9. péntek. További részletek és jelentkezési link a csatolmányban.

20/12/2025

Kosztolányi Dezső:

“Olyan páratlan, tündöklő vallás egy sincs, mint a tiétek. Tiszta költészet… Ti nem is sejtitek, milyen széppé és változatossá tettétek az életet, amely magában fárasztó és unalmas. Ti ünnepeitekkel részekre bontottátok az évet. Szolgálatába állítottátok fel a csúcsokat: építészetben, szobrászatban, festészetben, zenében, költészetben egyaránt. November 1-jén, amikor kezdődik az őszi vörös hervadás, kiviszitek az embereket a temetőbe, és meggyújtjátok a kegyelet gyertyáit és mécslángjait. Virággal borítjátok a sírokat, és figyelmeztetitek a világot az elmúlásra… Amikor megjön a december, hajnali misét tartotok. A hajnali kék ködben lámpásos emberek bandukolnak a kivilágított kis falusi templomok felé, és teli torokkal énekeltetitek az „Ó fényességes szép hajnal”, kezdetű ódon ádventi éneket. A nappalok egyre rövidebbek lesznek, a sötétség egyre sűrűbb és hosszabb. És ti azt mondjátok: nem kell félni. Majd jön valaki, aki elűzi a sötétséget, és sose látott fényt gyújt a világnak. Az ádventi emberek remélnek, és várják a fényt. A várakozásban kicsordul az ajándékozási kedv. Titokban vásároljátok szeretteiteknek az emléktárgyakat, hogy szeretettel ünnepeljétek együtt a fény születését. És a sötétség mélypontján, december 24-én, amelyet „szentestének” neveztek, megrendezitek Jézus születésének mámorában azt a hallatlan és páratlan karácsonyi tűzijátékot, amelynek sziporkái New York-tól Tokióig látszanak. – Akkora az öröm, hogy a világ táncra perdül. – De pár hét múlva ismét üstökön ragadjátok az ember, és azt mondjátok neki: Elég volt! Hamut hintetek a kijózanult fejekre és azt mondjátok: Emlékezzél ember, hogy porból vagy és porrá leszel! És igyekeztek meggyőzni a világot, hogy mindenkinek szenvednie kell. A Kálváriára járatjátok az embereket, és a szenvedés szépségeit magyarázzátok nekik… És megjön a nagyhét. Elnémítjátok a harangokat. Felállítjátok a nagy Halott sírját. És döbbenve áll a világ a nagy ravatalnál. De nagyszombaton felzúgatjátok a Rómából visszatért harangokat. Aranyos karingbe öltöztök, és megindul az öröm mámorában ujjongó körmenet. – Alleluja! Föltámadt Krisztus e napon. A körmenet szegélyén sorfalat állnak a fák, zöld rügyekkel figyelnek rátok. – Igen! Igen! – mondogatják. Valóban itt van a feltámadás, a tavasz.

Olyan szép mindez, hogy az Egyházhoz akkor sem volna szabad hozzányúlni, ha Isten nem volna sem égben, sem bennünk. Ha valami szörnyű hatalom kipusztítaná a világból a virágokat, a színeket, és hamuszürkévé tenné a földet, vagy eltörölné a modern ember játékszerét, a sportot, nem okozna akkora kárt, mintha az Egyházat törölné el.”

Szép hagyomány Plébániánkon, hogy Advent első vasárnapját megelőző pénteken a családok közösen készítik el adventi koszo...
29/11/2025

Szép hagyomány Plébániánkon, hogy Advent első vasárnapját megelőző pénteken a családok közösen készítik el adventi koszorújukat.

Varga-Réti Kati lelkes és mindenre odafigyelő szervezésének hála, november 28-án pénteken ismét több mint százan gyűlhettünk össze a Kistemplomban, hogy elkészüljenek a családok koszorúi. A Városmajori Katolikus Egyesület anyagi támogatásának köszönhetően egy jelképes önrész mellett a résztvevőknek csupán a kreativitásukat és jókedvüket kellett hozniuk: a különféle fenyőágakat, terméseket, gyöngyöket, fából és egyéb anyagból készült díszeket, szalagokat, gyertyákat, valamint a szerszámokat, ragasztópisztolyokat és minden más szükséges kelléket a szervezők biztosították-

Mindenki kedvére válogathatott a rengeteg alapanyagból. Az együtt eltöltött délután során sokféle gyönyörű alkotás született a gyerekek és felnőttek jó hangulatú közös munkálkodásának eredményeként. A képek a közös délutánon készültek.

Köszönjük Katinak és segítőinek, valamint a VÁKE-nak a szép együttlétet!

Kedves Majoriak!Idén is szervezünk pásztorjátékot, amihez nagy szeretettel várjuk az általános iskolás (6-14 éves) koros...
25/11/2025

Kedves Majoriak!

Idén is szervezünk pásztorjátékot, amihez nagy szeretettel várjuk az általános iskolás (6-14 éves) korosztályt. Idén hagyományos típusú pásztorjátékkal készülünk, különböző tájegységek karácsonyi játékaiból válogattuk össze az anyagot, hogy könnyebben legyen megtanulható. (Természeten a szövegkönyv a létszám függvényében változhat.)

Jelentkezni Zsolt Rékánál lehet, az alábbi email-címen: [email protected]

Kérlek, írjátok bele az emailbe, hogy hány éves a gyermeketek, és hogy milyen típusú szerepet vállalna szívesen (főszerep, mellékszerep, mindenképp legyen szövege stb.).

Az első próba december 7. 10:30-tól lenne, valószínűleg a plébánián.

Várjuk a sok-sok jelentkezőt!

Idén is szeretnénk a Városmajori Plébánián útnak indítani a "Szállást keres a Szent Család" imaláncot. A templomban megá...
16/11/2025

Idén is szeretnénk a Városmajori Plébánián útnak indítani a "Szállást keres a Szent Család" imaláncot. A templomban megáldott Szent Család-képet Advent első vasárnapjától kezdve egy-egy család néhány napra befogadja, majd imádsággal kísérve átviszi a következő családhoz, így alkotva láncot egészen karácsonyig. Ez nagyszerű lehetőség arra, hogy a családok lélekben is közösen készülhessenek a karácsonyra.

A kép november 30-án, Advent első vasárnapján indul el a templomból, és karácsonykor, december 25-én érkezik majd vissza.

Jelentkezés: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdBGiGR_iRqVRm5RO8DLjkzZnAlFrVz1hXMXLTvLkNOVy-AsA/viewform?usp=sharing&ouid=106431297970673540494

A közös imádságra, együttlétre szánt időnk alkalmat ad arra is, hogy jobban megismerjük a plébániai közösség tagjait, és szorosabbra fűzzük kapcsolatunkat.

Jelentkezési határidő: november 23. vasárnap.

Egy kirándulás csúcsképei!
13/09/2025

Egy kirándulás csúcsképei!

Zoltán atya gyémántmiséje itt visszanézhető, meghallgatható:
16/06/2025

Zoltán atya gyémántmiséje itt visszanézhető, meghallgatható:

Szentbeszédet Forgács Alajos plébános atya mondja.

Cím

Csaba Utca 5
Budapest
1122

Weboldal

Értesítések

Ha szeretnél elsőként tudomást szerezni Városmajori Katolikus Egyesület - VÁKE új bejegyzéseiről és akcióiról, kérjük, engedélyezd, hogy e-mailen keresztül értesítsünk. E-mail címed máshol nem kerül felhasználásra, valamint bármikor leiratkozhatsz levelezési listánkról.

Megosztás