31/05/2026
Braunfelsben tartották a 34. Észak-Német Évi Konferenciát, a lezárás-megújulás-újrakezdés hármas témája köré szervezve. A magyarországi metodistákat Pásztor Johanna és Simon képviselték a május utolsó napjaiban szervezett éves egyházi közgyűlésen.
A nyitóistentiszteleten Christof Voigt, a reutlingeni teológia rektora arra emlékeztette a jelenlevőket, hogy viharos időkben, mint amilyenbe Pál apostol és társai kerültek (ApCsel 27), is Isten kezében vagyunk. Másnap délelőtt Jens Stangenberg a reményről szóló előadásában hangsúlyozta, hogy ideje az egyházban a kisközösségek erejére koncentrálni, nem túl kicsinek vagy még kicsinek tekinti magunkat, hanem elfogadni a helyzetet és ennek megfelelően élni a lehetőségeinkkel.
Szombat délelőtt Nicole Sims a pünkösdi történetet feldolgozva kiemelte, hogy már az egyház születésénél sem úgy történtek a dolgok, ahogy azt a jelenlevők várták. Az értékes előadások mellett sok-sok előremutató beszélgetés bontakozott ki a jelentések alapján. A közösség kiemelt témája, hogy hogyan kell az egyháznak politikai mozgásokra reagálni, különös tekintettel a német szélsőjobboldal országszerte tapasztalható megerősödésére.
A közéleti reakciók kérdésköre mellett a lelkészhiány és a fiatalok egyházbeli helyének meghatározása is közös pont a magyarországi egyházzal. Különösen inspiráló volt azoknak a kezdeményezéseknek a beszámolóit hallgatni, amelyek a hagyományos gyülekezeti formákat gondolják újra korszerű, kreatív és emberközeli módon. Szombat este a jubiláns gálán vettünk részt, amelyet a fiatal delegáltak szerveztek a több évtizede szolgálók és a frissen csatlakozottak tiszteletére. A különleges este során az ünnepeltek rövid, kötetlen interjúkban osztották meg vicces és megható emlékeiket, amelyeket a közösség nagy örömmel hallgatott.
A záróistentiszteleten Werner Philipp püspök János evangéliuma 20,19-23 versei alapján a keresztény küldetés mibenlétéről prédikált. Különös aktualitása volt ennek, hiszen az istentisztelet során két lelkészt is felszentelt. Ilyen ünnepre már több, mint egy évtizede nem volt példa az Észak-Német Metodista Konferencián.
Hálásak vagyunk a lehetőségért, hogy részt vehettünk a miénkhez közel, de attól mégis függetlenül működő német egyház konferenciáján. A számtalan kedves köszöntés, a megelőlegezett bizalom és a személyes történetek, amelyeket megosztottak velünk mind arra indítanak, hogy keressük a további kapcsolódás lehetőségeit.