31/05/2026
Uroczystość Najświętszej Trójcy w budapeszteńskim kościele polskim i „Cichociemni” w Domu Polskim
31 maja 2026r. obchodzimy uroczystość Najświętszej Trójcy. Jako ochrzczeni w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego, jesteśmy mieszkańcami Boga. który zaprasza do zanurzenia się samym źródle tajemnicy Miłości. Mszę Swiętą sprawował proboszcz Polskiej Parafii Personalnej na Węgrzech ks.Krzysztof Grzelak SChr. w asyście polskiego duchownego z Diecezji Kieleckiej, a studiującego w Rzymie ks. Mateusza Szostaka.
Następnie w Domu Polskim wykład poświęcony Cichociemnym na zaproszenie Stowarzyszenia Katolików Polskich na Węgrzech pw. św. Wojciecha i Instytutu Pamięci Narodowej Oddziału w Krakowie wygłosił dr Wojciech Frazik. Wykładowi towarzyszyła wystawa poświęcona Cichociemnym elitarnym żołnierzom i spadochroniarzom Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie podczas II wojny światowej, którzy byli szkoleni do prowadzenia walki konspiracyjnej, dywersji, sabotażu, wywiadu i łączności, a następnie przerzucani drogą lotniczą do okupowanej Polski, by wspierać Armię Krajową.
Swoją nazwę zawdzięczali temu, że działali w tajemnicy (w ciszy) oraz rekrutowani i przerzucani byli w ukryciu (po ciemku).
Wystawa elementarna Cichociemni została przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach. Przedstawia historię żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych w czasie II wojny światowej, którzy zgłosili się na ochotnika do służby specjalnej. Niemalże każdy życiorys cichociemnego nadaje się do zaprezentowania bohaterskich czynów. Prowadzili akcje zbrojne i wywiadowcze przeciwko wszystkim wrogom niepodległej Polski. Blisko 1/3 cichociemnych zginęła pełniąc służbę, natomiast większość z nich otrzymała najwyższe polskie odznaczenie wojenne – Order Virtuti Militari. Scenariusz prezentowanej w Domu Polskim wystawy stworzył Michał Miwa-Młot.
Wydarzenie, które odbyło się w Domu Polskim, a jego gospodynią była Monika Molnárné Sagun wiceprezes Stowarzyszenia Katolików Polskich na Węgrzech pw. św. Wojciecha było jednym z elementów Serii Spotkań „Przystanku Historia”. Poprzedziły je konferencje w NEB i w Instytucie Polskim, oraz lekcje historii w obu tutejszych szkołach polskich.
Niedzielne spotkanie w budapeszteńskim Domu Polskim zakończył bardzo miły „jubileuszowy” przyjacielski akcent - pani Agnieszka Masłowska z krakowskiego Oddziału IPN doskonale znana tutejszej Polonii - obchodziła urodziny, były więc kwiaty i życzenia do których dołącza się też nasza redakcja !
Inf. Głos Polonii/BBSz, fot. Barbara Pál