21/11/2024
Mivel egyre kevesebb a férőhely, kérjük, jelezd a részvételi szándékodat itt: https://www.facebook.com/events/1573648683257065/?acontext=%7B%22event_action_history%22%3A[]%7D
„A LEGNAGYOBB SZABADSÁG AZ ELKÖTELEZŐDÉS!”
Fábry Kornél püspök atya gondolatébresztő szavai – hogy gyere el családoddal, házastársaddal a december 27-i imaestünkre, és hallgasd meg a "folytatást". (A beszédrészlet a 2023-as Szeretetláng Fesztiválon hangzott el.)
Ma olyan világban, élünk, amikor a legfőbb értékeket kezdik ki: az identitást, a családot, s emiatt nem is olyan könnyű hűséget, szeretetet, áldozatot kérni az emberektől, hiszen minden ideiglenes, minden bizonytalan, s olyan nehezen látszik a jövő. Gyakran hallom azt, hogy „én ebbe a világba nem szülök gyermeket”, sőt, „kit tudja még mi lesz, inkább nem kötelezem el magam”. A világ körülöttünk valóban ezt sugallja: el ne kötelezd magad, mert addig maradsz szabad! Ez egy nagy csapda, mert a legnagyobb szabadság éppen az elköteleződés.
A Szűzanya a Szeretetláng Lelki Naplóban ezt mondta Erzsébet asszonynak: „Én jóságos, megértő Édesanyátok vagyok, és veletek összefogva megmentelek benneteket. A magyar családok szétszórva, mintha lelkük nem volna halhatatlan, úgy élnek! Én Szeretetlángommal – mely maga Jézus Krisztus – fel akarom melegíteni a családi tűzhelyeket, össze akarom tartani a szétszórt családokat.”
Ma, amikor a család kategóriájába mindenki be akar férni, akkor továbbra is igaz a Szentírás szava: „A férfi elhagyja apját és anyját, és feleségéhez ragaszkodik, s ketten egy test lesznek.” Ez a család alapja, de sajnos azt látjuk, hogy a családok nem tudnak együtt maradni a szeretet gyakorlása nélkül. Sokan úgy mennek az esküvőre, hogy végre célba értek, felállnak a dobogóra, és kimondják a boldogító igent. Itt szoktam elmondani, hogy most nem a dobogóra álltatok fel, hanem a startkőre. És amikor a rajtkőre állnak, akkor mondják ki azt az ígéretet, amit valójában hárman mondanak ki, hárman kötnek szövetséget, a férj, a feleség és a szentháromságos egy Isten. Nagyon gyakran tapasztalom, hogy a harmadik valahogyan ki szokott maradni az évek múlásával. Pedig Isten az, aki a legfontosabb kapcsolattartó személy a férfi és a nő között, és a Vele való kapcsolatot kell leginkább ápolni. Az lenne a legideálisabb, hogyha ezt mindig együtt tennénk. A Szűzanya azt mondja a Szeretetláng üzenetekben, hogy fel akarja melegíteni a kihűlt családi tűzhelyeket. Az együtt imádkozást is kérte, és bizony látszik, hogy ahol a házastársak vagy a családok együtt imádkoznak, ott van megbocsátás is. Pál apostol mondja: ne nyugodjék le a nap haragotok fölött, az egyik nap gondját ne vigyétek át a másikra… Igen, ahol van közös imádkozás, ott van kiengesztelődés is.
Egy olasz családban mesélték nekem, hogy ők felállítottak egy szabályt, nevezetesen, hogy napközben bárki bárkivel is „összerúgta a port”, esete 11 óráig ki kellett engesztelődniük egymással. Ez néha csupán olyan formát öltött, hogy pl. a kisöcsi benyitott a nővére szobájába, és egyetlen szót mondott: „bocs”. Csak ennyit, de legalább megtörtént, kimondta, és mehetett tovább az élet.
Egy házaspárnál egy másik példát láttam: volt egy lámpájuk, amit akkor gyújtottak meg és akkor ült alá egyikük, ha beszélnivalója volt a házastársával. Vagyis nem engedték, hogy egyre csak nőjön a feszültség, hanem ha mondjuk a feleség leült a lámpa alá, ezzel tudtára adta a férjének, hogy muszáj beszélniük – vagy éppen fordítva… Nagyon sok mindent kell befektetni egy kapcsolatba, hogy az jól működjön. Ez egyaránt igaz az Istenkapcsolatra és az emberkapcsolatra. A különbség az, hogy az Istenkapcsolatnak Isten a kezdeményezője. Tudjuk, hogy ez nem abban áll, hogy mi szeretjük Őt, hanem hogy Ő előbb szeretett minket, és mi ebből a szeretetből tudunk aztán továbbadni másoknak.
Ha például valakinek van egy mobiltelefonja, akkor bárkit felhívhat, de ennek van egy előzménye: a telefont fel kell tölteni. Egy lemerült mobiltelefon használhatatlan. Igaz ez egy autóra is: hiába van benne minden rendben, ha nem jó az akkumulátora, nem képes beindulni. Ezt a „szeretet-tankot" kell töltenünk folyamatosan ahhoz, hogy legyen kellő erőnk, mert időnként bizonyára érezzük, hogy a saját erőnk elfogy. Olyankor türelmetlenek vagyunk, „beszólunk” a másiknak.
A szeretet nagyon gyakran akkor nyilvánul meg, amikor határozott döntést akarok hozni arról, hogy márpedig most szeretni fogok. Akik házasságban élnek, tudják nagyon jól, hogy nem érzelmi kérdésről, hanem nagyon tudatos döntésről van szó.
Bővebb információ az imaestről: https://szeretetlang.hu/esemenyek/
Azért, hogy beférj a templomba, kérjük, jelezd a részvételi szándékodat itt: https://www.facebook.com/events/1573648683257065/?acontext=%7B%22event_action_history%22%3A[]%7D