Rumbach zsinagógai közösség

Rumbach zsinagógai közösség Ez a Rumbach utcai zsinagóga vallási közösségének az oldala.

22/10/2025

Megjelent az Omek magazin legújabb száma!

Miért nem imádkozott Noé a világ megmeneküléséért? Miért vonja őt felelősségre a Zohár? Mi a különbség Ábrahám, Mózes és Noé reakciói között? Mik a mükce (szombaton tilalmas tárgy) típusai? És vajon mükcének számít-e az útlevél?

És még sok más, érdekes téma, hamarosan a megszokott helyeken!

https://orti.hu/2025/10/omek-magazin-noach-5786/

01/10/2025

Megjelent az Omek magazin idei első száma!

Mi a különleges fontossága a Jom Kipurt megelőző, ünnepi lakomának? Miért fontosabb még a Tóratanulásnál is? Mi az összefüggés Hosáná Rábá és Szimchát Torá körmenetei között? És milyen üzenettel segítenek minket abban, hogy jó évünk legyen?

És még sok más, érdekes téma, hamarosan a megszokott helyeken!

https://orti.hu/2025/10/omek-magazin-jom-kipur-szukot-5786/

25/09/2025

Ros Hásáná és Jom Kipur igazi tétje: valóban az életünk múlik rajta?

Rumbach zsinagóga, reggeli ima, 2025.09.25. (Vájélech)

https://orti.hu/2025/09/ros-hasana-es-jom-kipur-igazi-tetje-valoban-az-eletunk-mulik-rajta/

Ez a hét is jól kezdődik. Rögtön mindjárt jön a sábát, rögtön jön egy böjt. Nem kell annyit ennünk. Több időnk van beszélgetni.

Elkezdjük mondani a betoldásokat az Ámidába a megtérés tíz napjára. Mi a közös nevező az összesben? Mi az, ami az összesben előfordul?

Az élet: „írjál be minket jó életre!”

Honnan van ez? A Talmud Ros Hásáná traktátusban azt mondja (16b), hogy három könyv nyílik meg ilyenkor. Az igazak egyből beirattatnak életre, a gonoszok egyből beirattatnak halálra, a közepesek azok pedig még várnak Jom Kipurig, majd akkor bepecsételtetnek. Ezért szoktak ilyenkor „jó bepecsételést” kívánni.

A Toszafot fölteszi a triviális kérdést. Tavaly ilyenkor volt ugye Ros Hásáná, és előfordulhat, hogy ismertünk rossz embereket – és még mindig élnek. Akkor az hogy létezik?

Azt a választ adja, hogy a beírattatást és a bepecsételést nem az evilági életre kell érteni, hanem az olám hábára, az eljövendő világra. De akkor mi a Ros Hásáná? Mi a Jom Kipur? Továbbra is az életért imádkozunk. De miért?

Azt gondolom, azt lehet mondani – azt is mondja a Talmud (Beráchot 18a-b) –, hogy az igazakat a halálukban is élőknek nevezik, és a halottakat pedig az életükben is halottaknak nevezik, nevezi a Tóra bizonyos helyeken. Kérdés, hogy ezzel a nevezéssel mit érünk el?

Például ha nem élünk, de úgy hívnak, hogy élünk, akkor azzal miért vagyunk beljebb? Vagy fordított esetben? Mi ebben a nyereség?

Úgy tűnik, hogy az, hogy létezik ilyen, hogy – ahogy magyarul mondják – vegetál valaki:

igazából nem él a szó teljes értelmében, de létezik.

Életfunkciókat produkál: anyagcsere, légzés, szívritmus, rendben, de nem él az élete, nem produktív, nem halad vele.

És akkor ez egy picit áthangolja ezt az ünnepet. Nem feltétlenül félni kell. A napnak a jelentőségteljességét kell tudni: hogy megemlékezik rólunk az Örökkévaló, és eldönti, hogy lesz-e az életünkben élet, vagy csak vegetálás.

Megjelent az Omek magazin legújabb száma!Tesuvá (megtérés) az ünnepek előtt, tesuvá a hetiszakaszban! Nyolc dolog, amiér...
18/09/2025

Megjelent az Omek magazin legújabb száma!

Tesuvá (megtérés) az ünnepek előtt, tesuvá a hetiszakaszban! Nyolc dolog, amiért a Talmud nagyra tartotta a megtérés erejét – és milyen rendszert alkotnak? Mi a különbség a félelem és a szeretet motiválta megtérés között? Mi a különlegessége annak a megtérésnek, amelyik valójában saját, eredeti önmagunkhoz vezet vissza (visszatérés)?

És még sok más, érdekes téma, hamarosan a megszokott helyeken!

Megjelent az e heti Omek magazin, forgassátok szeretettel! A nyomtatható PDF változat az alábbi képre kattintva … Omek magazin – Nicávim 5785Read more

Megjelent az Omek magazin legújabb száma!Ezúttal kivételesen csak egy téma, hosszabban kifejtve: a bikurim, azaz az első...
11/09/2025

Megjelent az Omek magazin legújabb száma!

Ezúttal kivételesen csak egy téma, hosszabban kifejtve: a bikurim, azaz az első gyümölcsök és az azokat körüllengő rejtélyek. :)

Viszont azért érdemes elolvasni, mert egy különlegességet rejtettem bele: a Tóratanulás módszertana, avagy milyen receptet használjunk, ha nagy és megoldhatatlan kérdések jönnek szembe velünk, amikre nem találunk forrásokat?

Megjelent az e heti Omek magazin, forgassátok szeretettel! A nyomtatható PDF változat az alábbi képre kattintva … Omek magazin – Ki távo 5785Read more

Megjelent az Omek magazin legújabb száma!Mit üzen a fogságba esett nő [jefát toár] parancsa a nagyünnepi készülődésben? ...
04/09/2025

Megjelent az Omek magazin legújabb száma!

Mit üzen a fogságba esett nő [jefát toár] parancsa a nagyünnepi készülődésben? Hol találhatjuk meg a Tórában a halogatás tilalmát? Mi az összefüggés az áldozatok bemutatása és a munkabér kifizetése között? Nem utolsósorban: mikor és hol lesz a zenés nagyünnepi készülődés? :)

És még sok más, érdekes, tórai téma – hamarosan a megszokott helyeken!

Megjelent az e heti Omek magazin, forgassátok szeretettel! A nyomtatható PDF változat az alábbi képre kattintva … Omek magazin – Ki técé 5785Read more

28/08/2025

A megdönthetetlen érvelés – amit inkább el sem fogadunk

Rumbach zsinagóga, reggeli ima, 2025.08.28. (Softim)

A hetiszakaszban az édim zomemimről [hamis tanúkról] van szó. Nem egyszerűen arról, hogy hazudnak, mert honnan tudható, hogy hazudnak a tanúk?

Ha két tanú jön, és azt mondja: ő volt a tettes, majd jön másik két tanú, és azt mondja: nem ő volt a tettes, akkor melyik hazudik? Azok, akik először szóltak, vagy azok, akik utóbb? A Tóra erről nem mond semmit, csak azt, hogy kioltják egymást.

De ha magáról a tanúról beszélnek, akkor a tanút lehet kioltani. Például ha azt mondják: ti nem tanúskodhattok, mert abban az időben, amiről beszéltek, velünk voltatok.

Ebben az esetben nem a tanúságot lövik ki, hanem a tanúkat.

Ezért mondja a Tóra, hogy ilyenkor maguk a tanúk a hamisak. A személyükben vannak megtámadva. Ez nem összetévesztendő az ad hominem érveléssel, amikor valakinek a személyét támadom az érv helyett.

Van azonban olyan tanúság, amit nem lehet megsemmisíteni. Ha nem mondja meg, mikor és hol történt az eset, akkor az egy olyan tanúság, amit nem lehet megcáfolni.

Ez elsőre úgy tűnhet, mintha a világon a legjobb tanúság lenne: megcáfolhatatlan érvelés. A Tóra viszont azt mondja: éppen ellenkezőleg.

Az olyan tanúság, amit nem lehet visszautasítani, az nem tanúság, hanem semmis.

Érdekes, hogy ezt a dolgot a tudományfilozófia is felfedezte, majd meg is cáfolta. Egy olyan tudományos elmélet, amit nem lehet megcáfolni, még ha nem is lenne igaz, akkor sem lehetne bebizonyítani róla, hogy hamis. Ez az áltudomány. Olyannak tűnik, mintha nagyon igaz lenne, valójában viszont teljesen hamis és hazug.

Nagyon szép, hogy a Tóra több ponton is arra tanít, ne csak a hamis tanúkat ítéljük el, hanem nyitott szemmel járjunk a világban. Vegyük észre, nehogy becsapjanak minket torz érvelések által.

Megjelent az Omek magazin legújabb száma!Miről szól az Elul napjaitól mondott Dávid-zsoltár és mit üzen nekünk? Hogyan v...
28/08/2025

Megjelent az Omek magazin legújabb száma!

Miről szól az Elul napjaitól mondott Dávid-zsoltár és mit üzen nekünk? Hogyan vált lázadóvá a hetiszakaszban leírt „lázadó bölcs”? Vajon van-e micva felmenni Jeruzsálembe, ha valamit nem értünk a Tórából? És hogyan viszonyul ez a „kövesd a többség döntését” halachikus elvéhez?

És még sok más, érdekes, tórai téma – hamarosan a megszokott helyeken!

Megjelent az e heti Omek magazin, forgassátok szeretettel! A nyomtatható PDF változat az alábbi képre kattintva … Omek magazin – Softim 5785Read more

25/08/2025

Elul – a zsidó év utolsó hónapjának ambíciói

Rumbach zsinagóga, reggeli ima, 2025.08.25. (Softim)

https://orti.hu/2025/08/elul-a-zsido-ev-utolso-honapjanak-ambicioi/

Ilyenkor, Elul hónapban minden reggel ima után megfújjuk a sófárt, hogy jobban érezzük ahogyan közelednek a Nagyünnepek, és remélhetőleg mi is egyre közelebb kerülünk a Teremtőhöz. A reggeli és esti imánk után ilyenkor mondott zsoltárral (לְדָוִד) is érezzük a közeledést. Az van benne:

„Egyet kértem az Örökkévalótól.”

Igazából nem egyet kért. Nézzétek, mi az, hogy egyet kért:

שִׁבְתִּי בְּבֵית ה׳ כָּל יְמֵי חַיַּי – egész életem minden napján az Örökkévaló házában legyek. Láthassam az Örökkévaló kellemességét, és meglátogathassam csarnokában.

Mindig a Tórát tanuljam, mindig imádkozzak, ne kelljen bevételszerzéssel lennem elfoglalva. Ez volt Dávid király kérése. Ne legyenek világi dolgok.

Ez az Elul hónap hangulatához is tartozik: ilyenkor minden ambíciónk a csillagos egekben van. Megígérünk, megfogadunk mindent. És egyszer kérdezték is a Cházon Ist: hát mit ér ez az egész? Előadjuk a nagy ünnepekre a nagy cádikot [igaz embert], úgy csinálunk, mintha megbánnánk a bűneinket, aztán folytatjuk ugyanonnan.

Ő azt válaszolta: te nem tudod, hogy az a rövid idő, amikor megfogadjuk, az milyen sokat ér az Örökkévalónak. Mert az Örökkévaló nem úgy számolja ezeket a dolgokat, ahogyan mi emberek.

Ez hasonló, mint amiről nemrég tanultunk: akik jobban be vannak vonva a konyhai munkálatokba, tudják, hogy sok kérdés van ilyenkor a pát ákummal [nem zsidók kenyerével] kapcsolatban. Ha rendelnek kenyeret egy pékségből, és ellenőrzik, hogy minden összetevő kóser, akkor egész évben – ha valaki nem vállalt magára külön szigorítást – fogyaszthatja. De a megtérés tíz napjában, Ros Hásáná és Jom Kipur között csak akkor, ha a sütőt legalábbis zsidó gyújtotta be.

Megint jön a kérdés: miért nem? Most csak akkor vagyunk cádikok?

A válasz az, hogy ez az élmény – hogy ezen keresztülmegyünk, és átéljük, hogy magasabb színvonalhoz tartjuk magunkat – ez átformál bennünket, remélhetőleg.

Úgyhogy ezzel a szándékkal hallgassuk a sófárt, és mondjuk minden nap, reggel és este is a לְדָוִד-ot.

15/08/2025

Megjelent az Omek magazin legújabb száma!

Milyen áldásoknak találjuk meg a gyökerét a Tórában? Van-e köztük kapcsolat és mik a forrásaik? Milyen ismertetőjegyei vannak a zsidó népnek? Vajon van-e ebben eleve elrendelés – mi a helyzet azokkal, akik csatlakozni szeretnének, de az ismertetőjegyekkel nem rendelkeznek?

És még sok más, érdekes, tórai téma – hamarosan a megszokott helyeken!

https://orti.hu/2025/08/omek-magazin-ekev-5785/

Cím

Rumbach Utca 11-13
Budapest
1074

Nyitvatartási idő

Hétfő 08:00 - 09:00
Csütörtök 08:00 - 09:00
Péntek 18:30 - 20:00

Értesítések

Ha szeretnél elsőként tudomást szerezni Rumbach zsinagógai közösség új bejegyzéseiről és akcióiról, kérjük, engedélyezd, hogy e-mailen keresztül értesítsünk. E-mail címed máshol nem kerül felhasználásra, valamint bármikor leiratkozhatsz levelezési listánkról.

A Vállalkozás Elérése

Üzenet küldése Rumbach zsinagógai közösség számára:

Megosztás

Kategória