25/08/2025
ISTEN NEM HAGY OTT ÉS NEM AKARJA, HOGY OTT MARADJ
Sokan azért nem választják Jézust, mert azt hallják: ha követni akarod Őt, le kell mondanod önmagadról. Lemondásról, önmegtagadásról, szenvedésről beszélünk, de megfeledkezünk arról, hogy Isten soha nem kér olyat, amit Ő maga ne adna meg a Szent Szellem által. Nem saját erőből kell megváltoznod, hanem Ő formál át, lépésről lépésre, szeret***el.
„Mert Isten az, aki munkálja bennetek mind az akarást, mind a cselekvést jókedvéből.”
Filippi 2,13
A mi Istenünk nem egy kegyetlen vezető, aki lenéz, ha hibázol. Ő Atya, aki figyel rád, és nem feledkezik meg rólad. Amikor eltávolodsz tőle, Ő még akkor is vár.
„Mikor még távol volt, meglátta az apja, és megesett rajta a szíve. Odafutott, nyakába borult, és megcsókolta.”
Lukács 15,20
„Hát elfelejtheti-e az anya gyermekét, hogy ne könyörüljön méhének fián? És ha elfeledkeznének is ezek: én te rólad el nem feledkezem.”
Ézsaiás 49,15
Mégis sokszor olyan kereszténységet hirdetnek, ami tűrésre, szenvedésre, megalázkodásra kényszeríti azokat is, akiket bántanak. Azt mondják nekik: „Légy alázatos, fogadd el, szolgáld őt, mert az az istennek tetsző.”
De ezzel nem Krisztust követjük, hanem a bántalmazót védjük.
„Jaj nektek is, törvénytudók. Mert emberekre nehezen hordozható terheket raktok, de magatok egy ujjal sem illetitek azokat.”
Lukács 11,46
Egy bántalmazott nő (vagy férfi) sokszor már magát hibáztatja:
„Mit rontottam el?”
„Mit tehetnék, hogy szeressen?”
És ha a gyülekezet vagy a környezete is ezt erősíti benne, az összetörheti a hitét is Isten jóságában.
De Jézus nem ilyen.
Jézus nem t***e félre az igazságot. Amikor kellett, kiállt.
„Jézus pedig bement a templomba, és kiűzte mindazokat, akik adtak és vettek a templomban […] és felborogatta a pénzváltók asztalait.”
Máté 21,12
Igen, van helye a jogos indulatnak is, főleg, amikor a szentséget, az ember méltóságát tapossák meg.
És mégis, amikor vádolták, kérdőre vonták, nem igazolta magát.
„Ő pedig hallgatott, és semmit sem felelt.”
Márk 14,61
Ez is üzenet: nem kell mindig megmagyaráznod magad. Nem kell igazolnod, hogy elég jó vagy, vagy hogy megérdemled a szeretetet.
Isten szerint már most értékes vagy.
„Drágának tartottalak, és becsesnek, mivel szeretlek.”
Ézsaiás 43,4
„Mert nem vet el az Úr örökre. Sőt ha megszomorít is, meg is könyörül az ő nagy irgalmassága szerint.”
Jeremiás siralmai 3,31–32