16/08/2021
A Rumbach Zsinagóga történetének meghatározó évei:
-1869-73 között épül Otto Wagner és Kallina Mór tervei alapján
-1874-ben megkapja a működési engedélyt
-1941 nyarán internáló táborként hasznáják az épületet, körülbelül 16.000-18.000 rendezetlen állampolgárságú zsidót deportálnak innen
-1944-ben megkezdődik a gettósítás, majd a II. Világháború alatt olyannyira megsérül, hogy kizárólag a hátsó udvari imaterem marad használható
-1959-ben bezárják az épületet, ezt követően hosszú ideig nem látogatható
-2006-ban végül újra visszakerül a zsidó hitközség tulajdonába és megnyitják a nagyközönség számára
-2016-ban megkezdődik a Zsinagóga teljes felújítása, ami egészen 2020 végéig tart. Az épület visszanyeri eredeti pompáját
-2021. júliusától kezdődően újra megnyílik a nagyközönség számára
The defining years of the history of the Rumbach Synagogue:
-It was built from 1869 to 1873 according to the plans of Otto Wagner and Mór Kallina
-In 1874 received the operating license
-In the summer of 1941, the building was used as an internment camp, about 16,000-18,000 Jews of disorderly citizenship were deported from here
-In 1944, ghettoisation began, then the building got so damaged during World War II., that only the backyard prayer hall remained usable
-The building got closed in 1959, it couldn’t be visited for a long time
-In 2006 it was returned to the Jewish community and opened to the public
-In 2016, the complete renovation of the Synagogue began, that lasted until the end of 2020. The building regained its original splendor
-From 2021. July it has been reopened to the public