18/12/2020
GÖRÖGKATOLIKUS
HARANGSZÓ
2020. karácsony
Bodrogolaszi Görögkatolikus Parókia
Bodrogolaszi Fő u. 22. Tel: 47/658-814
e-mail:[email protected]
…jövőt néző magyarok jászolodhoz jöttünk… Új karácsony
Új karácsony közelít felénk. Nem a régi. Nem a gyerekkorunk fenyőgallyas ágait, szalmával bélelt jászlát, illatait és ízeit hordozza, bármily kedves emlékként emlegetjük az évtizedekkel ezelőtti téli napokat. Ma már a hó is másképpen ropog a lábunk alatt, mint amikor kis lámpásokkal kerestük az utat az éjféli misére sietve. Otthon pedig egy-egy kedves játék, alma, dió, szaloncukor várt a Fa alatt. Annak is hogy örültünk!
Ma pedig mi is életünk egy másik szakaszában vagyunk, s a világ is megváltozott körülöttünk. Vírus félemlít, s int óvatosságra a családi és baráti együttünneplések terén. Lehet, hogy idén hó se hull, lehet, hogy a zimankó is elmarad. A fények sem csupán a szeretetünk tiszta lámpásaiból világítanak, s nem csak a reklámneonok vakító fényei, hanem a szivárványos gondolatok is elvonják sokak figyelmét a „betlehemi csillag”, a világ világosságának fényétől. És íródott még sok más új, egészen csalóka karácsonyi dal is.
Lehet merengeni a múlton, nosztalgiázni, de keseregni az idő múlásán felesleges. Van helyette új feladatunk: e megváltozott világban is megtalálni és továbbadni a formáját a változatlan Örök Tartalomnak: hogy Jézus újra és újra megszületik szívünkben, így üdvösségünkhöz közelebb kerülünk.
Itt van a karácsony akkor is, ha nem tetszik a vibráló fényfüzér, ha lehangol a boltokban már adventtől ott csillogó illattalan műfenyő. Most nekünk adatik meg a lehetőség, hogy a mai zaklatott világban igaz emléket állítsunk a múlt hagyományainak. Ha megbeszéljük otthon, hogy mit jelentett a családtagok közt elosztott alma, s hogy miért éppen az örökzöld fenyőt díszítjük fel, akkor a helyére kerül a múlt, értelmet nyernek az apró formai jelek. Akkor lélekben ott leszünk a kétezer évvel ezelőtti betlehemi jászolnál, mert a jövő sem lehet más, minta pásztorokkal és napkeleti bölcsekkel Jézus mellé gyülekezni.
És ha elég bátrak és fantáziadúsak vagyunk, itt lehet az ideje új, élhető családi hagyományok teremtésének is. Lehet, hogy nincs alkalmunk kántálva meglátogatni a rokonokat, de egy körtelefon, e-mail egy családi recept vagy bármilyen új ötlet új színt hozhat a kopottasabbak mellé. Merthogy új lesz ez a karácsony. Új, s nem valamelyik régi, de ennek a középpontjában is az értünk emberré lett Isten Fia áll.
Hernádiné Zsuzsa nyomán
HIREK - ESEMÉNYEK
Karácsonyi lelkigyakorlat
A vírus miatt vendég papot nem hívtam a karácsonyra készítő lelkigyakorlat tartására, de azért nem hagyjuk el a lelkigyakorlatot. Mégpedig egyénileg és önmagunknak tartsuk, úgy, hogy „Dicsérjétek az Urat!” című imakönyvünkből elimádkozzuk az Ősatyák vasárnaptól, az ünnep végéig terjedő alkonyati és reggeli zsolozsmák imádságait. (Az imakönyv 585. oldalától kezdődően.)
Tiszta lelkiismerettel ünnepeljünk
A lelkigyakorlat megtartásához és a karácsony méltó megünnepléséhez tartozik, hogy tiszta lélekkel ünnepelünk. Kiengesztelődünk családtagjainkkal, embertársainkkal és az Istentől is bocsánatot kérünk a szentgyónásban. Gyónási lehetőség minden hétköznap a délután 3 órakor kezdődő liturgia kapcsán, vasárnap a 10 órai liturgia kapcsán, illetve bármikor az egyeztetett időpontban. Gyónáskor maszkban is tartsuk a 1,5-2 m-es távot.
Vírus védelem a templomban
Alapszabály az operatív törzs rendelkezéseinek betartása. A maszk viselése és a távolság megtartása a templomban is fontos. Családtagok üljenek egymás mellé, hogy másoknak is legyen hely. Belépésnél fertőtleníthetjük a kezünket. Aki otthon felejti a maszkot, korlátozott számban az előcsarnokban talál. A használt maszkot ki-ki kezelje sajátjaként. Lázas és erősen köhögő betegként ne menjünk közösségbe, inkább a digitális térben kapcsolódjunk be az ünneplésbe. Áldozáskor ne leheljünk rá a kehelyre, tartsuk bent a levegőt. A pap mise előtt és áldoztatás előtt is fertőtleníti a kezét. Maszkot visel az áldoztatás alatt, s az áldozókat külön kanállal áldoztatja. A kehely és a diszkosz a litugia alatt le van takarva.
Egyéb vírus
A Covidon kívül van egy másik vírus is, ami a nyugati világban de sajnos nálunk is elharapózódott. Ez az elvallástalanodás vírusa. Egy felmérés szerint a mai fiatalok 70 %-a Istenbe vetett hit nélkül él, és nem követi a keresztény erkölcsi normákat. Sokat kell imádkoznunk, okosan érvelni és jó példát mutatnunk, hogy ezt megváltoztassuk.
Olajkenet
A karácsonykor szokásos olajkenetet és proszfora osztását sem tudjuk megtartani a vírus miatti óvatosságból. Most külső jel nélkül kell ragyogni arcunkon a Krisztus világosságának. Belső örömünknek és szeretetünknek kell kisugároznia arcunkra, melynek olajjal való megkenés esetén is meg kell valósulnia.
Jubiláló házasok megáldása
Akik 2020-ban ünnepelték házasságkötésük kerek évfordulóját (öttel osztható), azokért imádkozunk a karácsony utáni, „Az Úr Rokonairól” elnevezett vasárnapon. Kérésre, előzetes bejelentkezés esetén áldásban is részesülnek, és emléklap átadásával tesszük emlékezetesebbé a házastársi eskü megújítását.
Egyházi hozzájárulás
Hálás szívvel köszönöm meg mindazoknak a gondosságát, akik az egyházfenntartási hozzájárulást befizették erre az évre. Most különösen fontos a támogatása közösségünknek, mert a vasárnapi perselypénz a kisebb létszámú templomlátogatás miatt kevesebb. Szeretettel kérem, akik még nem tették, Balázs Huginál mielőbb rendezzék.
Víz- és házszentelés
Az idén nem tudunk kimenni a Bodrogra vizet szentelni. Január 6-n a templomban fogjuk a vizet megszentelni. Minden család vigyen majd belőle. Mint ahogyan húsvétkor a pászkát a családfő szentelte meg, úgy kell vízkeresztkor a lakóházakat is a családfőnek megszentelnie. A szenteltvízzel való hintés közben ezt az imát kell mondani: „Megszenteltetik ez a lakóház a szenteltvízzel való meghintés által, az Atyának és Fiúnak és Szentléleknek nevében. Ámen.”
KÖSZÖNET
„A jókedvű adakozót szereti az Isten” 2Kor.9,7
Kedves Adományozó!
Ezúton köszönöm meg, hogy adományával támogatta a parókiánk felújítását
Az idén egy nagy beruházást sikerült befejezni: A parókia épületének energetikai felújítását. A tető héjazatának paláról cserépre való cseréjét, hőszigetelt külső nyílászárók cseréjét, teljes külső és a padlás hőszigetelését. A parókia és a sárazsadányi templom hasonló munkálataira 31,3 millió forintot nyertünk a boldogemlékű Rojkovits István atya által benyújtott vidékfejlesztési pályázaton. Az önrészt a bodrogolaszi és sárazsadányi hívek adományaiból, önkormányzatunk és a püspökség támogatásából és az egyházmegyétől kapott 1 millió forint előleg összegből fedeztük. Ennek visszatérítését tíz évre osztva egyenlő részletekben kell teljesítenünk, melyhez kérem a kedves testvérek további adományait. A sárazsadányi templomfelújításért 2019. november 10-n adtunk hálát. A hálaadó szentliturgiát dr. Orosz Atanáz Püspök atya mutatta be. Az olaszi parókiát pedig püspök atya az idén, a pünkösdi búcsúnk liturgiája után áldotta meg. Szálaszámunk: CIB Bank: 10701403-48504306-51100005
Harsányi Lajos: Ki az Úr?
Kezdetben volt az Isten.
Az Isten volt az Úr.
Azután jött a Tűz, Víz
Az Ég , a kék Azúr.
Majd jöttek a Királyok.
S azok lettek urak.
Aztán elűzték őket,
Kiirtva magjukat.
Majd jött a felséges Nép
És a Nép lett az úr.
Majd jött a szent Szabadság
S akkor az lett az úr.
Azután jött a Terror
S a Terror lett az úr.
Azután jött az Ínség
S az Ínség lett az úr.
Azután jött a Bőség.
(Nem lett belőle úr.)
Botorkált a megértés.
(Nem lett belőle úr.)
Azután jött a Bankár
S a Bankár lett az úr.
Azután jött a Sátán
S most a Sátán az úr...
De elbukik a Sátán
És nem lesz mindig úr.
És öngyilkos lesz a Bankár
És nem lesz mindig úr.
És elmúlik az Ínség
És nem lesz mindig úr.
És fölenged a Terror
És nem lesz mindig úr.
És meghal a Szabadság
És nem lesz mindig úr.
És megszelídül a Nép
És nem lesz mindig úr.
Király nem akad senki
És nem lesz többet úr.
És ránk szakad a kék ég
És nem lesz többet úr.
És füstté lesz a Tűz, Víz
És nem lesz többet úr.
Kezdetben volt az Isten
Az Isten volt az úr.
Örökkön és örökkön
Az Isten lesz az Úr !
Az ünnepi szertartások időpontja
BODROGOLASZI GÖRÖGKATOLIKUS PARÓKIA
2020 KARÁCSONY
dec. 20. Szentatyák vasárnapja:
Sárazsadány 08,00 óra szentliturgia
Bodrogolaszi 10,00 óra szentliturgia
24. csütörtök: Karácsony előestje (vilia) Bűnbánati nap
15,00 Sárazsadány: Előesti zsolozsma, Velünk az Isten…
17,00 Bodrogolaszi: Éjféli mise
25. péntek: Jézus Krisztus születése
08,30 Ünnepi Szentliturgia Sárazsadányban
10,00 Ünnepi Szentliturgia Bodrogolasziban
További ünnepeken a Szentliturgiák Sárazsadányban 08,00 –
Bodrogolasziban10,00 órakor
26. szombat: Az Istenszülő anyasága
27. vasárnap: Az Úr rokonainak emlékezete.
A 2020-ban jubiláló házasok megáldása és ünneplése)
31. Csütörtök: Óévzáró hálaadás
15,00 Hálaadó Szentliturgia Sárazsadányban
17,00 Hálaadó Szentliturgia Bodrogolasziban
(megemlékezés az évben elhunytakról)
2021.01.01. Péntek: Az Úr körülmetélése, Nagy Bazil főpap ünnepe
2021.01.03. Vízkereszt előtti vasárnap.
2021.01.06. Szerda. Vízkereszt (Úrjelenés, Teofánia) (Vízszentelés)
Életére, munkájára Isten áldását kérem, s egyben nagyon boldog, békés szép Karácsonyi ünnepeket és Isten bőséges áldásával erőben, egészségben megélt új esztendőt kívánok! Nagy örömmel látom Önt és kedves Családját a Szent Liturgiákon
Mosolygó Tamás parókus