Békesség Baptista Keresztény Közösség

Békesség Baptista Keresztény Közösség Ezt az oldalt azért hoztuk létre, hogy istentiszteleteink és gyermekeknek szóló rövid bibliai történeteink elérhetőek legyenek bárki számára.

Csatlakozz hozzánk te is és tanulmányozzuk együtt Isten igéjét hétről-hétre!

Örüljek annak, hogy engedelmeskednem kell?„Isten arra választott ki benneteket, hogy engedelmeskedjetek neki” (I.Péter 2...
17/06/2026

Örüljek annak, hogy engedelmeskednem kell?

„Isten arra választott ki benneteket, hogy engedelmeskedjetek neki” (I.Péter 2:1)
Az igazán fontos dolgok iránt nem mindig nagy az érdeklődés. Szinte magam előtt látom, ahogy az emberek elolvassák ezt a címet, és amikor az engedelmesség szóhoz érnek, már lapoznak is tovább. Ki szereti, ha csorbul az önállósága amiatt, hogy szabályokat fektetnek le neki? De ha csak egy pár percet is gondolkodunk ezen a kérdésen (ami egyre kevésbé jellemző az emberekre), akkor rájövünk, hogy akármerre megyünk, mindenhol ezzel az elvárással találkozunk. Akarjak-e engedelmeskedni? Ha az dönti el a kérdésre adott válaszomat, hogy tisztelnek-e, figyelembe veszik-e az érdekeimet akik engedelmességet várnak el tőlem, az szerintem azt jelenti, hogy értelmes módon közelítem meg a kérdést.
Egy kiváló sportembernek a példája jutott eszembe: Egerszegi Krisztináról olvastam, hogy már négyéves korában elkezdett úszni. Hamar észrevette a tehetségét az edzője. Ötéves korában bemutatta a Budapest Spartacus vezetőedzőjének, ő is meglátta a kislányban a zsenit. Ezután több kiváló edző is foglakozott vele. Nem csak a fizikai adottságait tartották rendkívülinek, hanem a kitartását, intelligenciáját és tanulási képességét is. Róla tényleg elmondható, hogy már kisgyermek korában kiválasztották. Mi vezetett odáig, hogy végül öt olimpiai aranyérmet nyert? Hogyan teltek egy ilyen tehetségnek a hétköznapjai?: Hajnal ötkor kelt és ment a reggeli úszóedzésre, ezután gyors reggeli, majd iskola. Délután ismét edzés, este tanulás, vacsora, korai lefekvés. Napi terhelése gyakran elérte a 4-6 órányi edzést. Egy héten 50-80 km-t úszott. Nagyon nehéz edzésterveket állítottak neki össze, de ő ezeket engedelmesen végrehajtotta. Nem kellett noszogatni, már tizenévesen pontosan tudta, hogy olimpiai bajnok szeretne lenni.
Engedelmességet vár el a szülő a gyermekétől, a tanár a diákjaitól, a munkahelyi főnök a beosztottaitól (a listát sokáig lehetne folytatni), és engedelmességet vár tőlünk az Isten is. Úgy tűnik, hogy minden területen ebben látják a siker kulcsát. Az engedelmesség általában jó befektetésnek bizonyul.
Egerszegi Krisztina engedelmes volt az edzőinek, mert olimpiai bajnok akart lenni. Van, ami sokkal értékesebb az olimpiai aranyéremnél. Az Isten örök életet kínál. Vállaljuk örömmel a Neki való engedelmességet! Lehet engedetlenül is élni. De nem árt, ha szem előtt tartjuk Isten Igéjének a figyelmeztetését: „a lázadók maradnak sivár helyen.” (Zsolt. 68:7)
Isten áldjon meg benneteket!
Szeretettel: Dan János 2026.06.17.

Pillangótánc„A jó cselekvésében pedig ne fáradjunk el, mert a maga idejében aratunk majd, ha meg nem lankadunk.” (Gal.6:...
10/06/2026

Pillangótánc

„A jó cselekvésében pedig ne fáradjunk el, mert a maga idejében aratunk majd, ha meg nem lankadunk.” (Gal.6:9)
Sokszor rácsodálkozom, hogy az Isten milyen kis apróságokkal tudja szebbé tenni az életünket.
A vasárnapi igehirdetésre készültem a nappalinkban. Egyszer csak a diófánk zöld lombja előtt feltűnt két nagy káposztalepke, és elkezdtek egymás körül repkedni, emelkedtek-süllyedtek, köröztek. Olyan szép volt a táncuk, mintha valaki megkomponálta volna. Én nem tudok táncolni, de másokról meg tudom állapítani, hogy értenek-e hozzá, vagy nem. Tetszik azoknak az előadása, akik ezt mesterfokon művelik. Néha meg is nézek ilyen videókat. Ezek a szép fehér lepkék valósággal brillíroztak. Egészen közel voltak egymáshoz, úgy 10-15 cm-re, mégsem ütköztek össze (jól követték egymást), pedig nagyon bonyolult formákat írtak le. Néztem őket egy-két percig az ablakon keresztül, azután belemélyedtem újra a munkámba, de nem tudtam megállni, hogy néha ki ne nézzek a pillangókra. Lehet, hogy most meg fogtok lepődni az előadásuk hosszán, ami körülbelül 15 percig tartott. Jóleső érzés volt ezt úgy értelmeznem, hogy kitartóak voltak a szórakoztatásomban. A valóságban egymást szórakoztatták, valószínűnek tartom, hogy az egyik udvarolt a másiknak.
A nyitott Bibliák mellett ülve nem tudtam másra gondolni, mint arra, hogy Isten meg akar most nekem valamit tanítani: A lepkék a fejlődésük során teljes átalakuláson mennek keresztül (pete, lárva, báb, kifejlett pillangó). Hernyó korukban nem lettek volna képesek ennyire lenyűgözni.
Nem mindenre vagyunk büszkék a múltunkból, de a jövőre nézve van egy nagyon jó hír: nekünk is van lehetőségünk a teljes átalakulásra! Jézus Krisztus által újjá lehet születni. Ha ez megtörténik, akkor képesek leszünk mi is olyan dolgokra, mint a szóban forgó káposztalepkék: örömet tudunk szerezni másoknak. Kívánom, hogy a jó cselekvésében legyetek kitartóak, és találjátok meg benne a saját örömötöket is.
Isten áldjon meg benneteket!
Szeretettel: Dan János 2026.06.10.

07/06/2026

Csodálatos Jézus

Igehirdető: Dan János

04/06/2026

Gyülekezet születik - Részlet a 2026.05.31.-ei Istentiszteleti tanításból

Hova visz az utad?Szeretek az embereknek Istenről beszélni. Gyakran előfordul, hogy amikor kialakul valakivel egy jó bes...
03/06/2026

Hova visz az utad?

Szeretek az embereknek Istenről beszélni. Gyakran előfordul, hogy amikor kialakul valakivel egy jó beszélgetés, elmondom, hogy nekem nagyon sokat számít az Istenben való hit, majd megkérdezem a beszélgetőpartneremet, hogy neki mit jelent Isten. Ilyeneket szoktak mondani: gyerekkoromban természetes volt, hogy eljártunk a templomba; az idősebbek gyakran felemlítik a hittanórákat, amikre kiskorukban jártak, meg a nagyszüleiket, akik még olvasták a Bibliát. Érzik, hogy valamikor jobb helyzetben voltak, mint ma. Eltértek egy rossz irányba, és nincs az Istennel élő kapcsolatuk. Hogyan lehet egy istenfélő ember mellett élve végül elveszett állapotba kerülni? Ezen gondolkoztam el ma reggel a következő igeszakasz elolvasása után:
„Mert a hitetlen férj meg van szentelve hívő felesége által, és a hitetlen feleség meg van szentelve hívő férje által.” (I.Kor. 7:14) Ha tovább olvassuk az Igét, rájövünk, hogy itt a megszentelt alatt nem megtisztított, Istenhez tartozó embereket kell érteni. A folytatásban ez áll: „Te hívő feleség, talán még megmentheted a hitetlen férjedet! Te hívő férj, talán még megmentheted a hitetlen feleségedet!” (I.Kor. 7:16) Magától értetődik a kérdés, hogy mit jelent ezeknek a megtéretlen embereknek a megszentelt állapota? Én ezt így értettem meg: a hitetlen férjek, feleségek a hívő házastársaik által különleges áldások, lelki hatások és lehetőségek körébe kerültek, ezt nevezi Pál apostol megszentelt helyzetnek, de ettől nem váltak automatikusan hívővé, vagy üdvözültté. Ha már üdvözültek volna, nem lenne értelme azt mondani, hogy a hívő társ esetleg megmentheti őket. Isten felhasználhatja a hívő társat eszközként arra, hogy a hitetlen fél az ő jó példája, bizonyságtétele és imái által hitre jusson.
Senki sem szerezhet a megtérése által a másiknak örök életet, még a családtagjainak, rokonainak sem. Velem együtt sokan örülnének egy ilyen lehetőségnek. Jézus a Megmentő. Aki hisz benne, az mondhatja el, hogy örök élete van, nem megy ítéletre, mert átment a halálból az életbe. Van ilyen állapot (lásd János ev. 5:24).
Mindig elgondolkoztat, amikor ahhoz a részhez érek az evangéliumban, ahol Jézus az eljöveteléről (elragadtatásról) beszél. Ezt mondta: „Azt mondom nektek: azon az éjszakán ketten lesznek egy ágyban, egyet elvisznek, egyet otthagynak.” (Lukács 17:34) Egy rémálomnál is rosszabb, amikor valakinek a férjét, feleségét elragadják a Mennybe, ő pedig itt marad kárhozatra ítélve. Közel volt hozzá az üdvösség, megélték mellette a jó példát, imádkoztak érte, megpróbáltak szeretettel a lelkére beszélni, de ő kemény maradt, ellenállt.
Becsüljük meg azokat a helyzeteket, amikor megtért emberek mellett élhetünk, és kövessük a hitüket. Ez egy nagyon nagy lehetőség, ragadjuk meg a kegyelmet, amíg nem késő!
Isten áldjon meg benneteket!
Szeretettel: Dan János 2026. 06.03.

31/05/2026

Gyülekezet születik

Igehirdető: Dan János

Kapcsolaterősítő játékok„Örülj az életnek feleségeddel együtt, akit szeretsz” (Prédikátor 9:9)A közös játékos élmények n...
27/05/2026

Kapcsolaterősítő játékok

„Örülj az életnek feleségeddel együtt, akit szeretsz” (Prédikátor 9:9)
A közös játékos élmények növelik az érzelmi kötődést. A gyerekek életében ez a kapcsolatok alapja. Május 25-én lettünk 41 éves házasok. Ez alatt a hosszú idő alatt a sok öröm mellett sok nehézséggel is meg kellett küzdeni. Isten átsegített bennünket ezeken, pedig néha úgy tűnt, hogy meghaladják az erőnket. A gyerekeink felnőttek, lassan már a legidősebb unokáink is felnőttkorba lépnek, de mi valahol a lelkünk mélyén még mindig gyerekek maradtunk. Nagyon szeretünk játszani. Nem telik el úgy egy nap, hogy ne szakítsunk erre valamennyi időt. Jó együtt élvezni az életet. Azt tapasztaljuk, hogy a játékban átélt izgalom, gondolkodás felfrissít bennünket. A nevetésben nagyon jól fel lehet töltődni. A játékokat mind a ketten komolyan vesszük, így talán még jobb szórakozást jelentenek a számunkra.
Ha eljön hozzánk családostul két-három gyermekünk, játszunk az unokákkal is, de alig várjuk, hogy elaludjanak, és kezdődik a nagy Activity csata, ahol mindig vannak jó beszólások, olyan mutogatások, rajzolások, amikre még évek múlva is emlékszünk. A játék szeretete a szüleinkben is megvan, náluk dominózni szoktunk.
Visszatérve a feleségemmel való együttjátszásokra, rengeteget Scrabble-özünk, a telefonjainkra letöltöttünk egy Szókereső nevű alkalmazást, az is nagy kedvencünk. Két évvel ezelőtt kaptunk egy Azul nevű játékot, azt is megszerettük… Azokat a játékokat szeretjük, amik logikát, vagy nyelvtani tudást igényelnek. Sokszor elgondolkoztam rajta, hogy hogyan érezném magam egy buta nő mellett. Ilyenkor mindig örülök neki, hogy a feleségemmel hasonló szinten állunk, bár ezt a vicc kedvéért kölcsönösen újra és újra megkérdőjelezzük.
Istenben hinni mindkettőnknek, a lelki dolgokat komolyan venni, együtt küzdeni és együtt játszani, szerintünk ez egy jó recept a házasságban élőknek.
Mi sokszor nagyon nem egy irányból közelítjük meg a dolgokat, ez a játékok során is előjön. Teljesebb képet kapunk az életről, hogyha a másik szemüvegén keresztül is megfigyelhetjük azt. Isten a játékon keresztül is arra tanít bennünket, hogy adjuk össze az értékeinket, képességeinket. A feleségem a másik felem, jó arra naponként rácsodálkozni, hogy hozzám illő segítőtársat kaptam.
A kapcsolatunkat melegen tartja egy-egy értékes gondolat az igeolvasás után, az együtt végzett munka benn a házban, vagy kinn a kertben. Tudom, hogy ezt sokan így csinálják, de akik nem szoktak együtt játszani, az olyan, mintha az étkezések után kihagynák a desszertet. Természetesen nem az együttjátszás fog egy házasságot egyben tartani, de hogy erősíti, abban biztos vagyok.
A napokban fültanúja voltam a fürdőben egy beszélgetésnek, amiben elmarasztaltak egy személyt amiatt, hogy nem hagy időt magának arra, hogy rendszerezze a gondolatait, mindig új érzelmi hatásoknak teszi ki magát. Elgondolkoztam rajta, hogy valóban rossz lehet annak, aki saját magát sem hallgatja meg, mint ahogy az sem jó, ha nincs idő a házastársunkra. Jól fog járni minden házas ember, ha a szabadidejében tud együtt játszani a társával. Ez egy mennyei ajándék.
Isten áldjon meg benneteket!
Szeretettel: Dan János 2026.05.27.

24/05/2026

A Szent Szellem által bennünk él az Isten

Igehirdető: Dan János

Ha nincs világosság, beáll a halálAranyat érő bőséges esővel ajándékozott meg bennünket az Isten az elmúlt hétvégén. Elő...
20/05/2026

Ha nincs világosság, beáll a halál

Aranyat érő bőséges esővel ajándékozott meg bennünket az Isten az elmúlt hétvégén. Előtte áprilisban és május első felében országszerte súlyos aszály volt (nálunk is). A konyhakertünkbe vetett, ültetett növényeket csak úgy tudtuk életben tartani, hogy rendszeresen locsoltuk őket. A korábbi években vedrekkel hordtam a kertbe a vizet, most azonban ezt nem akartam bevállalni, ezért vásároltunk egy IBC tartályt (lásd a képen), azóta ebből locsolunk slaggal.
Nagyon örültünk ennek az új eszköznek, de egy pár hét után zavart, hogy algás lett benne a víz, megörültem, amikor megtudtam, hogy van a problémára egy jó megoldás. Mások tanácsát követve mi is vásároltunk a tartályra egy sötét borítót.
A világosságban energia van, aminek a segítségével a növények kinyerik a levegőből, vízből a szén-dioxidot és átalakítják azt cukorrá és oxigénné. Ez a létfontosságú élettani folyamat a fotoszintézis nevet kapta. Ha szeretnénk, hogy az algák elpusztuljanak, meg kell tőlük vonnunk a fényt. Ehhez kellett a takaró.
Igyekszem azok közé tartozni, akik értelmesen vizsgálgatják Isten alkotásait. Azon is el szoktam gondolkodni, amikor látok valami szépet, érdekeset, hogy akar-e nekem az Isten ezen keresztül valamit tanítani azon kívül, hogy újra és újra rácsodálkozom az Ő bölcsességére. Az algásodás elleni intézkedés során Jézus mondata jutott eszembe: „Én vagyok a világ világossága” (János 8:12) Az algákhoz hasonlóan a lelkünknek is szüksége van világosságra és az abban rejlő energiára. A Jézusból áradó fény éltet bennünket. Ezért nem csoda, hogy a sátán, aki a sötétség világának a fejedelme mindent megtesz azért, hogy ettől a világosságtól elzárjon bennünket. Sötétséget akar borítani az elménkre és a szívünkre. Akit a sötétség a hatalmába kerít, az a halál állapotába került. Az emberiség nagy része ilyen halott állapotban van.
Jó, hogy mi nem tárgyak vagyunk. Ezért küzdhetünk az elsötétítésünk ellen. Még annak is van esélye, akit hatalmába kerített a sötétség. A Hit Hangjai énekeskönyvben van egy ének, ami nagyon szépen fogalmazza meg a kiutat ebből az elveszett állapotból:
„De szívem éled újból, mióta téged lát.”
Meg tud indulni az élet újra azoknak a lelkében, akikhez elér az élet világossága. Legyen ma mindnyájunk kérése ennek a szép éneknek az első sora:
„Világíts nékem Jézus, szívem kitárva vár” (H.H.532.)
Isten áldjon meg benneteket!
Szeretettel: Dan János 2026.05.20.

Rajta raj!Minden évszaknak megvannak a maga szépségei. Mivel külterületen lakunk, egy erdő mellett, van lehetőségem arra...
13/05/2026

Rajta raj!

Minden évszaknak megvannak a maga szépségei. Mivel külterületen lakunk, egy erdő mellett, van lehetőségem arra, hogy a természetben lejátszódó csodákat a közelből is megfigyeljem. Most az akácvirágzás ideje van. A házunkhoz vezető út mindkét oldalán és a mellettünk lévő erdőben is fehérbe borultak a fák. Ez a szemet gyönyörködtető látvány egyben a szaglásunkat is kényezteti. A virágok édes, émelyítő illattal árasztják el a levegőt, mámorító érzés ebből jó mélyeket szippantani. Van még egy nagyon fontos dolog, ami együtt jár az akácvirágzással. Sokak szerint ilyenkor gyűjtik a méhek a világ legfinomabb mézét. Egy kedves méhész házaspár az utunk mellé telepítette ki a méheik egy részét. Szurkolunk nekik, hogy minél több mézet gyűjtsenek.
Sok érdekességet hallottam az életem során ezekről a szorgalmas rovarokról. Összehangolt munkájuk az egyik leglenyűgözőbb példa a természetben arra, hogy hogyan tud több tízezer egyed egy szervezetként működni. Minden méhecskének van valamilyen feladata, ami az életkora előrehaladtával, no meg a raj igénye szerint változhat. A fiatal méhek általában a kaptáron belül dolgoznak, tisztítják a sejteket, etetik a lárvákat, építik a lépeket, őrzik a kaptárt. Az idősebbek repülnek ki nektárt és virágport gyűjteni. Amikor egy gyűjtő méh jó virágmezőt talál, visszatér a kaptárba és egy speciális tánccal (méhtánc) elmondja, milyen messze van a táplálék, milyen irányba található, mennyire gazdag a lelőhely. Ez gyakorlatilag egy élő térkép. Ámulatra méltó, hogy a kaptáron belül hogyan szabályozzák a hőmérsékletet: a fiasítás körül kb. 35 fokos meleget tartanak fenn. Ha túl meleg van, a méhek a szárnyaikkal ventilálnak, ha hideg van, összebújnak és rezgetik az izmaikat, így termelik a hőt. A kutatók megfigyelték, hogy a méhek munka közben folyamatosan cserélik az információkat egymással. Minél többet tudunk meg róluk, annál jobban rácsodálkozunk a teremtő Isten bölcsességére.
Az utunk mellé letett kaptárok elé egy táblát tűzött ki a méhész, amin ez áll: „Vigyázat! Itt méhek dolgoznak!” Figyeltem a méhek szorgalmát, ahogy tolongtak a kaptárok bejárati nyílásánál (egyik ki- másik be) és láttam a sok virágos fát, ahonnan a mézet gyűjtik – egy igevers jutott eszembe: „emeljétek fel a szemeteket, és lássátok meg, hogy a mezők már fehérek az aratásra.” (János 4:35) Elgondolkoztam azon, hogy van mit tanulnunk a méhektől. Elhozták őket otthonról, letették őket egy idegen helyre és azonnal megkezdték a munkát.
Amikor Jézus a fehérre érett gabonatáblákról beszélt, azt igyekezett a szívünkre helyezni, hogy az aratás munkáját el kell végezni. Ez független a termés mennyiségétől. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy Istenhez kell gyűjtenünk azokat az embereket, akik nyitottak az evangélium befogadására. Jézus arról is beszélt, hogy aki ezt a munkát végzi, örömet talál benne és számíthat arra, hogy a munkájáért megkapja Istentől a bérét.
Mi történne, hogyha kipusztulnának a méhek? : Nem csak a mézek tűnnének el a boltok polcairól. Igaz, a méheken kívül más rovarok is végeznek beporzást, sőt még madarak is, de a méhek munkája annyira kiemelkedő, hogy az ő tevékenységük nélkül sok növényfaj kihalna. Ennek következtében sokkal bonyolultabb és drágább lenne az élet.
Ha a hívő emberek nem végzik el időben az aratás munkáját, annak még drámaibb következményei lennének. Istennek minden ember fontos és drága. Nem lenne jó, ha miattunk csak egy ember is elkárhozna azok közül, akik nyitottak az örömhír befogadására. Tanuljunk a méhek szervezett munkájából! Lássuk meg az aratnivalót és vegyük ki a részünket az aratásból!
Isten áldjon meg benneteket!
Szeretettel: Dan János 2026.05.13.

Cím

Bodrog
7439

Nyitvatartási idő

09:30 - 12:00

Telefonszám

+36208862304

Weboldal

Értesítések

Ha szeretnél elsőként tudomást szerezni Békesség Baptista Keresztény Közösség új bejegyzéseiről és akcióiról, kérjük, engedélyezd, hogy e-mailen keresztül értesítsünk. E-mail címed máshol nem kerül felhasználásra, valamint bármikor leiratkozhatsz levelezési listánkról.

Megosztás