17/06/2026
Örüljek annak, hogy engedelmeskednem kell?
„Isten arra választott ki benneteket, hogy engedelmeskedjetek neki” (I.Péter 2:1)
Az igazán fontos dolgok iránt nem mindig nagy az érdeklődés. Szinte magam előtt látom, ahogy az emberek elolvassák ezt a címet, és amikor az engedelmesség szóhoz érnek, már lapoznak is tovább. Ki szereti, ha csorbul az önállósága amiatt, hogy szabályokat fektetnek le neki? De ha csak egy pár percet is gondolkodunk ezen a kérdésen (ami egyre kevésbé jellemző az emberekre), akkor rájövünk, hogy akármerre megyünk, mindenhol ezzel az elvárással találkozunk. Akarjak-e engedelmeskedni? Ha az dönti el a kérdésre adott válaszomat, hogy tisztelnek-e, figyelembe veszik-e az érdekeimet akik engedelmességet várnak el tőlem, az szerintem azt jelenti, hogy értelmes módon közelítem meg a kérdést.
Egy kiváló sportembernek a példája jutott eszembe: Egerszegi Krisztináról olvastam, hogy már négyéves korában elkezdett úszni. Hamar észrevette a tehetségét az edzője. Ötéves korában bemutatta a Budapest Spartacus vezetőedzőjének, ő is meglátta a kislányban a zsenit. Ezután több kiváló edző is foglakozott vele. Nem csak a fizikai adottságait tartották rendkívülinek, hanem a kitartását, intelligenciáját és tanulási képességét is. Róla tényleg elmondható, hogy már kisgyermek korában kiválasztották. Mi vezetett odáig, hogy végül öt olimpiai aranyérmet nyert? Hogyan teltek egy ilyen tehetségnek a hétköznapjai?: Hajnal ötkor kelt és ment a reggeli úszóedzésre, ezután gyors reggeli, majd iskola. Délután ismét edzés, este tanulás, vacsora, korai lefekvés. Napi terhelése gyakran elérte a 4-6 órányi edzést. Egy héten 50-80 km-t úszott. Nagyon nehéz edzésterveket állítottak neki össze, de ő ezeket engedelmesen végrehajtotta. Nem kellett noszogatni, már tizenévesen pontosan tudta, hogy olimpiai bajnok szeretne lenni.
Engedelmességet vár el a szülő a gyermekétől, a tanár a diákjaitól, a munkahelyi főnök a beosztottaitól (a listát sokáig lehetne folytatni), és engedelmességet vár tőlünk az Isten is. Úgy tűnik, hogy minden területen ebben látják a siker kulcsát. Az engedelmesség általában jó befektetésnek bizonyul.
Egerszegi Krisztina engedelmes volt az edzőinek, mert olimpiai bajnok akart lenni. Van, ami sokkal értékesebb az olimpiai aranyéremnél. Az Isten örök életet kínál. Vállaljuk örömmel a Neki való engedelmességet! Lehet engedetlenül is élni. De nem árt, ha szem előtt tartjuk Isten Igéjének a figyelmeztetését: „a lázadók maradnak sivár helyen.” (Zsolt. 68:7)
Isten áldjon meg benneteket!
Szeretettel: Dan János 2026.06.17.