16/06/2026
Keddi Lelki Reggeli
„1 Megszólalt a témáni Elífáz, és ezt mondta: 2 Talán terhedre van, ha beszélni próbálok hozzád, de ki tudja itt magába fojtani a szót? 3 Hiszen másokat intettél, és a lankadt kezeket erősít***ed. 4 A botladozót szavaid talpra állították, és a roskatag térdeket megerősít***ed. 5 Most, hogy rajtad a sor, ellankadtál? Téged ér csapás, és megzavarodsz? 6 Nem ad bizodalmat istenfélelmed, és reménységet feddhetetlen életed?” Jób 4,1-6
Jób könyvének negyedik fejezetében megszólal Elífáz, a legidősebb barát. Szavai első hallásra bölcsnek és józanul hangzanak. Emlékezteti Jóbot arra, hogy korábban ő maga sokakat bátorított: „A botladozót szavaid talpra állították.” Jób valóban olyan ember volt, aki hitből élt, másokat erősített, reményt adott az elcsüggedteknek. Most azonban ő került a szenvedés mélységébe.
Elífáz kérdése éles: „Most, hogy rajtad a sor, ellankadtál?” Mintha azt mondaná: amit másoknak tanítottál, alkalmazd most önmagadra is! Ebben van igazság. A hívő embernek valóban szüksége van arra, hogy a próbák között is emlékezzen Isten korábban megismert ígéreteire.
Mégis érezzük, hogy Elífáz szavai nem vigasztalnak. Hiányzik belőlük az együttérzés. Nem a szenvedő ember mellé ül, hanem fölé emelkedik. Nem kérdez, hanem ítél. Nem hordozza Jób terhét, hanem magyarázatot keres rá. Nem a részvéttel teli barát beszél, hanem a kész válaszokkal rendelkező dogmatikus ember.
Milyen könnyen válhatunk mi is Elífázzá! Amikor valaki gyászol, beteg, vagy összetörik az élete, gyakran sietünk magyarázatot adni. Pedig a szenvedő embernek elsősorban nem tanításra, hanem jelenlétre van szüksége. Nem okfejtésre, hanem együtt érző szeretetre.
Ugyanakkor Jób helyzete bennünket is megszólít. Lehet, hogy másokat már sokszor bátorítottunk, de amikor a próba bennünket ér, elfogy az erőnk. Ilyenkor felismerjük: nem a saját kegyességünk tart meg bennünket, hanem egyedül Isten kegyelme. Nem azért van reménységünk, mert mindig erősek vagyunk, hanem mert Krisztus hűséges marad akkor is, amikor mi megrendülünk.
Jézus Krisztus nem úgy közeledett a szenvedőkhöz, mint Elífáz. Nem kioktatta őket, hanem hordozta terheiket. Nem kívülről szemlélte a fájdalmat, hanem maga is belépett annak mélységébe. Ezért lehet Ő a mi igaz vigasztalónk.
Amikor mi kerülünk a próba útjára, ne szégyelljük gyengeségünket Isten előtt. És amikor mások szenvednek, ne gyors válaszokat vigyünk nekik, hanem Krisztus szeretetét. Mert az evangélium nem elsősorban magyarázat a szenvedésre, hanem az a jó hír, hogy a szenvedő ember nincs egyedül: az Úr vele van.