01/12/2018
100 évvel ezelőtt Báró Lipthay Frigyesnek és neje, gróf Lázár Bors Margitnak volt Tamáshidán nagyobb birtoka és szép kastélya, melyet még (1729 után) a Baranyiak építtettek, később pedig báró Bors Frigyes átalakíttatott.
Az e kastélyhoz tartozó szép kertben állt az Árpád-kori templom (rom), mint az uraság (akkor még jó állapotban lévő, családi) kápolnája.
Az évszázadokkal korábban a Balkán-félszigetről érkezett - és az I. világháborút követően Magyarország keleti részét megszerző - bevándorlók 1920 után a báró tamáshidai birtokait elvették, a kastélyt és a hozzá tartozó épületeket lerombolták, a középkori templomot pedig szándékosan tönkre menni hagyták.