Bajóti Plébánia - Szent Simon és Júda Templom

Bajóti Plébánia - Szent Simon és Júda Templom 2020-tól a szalézi szerzetesek által lelkipásztorilag ellátott plébánia. Legrégebbi része a torony a 13. sz. Eredetileg a bajóti vár lakótornyának épülhetett.

A templom:

Mind történeti,mind mûvészettörténeti, mind régészeti szempontból értékes helyet foglal el a magyar emlékanyagban. közepérõl származik. Építtetõje valószínûleg Bajóti Simon volt. A vár épületeinek maradványai a templom D-i részén ma is láthatók. Az elpusztult várfalak alapjait a templomtól 100 m-re találták meg. A várban, valószínûleg a mai szentély helyén állt egy kisebb templom, ezt

a Boldogságos Szûz Mária tiszteletére szentelték. A szentély É-i oldalán, a földfelszínen még látszanak az alapjai.1332-37-ben Kelemen és András nevû papokat említi a pápai tizedjegyzék. Az 1570. évi török összeírás említi az elpusztult falu még álló templomát. 1647-ben Péter, 1674-ben János nevû licenciátus mûködik Bajóton. Az 1701-es canonica visitatio-ban említik meg elõször a templom jelenlegi védõszentjeit: Szt. Simon és Júda apostolokat.

1899. szept. 6-án tûzvész pusztította el a tornyot és a tetõzet nagy részét, amit Vaszary Kolos hercegprímás építtetett újjá. 1945-ben a nyilas tüzérség orosz megfigyelõket vett észre a toronyban. Tankokra erõsített páncéltörõ ágyúkból 32 lövést adtak le, ezek nyomait még ma is õrzi a harangot tartó acél vázszerkezet. Ekkor a délnyugati sarok nagydarabban leomlott, az egész épület végzetesen összerázkódott. A légnyomás a szentély 3 nagy, és 140 kisebb részre osztott ablakát összetörte. Az építményt 1946 májusára sikerült kijavítani, a teljes külsõ renoválásra csak 1960-ban került sor. A berendezések:

Templomunkat három, kézzel faragott fa oltár díszíti. Ezeket Krause József selmecbányai oltárkészítõ mester faragta. A Mária oltárt 1904. február 18.-án állították. Még ebben az évben elkészült a Szt. Simon és Júda apostolokat ábrázoló fõoltár és a Jézus szíve oltár is.
1982 márciusában Szántó Piroska festõmûvész a 15 keresztúti képet festette meg a templomnak, hálából. Ez a Bajóti Golgota különleges, hiszen bajóti tájakon, bajóti emberek között láthatjuk Jézus szenvedéstörténetét. A jelen állapot:

A 1990-es évek közepén kezdõdött el az utóbbi idõk legnagyobb felújítása. A többszakaszos munka során a tornyot statikailag megerõsítették, a teljes külsõ és belsõ vakolatot lecserélték. Ennek során került elõ a falakon látható, korábbi építészeti stílus, és a régi kapu és ablaknyílások. A sekrestye új bútort kapott, a világítótesteket kicserélték, a hangosítást felújították stb. A 2001. évi templombúcsún pedig már a Paulus Frigyes orgonaépítõ mester által újjáépített orgona hangja töltötte be a templomot. A teljes felújítás a bajóti hívek nagylelkû adományaiból, áldozatos munkájával és az Esztergom-Budapesti egyházmegye nagymértékű támogatásából történt.

2010 tavaszán a hívek adományaiból felújításra került a templomi padok padozata és térdeplői.

31/05/2026
!!!VIRÁG- VIRÁGSZIROM!!!Közeledik Úrnapja, június 7. vasárnap, annak a titoknak ünneplése, hogy a kenyér és bor színe al...
30/05/2026

!!!VIRÁG- VIRÁGSZIROM!!!

Közeledik Úrnapja, június 7. vasárnap, annak a titoknak ünneplése, hogy a kenyér és bor színe alatt Jézus Krisztusnak teste és vére, istensége és embersége, valójában, igazán és lényegileg jelen van. Erről teszünk tanúságot a szentmisét követő körmenetben és ezért díszítjük fel a 4 oltárt.

Kérjük, hogy akinek a kertjében a virágszőnyeghez használható virága, virágszirma van, jelezze Bognár Zolinál, Bakonyi Lottinál, Török Robinál. A szirmok gyűjtésénél fontos, hogy színek szerint külön gyűjtsük és inkább az utolsó napokba szedjük le, hogy ne barnuljon.
A virágszőnyeg és az oltárok elkészítéséhez szükséges munkálatok elvégzéséhez várjuk a segítőket hajnali 5 órától. A Hősök terén a felnőtt fiatalok, a plébánia tér felőli részén a karitasz csoport, a plébánia templomi oldalán a családosok várják a segítő kezeket. Bár a csoportok már összemosódtak, de bárhová be lehet kapcsolódni.

https://www.facebook.com/photo?fbid=1576697237261628&set=a.804624551135571
27/05/2026

https://www.facebook.com/photo?fbid=1576697237261628&set=a.804624551135571

👉📚 A Római Magyar Akadémián (Collegium Hungaricum) május 1⃣2⃣-én a magyarországi Férfi Szerzeteselöljárók Konferenciája és a magyarországi Szerzetesi Köznevelési Fórum szervezésében 📖 A nevelés magyar csillagképei – az új reménytérképek tervezéséről a magyar katolikus oktatásban 👩‍🎓👨‍🎓címmel konferenciát tartottak az Örök Városban. 🔥

👉✒A tanácskozáson előadást tartott Vitális Gábor SDB, szalézi tartományfőnök Mentsük meg a vidámságot! – A szalézi optimizmus, mint válasz a fiatalok belső ürességére és szorongására címmel. Az előadását publikáltuk. 🔥

📷: Piarista Tartományfőnökség

https://www.magyarkurir.hu/hirek/vitalis-gabor-sdb-tudunk-e-olyan-tereket-teremteni-ahol-fiatal-ujra-hinni-kezd-az-eleteben

Egyházközségi délután"A Lélek ott hat, ahol engedjük. Nem eltünteti a félelmet, hanem alárendeli a szeretetnek. Megtanít...
24/05/2026

Egyházközségi délután

"A Lélek ott hat, ahol engedjük. Nem eltünteti a félelmet, hanem alárendeli a szeretetnek. Megtanít, hogy nem kell tökéletesnek lennünk – csak elérhetőnek. Nem kell legyőznünk magunkat – csak megengedni, hogy Isten betöltsön. Ez a bátorság nem harsány, nem magamutogató. Hanem csendes és következetes. A Lélek szerinti bátorság nem másokat akar meggyőzni, hanem önmagunkban hoz rendet. Ebből születik az a szelíd erő, amely nem fél beszélni, nem fél lépni, nem fél szeretni."(Dr.Makkai László)

2026. június 3-án a Szent Mihály templomban 17 órakorBERECZKI ENIKŐ generációkutató előadása„Együttműködés a fiatalokkal...
18/05/2026

2026. június 3-án a Szent Mihály templomban 17 órakor
BERECZKI ENIKŐ generációkutató előadása
„Együttműködés a fiatalokkal”
Hívjuk, várjuk a fiatalokat, szülőket, minden érdeklődőt.

NE FELEDJÜK, hogy holnap Bajóton, Nyergesújfalun és Mogyorósbányán nem lesz szentmise, mindenkit a 11.00 órakor kezdődő ...
09/05/2026

NE FELEDJÜK, hogy holnap Bajóton, Nyergesújfalun és Mogyorósbányán nem lesz szentmise, mindenkit a 11.00 órakor kezdődő Péliföldszentkereszti búcsúi szentmisére hívnak a szalézi atyák.

Délután 13.00 és 16.00 óra között közösségi találkozás is lesz, ahol fellép: Maloványi László ( Laci), a bajóti senior táncosok, a Tulipiros Táncegyüttes és a bajóti Harmónia Kamarakórus.

Kérjük, osszuk meg minél többen a posztot, hogy sok emberhez eljusson!

Cím

Bánk Bán Tér 11
Bajót
2533

Telefonszám

+3633455357

Weboldal

Értesítések

Ha szeretnél elsőként tudomást szerezni Bajóti Plébánia - Szent Simon és Júda Templom új bejegyzéseiről és akcióiról, kérjük, engedélyezd, hogy e-mailen keresztül értesítsünk. E-mail címed máshol nem kerül felhasználásra, valamint bármikor leiratkozhatsz levelezési listánkról.

Megosztás