Újfehértói Római Katolikus Egyház és Fília

Újfehértói Római Katolikus Egyház és Fília Nevét a határában lévő szikes tóról kapta. A XIV-XV. században, határában három település volt: Szegegyháza, Bót, Micske. Mindhárom egyházas hely.

Az újfehértói Római Katolikus Plébániához az alábbi egyházközségek tartoznak: Téglás, Hajdúhadház, Hajdúdorog, Hajdúnánás, Kálmánháza, Petőfi-tag, valamint Érpatak Bót Szent Mihály templomát és Márton nevű papját 1332-ben említik. 1610 táján Báthory Gábor Rác telepeseket hozott, s ekkor Ráczfehértó volt a neve. Az 1734. évi összeírás szerint a falu régi katolikus templomát a reformátusok használt

ák. A katolikus egyház újjászervezését Barkóczy püspök 1749-ben kezdeményezte, de a refomátusok ezt megakadályozták. 1767-ben veszprémi László olaszliszkai plébános adományából Czikó Mihály helyi katolikus földesúr kápolnát építtetett, így Ezsterházy püspök Újfehértót önálló plébániává nyilvánította. Első plébánosa Sasvári Antal volt. 1776-ban a kápolna összedőlt. Három évtizedig a szentmiséket a Czikó kúria egyik szobájában tartották. Új templom építéséhez-Aurer Pál debreceni építésszel-1804-ben kezdtek, és a templomot 1812. nov.26-án szentelték fel Mindenszentek tiszteletére.

1901-ben Burgfeld Ferenc egri mester egy manuálos, 8 regiszteres orgonát készített a templomnak. A templom titulusa 1990 óta Magyarok Nagyasszonya. A torony csak 1814-ben készült el. A plébániaház, melyet Czikó Mihály földesúr építtetett 1771-ben, 1843-ra lakhatatlanná vált. Újat 1846-48-ban épít***ek. -A templomot 2001-ben renoválták (belső festés, padlófűtés, orgonafelújítás). 2012-ben, a templom felszentelésének 200. évfordulóján kívülről átfestették, a templom északi falának valamint a torony omladozó vakolatát leverték, újra vakolták, és új bádogozást kapott. A liturgikus teret 1973-ban alakították ki, Gondos István plébános idejében. Abban az évben 5 képet festett a templomba Takács István mezőkövesdi festő. Az 1848/49-ben épült plébánia épületét utoljára kívülről-belülről 2010-ben renoválták. Egy mészkőből készült kereszt áll a templomnál, amelyet 2013-ban állíttattak a régi kőkereszt helyére. kettő a temetőben, egy a Nyíregyházi út - Szent István út körforgalmánál található.(Ez utóbbi is felújításra került 2009-ben?)
A templomkertben, 1962-ben? létesített lourdes-i barlang található. A plébánia alapításának 250. évfordulója tiszteletére a templom belső festését, díszítését Király József és fia Géza készítették 2017. júniusában.
2006-ban áldotta meg Bosák Nándor megyéspüspök az egyházi kárpótlásból és a svájci Menziken testvértelepülés adományából a plébánia udvarra épült Közösségi Házat.
Újfehértó 1992 óta város.

13/06/2026

Katolikus Híradó az újfehértói Római Katolikus Egyházközség és Filiáinak értesítője 2026. június 14. XVII. évfolyam 24. szám Évközi 11. vasárnap
„Ha a pletyka víz lenne, belefulladnánk” (Michael Rennier)
15. hétfő 7.30 +Benke Sándor lü. tem.gym. 8.00 +Dr. Győri Sándor lü.
16. kedd 18.00
17. szerda 7.00
18. csütörtök 18.00 +Szoka András lü. tem.gym.
19. péntek 7.00
20. szombat 18.00 +Brumán Antalné Tóth Julianna és + szerettei lü.
21. Évközi 12. vasárnap 8.00
9.30
1. A héten nem lesz az általános iskolai ballagások miatt bérmálási előkészítő. 2.Megköszönjük mindazoknak, akik a tegnapi egyházközségi családi nap előkészítésében, szervezésében, lebonyolításában munkájukkal részt vettek, adományaikkal pedig hozzájárultak a vendéglátáshoz. Remek csapatmunkát végeztek, köszönjük nekik, és Isten áldását kérjük az életükre. Akik pedig eljöttek, remélhetőleg jól érezték magukat és lelkiekben gazdagabban tértek haza.
3. Egyházmegyei Ministráns tábor lesz idén június 29. és július 3. között Nyírszőlősön, a Buczkó Atanáz Vendégházban, ahová nagy szeret***el várják a 12 és 18 év közötti ministránsokat!
4. Továbbá „Merjünk Növekedni Krisztusban” címmel Egyházme-gyei Ifjúsági Tábor lesz, július 19-26. között Tiszafüreden 14 évtől idősebb fiatalok számára. Mindkét programra jelentkezés Imre atyánál és bővebb információ a hirdetőtáblán olvasható.
5. 19-én, pénteken lesz 5 órától Kerekes László atya ezüstmiséje Geszteréden. Imádkozzunk érte, hogy az Úr, aki meghívta őt, áldásával segítse és kísérje továbbra is az üdvösség útján!
6. Különleges alkalom lesz ezen a héten szerdán, mikor is fél 3-tól a görögkatolikus templomban egy rövid ájtatosság után a városi futballpályán római és görögkatolikus papok, református lelkészek, és vármegyénk bírósági, rendőrségi dolgozóiból álló focicsapat fog egymás ellen mérkőzést játszani. A programra minden érdeklődőt sok szeret***el várnak a szervezők.
7. Csütörtökön este fél 7-től bérmálkozók szüleinek megbeszélést tartunk.
8. Július 18-án szombaton este a Zajti Műv. Központban szolgál a Contini keresztény énekegyüttes mintegy 15 lányka, 4 nő és 5 férfi. Szombaton ebéd, vacsora és vasárnap reggeli ellátást és szállást kérnek szolgálatukért cserébe. Kérjük kedves híveinket, akik szállás vagy/és étkezés dolgában felajánlást tudnak tenni, jelezzék ezt június 28-ig a sekrestyében. Előre is köszönjük.
Hajdúhadház: 1. Június 20-án du. 3-kor lesz rk. szm.
Hajdúdorog: 1. Vasárnap 11-kor lesz szm.
Téglás: 1. Jövő vasárnap a 9 órakor kezdődő szentmisében lesz elsőáldozás.
2. Előtte való nap, 20-án szombaton du. 4 órától lesz az elsőáldozó gyerekek és családtagok gyóntatása, szertartáspróbája. Imádkozzunk értük, hogy buzgó szívvel készüljenek fel a szentségi Jézussal való találkozásra.
3. Megköszönjük Sarkady Zoltánné Katika néninek az elmúlt évtizedekben azt a sok-sok jót, amelyet a közösségünkért áldozatot vállalva szervezte a zarándoklatokat, kirándulásokat, a templomkertet és templomot hosszú éveken át szeret***el gondozta, ápolta. Isten áldását kérjük további életére, és segítse meg őt az Úr ott, ahol élni fogja életének további részét.
4. Imádkozzunk sekrestyésünkért Czéh István mielőbbi gyógyulásáért, teljes felépüléséért.
Hajdúnánás: 1. Vasárnap 11-kor lesz a szm.
Imádkozzunk együtt Magyarországért –
15 millió Üdvözlégy nemzetünkért
Közös imádságos összefogásra hívja a híveket Fábry Kornél atya Magyarországért és a világon élő minden magyarért. A június 1-től december 31-ig tartó kezdeményezés célja, hogy 15 millió Üdvözlégy Mária hangozzon el nemzetünkért; az imák rögzítését és a közös számláló követését a Zarándok.ma ima applikációja segíti.
Kedves Paptestvérek, Szerzetesek, Szerzetesnők, Kedves Testvérek Krisztusban!
Egy kedves világi hívő keresett meg az alábbi ötlettel, amit szívből támogatok és fontosnak tartok. Főleg azután, hogy kiderült: egy 13 éves fiútól jött a kezdeményezés. Kérem, fogadjátok szeret***el, és osszátok meg másokkal is. Köszönöm!
A keresztény ember számára az imádság nem pusztán személyes lelki gyakorlat, hanem az Egyház közös lélegzetvétele. Amikor imádkozunk, Istent dicsőítjük, elé visszük önmagunkat, családjainkat, közösségeinket, hazánkat és egész nemzetünket. Szűz Mária közbenjárását kérve különösen is megtapasztalhatjuk, hogy az imádság összeköt bennünket: határokon innen és túl, nemzedékeken át, örömben és megpróbáltatásban egyaránt. Ezért örömmel és bizalommal osztom meg azt a közös imakezdeményezést, amely június 1-jétől december 31-ig tart, a Jézus Szíve-hónap kezdetétől az év utolsó napjáig. A kezdeményezés célja, hogy ebben az időszakban közösen 15 millió Üdvözlégy Máriát ajánljunk fel Magyarországért, a magyar nemzetért és a világon élő minden magyarért. E szám jelképes és egyben mélyen kifejező: azt szeretnénk vele megvalósítani és kifejezni, hogy a világ bármely pontján élő minden magyar testvérünkért elhangzik egy imádság. Imádkozunk hazánkért, családjainkért, fiataljainkért, időseinkért, betegeinkért, a hitben keresőkért, a hitüktől eltávolodottakért, valamint mindazokért, akik felelősséget hordoznak közösségeinkért és nemzetünk jövőjéért.
A Boldogságos Szűz Mária, Magyarok Nagyasszonya közbenjárását kérjük, hogy segítsen bennünket Krisztushoz közelebb kerülni, hitünkben megerősödni, egymás iránt nagyobb szeret***el és felelősséggel élni
A kezdeményezés gyakorlati megvalósítását a Zarándok.ma ima applikációja segíti. Az elmondott Üdvözlégy Máriákat az alkalmazásban lehet rögzíteni, ahol a közös számláló követi az összegyűlt imádságokat. A Zarándok.ma applikációja letölthető a Google Play-ből és az App Store-ból is. Kérem az atyákat, a közösségvezetőket és intézményvezetőket, hogy ha egyetértenek ezzel a kezdeményezéssel, akkor lehetőségeik szerint ismertessék meg a hívekkel ezt az egyszerű módot, és bátorítsák őket a bekapcsolódásra. Levelem végén rövid hirdetési szöveget is mellékelek.
Szeret***el kérem a lelkipásztorokat, hogy a szentmisék végén, rózsafüzér-társulatokban, közösségi alkalmakon, hittanos és családi programokon hívják fel a figyelmet erre az imahálózatra. Jó lenne, ha minél több helyen közösségi formában is elhangozna az Üdvözlégy Mária Magyarországért és a nemzetért, ugyanakkor az otthon, útközben, csendben elmondott imák is ugyanúgy értékes részei ennek a lelki felajánlásnak.
Nem kampányt, hanem imádságos összefogást szeretnénk indítani. Nem pusztán számokat gyűjtünk, hanem hitből fakadó felajánlást teszünk. A 15 millió Üdvözlégy Mária minden egyes imája legyen apró, de valóságos jel: Isten kezébe helyezzük hazánkat, nemzetünket és egymást.
Bízom benne, hogy sokan meghallják ezt a hívást, és bekapcsolódnak a közös imádságba. Kérjük együtt a Szűzanya közbenjárását, hogy magyar népünk megújuljon hitben, reményben és szeretetben, s hogy közösségeinkben növekedjék a béke, az egység és a Krisztushoz való hűség. A kezdeményezést Isten áldásába ajánlva, szeret***el kérem mindnyájatokat: Imádkozzunk együtt Magyarországért! Imádkozzunk minden magyarért!
Szeret***el: Fábry Kornél esztergom-budapesti segédpüspök (in:zarandok.ma)
Elérhetőségünk: plébánia: 42/290-078, Imre atya: 30/373-9519, Attila atya: 30/359-2427. Kevesebb megjelenítése

Katolikus Híradó    az újfehértói   Római Katolikus  Egyházközség és Filiáinak értesítője    2026. június 7. XVII. évfol...
06/06/2026

Katolikus Híradó az újfehértói Római Katolikus Egyházközség és Filiáinak értesítője 2026. június 7. XVII. évfolyam 23. szám Úrnapja „Győzelemről énekeljen napkelet és napnyugat” (Ho280B)
MISEREND
8. hétfő 8.00 gimn.
9. kedd 18.00
10. szerda 7.00
11. csütörtök 18.00
12. péntek 7.00 Jézus Szentséges Szíve Főünnep
13. szombat 9.00 Egyházközségünkért, családokért
18.00 +Kranyik Ferenc és fel Pallai Mária lü.
14. Évközi 11. vasárnap 8.00
9.30
1. Kedd este 6.30-tól képviselőtestületi megbeszélés tartunk.
2. Pénteken csak du. 4 órától lesz előkészítő.
3. Június 13-án szombaton egyházközségi családi napot tartunk. Az ebéd mennyiségének tervezhetősége miatt kérjük a kedves híveket, hogy június 7-ig iratkozzanak fel a sekrestyében. A szentmisét bemutatja és szentbeszédet mond Maga László atya. Utána előadások, tanúságtételek, csoportos megbeszélésekre kerül sor, gyermekeknek kézműves foglalkozás, sport és szellemi vetélkedő. Vendégeink lesznek a kamilliánus nővérek, Részletek a hirdetőtáblán olvashatók. 4 A nyírbátori vonatos zarándoklatra jövő vasárnapig lehet feliratkozni a sekrestyében. A vonat június 16-án, kedden 7.02-kor indul az állomásról és délután 5.49-kor érkezünk haza. Megtekintjük a minorita templomot, a nyírbátori várat, és a nagy református templomot is. Aki szeretne részt venni, az iratkozzon fel a sekrestyében legkésőbb június 9-én, kedd estig lehet. Részletek a hirdetőtáblán.
5. Egyházmegyei Ministráns tábor lesz idén június 29. és július 3. között Nyírszőlősön, a Buczkó Atanáz Vendégházban, ahová nagy szeret***el várják a 12 és 18 év közötti ministránsokat!
6. Továbbá „Merjünk Növekedni Krisztusban” címmel Egyházme-gyei Ifjúsági Tábor lesz, július 19-26. között Tiszafüreden 14 évtől idősebb fiatalok számára. Mindkét programra jelentkezés Imre atyánál és bővebb információ a hirdetőtáblán olvasható.
7. "Margaritha Valappila - indiai származású - nővér és Manfred Huber atya több napos gyógyító lelkigyakorlatot tartanak július 6. - július 10. között Nyíregyháza-Borbányán a Szent László templom-ban. A nővér bejárta már a világot és hirdeti, hogy Jézus ma is él! Gyógyító szolgálata nyomán megtapasztalhatjuk, hogy Jézus ugyan-azokat a csodákat teszi, mint 2000 évvel ezelőtt. Jelentkezni lehet a [email protected] címre küldött emaillel vagy a margarithanover.hu oldalon közzétett jelentkezési linken június 28-ig." 8. Szeret***el köszöntjük azt a 24 hittanos gyermeket, akik a múlt vasárnap először járultak az áldozáshoz. A szentségi Jézus áldja meg őket szüleikkel, szeretteikkel együtt.
Hajdúhadház: 1. Június 20-án du. 3-kor lesz rk. szm.
Hajdúdorog: 1. Vasárnap 11-kor lesz szm.
Téglás: 1. Vasárnap 9.30-kor szm.
2. Június 21-én a 9 órakor kezdődő szentmisében lesz elsőáldozás. 3. Lehet még jelentkezni a Rózsafüzér Társulat tagjai közé.
Hajdúnánás: 1. Pénteken Jézus Szentséges Szívének ünnepén de. 9-kor lesz szm. 2. Vasárnap 11-kor lesz a szm.
Az Úrnapi körmenet énekei, válaszai
Ho. 136, 112, 114, 134, 142, 150, 280, 276, 129.
1. oltárnál: Pap: Krisztus Királyt, Urunkat, aki jelen van a kenyér színe alatt! Hívek: Jöjjetek, imádjuk! Evangélium után:
Pap: A gabona javával táplálta őket. Alleluja!
Hívek: És a sziklából mézzel elégít***e ki őket. Alleluja!
2. oltárnál: Pap: Krisztus Királyt, Urunkat, aki a szentmisében érettünk feláldozza magát!
Hívek: Jöjjetek imádjuk!
Evangélium után: Pap: Fogadd el az áldozatot az egész népért. Alleluja!
Hívek: Őrizd és szenteld meg örökségedet. Alleluja!
3. oltárnál: Krisztus Királyt, Urunkat, aki önmagát adja eledelül nekünk! Hívek: Jöjjetek imádjuk!
Evangélium után: Pap: Mennyei kenyeret adott nekik. Alleluja! Hívek: Angyalok kenyerét ette az ember. Alleluja!
4.oltárnál: Pap: Krisztus Királyt, Urunkat, aki az Oltáriszentségben életünk, vigasztalásunk és üdvösségünk! Hívek: Jöjjetek imádjuk! Evang. után: Pap: Adj Urunk kenyeret a mennyből. Alleluja!
Hívek: Borod vidámítsa az ember szívét. Alleluja!
Végén: Pap: Mennyei kenyeret adtál nekik. Alleluja! Hívek: Amely minden gyönyörűséggel teljes. Alleluja!
Elérhetőségünk: plébánia: 42/290-078, Imre atya: 30/373-9519, Attila atya: 30/359-2427. Kevesebb megjelenítése

03/06/2026

Katolikus Híradó az újfehértói Római Katolikus Egyházközség és Filiáinak értesítője 2026. május 31. XVII. évfolyam 22. szám Szentháromság vasárnapja
„Szentháromságnak életem s halálom…” (Ho 105)
június 1 hétfő 8.00 gimn.
2. kedd 18.00 +Hegedüs Mihály és neje Kricsfalusi Ilona lü. 6 hetes
3. szerda 7.00
4. elsőcsütörtök 17.30 szentségimádás
18.00 Papi hivatásokért
5. elsőpéntek 7.00 R.füzér társulat élő tagjaiért
6. szombat 18.00 Plébánánk + tagjaiért
7. Úrnapja 8.00 Plébániánk élő tagjaiért
1. Hétfőn fokolár, kedden cursillo, szerdán este 6-tól énekkar. Pénteken 16-tól előkészítő. 1b Betegek látogatása és áldoztatása csütörtökön és pénteken lesz.
2. Kérjük a közösségek tagjait, hogy a jövő vasárnapi körmenetre a sátorállítást beszéljék meg, a kedves hívek pedig gyűjtsék és majd jövő vasárnap a mise előtt hozzák el a virágszirmokat, amiket majd a gyermekek fognak hinteni a szentségi körmenet során. Szombat délután a képviselőtestület tagjai zöldgallyat hoznak a sátrakhoz.
3. Jövő vasárnap csak reggel 8-kor lesz egy szentmise, melynek a végén úrnapi körmenetet tartunk a szokásos útvonalon.
4. "Margaritha Valappila - indiai származású - nővér és Manfred Huber atya több napos gyógyító lelkigyakorlatot tartanak július 6. - július 10. között Nyíregyháza-Borbányán a Szent László templom-ban. A nővér bejárta már a világot és hirdeti, hogy Jézus ma is él! Gyógyító szolgálata nyomán megtapasztalhatjuk, hogy Jézus ugyan-azokat a csodákat teszi, mint 2000 évvel ezelőtt. Jelentkezni lehet a [email protected] címre küldött emaillel vagy a margarithanover.hu oldalon közzétett jelentkezési linken június 28-ig." 5. Június 13-án szombaton egyházközségi családi napot tartunk. Az ebéd mennyiségének tervezhetősége miatt kérjük a kedves híveket, hogy június 7-ig iratkozzanak fel a sekrestyében. 6. A nyírbátori vonatos zarándoklatra jövő vasárnapig lehet feliratkozni a sekrestyében. A vonat június 16-án, kedden 7.02-kor indul az állomásról és délután 5.49-kor érkezünk haza. Megtekintjük a minorita templomot, a nyírbátori várat, és a nagy református templomot is. Aki szeretne részt venni, az iratkozzon fel a sekrestyében legkésőbb június 7-ig. Részletek a hirdetőtáblán.
7. Ugyancsak a sekrestyében lévő lapra iratkozzanak fel azok is, akik a június 13-i ebédből igényelnek.
8. Egyházmegyei Ministráns tábor lesz idén június 29. és július 3. között Nyírszőlősön, a Buczkó Atanáz Vendégházban, ahová nagy szeret***el várják a 12 és 18 év közötti ministránsokat!
9. Továbbá „Merjünk Növekedni Krisztusban” címmel Egyházme-gyei Ifjúsági Tábor lesz, július 19-26. között Tiszafüreden 14 évtől idősebb fiatalok számára. Mindkét programra jelentkezés Imre atyánál és bővebb információ a hirdetőtáblán olvasható.
Hajdúhadház: 1. Június 6-án du. 3-kor lesz rk. szm.
Hajdúdorog: 1. Vasárnap 11-kor lesz szm úrnapi körmenettel
Téglás: 1. Vasárnap 9.30-kor szm úrnapi körmenettel.
2. Június 21-én a 9 órakor kezdődő szentmisében lesz elsőáldozás.
Hajdúnánás: 1.Szeret***el köszöntjük ftő Lukács Imre görkat. parókus atyát és kedves híveit, akikkel ma együtt ünnepeltük templomunk búcsúünnepét.
2. Jövő vasárnap 11-kor lesz a szm úrnapi körmenettel.
XIV. Leó pápa első enciklikája: A mesterséges intelligenciát le kell fegyverezni!
Május 25-én, Pünkösdhétfőn, Szűz Mária, az Egyház Anyja ünne-pén mutatták be XIV. Leó pápa „Magnifica Humanitas” kezdetű első enciklikáját a szinódusi aulában. A Szentatya maga is részt vett a dokumentum bemutatásán és angol nyelvű beszédében kiemelte a módszerét, melyet így fogalmazott meg: „Mint XIII. Leó pápa, én is úgy látom, hogy a hit szemével, az ész tisztaságával, a misztérium iránti nyitottsággal, a szegények és a föld kiáltásait szívemben vissz-hangozva szemléljem korunknak változásait. Leó pápa őszintén kö-szönetet mondott mindazoknak, akik megszervezték ezt a találko-zót, akik megosztották vele szakértelmüket és tapasztalataikat, vala-mint akik jelen vannak vagy online követik az eseményt. Micsoda nagyszerű jele a reménynek, hogy különbö-zőségeink ellenére képe-sek vagyunk meghallgatni egymást – szólt a pápa. Ez a párbeszéd egyértelműen tanúskodik a pillanat komolyságáról, valamint arról a bizalomról, hogy együtt képesek vagyunk megérteni korunk legfontosabb kérdéseit, és így az emberiség jövőjét is. A történelem kulcsfontosságú pillanataiban az Egyház arra hivatott, hogy az evangélium és az emberi méltóság fényében értel- mezze az „új dolgokat”. 135 évvel ezelőtt tiszteletreméltó elődöm, XIII. Leó figyelemmel kísérte a gyári munkások helyzetét, és ennek következtében elszakadásukat a családjaiktól, továbbá a gyors ipari átalakulás által előidézett újfajta szegénységet. Megért***e, hogy az Egyház nem maradhat távol. Az emberi méltóságot fenyegető kor-szakos fordulóponton a Rerum Novarum, vagyis az „Új dolgokról” szóló enciklika evangéliumi és társadalmi üzenetet fogalmazott meg a folyamatban lévő „új dolgokról”. Ma hasonló mértékű, talán még nagyobb következmé-nyekkel járó átalakulással állunk szemben. A mesterséges intelligen-cia máris életünk számos területét érinti, és befolyásolja azokat a döntéseket, amelyek az emberek együttélését alakítják. Emellett drá-mai módon megváltoztatja a háborúskodás módját is. Akárcsak a korábbi „Leó pápa”, én is úgy látom a rám bízatott feladatot, hogy a hit szemével, az ész tisztaságával, a misztérium iránti nyitottság-gal, valamint a szegények és a föld kiáltásait szívemben visszhan-gozva szemléljem ezt az újabb hatalmas átalakulást. A Magnifica Humanitas enciklika abból az odafigyelésből született, ahogyan azt XIII. Leó pápa t***e. Én is meghallgattam azokat a tudósokat és mérnököket, akik őszinte lelkesedéssel dolgoznak olyan technológi-ákon, amelyek képesek enyhíteni a hatalmas szenvedést; meghall-gattam azokat a politikai vezetőket és köztisztviselőket, akik kitar-tóan törekedtek az igazságos szabályok kialakítására; továbbá meg-hallgattam azokat a szülőket és tanárokat, akiket mély aggódalom tölt el a fiatalabb generációk jövője miatt. Más, nagyon aggasztó hangok is eljutottak hozzám az egyre inkább önálló módon műkö-dő fegyverrendszerekről, amelyek gyakorlatilag már nem állnak az ember hatalmában, hogy hatékonyan irányítsa őket. Nagyon aggasz-tó beszámolók is eljutottak hozzám olyan algoritmusokról, amelyek előítéletekkel és igazságtalansággal terhelt adatok alapján megakadá-lyozhatják az egészségügyi ellátáshoz, a foglalkoztatáshoz és a biz-tonsághoz való hozzáférést. És meghallottam azok hallgatását, akik-nek nincs hangjuk, amikor döntéseket hoznak – olyan döntéseket, amelyek valószínűleg a kirekesztés és a szenvedés új formáit hozzák létre.Ebből a meghallgatásból egy nyugtalanító meggyőződés alakult ki bennem, amelyet a Magnifica Humanitas kezdetű enciklikában fo-galmaztam meg: a mesterséges intelligenciát le kell fegyverezni. Tudom, hogy ez erős kifejezés, de szándékosan választottam, mert a jelen pillanat olyan szavakat igényel, amelyek képesek felkelteni a figyelmet, felrázni a lelkiismeretet, és utat mutatni az emberiség számára a jövő felé – hangsúlyozta Leó pápa. Az Egyház már régóta a nukleáris leszerelés mellett áll ki, tudatában annak, hogy minden nagy technikai erő hatást tud gyako-rolni az emberek életére, ezért azt megfelelő erkölcsi megfontolás-nak és nyilvános ellenőrzésnek kell kísérnie. A nukleáris leszerelés továbbra is a béke és az emberi család méltóságának szolgálatát je-lenti. Hasonló értelemben a mesterséges intelligencia is„leszerelést” igényel, megszabadulást azoktól a logikáktól, amelyek uralkodás, ki-rekesztés vagy halál eszközévé teszik. Az atomenergiához hasonló-an ennek is mindenki szolgálatában kell állnia, és a közjót kell szol-gálnia. A technológiával kapcsolatos döntéseket soha nem szabad el-választani a lelkiismerettől és a felelősségtől. „Ne aludjunk hát, mint a többiek, hanem legyünk éberek és józanok!” – intett egykor Pál apostol, de ma is szükség van ilyen éberségre. A béke, nem csupán a háború hiánya, hanem az igazságosság működése. Ám amikor a technológia legyengíti kritikai érzékünket, maga a béke is veszélybe kerül. A leszerelés azonban nem elég. Építenünk kell! – kérte a pápa…. (in:zarandok.ma)
Elérhetőségünk: plébánia: 42/290-078, Imre atya: 30/373-9519, Attila atya: 30/359-2427. Kevesebb megjelenítése

23/05/2026

Katolikus Híradó az újfehértói Római Katolikus Egyházközség és Filiáinak értesítője 2026. május 24. XVII. évfolyam 21. szám Pünkösdvasárnap
„Jöjj Szentlélek Úristen..”
25. Pünkösdhétfő 9.00 Egyházközségünkért
26. kedd 18.00
27. szerda 7.00
28. csütörtök 7.00
29. péntek 18.00
30. szombat 18.00
31. Szentháromság vasárnapja 8.00
9.00!!! Elsőáldozókért és családjaikért
1. Pünkösd hétfőn 9-13 óráig szeret***el várjuk a szentségi előkészületre járó gyermekeket és szüleiket egy játékos, szabadidős együttlétre a plébániára. 2. Szerdán este 6-tól énekkar 3. Pénteken az előkészítők elmaradnak. 4. Szombaton 9 órától tartjuk az elsőáldozási szentmise próbáját és utána a gyermekek elsőgyónására kerül sor. Kérjük a kedves szülőket és rokonokat, hogy a hét folyamán a szentmisék előtt v. alatt végezzék el a szentgyónásukat. 5. Jövő vasárnap a 9 órakor kezdődő szentmisében lesz az elsőáldozás. Ezért kérjük kedves híveinket, hogy imádkozzanak ezekért a gyermekekért, szüleikért, hogy lélekben szépen készül-jenek fel a szentségi Jézussal való találkozásra! 6. "Margaritha Valappila - indiai származású - nővér és Manfred Huber atya több napos gyógyító lelkigyakorlatot tartanak július 6. - július 10. között Nyíregyháza-Borbányán a Szent László templom-ban. A nővér bejárta már a világot és hirdeti, hogy Jézus ma is él! Gyógyító szolgálata nyomán megtapasztalhatjuk, hogy Jézus ugyan-azokat a csodákat teszi, mint 2000 évvel ezelőtt. Jelentkezni lehet a [email protected] címre küldött emaillel vagy a margarithanover.hu oldalon közzétett jelentkezési linken június 28-ig." 7. Június 13-án szombaton egyházközségi családi napot tartunk. Az ebéd mennyiségének tervezhetősége miatt kérjük a kedves híveket, hogy június 7-ig iratkozzanak fel a sekrestyében. 8. Különleges jubileumi év 2026-ban teljes búcsúval Szent Ferenc halála 800. évfordulóján (1226-2026) Az Apostoli Penitenciária ez év január 10-én szombaton kelt, a Szentatya döntése jegyében született dekrétumával elrendeli, hogy 2026. január 10-től 2027. január 10-ig különleges Szent Ferenc jubileumi évet tartsanak halála nyolcadik centenáriuma alkalmából teljes búcsú elnyerésével a Szent Ferenc család tagjai és minden hívő számára. Ebből az alkalomból június 16-án kedden vonattal 7.02-kor Nyírbátorba zarándokolunk a minorita templomba. Aki szeretne részt venni, az iratkozzon fel a sekrestyében legkésőbb június 7-ig. Részletek a hirdetőtáblán.
Hajdúhadház: 1. Június 6-án du. 3-kor lesz rk. szm. Hajdúdorog: 1. Jövő vasárnap 11-kor lesz szm. Téglás: 1. Jövő vaasárnap 9.30-kor szm. 2. Június 21-én a 9 órakor kezdődő szentmisében lesz elsőáldozás. 3. A rózsafüzér társulatba még várjuk imádkozni szerető, a Szűzanyát tisztelő gyermekek és felnőttek jelentkezését. Hajdúnánás: 1.Templomunk búcsúünnepét május 31-én, de. 11-kor kezdődő szentmisében fogjuk tartani. Szentbeszédet mond Lukács Imre görögkatolikus parókus úr. Kérjük kedves híveinket, hogy aki a Halidó étteremben szeretne részt venni az ünnepi ebéden, legyen szíves a mai szentmise végéig feliratkozni a sekrestyében.
A Rózsafüzér Társulat (vagy Élő Rózsafüzér) a katolikus egyház egyik legelterjedtebb imaközössége, amelyet Guzmán Szent Domonkos alapított 1211-ben. Célja a tagok lelki megszentelődése a közös imádság és a keresztény testvériség erejével.

A működés lényege
• Rózsafüzér-társak: A tagok kisebb csoportokba (úgynevezett „rózsákba”) tömörülnek, amelyek általában 15 (vagy 20) főből állnak.
• Közös imaháttér: Minden tag vállalja, hogy a hét egy meghatározott napján a rózsafüzér egy adott titkát (örvendetes, világosság, fájdalmas vagy dicsőséges) elimádkozza.
• Folyamatos imalánc: Ezzel a módszerrel a csoport együtt minden nap végigimádkozza a teljes rózsafüzért, így a tagok lelkileg folyamatosan kapcsolódnak egymáshoz és a Szűzanyához. Csatlakozás és közösség A társulatok általában az egyes helyi plébániák keretein belül működnek. A rendszeres lelki elmélyülés mellett tagjai gyakran aktívan segítik a templom közösségi életét, a karitatív tevékenységeket, és rendszeres (pl. minden hónap első szombati) imaalkalmakat tartanak.
A Társulat tagjai az rózsafüzérrel egymásért imádkoznak, és a domonkos testvérek apostoli tevékenységét segítik. A Rózsafüzér testvérei és nővérei részesülnek a domonkos Rend és a világ összes Rózsafüzér Társulatának lelki javaiban, valamint (a megszokott feltételek mellett) teljes búcsúban:
 a Társulatba való felvétel napján,
 Krisztus Urunk bemutatása (február 2-án),
 Gyümölcsoltó Boldogasszony (március 25-én),
 Urunk Feltámadása,
 Nagyboldogasszony (augusztus 15-én),
 Rózsafüzér Királynője (október 7-én),
 Szeplőtelen Fogantatás (december 8-án) és
 Urunk születésének ünnepén (december 25-én).
A Rózsafüzér Társulat tagjává akkor válunk, amikor bejegyeznek a Társulat Könyvébe és hetente elimádkozzuk a Szentolvasó 20 titkát. A helynek és időpontnak itt nincs jelentősége. Ez egyszeri döntés. Magába foglalhat más imaszándékot is: az Egyházért, missziókért, egyházközségért, Szentatyáért, betegekért, elhunytakért, és személyes szándékot is.
A domonkos testvérek nem feledkeznek el elhunytjaikról. A Rózsafüzért Társulat elhunyt tagjaiért a Rend szentmisét ajánl fel minden évben szeptember 5-én, ezen kívül minden domonkos testvér hetente rózsafüzért és naponta a 129. zsoltárt imádkozza el értük. A Rózsafüzér imádságának véletlen elmulasztása nem jelent súlyos bűnt. A Társulatba való jelentkezést saját névre szóló tag emléklappal igazoljuk. Tagfelvételre minden hónap első szombatján kerül sor előzetes hirdetés alapján. (in: domonkosok.hu)
A Szentlélek hét ajándéka a keresztény hagyomány szerint olyan állandó lelki készség, amely segíti a hívő embert az isteni sugallatok követésében és a helyes erkölcsi döntések meghozatalában. Ezeket hagyományosan Izajás könyvéből (Iz 11,2) eredeztetik:
1. Bölcsesség: Képessé tesz arra, hogy felismerjük és értékeljük a természetfeletti dolgokat. Segít, hogy az életünket Isten tervei szerint alakítsuk.
2. Értelem: Megvilágosítja az elménket, hogy mélyebben megértsük és átlássuk a hitigazságokat.
3. Jótanács: Segít a mindennapi döntésekben, eligazít a nehéz helyzetekben, és arra ösztönöz, hogy a szeretetből cselekedjünk.
4. Tudomány: Képességet ad arra, hogy helyesen ítéljük meg a világ dolgait, és meg tudjuk különböztetni az igazságot a tévelygéstől.
5. Erősség: Lelki állhatatosságot biztosít, hogy a hitben és a jóban kitartsunk a megpróbáltatások és nehézségek idején.
6. Jámborság: Gyermeki, szeret***eljes viszonyt alakít ki Istennel, és segít nyitott szívvel fordulni embertársaink felé.
7. Istenfélelem: Nem a rettegést, hanem az Isten iránti mélységes tiszteletet és a bűn elkerülésére való törekvést jelenti.

Elérhetőségünk: plébánia: 42/290-078, Imre atya: 30/373-9519, Attila atya: 30/359-2427.

Cím

Debreceni út 1
Újfehértó
4244

Értesítések

Ha szeretnél elsőként tudomást szerezni Újfehértói Római Katolikus Egyház és Fília új bejegyzéseiről és akcióiról, kérjük, engedélyezd, hogy e-mailen keresztül értesítsünk. E-mail címed máshol nem kerül felhasználásra, valamint bármikor leiratkozhatsz levelezési listánkról.

A Vállalkozás Elérése

Üzenet küldése Újfehértói Római Katolikus Egyház és Fília számára:

Megosztás