01/09/2025
A nő nem tud járni, a férfi pedig elvesztette a látását. De együtt új csúcsokra törtek.
Melanie Knecht nyitott gerinccel született, Trevor Hahn pedig öt évvel ezelőtt zöldhályog miatt vesztette el a látását. De együtt másszák meg a hegycsúcsokat.
„Ez egyszerűen csak jó ötletnek tűnt.” – mondta Knecht - „Ő a láb, én a szem – és bumm! Együtt mi vagyunk az álomcsapat.”
A két fiatal a coloradói Fort Collinsban él, és egy adaptív ökölvívó órán ismerkedtek meg. Néhány héttel később egy adaptív sziklamászó órán ismét összefutottak, és hamarosan felfedezték egymás természetszeretetét.
Knecht gyermekkorát kempingezéssel és a természet felfedezésével töltötte, Néhány éve a Húsvét-szigeten járt, ahol valaki egy hátára szerelt hordozóban vitte fel meredek sziklákon.
Hahn mindig is szerette a szabadtéri sportokat, és még azután is folytatta, miután elvesztette a látását.
A páros úgy döntött, hogy együtt indulnak felfedezni a coloradói vadont. Így Knechtet, aki egy hordozóban van, egy harmadok személy felteszi Hahn hátára.
A fiú elindul az ösvényen, miközben a nő szóbeli utasításokkal irányítja.. „Mindent leírok, amit látok, és pontosan leírom, hogyan kell Trevornak mozognia” – mondta Knecht a túrázási módszerükről.
Azt mondták, a közös túrázásban az a legjobb, hogy lehetőséget adnak egymásnak arra, amiről egyesek azt mondanák, hogy lehetetlen.
„Annyira boldoggá tett, hogy segíthettem valakinek megtapasztalni azt, amit én egész életemben megtapasztalhattam” – mondta Hahn. „Csak felérni egy hegy tetejére, oda autóval nem lehet feljutni, egyszerűen csak érzed a sikerélményt. A legjobb az egészben, hogy mosolyt tudok csalni az arcára. Ez ad nekem célt.”
Knecht pedig szabadnak érezheti magát.
„Egész életemben kerekesszékben ültem, és csodálatos érzés szó szerint kilométerekre magam mögött hagyni az ösvényen. Még ha akarnék sem tudnék beülni, és ez nagyszerű érzés” – mondta.
A másik, amit a közös túrázásban szeretnek, az az, hogy azt mondják, nem érzik, hogy a másik terhére vannak.
Knecht azt mondta, hogy bűntudatot érez az, aki ép vagy látó emberektől kér segítséget, és nem tudja viszonozni nekik ugyanazt. Egymással megértik, milyen fogyatékossággal élni, és segítik egymást az úton.
„Egy kicsit lassabban haladunk, és sok szünetet kell tartanunk, de erre mindkettőnknek szüksége van” – mondta Hahn.
Nyitottságuknak és kreativitásuknak köszönhetően képesek voltak leküzdeni az akadályokat. És arra ösztönzik az ép embereket, hogy gondolják át jobban, hogyan találhatnak adaptív megoldásokat fogyatékkal élő barátaik számára.
„Tegyen fel kérdéseket a fogyatékkal élőknek, hogy megtudja, mit szeretnek és mit szeretnének csinálni. Ne vonja be őket csak azért, mert úgy gondolja, hogy nem lesznek képesek valamire” – mondta Knecht.
Mindez 2019-ben történt. Akkor arra készültek, hogy közösen meghódítanak egy több mint 4000 méter magas hegyet. De sajnos több hírt nem találtam róluk. Közös Facebook oldaluk is 2019-ig működött. Remélem azóta is közösen róják Colorado csodás tájait.
Toochee