26/03/2026
Боже мой, Боже мой, защо Си ме оставил?
Къртев Псалм 1
(За въздаяние и упование)
Господи, онези същите, които Те нарекоха луд, които казаха, че бяс имаш, и днес питат:
"Кой те мрази?". Ти ги нарече децата на дявола, Боже! Същите тези,които и днес наричат Твоите деца луди, само защото държат за истината на Твоето Слово.
Боже мой, не виждаш ли? Не чуваш ли? Кога ще въздадеш на нечестивите? Не ги ли нарече, Господи, прелюбодейци? Не Те ли упрекнаха същите тези грешници, че ядеш и пиеш с грешници? Ти ги нарече варосани гробници, пълни с мъртвешки кости.
Не казва ли Словото Ти, че праведният е като трън в очите на нечестивия? Не си ли казал, че ако слепец води слепец, и двамата ще паднат в ямата? Те обезобразиха Образа Ти, Боже! Техният образ не е Твоя!
Тези, които проповядват, не живеят според истината, не говорят смирено, не постъпват благородно. Те говорят, но не вършат. Говорят за любов, а самите те са празни и кухи отвътре. Те са децата на онези, които Си упрекнал, че си съчиняват човешки заповеди, а сами с пръст не ги помръдват.
Как е възможно някой да говори за любов и прошка, а самият той да не може да потърси прошка и да увери в любовта си? Онези, които Те разпънаха, никога не поискаха прошка. Но Ти, Ти каза: "Прости им, Отче, не знаят какво правят!". Не постъпват ли и днес така, Боже? Не обиждат ли праведния, не клеветят ли онзи, който ходи искрено пред Тебе? Казват си: "Никой нищо не може да ни направи".
Кога ще въздадеш на нечестивите, о,Господи? На Теб принадлежи възмездието! Ти си праведният Съдия! Боже мой и Господи на живота ми! Колко прекрасни са думите Ти, Господи! Твоето Слово е толкова хубаво. Искам винаги да си до мен, Господи, винаги да ме защитаваш от противника на душата ми. От онези, които копаят яма за праведния, но самите те ще се спънат и паднат вътре. От онези, които простряха мрежа пред нозете ми и стиснаха в окови душата ми.
Погледни, чуй вика на стенанието ми и молбата ми,нека стигне пред Тебе.
Да бъде Волята Ти, Господи, завинаги. Милостиви мой Господи. Амин.