Începând cu anul 2004, lucrarea pastoral misionară este continuată de către Părintele Alexandru Cotoraci, acesta acoperă cu slujirea toată regiunea Castilla la Mancha. În anul 2009, din necesități de ordin liturgic, catehetic, misionar și cultural se obține din parte autorităților locale cedarea gratuită pe termen nedeterminat, a unui teren cu o suprafață de 1.681 m2, în vederea construirii unei
biserici ortodoxe cu arhitectură bizantina și a unui centru parohial, foarte necesar pentru a desfașura activitati catehetice și socio-culturale. Primar Jose Fernando Bodalo,cel care semneaza actul de cedare gratuită al terenului catre parohie.Spre sfărșitul anului 2012, este numit preot paroh Parintele Achim Ioan Mihai, care continuă activitatea pastorală, misionară și administrativă a parohiei. Astfel în anul 2015, luna martie, ziua 29, parohia ortodoxă română Sf. Mc. Mina din localitatea Alcazar de San Juan, a îmbrăcat haină de sărbătoare, Preasfințitul Părinte Timotei al Episcopiei Ortodoxe Române a Spaniei și Portugaliei, în sobor de preoți, înconjurat de o mare de credincioși, distinse autorităti locale și consulare, menționăm pe Dl. Primar Diego Ortega și pe Dn.Consul Doina Boblea, celebrează Sf. Liturghie Arhierească în cadrul căreia pune piatra de temelie pentu viitoarea Biserică și Centru Parohial.
În anul 2018 se îndeplinesc toate formalitațile legale și se obtine Autorizația de Constructie din partea secțiuni de urbanism a primăriei pentru începerea șantierului. Un an mai târziu se demarează lucrărie de costrucție care au continuat pâna în prezent, fiind realizate anexele 1 și 2 ale centrului parohial în proporție de 90%, iar la santierul bisericii sau realizat fundația. Pe plan liturgic-pastoral- se săvârșește Sf.Liturghie și Laudele bisericii în fiecare duminică și sărbătoare, program de spovedanie saptămânal, liturghii arhierești-invitați cei doi ierarhi ai eparhiei noastre, liturghii festive de hram și sărbători însemnate cu participarea autorităților locale și consulare, amintim aici pe Dn. Primar Rosa Melchor și pe Dn. Consul Florența Ciobotaru, Slujba Învierii Domnului se săvârșește în fiecare an în aer liber în Plaza de Toros din localitate.