02/05/2026
𝐃𝐞𝐬𝐩𝐫𝐞 𝐢𝐦𝐩𝐨𝐫𝐭𝐚𝐧𝐭̗𝐚 𝐦𝐞𝐫𝐬𝐮𝐥𝐮𝐢 𝐥𝐚 𝐛𝐢𝐬𝐞𝐫𝐢𝐜𝐚̆ – 𝐝𝐞 𝐥𝐚 𝐒𝐟𝐚̂𝐧𝐭𝐚 𝐒𝐜𝐫𝐢𝐩𝐭𝐮𝐫𝐚̆ 𝐥𝐚 𝐢̂𝐧𝐯𝐚̆𝐭̗𝐚̆𝐭𝐮𝐫𝐢𝐥𝐞 𝐒𝐟𝐢𝐧𝐭̗𝐢𝐥𝐨𝐫 𝐏𝐚̆𝐫𝐢𝐧𝐭̗𝐢
𝐏𝐬𝐚𝐥𝐦𝐮𝐥 𝟐𝟔:𝟒
Un lucru am cerut de la Domnul, și pe acesta-l voi căuta:
Să locuiesc în casa Domnului în toate zilele vieții mele,
Văzul să mi-l desfăt în frumusețea Domnului și să cercetez locașul Său.
𝐄𝐜𝐜𝐥𝐞𝐬𝐢𝐚𝐬𝐭𝐮𝐥 𝟒:𝟏𝟕
Când mergi în casa lui Dumnezeu, păzește-ți pașii; apropie-te ca să asculți, iar jertfa ta să fie mai bună decât darul nebunilor, fiindcă ei nu cunosc răul pe care-l fac.
𝐌𝐚𝐭𝐞𝐢 𝟏𝟖:𝟐𝟎
Unde sunt doi sau trei adunați în numele Meu, acolo sunt și eu în mijlocul lor.
𝐒𝐟𝐚̂𝐧𝐭𝐮𝐥 𝐈𝐨𝐚𝐧 𝐆𝐮𝐫𝐚̆ 𝐝𝐞 𝐀𝐮𝐫 (347 - 407)
Biserica este temelia virtuții și școala vieții duhovnicești. Pășește doar înaintea ușilor ei la orice oră, și degrabă vei uita grijile de zi cu zi! Intră, și o aură duhovnicească îți va înconjura sufletul. Această liniște, provoacă teamă și învață viața creștinească, îți îndreaptă cugetul și nu te lasă să-ți amintești de cele prezente, te poartă de pe pământ la cer. Și dacă câștigul este atât de mare, când nu se săvârșește dumnezeiasca slujbă, gândește-te cm este când se săvârșește adevărata Liturghie, și profeții învață, Apostolii propovăduiesc Evanghelia, Hristos se găsește printre credincioși, Dumnezeu-Tatăl primește jertfa săvârșită, Sfântul Duh îți dăruiește îmbrățișarea! Deci, de cât folos se învrednicesc atunci cei care merg la sfintele slujbe?
𝐒𝐟𝐚̂𝐧𝐭𝐮𝐥 𝐓𝐞𝐨𝐟𝐚𝐧 𝐙𝐚̆𝐯𝐨𝐫𝐚̂𝐭𝐮𝐥 (1815 - 1894)
În biserică sunt vindecate neputinţele noastre duhovniceşti; în biserică este predată cea mai trebuincioasă ştiinţă - cea despre mântuirea sufletului; în biserică se odihnesc şi se întăresc puterile celor ce se simt străini şi călători în această lume; în biserică se spală conştiinţele noastre; în biserică sunt educaţi oameni ce sunt în stare să slujească în casa Cerescului împărat; biserica dă odihnă lăuntrică duhului nostru, pregătindu-l aici pentru odihna cea veşnică.
𝐏𝐚̆𝐫𝐢𝐧𝐭𝐞𝐥𝐞 𝐓𝐞𝐨𝐟𝐢𝐥 𝐏𝐚̆𝐫𝐚̆𝐢𝐚𝐧 (1929 - 2009)
"La mine vin oameni și zic că "măi părinte, eu cred în Dumnezeu". Minți! Că nu crezi. Dacă ai crede ai duce viață de credincios. Zice că: "cred în Dumnezeu dar la biserică nu merg". Nu se poate! Cineva care nu merge la biserică, să știe că nu crede în Dumnezeu ... sau credința lui este la măsura superstiției."