Grup de studiu biblic din Würzburg

Grup de studiu biblic din Würzburg Biblia e cartea Vietii.

12/10/2025

Despre percepția timpului,Dumnezeu a creat toate lucrurile in 6 zile,intr-o ordine normală căci nu putea crea omul să stea în spațiu sau fară o atmosferă,sau fără toate celelalte condiții de viață.Dar aceste zile cât au avut durata? :căci soarele și luna adică conceptul (ceasul )zi-noapte încă nu erau /în sistem/,doar în a patra zi au apărut.Dar marturia povestitorului a fost făcută după mulți ani și timpul funcționa deja după un orar,adică după ciclul sistemului solar.M-am bucurat când am înțeles căci Domnul ne descoperă unele adevăruri să ne întărim credința în El.Eu cred că toată Biblia e insuflată de Dumnezeu și o cred ,dar de la a crede la a înțelege ....e ceva..diferență....întâlnim mulți care spun ,,eu CRED Biblia dar nici n-au deschis-o vreodată.El ne dă darul credinței și totul începe când îl primim prin auzirea și acceptarea evangheliei Domnului Isus.Dar să fiu scurt :după mintea noastră Domnul nu putea în 6 zile să creeze totul căci sunt elemente care existau dinainte deja-era satan care a venit la om chiar în ziua a șasea-(dar totuși împărăția cerurilor,oștirea,a fost tot în prima zi creată).Timpul apare odată cu ceva creat,ce se poate schimba modifica,iar durata a ceea ce se schimbă o dă cineva făcând o unitate de măsură,un ceas,un calendar.Domnul nu ar avea nevoie de o anumită perioadă de timp de ex: o zi=1000 de ani sau 1 miliard de ani.Noțiunea Timp e abstractă dar ne naștem,creștem,murim etc...și numim aceasta trecerea timpului.Domnul a intrat in timp și ne-a dat să înțelegem că El e deasupra trecerii timpului E veșnic!Noi am apărut în acest interval ,,între început și sfârșit,, pentru a ieși într-o zi din el și a fi cu Domnul în veșnicie.Primim viață veșnică prin credință ,prin pocăință prin JERTFA Domnului Isus, este simplu dar este o minune totuși să crezi pentru că este lucrarea lui Dumnezeu în INIMA noastră.Concluzie:deci dacă Dumnezeu a făcut toate și a apărut timpul ar trebui să credem,, sau cel puțin să nu credem altceva-că durata a fost de o zi =24 ore actuale chiar dacă soarele și luna apar în a patra zi;Este Vorba de Durată nu de Măsurarea Duratei.Timpul trece și dacă n-ai un ceas .Dumnezeu putea să facă totul în orice măsură de timp dar așa a ales El să facă și noi să credem .Credința nu înseamnă înțelegerea tuturor lucrurilor,dar înțelegerea lucrurilor îți cresc și întăresc credința.Amin,,

03/05/2024
O predică frumoasă
26/09/2023

O predică frumoasă

03/06/2023

Domnul Isus a spus că El este Adevărul,dar în ce sens.la ce s-a referit?S-a referit la El însuși ca persoană deoarece trăia și predica adevărul despre trecut , prezentul de atunci si viitorul în care suntem cuprinsi și noi astăzi.Aceasta înseamnă că multe lucruri adevărate si frumoase sunt in biblie si descoperirea lor îti lumineaza ochii,inima.Dar de multe ori le ignorăm căci suntem preocupați cu alte lucruri .Am citit recent despre întrebarea :Ce a fost mai întâi oul sau găina ?Și parcă m-a luminat Dumnezeu și am primit instant răspunsul.Prima data a fost cocoșul după aceea găina care a făcut primul ou si d**aia mai multe.Scrie că Dumnezeu a făcut parte bărbătească si parte femeiasca iar Adam a fost făcut primul și d**a aceea Eva.întrebarea e retorica căci nu e nici oul nici găina (e găina dar nu mai întâi de cocoș) si n-ai cm s-o dai la capăt ,dar aici intervine raspunsul din Cartea Vietii .Acum o descoperire frumoasa si adevarată despre sămânța femeii care a zdrobit capul șarpelui.cum este scris in Gen.cap 3 vers 15:Vrăjmăşie* voi pune între tine şi femeie, între sămânţa ta şi SĂMÂNȚA* ei*. Aceasta(sămânță)* îți va zdrobi capul, şi tu îi vei zdrobi călcâiul.”Am citit și am auzit de f.multe ori că Maria a fost doar purtătoare de Dumnezeu,că Domnul Isus doar s-a întrupat în ea dar adevărul este minunat căci este scris și tocmai de aceea are valoare:Sămânța femeii e ovulul și sămânța bărbatului e spermatozoidul deci Dumnezeu a luat ,s-a folosit ca să zic așa de sămânța femeii ca să-L nască pe D.Isus.Genealogia Mariei din Luca e genealogia după trup a Domnului Isus căci duce pâna la Adam și D.Isus e al 77-lea stră-stră...nepot sau urmaș al lui Adam.Este un cuvânt tare dar de mare însemnătate căci materia (sau trupul Mariei )a fost pregătită curățită prin ținerea Legii.Trupul Domnului Isus care i-a fost pregătit a fost compus deci și din materie prin sămânța omenească a omului, adică a femeii.Partea cealaltă deja însemna să se întineze cu bărbatul și Duhul Sfânt a conceput trupul sfânt fără de păcat..Dacă stai să te gândești e cea mai mare minune dar trebuie înțeleasă așa cm e.Aici intervine cunoștința care e prima după aceea credința in ceea ce cunoști sau afli.Dumnezeu să ne ajute să înțelegem scriptura și Duhul Sfânt ne ajută de fapt, căci el ne descoperă adevărul ca să nu fim manipulați în adevărurile biblice.

Tocmai pentru că sunt multe versete în biblie care se răstalmăcesc trebuie prima dată să ai credința iertării de toate p...
20/05/2023

Tocmai pentru că sunt multe versete în biblie care se răstalmăcesc trebuie prima dată să ai credința iertării de toate păcatele și chiar după aceea le vom înțelege destul de greu.Să luăm un ex.din Ioan 14.8-11„Doamne”, i-a zis Filip, „arată-ne pe Tatăl şi ne este de ajuns! Isus i-a zis: „De atâta vreme sunt cu voi şi nu M-ai cunoscut, Filipe? Cine* M-a văzut pe Mine a văzut pe Tatăl. Cum zici tu dar: ‘Arată-ne pe Tatăl’? Nu crezi că Eu* sunt în Tatăl şi Tatăl este în Mine? Cuvintele pe care vi le spun Eu, nu* le spun de la Mine, ci Tatăl, care locuieşte în Mine, El face aceste lucrări ale Lui. 11 Credeţi-Mă că Eu sunt în Tatăl şi Tatăl este în Mine;...Greu de crezut,apoi de explicat e mai greu,ce să mai zicem de înțeles.Dacă Tatăl era in cer și Domnul Isus se ruga Lui cm era și-n El?Totuși prin Duhul Sfânt nu e așa greu de înțeles:Fiul avea atributul de DUMNEZEU și acel Eu Sunt Cel ce Sunt era și e valabil în egală măsură atât pentru Fiul cât și pentru Tatăl.

20/04/2023

În urmă cu ceva timp vorbisem cu cineva despre un pastor care zicea că Domnul Isus a murit miercurea sau joia și aceasta m-a făcut să cercetez mai profund durata a câte zile a stat Domnul în mormânt.Descoperirea simplă, dar minunată m-a umplut de bucurie.Deci nicăieri nu scrie că a murit miercuri sau joi ci în ziua pregătirii pentru sabat adica vineri și era o zi mare de sabat deoarece coincidea sarbatoarea paștelui care se ține odată pe an cu sabatul care se ține săptămânal.Problema e în percepția expresiei 3 zile și 3 nopți.Domnul Isus a murit la ora 3 după-amiaza vineri sau la ceasul al 9 lea al primei zile evreiești și a stat în mormânt 3 zile și 3 nopți dar nu luate împreună ci durata a 3 zile și a 3 nopți adică 12 ore x3 egal 36 ore. Acest mod de exprimare e des folosit în biblie de ex.în visele lui Iosif în Egipt.36 e multiplul lui 6×6 omenescul, ce ține de fire etc și a înviat d**a 36 de ore adică după durata a 3 zile și durata a 3 nopți evreiești.Și atunci e simplu de acceptat că a înviat duminică dimineața la ceasul al 9 lea al[duratei] nopții a treia[calendarul evreiesc] ,la a patra strajă sau la ora 3 a dimineții[calendarul nostru].Minunată perfecțiune în toate lucrările celui Viu și Adevărat.Biblia NICIODATĂ nu se contrazice dar Duhul Domnului descoperă și nu trebuie să ne fie teamă că putem găsi neconcordanțe în mărturiile unor fapte ,doar în biblie am gasit viața, mărturia despre Isus Măntuitorul nostru numai că nu mintea noastră o înțelege ci Duhul sfânt care L-am primit ne învață.Pot spune că biblia e cartea Tatălui meu și orice copil al Lui trebuie să creadă, să spună asta că biblia e cartea Tatălui nostru a tuturor celor ce sunt născuți din Duhul Sfânt .

Adresse

CVJM E. V. Wilhelm Schwinn Platz 2 La Parter
Würzburg
97070

Öffnungszeiten

10:00 - 12:00
17:00 - 18:15

Telefon

+4915754348560

Webseite

Benachrichtigungen

Lassen Sie sich von uns eine E-Mail senden und seien Sie der erste der Neuigkeiten und Aktionen von Grup de studiu biblic din Würzburg erfährt. Ihre E-Mail-Adresse wird nicht für andere Zwecke verwendet und Sie können sich jederzeit abmelden.

Teilen