12/10/2025
Despre percepția timpului,Dumnezeu a creat toate lucrurile in 6 zile,intr-o ordine normală căci nu putea crea omul să stea în spațiu sau fară o atmosferă,sau fără toate celelalte condiții de viață.Dar aceste zile cât au avut durata? :căci soarele și luna adică conceptul (ceasul )zi-noapte încă nu erau /în sistem/,doar în a patra zi au apărut.Dar marturia povestitorului a fost făcută după mulți ani și timpul funcționa deja după un orar,adică după ciclul sistemului solar.M-am bucurat când am înțeles căci Domnul ne descoperă unele adevăruri să ne întărim credința în El.Eu cred că toată Biblia e insuflată de Dumnezeu și o cred ,dar de la a crede la a înțelege ....e ceva..diferență....întâlnim mulți care spun ,,eu CRED Biblia dar nici n-au deschis-o vreodată.El ne dă darul credinței și totul începe când îl primim prin auzirea și acceptarea evangheliei Domnului Isus.Dar să fiu scurt :după mintea noastră Domnul nu putea în 6 zile să creeze totul căci sunt elemente care existau dinainte deja-era satan care a venit la om chiar în ziua a șasea-(dar totuși împărăția cerurilor,oștirea,a fost tot în prima zi creată).Timpul apare odată cu ceva creat,ce se poate schimba modifica,iar durata a ceea ce se schimbă o dă cineva făcând o unitate de măsură,un ceas,un calendar.Domnul nu ar avea nevoie de o anumită perioadă de timp de ex: o zi=1000 de ani sau 1 miliard de ani.Noțiunea Timp e abstractă dar ne naștem,creștem,murim etc...și numim aceasta trecerea timpului.Domnul a intrat in timp și ne-a dat să înțelegem că El e deasupra trecerii timpului E veșnic!Noi am apărut în acest interval ,,între început și sfârșit,, pentru a ieși într-o zi din el și a fi cu Domnul în veșnicie.Primim viață veșnică prin credință ,prin pocăință prin JERTFA Domnului Isus, este simplu dar este o minune totuși să crezi pentru că este lucrarea lui Dumnezeu în INIMA noastră.Concluzie:deci dacă Dumnezeu a făcut toate și a apărut timpul ar trebui să credem,, sau cel puțin să nu credem altceva-că durata a fost de o zi =24 ore actuale chiar dacă soarele și luna apar în a patra zi;Este Vorba de Durată nu de Măsurarea Duratei.Timpul trece și dacă n-ai un ceas .Dumnezeu putea să facă totul în orice măsură de timp dar așa a ales El să facă și noi să credem .Credința nu înseamnă înțelegerea tuturor lucrurilor,dar înțelegerea lucrurilor îți cresc și întăresc credința.Amin,,