23/02/2026
Iubiți credincioși și credincioase, de aseară, cu slujba vecerniei a început Postul Sfintelor Paști. La nuntă, la botez, la evenimente importante din viața noastră, ne pregătim de zor cu de toate, cu impodobiri, cu ținută, cu multe alte lucruri costisitoare și trecătoare. Dar ... și sufletul are nevoie de pregătirea lui pentru întâlnirea cu Hristos. Nu este o pregătire formală doar pentru evenimentul calendaristic. Este o pregătire a sufletului pentru veșnicie. Fiecare postire, rugăciune și faptă bună ne pregătește, ne întărește, ne ghidează spre a rezona cu cerința lui Hristos, de a ierta și a iubi necondiționat.
Postul este un prilej de ajunare, de pregătire (gătire - popular), care ne ajută să ne oglindim cel mai bine, neputințele, poftele, dependințele rele, pentru a ne putea regăsi libertatea față de ele. Noi nu trecem prin post triști, datorită faptului că nu ne putem face poftele, acea tristețe fiind un răspuns al neputințelor noastre la lupta eliberării de ele. Noi nu mergem întristați să ne întâlnim cu Hristos! Noi mergem cu speranță spre El. Mergem doritori, însetați și flămânzi sufletește, să ne sature din Cuvântul, Trupul și Sangele Lui. Cuvântul îl găsim în Evanghelie iar Trupul și Sângele în Euharistie.
Să vă bucure Dumnezeu inima și casa fiecăruia!
Luni 23.02, Marți 24.02 și Miercuri 25.02 de la ora 18 .00, vom săvârși împreună Pavecernița Mare cu Canonul cel mare al Sfântului Andrei Criteanul. Vă așteptăm cu drag, pe toți care puteți ajunge să ne rugăm împreună!
Cu bucurie și binecuvântare,
Pr. Daniel Nicolae Pintea