04/06/2026
Părintele Dumitru Stăniloae în lucrarea sa „Spiritualitate și Comuniune în Liturghia Ortodoxă“ ne pune la inimă următoarele gânduri:
„Trăirea sfințeniei lui Dumnezeu de către făpturi desprihănește, în măsura în care ea e trăită, și înțelegerea și trăirea celorlalte însușiri ale lui Dumnezeu împărtășite oamenilor. Ea poate fi proiectată și asupra unor oameni, dar numai când aceștia o pot păstra nepătată de ceva lumesc, deci când se curățesc de ceea ce e lumesc. Ea nu poate sta împreună cu ceea ce e lumesc. Ea se opune totdeauna lumescului. În clipa în care o simți pe ea, te desparți de lumesc, te ridici peste creație, în transcendență. Și în măsura în care sporești în ea, se micșorează lumescul în tine. De aceea și oamenii care se împărtășesc de sfințenia lui Dumnezeu trezesc în semenii lor un sentiment de frică sfântă. Sfințenia e plină de curăția iubirii desăvârșite. Sfinții sunt plini de aceea de o curăție pe care nu o pot dobândi numai prin ei înșiși, ci și ca un dar al lui Dumnezeu, dat fiind că e unită cu sfințenia care este exclusiv un dar al lui Dumnezeu. [...] Sfințenia lui Dumnezeu e trăită nu static, ci în cutremurarea aripilor sufletului. Ea pe de o parte te umple de frică, pe de alta te atrage, așa cm îi face pe Serafimi să-și acopere fața, dar totuși să zboare în jurul ei. Ei o trăiesc în această înălțare cutremurată a spiritului lor.”
Vă port în gând și rugăciune! Sus să avem inimile și mințile noastre!
Vă punem la inimă programul din perioada ❗️05–07 iunie 2026❗️al slujbelor din cadrul Parohiei noastre (❗️Adresa: Decksteinerstr. 7, 50935 Köln, cartierul Lindenthal❗️).
Dați vă rog un click pe acest link și veți afla mai multe detalii: https://bisericaortodoxa.koeln/program-liturgic/.
Programul se actualizează săptămânal! Mulțumesc!
❗️Dorim să adresăm mulțumiri tuturor celor care au contribuit la înfrumusețarea și buna desfășurare a hramului parohiei noastre. Mulțumim tuturor membrilor comunității, susținătorilor, simpatizanților și tuturor celor care, într-un fel sau altul, au fost alături de noi.
Ne-am bucurat de o zi frumoasă, trăită în rugăciune, comuniune și bucurie frățească, fiind împreună unii cu alții și rugându-ne unii pentru alții.
❗️De asemenea mulțumim DJ-ului Nico Johannsen Gaspar pentru muzica tradițională românească, prin care a creat o ambianță deosebită și a adus un plus de bucurie întâlnirii noastre. Domnul Gaspar este un om pe care te poți baza oricând, mai ales când ai de organizat un eveniment, profesionalismul domniei sale este unul de mare valoare, printre altele, și în materie de muzică și voie bună.
❗️Mulțumim, de asemenea, Restaurantului Bukarest din Krefeld (bukarest-restaurant.de) pentru masa pregătită cu multă grijă, precum și doamnelor care s-au ocupat de prăjituri și au contribuit cu dragoste la bucuria acestei zile.
Pe scurt, mulțumim tuturor celor care au fost prezenți, tuturor celor care au ajutat și tuturor celor care poartă în suflet comunitatea noastră.
În ceea ce privește fotografiile de la eveniment, vă rugăm să primiți cu înțelegere faptul că, din respect pentru protecția datelor personale și pentru intimitatea fiecăruia, nu vom publica imagini în care apar persoane fără acordul lor.
Acest lucru este cu atât mai important atunci când este vorba despre copii. Nu dorim să expunem copiii comunității noastre pe internet sau pe rețelele sociale fără acordul părinților și fără o grijă deosebită față de intimitatea lor. Copiii trebuie să aibă libertatea de a-și trăi copilăria cu bucurie, firesc și liniștit, fără presiunea expunerii publice.
Ca preot și ca părinte, consider că avem datoria de a fi atenți la felul în care folosim imaginea copiilor noștri și la urmele pe care le lăsăm în spațiul public digital.
Totodată, doresc să spunem lucrurilor pe nume, cu respect, dar și cu sinceritate. În viața Bisericii există astăzi pericolul ca slujirea și comuniunea să fie înlocuite treptat de expunere. Există riscul de a trăi evenimentele bisericești mai mult prin imagini decât prin rugăciune, mai mult prin exteriorizare decât prin adâncire lăuntrică.
Desigur, din când în când vom mai publica și fotografii, atunci când este potrivit și cu discernământ. Fotografiile pot păstra amintiri frumoase și pot mărturisi anumite momente din viața comunității. Însă nu dorim ca fotografierea și publicarea imaginilor să devină un obicei repetat, compulsiv sau obsesiv, ca și cm un eveniment bisericesc ar trebui confirmat imediat prin expunerea lui pe rețelele sociale.
Biserica nu este un studio de fotografii și nici un spațiu de promovare permanentă online. Biserica este, înainte de toate, spațiul rugăciunii, al comuniunii, al pocăinței, al liniștii sufletești și al întâlnirii reale cu Dumnezeu și cu aproapele.
Credința în Hristos nu se întărește prin expunerea publică a imaginilor, ci prin venirea la Sfânta Biserică, prin rămânerea în viața Bisericii, prin rugăciune, prin participare, prin discreție și prin comuniunea reală dintre oameni.
Viața duhovnicească nu se trăiește în primul rând prin exteriorizare, ci prin adâncire. Suntem chemați nu să ne expunem continuu, ci să ne întoarcem către inimă, către rugăciune, către acea lucrare lăuntrică prin care mintea coboară în inimă și omul se întâlnește cu Dumnezeu în taină.
Viața bisericească este, în cele din urmă, o taină trăită, nu o imagine expusă. Mărturia viețuirii în Hristos nu se înmulțește prin numărul fotografiilor publicate, ci prin felul în care ne apropiem de Dumnezeu și unii de alții, cu credință, smerenie, discreție și dragoste.
De aceea, ne dorim ca viața comunității noastre să nu fie trăită în primul rând prin imagini și prin așteptarea expunerii pe rețelele sociale, ci prin întâlniri reale, prin rugăciune, prin comuniune și prin bucuria de a fi împreună în cadrul Bisericii și al evenimentelor parohiale.
Vă mulțumim pentru înțelegere, pentru dragoste și pentru împreună-lucrare.
Părintele psiholog Teodor Tăbuș