14/06/2026
11. neděle v mezidobí - mše svatá
Dnešní, trochu podmračené počasí nijak nezkalilo radost z toho, že jsme se mohli opět sejít v našem krásném, opraveném kostele k naslouchání božímu Slovu a slavení Eucharistie. Sloužil nám otec Václav, který nás svým jemným humorem a hlubokou znalostí historie i kulturních a filosofických souvislostí provedl dnešními čteními. Dnes jsme hovořili o smlouvách Starého a Nového Zákona, co je formovalo a v čem jsou rozdílné. Otec Václav vyzdvihl, že společenství Starého zákona funguje na základě kolektivní paměti či kolektivního zážitku vyvedení z Egypta. Tím druhým základním pilířem je smlouva z hory Sinaj. Ta je celkem jasně daná, pokud se Boží lid bude chovat správně, zůstane v zaslíbené zemi, kterou obdrží. Smlouva stále platí a jejím důkazem je existence státu Izrael, i když se všemi konflikty a napětími. Jakou smlouvu má s Bůh s novozákonním lidem? Boží lid Nové Smlouvy stojí na událostech Vzkříšení a seslání Ducha svatého. Jestliže ve Starém zákoně je obsahem smlouvy setrvání národa v Zaslíbené zemi, novozákonní smlouva má „vnitřní“ charakter. Neprojevuje se držením území či jinak hmotně, ale křtem se vytváří nové společenství, stojící na nauce o ospravedlnění. Církev pak žije z tohoto vnitřního života. Každý z nás je pak povolán dodržovat tuto smlouvu s Hospodinem tím, že budeme naplno žít novým, křestním životem. V souvislosti se vznikem novozákonního společenství se otec Václav dotkl i otázky založení prvních církevních obcí, například v Antiochii. Ty jsou dnes autokefálními, pravoslavnými církvemi a u vzniku každé s těchto starobylých církví stál některý z apoštolů. Pojednal také o vzniku římské církevní obce, ke které se hlásíme jako k té hlavní. To je jen zlomek toho, co zaznělo v oslovujícím kázání otce Václava, kterému, jako vždy, nechyběl humor a pohled v širších a leckdy nečekaných souvislostech. Zpívali jsme písně z Hosany, které udělaly všem velkou radost a dotvořily radostnou atmosféru dnešní, požehnané neděle.