28/05/2026
ČAS SE POCHVÁLIT…
Někdy to možná vypadá, že si otec Metoděj v chrámu sv. Olgy jen tak „válí šunky“, čeká na neděli, odslouží bohoslužbu a pak si dá s farníky oběd. Milí přátelé — nevěřte tomu. Právě v čase ticha se totiž často děje nejvíce práce.
Otec Metoděj často připomíná, že chrám sv. Olgy je nejstarší a zároveň jeden z mála chrámů, které má naše církev skutečně ve vlastnictví. A co to znamená v praxi? Že kněz není jen duchovní správce, ale z velké části také správce budovy, údržbář, administrátor a člověk, který musí řešit úplně obyčejné, ale nezbytné věci kolem provozu.
Tomu ostatně odpovídá i vybavení naší farnosti. Máme několik žebříků — ten největší s pracovní délkou 12,5 metru — sadu pil, motorových i ručních, sekery, krumpáče, lopaty, rýče, vrtačky a mnoho dalšího nářadí. Zkrátka všechno potřebné, abychom si co nejvíce práce mohli udělat svépomocí.
Proč? Protože provoz a opravy chrámu jsou nesmírně nákladné. A upřímně — někdy až téměř k neuplacení. Každá koruna, kterou ušetříme vlastní prací, může být použita na opravy, které už sami zvládnout nedokážeme. (I tak vesměs jen "lepíme díry..." a modlíme se, aby se jednou podařila velká oprava...)
A tak se snažíme, jak umíme. Ne proto, že bychom chtěli všechno dělat sami za každou cenu, ale protože máme tento chrám rádi a chceme, aby zůstal zachován i pro další generace.
Možná to není vždy vidět. Ale za tichými dny bývá často mnoho hodin práce, starostí i obyčejné lidské péče. Tak jdeme na to! Čas se pochválit! Usilujeme o to, aby chrám opravdu sloužil a poskytoval všem našim farníkům i hostům, kteří do něj přichází, radost, odpočinutí a komfort...